10 عبارت برای گفتن متشکرم به زبان کره ای

تشکر کردن یکی از اولین چیزهایی است که در کودکی یاد می‌گیریم؛ بنابراین منطقی است شیوه بیان این کلمه یکی از اولین چیزهایی باشد که در یک زبان جدید فرا بگیریم. از سویی دیگر اخلاق خوب در تمام جهان پسندیده است و اینکه بتوانیم قدردانی خود را ابراز کنیم؛ روشی بسیار مناسب برای نشان دادن ادب در بین فرهنگ‌هاست.

در این راستا اگر بخواهید زبان کره ای را یاد بگیرید؛ یادگیری نحوه تشکر به این زبان باید جزء اولویت‌های شما باشد. پس ما در ادامه این مطلب شبکه مترجمین راستین این کار را برای شما راحت‌تر می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

 

روش های رسمی برای تشکر کردن به زبان کره ای

با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارید و افرادی که با آنها در ارتباط هستید؛ عبارت‌ های گوناگونی برای گفتن متشکرم در زبان کره ای وجود دارد که در این بخش به روش‌های رسمی آنها اشاره خواهد شد.

 

1. gahm-sa-hab-ni-da - 감사합니다 (متشکرم)

این عبارت رایج‌ ترین کلمه رسمی برای تشکر کردن به زبان کره ای است و جزء یکی از عبارت‌هایی است که می‌توانید صرفنظر از موقعیت مکانی و زمانی از آن به راحتی استفاده کنید. در سیستم سطح گفتار زبان کره ای، عبارت 감사합니다 در سطح رسمی عمومی قرار می‌گیرد و بیشتر برای ادای احترام به افراد غریبه یا کسانی که از نظر سن و رتبه از شما بالاتر هستند، کاربرد دارد.

감사 قسمتی از این عبارت است که به معنای تشکر یا قدردانی است. در این صورت 합니다، عبارت فعلی 하다 به معنی انجام دادن و پایانه رسمی مودبانه b-ni-da - ㅂ니다 را با هم ترکیب می‌کند و به کار بردن آن به معنای رفتار محترمانه شماست. در کل این عبارت به معنی "من از کسی تشکر می کنم" است. همچنین قبل از به کار بردن این عبارت می‌توانید نام چیزی که از آن سپاسگزاری می‌کنید را قرار دهید.

 

تشکر کردن به کره ای

 

2. go-map-seup-ni-da - 고맙습니다 (ممنونم)

go-map-da - 고맙다 یک کلمه بومی کره ای است که به معنای شکرگزار بودن است. با افزودن پایانه مودبانه رسمی seup-ni-da - 습니다 نیز می‌توانید به این عبارت ماهیتی رسمی ببخشید. هر چند این جمله برای افرادی که کمی با آنها آشنا هستید یا از نظر سنی به آنها نزدیکتر هستید مناسب‌تر است. در ضمن می‌توانید از آن در جاهایی که کمتر ماهیت جدی دارند، مانند فروشگاه‌ها استفاده کنید.

اگر هنوز در مورد زمان استفاده از آن شک دارید؛ لازم نیست زیاد در این مورد نگران باشید. در این صورت می‌توانید از عبارت قبلی یعنی감사합니다 استفاده کنید؛ هر چند در موقعیت‌های روزمره واقعاً هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد.

 

3. jung-mal go-ma-wo-yo - 정말 고마워요 (صمیمانه از شما متشکرم)

این عبارت بر 고마워요 تاکید می‌کند. 정말 به معنای واقعاً یا صادقانه است؛ به همین دلیل می‌توانید برای چاپلوسی طرف مقابل، آن را به عبارت‌های قبلی نیز اضافه نمایید.

