زبان اردو: معرفی + 8 حقیقت جالب

زبان اردو که در شبه قاره هند، بریتانیا، امارات متحده عربی و ایالات متحده صحبت می‌شود؛ از خانواده زبان های هندو آریایی است. وجود بیش از 100 میلیون گویشور، اهمیت آن را نشان می‌دهد. از اینرو شبکه مترجمین راستین در گفتار پیشرو قصد دارد تا بیشتر به این سیستم ارتباطی بپردازد و حقایق جالبی را در خصوص آن بیان نماید.

 

اردو به عنوان یک زبان

زبان اردوواژه اردو از دو کلمه Ordu و Orda آمده است. این یک کلمه ترکی به معنی ارتش است و در انگلیسی به معنی عشیره می‌باشد. با این حال این واژه هیچ ارتباط مستقیمی با زبان ترکی ندارد. خود زبان اردو از طریق اپبرمشه (Apabhramsa) که از زبان شاوراسنی در قرون ششم تا سیزدهم سرچشمه گرفته، تکامل پیدا کرده است.

شاوراسنی (Shauraseni) یک زبان هندی آرایی میانه محسوب می‌شود که گویش پنجابی نیز از آن آمده است. بیشتر کلمات و افعال در زبان اردو از سانسکریت و پراکریت (Prakrit) وام گرفته شده‌اند. زبان‌های فارسی و عربی نیز نقش مهمی در تکامل آن داشته‌اند.

 

حقایق جالب در مورد زبان اردو

زبان اردو ویژگی های نادر زیادی دارد و به خاطر ادبیات زیبایش معروف است. در ادامه در مورد برخی از حقایق جالب آن مطالبی را عنوان می‌نماییم.

 

1. اولین استفاده

غلام همدانی مصحفی (Ghulam Hamadani Mushafi) اولین کسی است که برای نخستین بار در سال 1780 از کلمه اردو (Urdu) استفاده کرد. این زبان در ابتدا یعنی از قرون 13 تا 18، هندی نامیده می‌شد. هندوها و مسلمان‌ها از الفبای فارسی برای نوشتن زبان اردو استفاده می‌کردند. آنها تا سال 1837 همچنان به استفاده از این رسم ‌الخط ادامه دادند تا اینکه زبان هندوستانی جایگزین فارسی شد.

 

2. زبانی زیبا و لطیف

اردو زبان زیبا و لطیفی است که به صورت اختصاصی برای دنیای ادبیات خلق شده، و به نثر و شعر، معنا و جذابیت می‌بخشد. این شیوه کلامی به راحتی تمایز بین افراد کم دانش و نخبه جامعه را مشخص می‌کند.

 

3. زبان ملی

زبان اردواردو در حال حاضر زبان ملی پاکستان و نماد هویت مسلمانان هند است؛ در واقع اسلام در جنوب آسیا با این سیستم ارتباطی پیوند خورده است. این ارتباط در زمان استعمار بریتانیا، یعنی زمانیکه مدرنیته برای اولین بار بر هند تاثیر گذاشت، شکل گرفت. در آن زمان انگلیسی‌ها در بخش‌هایی از شمال هند و پاکستان کنونی، زبان اردو را در سطوح پایین‌تر و زبان انگلیسی را در سطوح بالاتر جایگزین فارسی کردند.

از اینرو زبان اردو توسط شبکه‌های آموزشی و ارتباطی در مستعمره هند گسترش یافت. این شیوه کلامی به یک رابط آموزشی در حوزه‌های علمیه و مدارس تبدیل شد، و به عنوان زبان اصلی نوشته‌های دینی انتخاب گردید. در ضمن به بخشی از وجه تمایز مسلمانان بدل شد و به عنوان یک عنصر اسلامی، به بسیج جامعه مسلمانان در جهت جدایی پاکستان از هند بریتانیایی در سال 1947 کمک کرد.

 

4. یکی از زبان های رسمی هند

زبان اردو با وجود تمایز الفبا و واژگان از زبان هندی، یکی از زبان های رسمی هند است. همچنین یکی از گسترده‌ترین شیوه‌های کلامی آسیای جنوبی است که در سایر نقاط جهان به ویژه بریتانیا، زبان فرهنگی مسلمانان پاکستان و شمال هند به شمار می‌آید. اردو علاوه بر نقش مهمی که به عنوان رابط و رسانه اصلی اسلام در جنوب آسیا به عهده دارد؛ دارای ادبیات سکولاری است که اشعار آن بر پایه‌های الگوهای فارسی استوار هستند.

 

 

5. محبوبیت در بین کشورهای خاورمیانه و مسلمانان

قسمت اعظم جمعیت ساکن در برخی از کشورهای خاورمیانه و جوامع جنوب آسیا در کشورهای مختلف، به زبان اردو صحبت می‌کنند. همچنین این ساختار کلامی در هند از اقلیت مسلمان در برابر سلطه هندوها حمایت می‌کند. در واقع زبان اردو در ارتباط با اسلام در پاکستان و بخش‌هایی از شمال هند، نقش‌های پیچیده و حتی متناقضی را ایفا می‌نماید.

 

6. کاربرد در میان جوامع دانشگاهی

در تمام رشته‌های دانشگاهی که شامل مطالعه در جنوب آسیا می‌شوند (از جمله حقوق، پزشکی، تجارت، کشاورزی، علوم زیستی، علوم انسانی و علوم اجتماعی)؛ زبان اردو نقشی مهم و حیاتی را بازی می‌کند.

 

زبان اردو7. مشتق شده از زبان هندوستانی

اردو به خودی خود یک زبان مقدس نیست. در واقع جزء عربی به شمار نمی‌آید؛ گرچه با رسم ‌الخط نستعلیق فارسی نوشته می‌شود که به نوبه خود مبتنی بر سبک خوشنویسی عربی به نام نسخ است. با وجود اینکه واژگان زیادی از متون اسلامی به آن راه یافته‌اند؛ اما در اصل از هندوستانی مشتق شده که مادر زبان‌های هندی و اردو مدرن است.

 

8. بزرگترین زبان گفتاری جهان

در دوره‌ای که اردو زبان اسلام در جنوب آسیا شد؛ گاهی اوقات به آن رختا (Rekhtah) می‌گفتند و تنها برخی اوقات به نام کنونی شناخته می‌شد. نسخه معمولی و گفتاری اردو، تقریباً مشابه هندی عامیانه است. از اینرو در کل می‌توان گفت که اردو یکی از بزرگترین زبان های گفتاری جهان است.

 

کلام پایانی در خصوص زبان اردو

اگر اردو را یاد بگیرید؛ می‌توانید بر سایر زبان های آسیای جنوبی نیز مسلط شوید که این کار مزایای اقتصادی زیادی با خود به همراه دارد. در این صورت قادر خواهید بود تا کسب و کارتان را در جنوب آسیا گسترش دهید و به بازارهای این مناطق نیز دست یابید. فراموش نکنید که جمعیت مناطق اردو زبان بسیار زیاد است. با این حال اگر توانایی این کار را ندارید؛ بهتر است از خدمات مترجمان کمک بگیرید.