آشنایی با قوانین عجیب و غریب آلمان

برای کسانی که اولین بار با آلمان و فرهنگ آن آشنا می‌شوند؛ از بسیاری جهات این جامعه عجیب به نظر می‌آید. به عنوان مثال خیلی از مهاجران نمی‌توانند با غذاهای سنتی آلمانی ارتباط برقرار کنند و خیلی‌ها از اینکه نوجوانان در این کشور می‌توانند به صورت قانونی به بعضی از فعالیت‌ها بپردازند متعجب می‌شوند.

 

بایدها و نبایدهای زندگی در آلمان

فقط آداب و رسوم آلمان نیست که ممکن است عجیب به نظر برسد؛ بسیاری از قوانین واقعی وجود دارند که حتی از آنها عجیب‌تر هستند. اما نیازی نیست نگران این قوانین باشید؛ زیرا ما در این گفتار شبکه مترجمین راستین قصد داریم مجموعه‌ای از عجیب ‌ترین قوانین آلمان را به شما معرفی کنیم تا قبل از سفر به این کشور، با بایدها و نبایدهای زندگی در آنجا آشنا شوید.

 

1. فقط می‌توانید به صورت رسمی یک افسر پلیس را خطاب قرار دهید

یادگیری زبان آلمانی سخت است؛ زیرا می‌توانید مخاطب خود را به صورت رسمی و غیررسمی خطاب قرار دهید و این گاهی اوقات مشکل آفرین می‌شود. بهرحال شما چاره‌ای جز یادگیری تفاوت بین Du و Sie ندارید؛ زیرا در صورت خطاب قرار دادن یک افسر پلیس با Du غیررسمی ممکن است جریمه شوید.

در آلمان خطاب قرار دادن یک غریبه با عبارات غیررسمی، بی ادبی تلقی می‌شود و از آنجاییکه توهین به افسر پلیس یک تخلف قانونی است؛ لذا ممکن است برای چنین چیز ساده‌ای جریمه شوید. پس فراموش نکنید که در آلمان افسران پلیس را با Sie و نام خانوادگی آنها خطاب قرار دهید.

 

2. نگهداشتن ظرف خاکستر مردگان در خانه ممنوع است

نگهداری ظرف خاکستر مردگان در جای خاصی از خانه در بسیاری از کشورها چیزی رایج است؛ اما در آلمان این کار مجازات قانونی در پی دارد. در این کشور قانونی به نام Bestattungspflicht وجود دارد که به تعهد به برگزاری مراسم خاکسپاری برای هر متوفی اشاره دارد. در ضمن تشییع جنازه باید حتماً در قبرستان انجام شود و فقط دفن در دریا از این قانون مستثنی است.

 

مراسم تدفین

 

3. بالا بردن دست راست جرم محسوب می‌شود

ادای سلام نازی‌ها که در آلمانی به عنوان der Hitlergruß شناخته می‌شود یک عمل غیرقانونی است. این حرکت که با دراز کردن دست راست به صورت مورب به سمت بالا در سطح چشم انجام می‌گیرد؛ جرم است و مجازات آن حبس سه ماه تا پنج سال می‌باشد. با این حال انجام آن برای اهداف نمایشی یا آموزشی منعی ندارد.

 

4. زنبورها را نباید بکشید

کشتن زنبورها مسئله‌ای است که در آلمان به هر قیمتی باید از آن اجتناب کنید؛ زیرا این حشرات توسط قانون فدرال حفاظت طبیعت (Federal Nature Conservation Act) هستند که در بخش 39 آن آمده: "مزاحمت عمدی یا گرفتن، زخمی کردن یا کشتن زنبورها بدون دلیل منطقی ممنوع است." هر کسی در حال پاشیدن سم بر روی این حشرات گرفتار شود؛ ممکن است با جریمه‌ای تا 5000 یورو مواجه شود.

 

5. سوخت اتومبیل نباید در اتوبان تمام شود

به هر حال تمام شدن سوخت در اتوبان اتفاق چندان دلچسبی نیست؛ اما وقتی شرایط بدتر می‌شود که پلیس شما را بگیرد و به این خاطر جریمه کند. توقف در بزرگراه‌های آلمان به هر دلیل غیر اضطراری امری قانونی محسوب نمی‌شود و به خاطر وجود پمپ بنزین‌های زیاد در اطراف اتوبان‌ها، تمام شدن سوخت اتومبیل هیچ توجیهی ندارد. در صورتیکه سوخت خودروی شما در اتوبان تمام شود؛ علاوه بر تقبل هزینه یدک کش، جریمه نیز می‌شوید.