 

4. dae-dan-hi gahm-sa-hab-ni-da - 대단히 감사합니다 (خیلی ممنونم)

این روش تشکر کردن زبان کره ای برای موارد خاص مناسب است؛ یعنی مواردی که شخص واقعاً لطف بزرگی در حق شما کرده و سزاوار سپاس است. 대단히 به معنای خیلی زیاد یا بسیار زیاد است. چون در این عبارت از کلمه رسمی 감사합니다 استفاده شده است؛ پس یک تشکر بسیار محترمانه و سنگین است.

 

5. jung-mal chin-jul-ha-si-ne-yo - 정말 친절하시네요 (خیلی محبت دارید، این از لطف شماست)

정말 در این عبارت نیز ظاهر شده است؛ به همین دلیل به آن صداقت خاصی می‌بخشد. کلمه 친절 به معنای مهربانی است و 하시네요 مبدل عبارت فعل انجام دادن است؛ پس کل جمله به معنای تشکر شما از لطف طرف مقابل است.

 

6. ah-ni-yo gwaen-chan-seup-ni-da - 아니요 괜찮습니다 (نه، متشکرم)

아니요 یک پاسخ منفی است؛ در حالی که 괜찮습니다 بیانگر "اشکالی ندارد" است؛ به همین دلیل این عبارت در حالت کلی به معنی "نه، متشکرم" است. در اینجا نیز 습니다 معنایی رسمی‌تر به این عبارت می‌بخشد.

 

 

روش های مودبانه برای گفتن متشکرم به زبان کره ای

چند جمله کره ای نیز وجود دارند که کمی خودمانی‌‌تر از حالت‌های قبلی هستند و بیشتر در دسته روش های مودبانه نشان دادن قدردانی قرار می‌گیرند.

 

7. go-ma-wo-yo - 고마워요 (سپاسگزارم)

در این عبارت به نبود 습니다 توجه کنید. این مسئله نشان می‌دهد که می توانید از آن برای تشکر از کسانی که به شما نزدیک‌تر هستند، اعم از دوست و همکلاسی استفاده کنید.

 

8. ah-ni-yo gwaen-chan-ah-yo - 아니요 괜찮아요 (نه، متشکرم)

این هم یک نسخه کمتر رسمی‌تر از عبارت قبلی است. به الگویی توجه کنید که باعث تغییر عبارت 습니다 به 아요 شده است.

 

تشکر کردن به کره ای

 

روش های غیررسمی برای سپاسگزار بودن به زبان کره ای

در حالت های غیر رسمی بهتر است از روش های زیر برای گفتن متشکرم در زبان کره ای بهره بگیرید.

 

9. go-ma-wo - 고마워 (متشکرم)

هیچ پایانه رسمی خاصی برای این عبارت وجود ندارد؛ به همین دلیل می‌توانید از آن برای خطاب قرار دادن دوستان، خواهران و برادران، کسانی که همسن یا از شما کوچکتر هستند و کسانی که از نظر رتبه یا مقام اجتماعی از شما پایین‌تر هستند؛ استفاده کنید. در واقع با حذف 요 از 고마워요 می‌توانید به یک جمله معمولی برای تشکر به زبان کره ای دست پیدا کنید.

 

10. gahm-sa - 감사 (مچکرم)

این شکل عامیانه تشکر است. همانطور که می‌دانید همواره در زبان عامیانه سعی می‌شود موارد غیرضروری حذف شوند. جمله 감사 بسیار غیررسمی و معمولی است و چیزی است که در مکالمات رسمی یا پیام‌های روزمره یافت می‌شود.

 

جمع بندی

یک راه ساده برای تحت تاثیر قرار دادن یک بومی زبان کره ای این است که بتوانید با زبان وی از او تشکر کنید. این کار علاوه بر اینکه توانایی‌های زبانی شما را نشان می‌دهد؛ نشان دهنده ادب شماست. بنابراین 10 روش این گفتار را فرا بگیرید تا بتوانید در سفر به کره جنوبی اوقات خوشی را سپری کنید و دوستان خوبی را بیابید.