لیست برترین ژورنال های مهندسی کامپیوتر و مجلات علوم رایانه

حوزه علوم رایانه بسیار گسترده است؛ از اینرو هر کدام از مجلات برتر مهندسی کامپیوتر بر یکی از حوزه‌های خاص تمرکز دارند. به علاوه هر یک از آنها دارای ایمپکت فاکتور خاصی هستند که محبوبیت‌شان براساس تعداد استنادات به مقالات مندرج در این مجلات توصیف می‌گردد.

نویسندگان و محققانی که در زمینه مهندسی کامپیوتر و علوم رایانه فعالیت می‌کنند؛ می‌توانند آثار خود را در مجلات مختلف این زمینه‌ها منتشر نمایند. با این حال انتخاب ژورنال مناسب، به دلیل زیاد بودن گزینه‌های موجود معمولاً دشوار است. بنابراین شبکه مترجمین راستین در این مطلب قصد دارد تا به برترین مجلات حوزه رایانه نگاهی بیاندازد تا شما راحت‌تر بتوانید بهترین آنها را برای چاپ آثارتان انتخاب نمایید.

 

معرفی 12 ژورنال معتبر علوم رایانه

در بیشتر موارد دانشجویان و دانشگاهیان جهت چاپ مقاله خود به نوع ژورنال توجه نمی‌کنند و این یکی از اشتباهات بزرگ محسوب می‌شود. مجلات و نشریات هر ساله در زمینه‌های اجتماعی و علمی توسط پایگاه وب آو ساینس مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و به وسیله نمایه علمی تامسون رتبه بندی می‌شوند.

با این حال بسیاری از دانشجویان در پیدا کردن ژورنالی که منحصراً برای رشته خودشان مناسب است، گمراه می‌شوند که این قضیه در حوزه علوم رایانه به دلیل گستردگی فراوان، نمود بیشتری دارد. پس لیستی که در ادامه به آن اشاره می‌شود؛ می‌تواند نیازهای بسیاری را مرتفع نماید.

 

1. ژورنال نرم افزار آماری

یک ژورنال اوپن اکسس پیر ریویو گردیده است که از سال 1996 توسط بنیاد Open Access Statistics به صورت مرتب منتشر می‌شود. "مجله نرم افزار آماری (Journal of Statistical Software)" مواردی چون مقالات، کد اسنيپت، و نقد و بررسی کتاب را چاپ می‌کند. موضوع فعالیت آن بیشتر در مورد الگوریتم‌ها و نرم افزارهای آماری است.

هر مانیو اسکریپت و نرم افزاری که به این مجله فرستاده می‌شود؛ توسط متخصصان مطرح تحت یک فرآیند داوری همتا قرار می‌گیرد. سردبیر ارشد ابتدا ویراستار مناسب را برای بازبینی مقاله انتخاب می‌کند. سپس ویراستار موظف است تا دو داور را برای ارزیابی اثر انتخاب نماید؛ هر داور به صورت مجزا به بررسی نرم افزار و محتوای موجود در آن می‌پردازد.

مجله نرم افزار آماری با داشتن ایمپکت فاکتور اسکوپوس 15/95 و ایمپکت فاکتور وب او ساینس 13/64، یکی از برترین ژورنال ها در زمینه علوم کامپیوتر محسوب می‌شود، و برای کسانیکه مایل به چاپ آثار مرتبط با نرم افزار در زمینه‌های طراحی، پیاده سازی، کاربردی سازی، ارزیابی، مستند کردن، نگهداری، و پخش هستند، مناسب می‌باشد.

