8 مورد از بهترین ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضی

آیا می‌دانستید ابزارهایی در دل سایت ها و اپلیکیشن های مختلف وجود دارند که می‌توانند در حل سریع مسائل دشوار ریاضی به شما کمک کنند؛ به گونه‌ای که حتی قادر خواهید بود تا روند حل را نیز مشاهده نمایند و کلی نکات مفید یاد بگیرید. در حقیقت این ابزارهای آنلاین برای کسانیکه در ریاضیات قوی نیستند و با روند پیدا کردن جواب‌ها مشکل دارند، بسیار مناسبند.

حتی اگر عاشق ریاضی هم باشید؛ این ابزارهای آنلاین حل معادلات، عشق و علاقه شما نسبت به اعداد را بیشتر می‌کنند. آنها با ساده سازی راه حل های مسائل، شما را تشویق می‌کنند تا بیشتر به کشف دنیای ریاضیات بپردازید. بنابراین شبکه مترجمین راستین در این مطلب قصد دارد 8 ابزاری را معرفی کند که در این مسیر به دانشجویان و دانش آموزان کمک نماید.

 

بهترین سایت ها و اپلیکیشن های حل مسئله ریاضی

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در زمینه ریاضیات تجربه ناخوشایندی دارند، و به راحتی نمی‌توانند با پیچیدگی مسائل و معادلات کنار بیایند. آنها معمولاً تسلیم می‌شوند و تصمیم می‌گیرند از کتاب‌ها و جزوات کمک آموزشی یا اقلام گوناگون کمک درسی استفاده نمایند.

اما امروزه فناوری همه چیز را تغییر داده و ابزارهای آنلاین حل مسائل ریاضی به وجود آمده‌اند. هدف محققان از توسعه سایت ها و اپلیکیشن های زیر، ترویج یادگیری است؛ چون آنها می‌توانند با پرورش ایده‌های خلاقانه، به افراد در سر و کله زدن با پرسش‌ها و معادلات سخت کمک کنند.

 

1. Math is Fun

ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضیبا کمک ابزارها و تکنیک‌های مناسب می‌توان ریاضی را سرگرم کننده و جالب نمود. Math is Fun یک ابزار وب رایگان و آنلاین است که مفاهیم جبری و معادلات را به زبانی ساده، و با استفاده از پازل‌ها، بازی‌ها، کاربرگ‌ها و یک فرهنگ لغت مصور مناسب، به کودکان زیر 12 سال، معلمان و والدین آنها توضیح می‌دهد.

بنابراین Math is Fun برای معلمین، والدینی که کودک زیر 12 سال دارند و حتی کسانیکه به یادگیری ریاضی و ارتقای مهارت‌هایشان در این زمینه علاقه دارند؛کمک شایانی خواهد کرد. این وب سایت برای همه اعم از دانش آموزان ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و حتی افراد عادی چیزی در چنته دارد.

در ضمن می‌توانید در انجمن Math is Fun نیز عضو شوید و از هزاران پست منتشر گردیده در آن برای تقویت مهارت‌های خود بهره بگیرید. در این انجمن حتی قادر خواهید بود تا نحوه حل مسائل ریاضی با استفاده از رایانه خود را نیز بیاموزید. در واقع بدون نصب افزونه‌ها یا اپلیکیشن‌ها، به راحتی و تنها با استفاده از مرورگر خود می‌توانید این ابزار آنلاین حل مسائل ریاضی را به کار بگیرید.

 

2. WebMath

یک نوع ماشین حساب پیشرفته و مبدل واحد است. با استفاده از WebMath قادر خواهید بود تا همه چیز، از نرخ بهره گرفته تا قیمت فروش اقلام مختلف را حساب کنید. در ضمن این ابزار کارکردهای متنوع دیگری نیز دارد که همگی رایگان هستند و به صورت آنلاین در دسترس می‌باشند. محاسبه هذلولی‌ها، نامعادلات و بیضی‌ها نیز از طریق آن امکان‌پذیر است.

 

3. K5 Learning

ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضییکی دیگر از منابع ارزشمند مبتنی بر وب است که هدف آن بهبود مهارت‌های خواندن، علوم و ریاضی در کودکان زیر 5 سال و حتی زیر 6 سال است. K5 Learning با ارائه ورک شیت ها، فلش کارت ها و فیلم‌های آموزشی به والدین، مربیان و دانش آموزان در آموزش و یادگیری ریاضی کمک می‌کند.

ورک شیت های K5 Learning رایگان هستند و طیف وسیعی از موضوعات پایه را پوشش می‌دهند که می‌توانید براساس مقطع تحصیلی و موضوع از آنها استفاده کنید. آنها معمولاً شامل این موضوعات هستند: عملیات‌های ریاضی، اعداد کسری، اعداد اعشاری و درصدی، اندازه گیری‌ها، هندسه، توان، نسبت‌ها و غیره.

K5 Learning به معلمان کودکان زیر 5 سال در زمینه خلق مطالب آموزشی نیز کمک می‌کند. معلمان می‌توانند با ارسال مقاله، داستان یا حتی ورک شیت در این زمینه سهیم باشند. برای شروع کافی است به وب سایت آن بروید و در قسمت پایین صفحه روی گزینه Work with K5 کلیک کنید.

 

4. Microsoft Math Solver

یک برنامه آموزشی رایگان است که توسط مایکروسافت توسعه یافته و مدیریت می‌شود. Microsoft Math Solver که در پلتفرم های وب، اندروید و آی او اس در دسترس است؛ در اصل یک ابزار بصری محسوب می‌شود که راه حل مسائل ریاضی را مرحله به مرحله نشان می‌دهد.

