نحوه تبدیل مهارت‌های ترجمه به حرفه نویسندگی محتوا

از آنجاییکه کسب و کارها روز به روز بیشتر از مزایای جهانی شدن منتفع می‌شوند و بیشتر بر فروش کالاها و خدمات خود به سایر کشورها تمرکز می‌کنند؛ لذا برخی از صنایع پشتیبان نیز از مزایای این روند بهره‌مند می‌گردند. امروزه خدمات ترجمه تخصصی در خدمت کسب و کارهایی است که به دنبال حضور در بازارهای بین‌المللی هستند؛ ولی نباید از حوزه‌ای که بسیار حیاتی و تاثیرگذار است، یعنی تولید محتوا به زبان‌های مختلف نیز غافل شد.

 

نیاز به محتوای چند زبانه

در دنیای رقابتی امروز، شرکت‌های آگاه به مسئله لزوم ترجمه محتوای وب سایت از نظر مشتریان و موتورهای جستجوگر تا حد زیادی از سایر رقبایشان متمایز می‌شوند. لذا بسیاری از آنها به منظور نوشتن مطالب وبلاگی خود به زبان‌های مختلف در قالب موضوعاتی که با موقعیت جغرافیایی متنوع مخاطبان‌شان مطابقت داشته باشد، به نویسندگان محتوای چند زبانه نیاز دارند. از این‌رو تقاضا برای نویسندگان با استعدادی که بتوانند محتوا را به دو یا چند زبان تولید کنند، رو به افزایش است.

 

تبدیل شدن به یک نویسنده محتوای چند زبانه

اگر در حال حاضر از طریق ترجمه امرار معاش می‌کنید و به کار کردن با زبان‌ها عادت کرده‌اید؛ می‌توانید نسخه‌ای کامل از کلمات را در زبان‌های مختلف ارائه دهید. در این صورت تبدیل شدن به یک نویسنده محتوای چند زبانه کار سختی برایتان نخواهد بود. این کار مزایای زیادی برای شما به دنبال دارد (مثل ایجاد یک منبع درآمد اضافی و تنوع بخشیدن به زندگی کاری روزمره) و تا حدودی از شر جنبه‌های منفی کار مترجمی راحت می‌شوید. آمارها نشان می‌دهند که درآمد یک نویسنده محتوا در انگلستان سالانه به طور متوسط بالای 22 هزار پوند است. پس اگر تصمیم گرفته‌اید تا ضمن انجام ترجمه از طریق تولید محتوای چند زبانه نیز امرار معاش کنید؛ مراحل زیر را دنبال نمایید.

 

محتوای چند زبانه

تولید محتوای چند زبانه

 

راه‌اندازی سرویس نوشتن محتوا

وقتی برای اولین بار به عنوان نویسنده شروع به کار می‌کنید؛ باید خود را برای پرداختن بهای این کار آماده نمایید. بعید است در چند کار اول بتوانید پول زیادی به دست آورید؛ زیرا کسب درآمد مناسب در این حوزه منوط به اثبات توانایی‌ها و معروف شدن شما در فضای آنلاین به واسطه کیفیت نوشته‌هایتان است. به همین خاطر لینک‌های مربوط به بهترین یا مرتبط‌ترین مقالات خود را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید؛ چون این کار می‌تواند در نشان دادن مهارت‌هایتان از همان ابتدای کار کمک کند.

سایت‌های فریلنسری جای خوبی برای شروع کار هستند. مثلاً پونیشا و پارسکدرز مشتریان زیادی دارند که به دنبال نویسندگان چند زبانه می‌باشند؛ پس کافی است با صرف کمی وقت پروفایل خود را در آنها بسازید و در اولین مناقصه کاری شرکت کنید. اما تا زمانیکه بازخوردهای مثبتی دریافت نکنید؛ درآمد پایینی خواهید داشت. وقتی بتوانید نظرات مثبت مشتریانتان را جلب کنید؛ قادر خواهید بود نرخ‌هایتان را به سرعت افزایش دهید (دقیقاً همان ترفندی که در 6 راهکار برای افزایش درآمد مترجمین به آن اشاره کرده‌ایم).

اگر در حال حاضر با یک سایت خدمات زبانی حرفه‌ای مثل شبکه مترجمین راستین کار می‌کنید؛ حتماً برای گرفتن کار به سراغ آنها نیز بروید. این مؤسسات از قبل با کیفیت کار شما آشنا هستند؛ پس مجبور نیستید از همان ابتدا نرخ نوشتن خود را همانند پلتفرم‌های فریلنسری پایین بیاورید. وقتی صحبت از یافتن کار در زمینه تولید محتوای چند زبانه آن هم به صورت آنلاین به میان می‌آید؛ شهرت حرف اول را می‌زند. مشتریانی که در حوزه ترجمه به صورت مستقیم با آنها همکاری دارید نیز گزینه خوبی برای کار جدید محسوب می‌شوند؛ چون شاید آنها هم به محتواهای بکر و نو نیاز داشته باشند و از همکاری با یک چهره آشنا در این زمینه استقبال کنند.

 

افزایش تجربه در زمینه تولید محتوای چند زبانه

به مرور که تجربه و اعتبارتان در زمینه نوشتن محتوا افزایش پیدا می‌کند؛ می‌توانید حق‌الزحمه کار خودتان را افزایش داده و مشتریانتان را گلچین نمایید. به مشتریان راضی خود می‌توانید تولید محتوا به زبان‌های مختلف را پیشنهاد دهید؛ در این صورت قادر خواهید بود توانایی‌هایتان را به زبان‌هایی که به آنها تسلط دارید نشان دهید و بازخوردهای مثبت بیشتری برای کارهای آینده دریافت کنید.

هدف نهایی شما این است که مشتریانی با نرخ کاری بالا و وفادار پیدا کنید که خواهان کار منظم هستند، در بلند مدت با شما همکاری می‌کنند، پرداخت هزینه‌ها را به درستی انجام می‌دهند و به دنبال توانایی‌های نوشتاری چند زبانه می‌باشند. اگر آنها کارهای دیگری مثل ترجمه تخصصی مقاله هم داشته باشند که بسیار عالی است؛ چرا که می‌توانید آنها را نیز انجام دهید.

 

تولید محتوا برای سایت‌های چند زبانه را شروع کنید

تولید محتوا می‌تواند یک حرفه لذت بخش و یک منبع درآمد مناسب باشد. چنانچه به چندین زبان تسلط دارید؛ این موقعیت برایتان فراهم است تا به طیف وسیع‌تری از مشتریان خدمات ارائه دهید. حال با خود بیاندیشید که آیا قصد دارید از مهارت‌های زبانی خود در عرصه دیگری بهره ببرید و فعالیت در حرفه تولید محتوای چند زبانه را شروع کنید؟