 

2. بررسی‌ های بین رشته ‌ای وایلی: علوم مولکولی محاسباتی

علوم مولکولی محاسباتیبه عنوان یک دایره المعارف شیمی محاسباتی شناخته می‌شود که اولین بار در سال 1998 منتشر گردید. انتشارات جان وایلی و پسران (John Wiley & Sons) این مجله را دو ماه یکبار منتشر می‌کند. ژورنال "بررسی‌ های بین رشته ‌ای وایلی: علوم مولکولی محاسباتی (Wiley Interdisciplinary Reviews: Computational Molecular Science)"، آثار مرتبط با مدل سازی رایانه‌ای برای نظریه‌های فیزیکی و شیمیایی را نشر می‌دهد که موضوعاتی مانند توسعه نرم افزارها، سخت افزارهای تخصصی و مدیریت پایگاه داده را شامل می‌شوند.

حداقل سه ویراستار باید نسخه مانیو اسکریپت ارسال شده به این مجله را ارزیابی کنند. در ضمن مقالات برای داوران خارجی نیز ارسال می‌گردند و برای اکسپت به تائیدیه دو داور نیاز دارند. همچنین 2500 دلار به عنوان هزینه چاپ مقاله از نویسندگان دریافت می‌گردد. این مجله برتر علوم کامپیوتر یک انتخاب عالی برای نویسندگانی است که در زمینه‌های زیر فعالیت می‌کنند:

 • رایانه و علوم اطلاعات
 • روش‌های شبیه سازی
 • نظریه ساختار الکترونیکی
 • ساختار و مکانیسم ها
 • شیمی نظری و فیزیکی

 

3. ژورنال ACM

بهترین آثار نوشته شده در زمینه علوم رایانه را به صورت گسترده‌ای پوشش می‌دهد. دامنه پژوهشی آن نوآوری‌های جدید در تمام حوزه‌های مهندسی کامپیوتر را شامل می‌شود. برای اینکه مقاله‌ای در این مجله پذیرفته شود؛ باید در زمینه خود حرفی برای گفتن داشته باشد و جزء آثار مهم و ماندگار ارزیابی شود.

ژورنال ACM علاقمند به انتشار آثاری است که در زمینه علوم اصلی رایانه و محدوده آن نوشته شده‌اند، و یا در دسته علوم فرعی کامپیوتر و مرز بین علوم رایانه و سایر رشته‌ها قرار می‌گیرند. محدوده بهترین شاخصه‌های دامنه موضوعات تحت پوشش مجله براساس زمینه‌هایی که هیئت تحریریه تعیین کرده‌اند، مشخص می‌گردد. این زمینه‌ها هر چند وقت یک بار، دستخوش تحول و تکامل می‌شوند.

 

4. تراکنش های IEEE بر روی تحلیل الگو و هوش ماشینی

انجمن رایانه IEEEاین ژورنال توسط انجمن رایانه IEEE به صورت ماهانه منتشر می‌گردد. هدف اصلی این مجله برتر مهندسی کامپیوتر، انتشار آثار نوشته شده در زمینه‌های بینایی کامپیوتری (Computer Vision) و درک تصاویر رایانه‌ای است. در ضمن مقالاتی که در خصوص شناخت و تحلیل الگوها، و حوزه‌های خاص هوش ماشینی نوشته شده‌اند را نیز منتشر می‌نماید.

آثار پذیرفته شده در ژورنال "تراکنش های IEEE بر روی تحلیل الگو و هوش ماشینی (IEEE Transactions on Pattern Analysis and Machine Intelligence)" باید بر دانش و اطلاعات موجود در این زمینه بیافزایند. با این حال نویسندگان می‌توانند مقالات مروری خود را نیز ارسال کنند. هر مقاله ارسال شده، حداقل توسط دو داور ارزیابی می‌گردد. این داوران توسط هیئت انتشاراتی IEEE انتخاب می‌شوند.

 

5. جامعه و داده های کلان

آثار بین رشته‌ای نوشته شده در زمینه‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی و کامپیوتر، و وجه مشترک آنها با هنرها و علوم طبیعی که در مورد تاثیرات داده‌های کلان بر جوامع بحث کرده‌اند را منتشر می کند. هدف اصلی مجله "جامعه و داده های کلان (Big Data and Society)" فراهم آوردن فضایی برای برقراری ارتباط بین مباحثات و مناظرات در حوزه نوظهور روش‌های بهره‌گیری از داده‌های کلان، و نحوه پیکربندی مجدد آنها در روابط جوامع دانشگاهی، اجتماعی، صنعتی، تجاری و دولتی با متخصصان، روش‌ها، مفاهیم و اطلاعات حوزه داده‌های کلان است.

