10 روش بله گفتن و جواب مثبت دادن به زبان آلمانی

یادگیری زبان آلمانی در سطح طبیعی، بسیار فراتر از گفتن کلمه Ja برای اعلام موافقت است. خوشبختانه در این سیستم ارتباطی، کلمات و جملات زیادی برای توافق وجود دارند که بسیاری از آنها ظریف و دقیق هستند. یادگیری برخی از راه های بله گفتن، مغزتان را تحریک کند و شما را وادار می‌نماید تا به کلمات و عبارات بیشتری برای ابراز خود فکر کنید.

ما در این گفتار شبکه مترجمین راستین قصد داریم 10 روش مختلف برای بله گفتن و جواب مثبت دادن در زبان آلمانی را به شما معرفی کنیم؛ در این صورت دیگر لازم نیست در هنگام ابراز موافقت خود تنها از کلمه Ja استفاده کنید. از آنجاییکه Ja نسخه کوتاه شده Jawohl است؛ لذا ما این کلمه را در اینجا به حساب نمی‌آوریم. پس قبل از اینکه شروع کنیم شما دو کلمه برای ابراز موافقت خود یاد گرفته‌اید: Ja غیر رسمی و Jawohl رسمی.

 

شیوه های ابراز موافقت و بله گفتن در زبان آلمانی

یکی از بهترین نکات برای یادگیری هر زبان این است که مثبت باشید و بدانید چگونه موافقت خود را اعلام کنید. در هر شیوه ارتباطی برای توافق با دیگران، راه‌های مختلفی وجود دارد، و بله گفتن به مردم به شما کمک می‌کند تا شرکای کلامی و فرصت‌‌های بیشتری به دست آورید. از آنجاییکه روش‌‌های مختلفی برای بله گفتن وجود دارد؛ شاید بهتر باشد به آنها به عنوان راه‌هایی متفاوت برای توافق با سخنان دیگران نگاه کنیم.

در زبان آلمانی نیز مانند انگلیسی، گفتن بله به معنی اشاره به تفاوت‌های ظریف است. از اینرو در ادامه قصد داریم به این تفاوت‌های ظریف بپردازیم تا بدانید در زبان آلمانی چه زمانی با عباراتی مانند "حتماً" یا "چرا نه؟" باید به طرف مقابل خود پاسخ بدهید.

 

1. Okay

این کلمه یک روش متقلبانه برای ابراز توافق است؛ زیرا تقریباً مرتبط با اصطلاحات انگلیسی است. با این وجود انگلیسی یکی از معدود ساختارهای ارتباطی است که این اصطلاح را دارد (زبان‌های بسیار کمی در دنیا هستند که کلمه‌ای معادل Okay داشته باشند)؛ به همین دلیل این واژه به بسیاری از شیوه‌های کلامی راه یافته است.

این اصطلاح تاریخچه بسیار طولانی و جالبی دارد؛ اما اعتقاد بر این است که از دوران کد مورس به وجود آمده است. به احتمال زیاد تایپیست‌ها به جای تایپ مداوم All Correct یا اصطلاحات مشابه (زیرا این کلمات در آن زمان املای استانداردی نداشتند)، آن را مخفف کرده و به صورت Okay نوشته‌اند. شاید این کلمه از آنجا به زبان محاوره‌ای وارد گردیده، و سپس به روشی جهانی برای گفتن "بله"، "خوب" و "می‌فهمم" تبدیل شد.

این کلمه در زبان آلمانی دقیقاً مشابه انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر یک واژه چند وجهی است و دقیقاً مشابه "بله" نیست. با این وجود راهی برای ابراز توافق است.

 

 

2. Das Klingt Gut

بیشتر ما دوست داریم رضایت خود را به گونه‌ای دیگر ابراز نماییم و تنها به یک "بله" یا "خوب" بسنده نکنیم؛ اینجاست که می‌توانیم از عبارت Das Klingt Gut استفاده کنیم. ترجمه تحت اللفظی آن به معنی "خوب به نظر می‌رسد" است و دقیقاً در آلمانی به همین منظور به کار می‌رود. احتمالاً شما نیز قبلاً از این عبارت در زبان خود استفاده کرده‌اید؛ پس بکار گیری آن در آلمانی چندان برایتان سخت نیست.

 

3. Kein Problem

این جمله دقیقاً مترادف "بله" نیست؛ اما راهی برای تأیید گفته‌‌های شخص مقابل است. ترجمه تحت اللفظی آن به معنی "مشکلی وجود ندارد" است، و مانند دو مورد قبلی می‌توانید از این عبارت دقیقاً به این معنی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر معمولاً عادت دارید در پاسخ دیگران بگویید "مشکلی نیست"؛ می‌توانید در زبان آلمانی عبارت Kein Problem را جایگزین آن کنید. فقط به خاطر داشته باشید که این روش ابراز توافق معمولاً یک اصطلاح عامیانه است و بهتر است در یک محیط رسمی آن را به کار نبرید.