Microsoft Math Solver می‌تواند در حل مسائل در زمینه‌های محاسبات، معادلات خطی، معادلات چند مجهولی، معادلات درجه دوم، مثلثات، ماتریس‌ها، انتگرال گیری و محاسبه حد به کاربران کمک نماید. این ابزار حل مسائل ریاضی، موضوعاتی مانند جبر، مثلثات و حساب دیفرانسیل و انتگرال را نیز پوشش می‌دهد.

ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضیبرای امتحان کردن آن کافی است به وب سایتش بروید و روی نماد صفحه کلید در کادر مختص تایپ مسائل ریاضی کلیک کنید. سپس می توانید با استفاده از صفحه کلید روی صفحه نمایش، مسئله خود را بنویسید، و در انتها باید روی گزینه Solve کلیک نمایید. این سایت به صورت آنلاین مسئله را پردازش می‌کند و پاسخ می دهد. با کلیک روی گزینه View solution steps می‌توانید راه حل مسئله خود را به صورت مرحله به مرحله مشاهده نمایید.

 

5. Symbolab

ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضییکی از بهترین ابزارهای حل کننده مسائل ریاضی است که به دانشجویان در درک و یافتن پرسش‌های سخت کمک می‌کند. تاکنون سیمبولب (Symbolab) در حل بیش از یک میلیارد مسئله پیچیده به دانشجویان کمک کرده است. راه حل تمام مسائل در آن با ارائه توضیحات کامل و اثبات گام به گام همراه است. این ابزار نه تنها روند حل پرسش‌ها را سهل می‌کند؛ بلکه باعث تسهیل روند یادگیری و درک مفاهیم ریاضی هم می‌شود.

برای حل یک پرسش توسط Symbolab کافی است به وب سایت آن سری بزنید. سپس سئوال را در کادر مربوطه وارد کنید و در انتها روی دکمه Go کلیک نمایید تا بتوانید جواب موضوعاتی مانند جبر، مثلثات، حد، مشتقات و انتگرال‌ها را به دست آورید. این سایت آنلاین حل معادلات از شش زبان مختلف پشتیبانی می‌کند و دارای نسخه‌های اندروید و iOS است.

 

6. Mathway

منابع مورد نیاز دانش آموزان را برای درک و حل مسائل در اختیار آنها قرار می‌دهد و تا به امروز برای حل بیش از 5 میلیارد پرسش مورد استفاده قرار گرفته است؛ بنابراین بدون دلیل نبوده که عنوان محبوب‌ترین ابزار حل مسائل ریاضی را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر والدین، معلمان، دانش آموزان و دانشجویان از Mathway برای یافتن پاسخ پرسش‌ها در زمینه‌های جبر، معادلات خطی و درجه دوم، چند جمله ای ها، نامساوی ها، تجزیه و تحلیل برداری، لگاریتم ها، ماتریس ها، هندسه و موارد دیگر استفاده می‌کنند.

ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضیبرای حل مسائل با Mathway کافی است به وب سایت آن بروید و پرسش خود را در قسمت Enter a problem تایپ کنید. سپس روی دکمه Send کلیک نمایید و نحوه پاسخگویی Mathway را مشخص کنید. برای مشاهده راه حل دقیق حل مسئله روی دکمه Tap کلیک کنید تا مراحل حل مسئله را به صورت کامل ببینید. البته برای این کار باید در این وب سایت ثبت نام نمایید. این ابزار برای نسخه‌های اندروید و iOS در دسترس می‌باشد.

 

7. Cymath

ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضیاگر دوست ندارید هزینه زیادی برای خرید یک ابزار حل کننده تکالیف ریاضی بپردازید؛ Cymath جزء راهکارهایی است که حتماً باید گوشه چشمی به آن داشته باشید. تنها کافی است پرسش خود که باید جزء این موضوعات باشد را انتخاب کنید و به این ابزار متمایز بدهید: محاسبات، جبر، فاکتورسازی، نمودارهای ساده و حساب دیفرانسیل و انتگرال. این برنامه در Play Store موجود است.

 

8. Zearn Math

ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضییک سایت آنلاین حل معادلات است که از یک رویکرد تحقیق محور و مبتنی بر شواهد برای آموزش ریاضی استفاده می‌کند. این برنامه برای معلمان و بچه‌ها طراحی شده و برای آموزش مفاهیم به کودکان زیر 5 سال مناسب است. در نسخه جدید آن موضوعات پیشرفته‌تری مثل محاسبه مساحت و محیط، نسبت ها، نرخ واحدها و درصدها، تقسیم کسری، محاسبات و غیره نیز گنجانده شده است. براساس گزارش‌ها، Zearn Math توسط حداقل یک چهارم دانش آموزان ابتدایی ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه توسط بنیاد Zearn که یک سازمان غیر انتفاعی است، پشتیبانی می‌شود.

 

به درستی از حل کننده های ریاضی استفاده کنید

قرار نیست این ابزارهای حل کننده مسائل ریاضی جایگزین سعی و تلاش شما شوند؛ بلکه قرار است در زمینه درک و یادگیری معادلات به شما کمک نمایند و بیشتر نقش کمک معلم را دارند. پس از آنها به عنوان راهکارهای میانبر برای درک بهتر مفاهیم استفاده نمایید.

ابزارهای آنلاین حل معادلات، در زمینه یادگیری از راه دور بسیار کاربردی هستند. در این صورت دانش آموزان و دانشجویان در طول تعطیلات غیر منتظره، تعطیلات آخر هفته و یا وقت‌هایی که به هر دلیلی به معلمانشان دسترسی ندارند؛ می‌توانند از آنها به عنوان ابزارهای کمک آموزشی بهره بگیرند.