 

6. علم رباتیک

یک ژورنال پیر ریویو است و جزئی از خانواده مجله علمی ساینس (Science) محسوب می‌شود که انجمن پیشبرد علوم آمریکا (American Association for the Advancement of Science) آن را به صورت ماهانه منتشر می‌کند.

مجله "علم رباتیک (Science Robotics)" با داشتن ایمپکت فاکتور 18/68 در زمینه انتشار آثار اصلی مرتبط با علوم و مهندسی کامپیوتر فعالیت می‌کند. چنین آثاری معمولاً بر پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه رباتیک تمرکز دارند. برخی از موضوعات فرعی که تحت پوشش این مجله هستند عبارتند از:

 • تعاملات انسان - ربات
 • ساخت و تولید
 • استخوان ‌بندی بیرونی (Exoskeleton)
 • علم مواد
 • یادگیری ماشین
 • برنامه ریزی حرکت

 

7. ژورنال هوش محیطی و محاسبات انسانی

مجله هوش محیطی و محاسبات انسانی"مجله هوش محیطی و محاسبات انسانی (Journal of Ambient Intelligence and Humanized Computing)" یا JAIHC، اتاق فکر شاخص و پیشگامی را برای دانشگاهیان، متخصصان صنعتی، مربیان و سیاستگذاران فعال تدارک دیده تا به راحتی بتوانند تحقیقات و تحولات نوآورانه خود را در تمام جنبه‌های هوش محیطی و محاسبات انسانی، منجمله اشیاء، محیط‌ها / فضاها و سیستم‌های هوشمند منتشر کنند. در این ژورنال برتر مهندسی کامپیوتر، موضوعات مختلف فنی، ایمنی، شخصی، اجتماعی، فیزیکی، سیاسی، هنری و اقتصادی مورد بحث قرار می‌گیرند.

 

8. ژورنال تحقیقات خدمات

یک مجله تحقیقاتی خدماتی پیر ریویو است که انتشارات سیج (SAGE) آن را به صورت فصلی منتشر می‌کند. هدف "ژورنال تحقیقات خدمات (Journal of Service Research)" ارائه دانش و ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت در دنیای مبتنی بر خدمات، مثل سرویس های الکترونیکی است، و مقالات متخصصان برجسته در حوزه تحقیقات خدماتی در دنیای تجارت و آکادمیک را نشر می‌دهد. این ژورنال با داشتن ایمپکت فاکتور 6/38 یکی از برترین پایگاه‌ها برای انتشار کارهای پژوهشی به شمار می‌آید.

 

9. ژورنال بین المللی تحلیل محاسباتی و علم داده

امروزه علم داده به عنوان یک زمینه علمی نوظهور و مهم مطرح است، و الگویی را خلق کرده که باعث تحول تحقیقات در رشته‌هایی مانند آمار، علم محاسبات و هوش مصنوعی، و تحول علمی در حوزه‌های مختلف علوم، مهندسی، بخش های دولتی، تجارت، علوم اجتماعی و شیوه زندگی شده است.

"مجله بین المللی تحلیل محاسباتی و علم داده (International Journal of Data Science and Analytics)" تلاش دارد تا در موضوعاتی مانند هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، یادگیری ماشین، تشخیص الگو، شناخت زبان‌های طبیعی و دستکاری داده‌های کلان به نشر تحقیقات بپردازد. در ضمن این ژورنال به چالش‌های مرتبط علمی و جدید نیز ورود کرده که از جمله آنها می‌توان به ثبت، ایجاد، ذخیره، بازیابی، به اشتراک گذاری، تحلیل و بهینه سازی داده‌ها اشاره نمود.