 

 

6. مراقب پوشاندن صورت در تظاهرات باشید

اگر شما یک فرد فعال سیاسی هستید که دوست دارید در تظاهرات شرکت کنید؛ باید به برخی از مسائل توجه داشته باشید. در آلمان قانونی به نام das Vermummungsverbot وجود دارد که ممنوعیت پوشاندن صورت در تظاهرات را بیان می‌کند. مقامات با توجه به این قانون می‌توانند افراد را در صورت رفتار مجرمانه در جریان اعتراض شناسایی کنند. با این حال در مورد ماسک‌های صورت که به منظور جلوگیری از انتشار کووید – 19 مورد استفاده قرار می‌گیرند، استثنا وجود دارد.

 

7. کوک کردن پیانو در نیمه شب ممنوع است

آلمانی‌ها سکوت را دوست دارند؛ به همین دلیل با مجموعه‌ای از قوانین و مقررات سختگیرانه از آن محافظت می‌کنند. به عنوان مثال براساس حکم دادگاه عالی فدرال، تمرین موسیقی و نوازندگی در آپارتمان‌های اجاره‌ای فقط بین ساعت‌های 8:00- 12:00 و 14:00- 20:00 مجاز است. پس وقتی که یک ایده جدید موسیقیایی به ذهنتان رسید؛ در ابتدا با ساعت مشورت کنید.

توجه داشته باشید که باید علاوه بر در نظر گرفتن بازه‌های زمانی فوق، محدودیت زمانی نواختن سازهای مختلف را نیز رعایت کنید. برای مثال نوازندگان پیانو تا دو ساعت در روز وقت دارند تمرین کنند؛ در حالیکه نوازندگان درام باید کار خود را در تابستان به 45 دقیقه و در زمستان به 90 دقیقه محدود نمایند.

 

نواختن پیانو

 

8. نام نوزاد باید واضح باشد

دولت آلمان این حق را دارد که نام‌‌های عجیب و غریب نوزادان را رد کند؛ یعنی نام کوچک باید کاملاً گویا باشد. در اداره ثبت احوال این کشور والدین یک نام را برای نوزاد خود درخواست می‌دهند. این نام حتماً باید واضح باشد و کاملاً مشخص کند که نوزاد پسر است یا دختر. در غیر این صورت اداره ثبت احوال ممکن است این نام را رد کند. درخواست مجدد برای ثبت یک نام جدید فرآیندی پرهزینه است؛ به همین دلیل مردم آلمان اکثراً دارای نام‌های سنتی هستند.

 

9. به استراحت روز یکشنبه احترام بگذارید

اگر به تازگی چند قفسه خریده‌اید که می‌خواهید قبل از شروع دوباره هفته کاری در آنها وسیله قرار دهید؛ بهتر است تا شنبه آینده صبر کنید. به این دلیل که اصل استراحت یکشنبه در آلمان بسیار مهم است و حتی در قانون اساسی نیز به آن اشاره گردیده است. پس در روزهای یکشنبه از سوراخ کردن، چکش زدن و کوبیدن دیوارها، چمن زنی یا بازیافت بطری‌های شیشه‌ای خودداری کنید. هرکسی این آرامش را برهم بزند جریمه نقدی می‌شود که مبلغ آن می‌تواند سه رقمی باشد.

 

10. بی پروا رد شدن از وسط خیابان عواقب بدی دارد

به نظر می‌رسد خارجی‌ها همیشه این اشتباه را مرتکب می‌شوند و بدون آنکه زمان مناسب برای رد شدن از خیابان را بدانند از آن عبور می‌کنند. انجام این کار در آلمان کاملاً غیرقانونی است و افرادیکه از گذرگاه عابر پیاده در زمان نامناسب استفاده کنند؛ ممکن است با جریمه روبه‌رو شوند (5 تا 10 یورو). پس اگر سبز نیست بمانید!

 

سخن آخر

قوانین عجیب در همه جا وجود دارند و آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما تا زمانیکه به موقع باک اتوموبیل خود را پر کنید، در ساعات مناسب به نواختن موسیقی مشغول شوید و با افسران پلیس مودب باشید؛ با مشکل زیادی مواجه نخواهید شد. در واقع آنچه برای مهاجران عجیب به نظر می‌رسد، قوانین آلمان نیست؛ بلکه سبک زندگی و فرهنگ مردم این کشور است.