انطباق ویدیویی یک مؤلفه‌ ضروری برای هر استراتژی بازاریابی

به دلیل رشد بازاریابی بصری در عصر رسانه‌های اجتماعی، برندها بیشتر به استفاده از محتوای ویدیویی به عنوان وسیله‌ای برای تعامل موثرتر با مخاطبان خود روی آورده‌اند. چنین چیزی برای برندهای بین‌ المللی اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا آنها باید به مشتریان و خریداران خود نشان دهند که در بالاترین کیفیت محتوایی سرمایه گذاری کرده‌اند.

باید توجه داشت که قرار نیست یک ویدیو در تمام بازارها تاثیری مشابه داشته باشد؛ زیرا فرهنگ‌های مختلف به یک فیلم واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. ترجمه فیلم به تنهایی نمی‌تواند یک اثر را در عرصه جهانی موفق نماید؛ در واقع به چیزی به نام انطباق ویدیویی (Video Adaptation) نیاز دارید تا بتوانید اتفاقات بزرگی را برای مخاطبان هدف خود رقم بزنید.

 

انطباق ویدیویی چیست؟

در اصل فرآیند سازگاری و تطبیق فیلم برای مخاطبان چند زبانه است، و چیزی فراتر از ترجمه است. در این فرآیند اجزای بصری ویدیوها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا مواردیکه باید از نظر فرهنگی بیشتر با مخاطبان هدف مرتبط شوند، پیدا شده و روی آنها کار گردد.

 

هدف Video Adaptation

انطباق ویدئویی با ذکر یک مثال، هدف از این نوع خدمات زبانی را روشن خواهیم ساخت. مثلا فرض کنید می‌خواهید یک کارزار بازاریابی بین‌المللی را در انگلستان، اسپانیا و تونس اجرا ‌کنید و قصد دارید به واسطه محتوای بصری، کالاها و خدمات خود را در معرض دید قرار دهید. در این حالت بایستی دقت بیشتری را چاشنی کارتان نمایید؛ چون ممکن است تصاویر متحرکی که برای مخاطبان لندنی جذاب هستند، برای بینندگان خارج از انگلستان چندان تاثیرگذار نباشند.

همچنین اگر قصد دارید مصرف کنندگان ژاپنی را جذب کنید؛ احتمالاً باید سکانس‌هایی از فیلم را به بازیگران ژاپنی اختصاص بدهید. در واقع در این صورت فیلم‌هایتان می‌توانند به شیوه‌ای موثرتر با مخاطبان ژاپنی ارتباط برقرار کنند. یا حتی ممکن است مشخصات جزئی‌تری نیاز به بررسی داشته باشند؛ مانند یک رویداد تاریخی که شاید برخی از مخاطبان شما را آزرده خاطر کند و یا نمادی که در نقاط مختلف جهان به صورت‌های متفاوت تفسیر می‌شود، یا اینکه لازم باشد برخی از رنگ‌های تصاویر محتوایتان را تغییر دهید.

 

تفاوت با بومی سازی محتوا

از نظر نوع هدف، رویه یکسانی را دنبال می‌کنند. پیشتر در مطلبی تحت عنوان "تفاوت بین ترجمه و بومی سازی" به این مسئله پرداختیم که Localization بسیار فراتر از Translation عمل می‌کند و با دستکاری متن براساس بازارهای محلی سعی در جذب مخاطب بیشتری دارد. حال باید بگوییم که انطباق ویدیویی همین هدف را در بستر فیلم و فضای بصری دنبال می‌نماید و می‌خواهد با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های ممکن بیشتر به بینندگان خارجی نزدیک شود و بر آنها تأثیر بگذارد.

 

انطباق ویدئویی

مفهوم انطباق ویدیویی

 

چرا انطباق ویدیویی در بازاریابی مدرن اهمیت دارد؟

امروزه اینترنت یک بستر جهانی را در اختیار برندها قرار داده و ارتباط آنها با مردم سراسر جهان را بیش از پیش تسهیل کرده است. اما مواظب باشید؛ چون در این زمانه توهین به مردم ملت‌های مختلف نیز آسان‌تر شده است و نیازی نیست برای پیدا کردن مخاطبان آزرده در اینترنت راه زیادی را بپیمایید. مراقب باشید که در خلال انطباق ویدیویی، مجموعه نامناسبی از المان‌های نامناسب روابط عمومی دوباره شما را تهدید می‌کنند؛ به همین دلیل باید هر چیزیکه منتشر می‌کنید را با دقت زیر نظر داشته باشید.

شاید چنین چیزی چندان به چشم نیاید؛ اما حقیقت این است که کارزارهای بازاریابی بر فرضیه‌ها و اطلاعات منعکس کننده توده‌های مردم تکیه می‌کنند. در حقیقت محتواها در پیام‌های بازاریابی ریشه دارند، و شامل کلیشه‌ها، توصیف‌ها، عناصر طنز و سایر عناصر خلاقانه دیگر می‌شوند که یا باید در فرهنگ‌های دیگر کاملاً حذف شوند و یا اینکه در صورت حذف نشدن نباید توهین آمیز به نظر ‌آیند.

این دقیقاً همان اتفاق ناخوشایندی است که انطباق ویدیویی از آن جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا فیلم از نظر حساسیت‌های فرهنگی برای مخاطبان هدف مناسب باشد. این امر فقط شامل نقش آفرینی بازیگران اصلی و اجتناب از ناراحتی مخاطب نمی‌شود؛ بلکه شامل تعامل محتواهای ویدیویی با مخاطبان در سطوح عمیق‌تری است که واقعاً با زبان مادری و پیشینه فرهنگی آنها تطابق دارد.

 

استفاده از خدمات انطباق ویدیویی

بهره‌گیری از این ظرفیت دنیای خدمات زبانی تنها به دستکاری محتوا محدود نمی‌شود و می‌توان حتی آن را در خلال ترجمه زیرنویس هم پیاده‌سازی کرد. کافی است بدانید که می‌خواهید به چه سمت و سویی حرکت کنید و مخاطبان هدفتان در چه بخش‌هایی از جهان قرار دارند. پس از آن می‌توانید با عوامل شبکه مترجمین راستین تماس گرفته و استراتژی بازاریابی خودتان را با کمک متخصصین این مجموعه تدوین نمایید. همانطور که می‌دانید گستره دنیای محتوای بصری به دلیل استفاده متعدد در شبکه‌های اجتماعی بسیار فراوان است و از محتوای متنی جذابیت‌ بیشتری دارد؛ پس به‌ کار گیری آن را از یاد نبرید.