 

10. فصلنامه سیستم های اطلاعاتی مدیریت (MIS)

فصلنامه MISفصلنامه MIS مجله‌ای با دسترسی آزاد است که از سال 1977 به صورت مرتب چاپ می‌گردد. مرکز تحقیقاتی سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت، آن را به صورت فصلی منتشر می‌کند و در بخش‌هایی بر کاربردهای علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی متمرکز می‌شود. این فصلنامه بر ارتقاء دانش مرتبط با خدمات فناوری اطلاعات و توسعه منابع تمرکز دارد. در ضمن نحوه استفاده، تاثیرات اجتماعی و جنبه‌های اقتصادی آنها را نیز پوشش می‌دهد.

ابتدا سردبیر ارشد مجله، آثار پذیرفته شده را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا مقاله به موضوع مورد ادعا پرداخته است یا خیر. اگر مقاله از سطح کیفی خاصی عبور کند؛ برای ارزیابی به تیم داوری فرستاده می‌شود. این مجله برتر رشته مهندسی کامپیوتر، دارای نرخ پذیرش 14% است. فصلنامه MIS یک گزینه مناسب برای نویسندگانی است که مایل به چاپ آثار خود در زمینه‌های مرتبط با فناوری اطلاعات هستند.

 

11. تراکنش های IEEE در رایانه ها

یک نشریه ماهانه است که در بین محققان، توسعه دهندگان، مدیران فنی و مربیان رشته کامپیوتر بسیار مشهور است. مجله "تراکنش های IEEE در رایانه ها (IEEE Transactions on Computers)"، مقالاتی که در زمینه‌های مورد علاقه خوانندگان آن نوشته می‌شوند را منتشر می‌کند. این زمینه‌ها شامل موضوعات زیر هستند؛ هر چند فقط به آنها محدود نمی‌شوند:

 • معماری و ساختارهای رایانه‌ای
 • سیستم عامل ها، سیستم‌های نرم افزاری و پروتکل‌های ارتباطی
 • سیستم‌های آنی و تعبیه شده
 • دستگاه‌های دیجیتالی، اجزای رایانه‌ها و شبکه‌های ارتباطی
 • جزئیات، طراحی، نمونه سازی، روش ها و ابزارهای آزمایشی
 • عملکرد، تحمل خطا، قابلیت اطمینان، امنیت و آزمایش پذیری.

 

12. ژورنال ارتباطات رایانه ای

ژورنال ارتباطات رایانه اییک مجله آکادمیک با دسترسی آزاد است که انتشارات دانشگاه آکسفورد از ژوئن 1995 به صورت مداوم آن را منتشر می‌کند. "ژورنال ارتباطات رایانه ای (Journal of Computer-Mediated Communication)"، آثار نوشته شده در زمینه‌های ارتباطات، علوم اطلاعات و مطالعات رسانه‌ای را پوشش می‌دهد.

این مجله آثاری را مورد پذیرش قرار می‌دهد که در قالب مقالات تحقیقاتی و فرا تحلیل پژوهش‌های موجود نوشته شده باشند. همچنین نرخ پذیرش آن تقریباً 5% است، و از اول آگوست 2020 از پرداخت هزینه‌های پردازش مقالات صرف نظر کرده است.

 

حال سنجیده انتخاب کنید

همانطور که متوجه شدید برترین مجلات مهندسی کامپیوتر و علوم رایانه که در این گفتار سعی کردیم آنها را پوشش دهیم؛ آثار نوشته شده در حوزه‌های مختلف را منتشر می‌کنند. از اینرو نویسندگان باید قبل از انتخاب مجله، حوزه تخصصی فعالیت ژورنال را مورد بررسی قرار دهند. به یاد داشته باشید مجله مناسب باعث افزایش مقبولیت مقالات شما می‌شود؛ بنابراین یک انتخاب دقیق در این زمینه بسیار مهم است.