 

بله گفتن در زبان آلمانی

 

4. Sicher / Freliich

هر دوی این کلمات به معنای "حتماً" هستند. گفتن آنها باعث می‌شود تا بتوانید سریعاً به کسی بفهمانید که موافق او هستید یا می‌توانید به لطفش جواب مثبت دهید. احتمالاً شما کلمه Sicher را در زبان آلمانی بیشتر می‌شنوید؛ اما در اصل می‌توان این دو اصطلاح را به جای هم به کار برد. پس اگر احساس می‌کنید کمی بیش از حد یکی از این کلمات را استفاده می‌کنید؛ بهتر است دیگری را جایگزین آن نمایید.

 

5. Also gut

این عبارت راه دیگری برای توافق غیررسمی با کسی است و به معنای "خوب" می‌باشد. در حالت کلی نمی‌توانید Also gut را جایگزین بله کنید؛ زیرا بیشتر شبیه راهی برای اعلام اتفاق نظر شماست.

 

6. Gewiss

این کلمه یکی از معدود گزینه‌های موجود در این مطلب است که از نظر معنایی بسیار شبیه "بله" است؛ اما جایگزین مستقیم آن نیست. وقتی با مردم صحبت می‌کنید؛ می‌توانید از Gewiss در معنای "قطعاً" استفاده کنید. این کلمه را می‌توانید در موارد مختلف، از موافقت با انجام کاری گرفته تا موافقت با نکته‌ای که کسی مطرح می‌کند به کار ببرید. معمولاً در پاسخ به یک جمله سوالی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

7. Warum Nicht

یک روش غیر رسمی صحبت کردن است و بیشتر یک شیوه شیطنت آمیز برای گفتن این واقعیت است که شما با چیزی مشکلی ندارید. در واقع شما با گفتن Warum Nicht به طرف مقابل می‌فهمانید که پذیرای پیشنهادات او هستید یا به اصلاح خودمانی پایه هستید. احتمالاً شما هرگز از این عبارت در حوزه حرفه‌‌ای خود استفاده نخواهید کرد؛ اما اگر خواستید به کسی نزدیک شوید این جمله برای ابراز همدلی با او مناسب است.

 

 

8. Klar

یک ریشه احتمالی برای کلمه Okay محسوب می‌شود و یک راه بسیار سریع برای ابراز توافق است که ترجمه تقریبی آن به معنی "البته" می‌باشد. در هنگام استفاده از Klar مواظب باشید تا مبادا با بی‌ادبی مواجه نشوید؛ زیرا این کلمه به فرد روبه‌رویتان می‌فهماند که شما هیچ مشکلی برای بله گفتن به هر چیزیکه او می‌گوید ندارید. در ضمن شما می‌توانید از آن برای گفتن اینکه مایلید کاری برای شخصی انجام دهید، استفاده کنید.

 

9. Bestimmt

این اصطلاح مورد علاقه برخی افراد است و تقریباً به معنای "بدون شک، حتماً" می‌باشد. در واقع Bestimmt قاطعیت شما را در موافقت با دیگران نشان می‌دهد.

 

بله گفتن در زبان آلمانی

 

10. Doch

این اصطلاح در یک محیط غیر رسمی کاملاً با "بله" قابل تعویض است. در واقع شما به طور غیر رسمی می‌توانید از این کلمه برای پاسخ بله به سوالی استفاده کنید که به صورت منفی مطرح شده است. به عنوان مثال اگر کسی از شما بپرسد "تاکسی نگرفتی؟"؛ شما پاسخ می‌دهید Doch. اگر کسی از شما بپرسد "نرفتی نه؟"؛ اگر به او بگویید Doch به این معنی است که شما رفته‌اید.

 

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم روش ‌های مختلف ابراز موافقت و جواب مثبت دادن به زبان آلمانی را به شما نشان دهیم. با کمی تمرین می‌توانید راه‌های مختلف خلاقانه‌ای برای استفاده از آنها بیابید. یکی از راه‌‌های شروع تمرین این کلمات و عبارات، گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی و توجه به موارد استفاده از آنهاست. ضمناً در این فضا به راحتی می‌توانید از این عبارات بهره بگیرید؛ زیرا دیگر در این فضای غیر رسمی نیازی نیست که چندان نگران توپوق‌های خود باشید.

ایفای یک نقش منفعلانه‌تر به شما کمک می‌کند نحوه استفاده مردم بومی زبان از این کلمات را یاد بگیرید. در ضمن بهتر است در هنگام رفت و آمد به پادکست ها، کتاب های صوتی و موسیقی به زبان آلمانی گوش دهید تا هم سرگرم شوید و هم از نظر ذهنی درگیر فرآیند یادگیری گردید. بهترین راه برای یادگیری زبان آلمانی این است که فعالانه درگیر آن شوید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 11 روش تشکر کردن به زبان آلمانی