11 روش تشکر کردن به زبان آلمانی

تشکر کردن به زبان آلمانی یکی از اولین و مهمترین عبارت‌هایی است که باید یاد بگیرید. در واقع هنگام سفر به یک کشور آلمانی زبان، موقعیت‌های زیادی پیش می‌آید که نیاز به کمک خواهید داشت و در صورت دریافت کمک باید تشکر کنید. در زبان آلمانی روش‌های مختلفی برای ابراز قدردانی وجود دارد؛ از اینرو شبکه مترجمین راستین در این مطلب سعی نموده تا درباره این روش‌ها و زمان استفاده از آنها صحبت نماید.

 

چگونه به زبان آلمانی از کسی تشکر کنیم؟

برای بیان قدردانی و سپاس از افراد در زبان آلمانی کار چندان سختی پیشرو ندارید؛ چون راه‌های مختلفی را برای انجام آن می‌توان ذکر نمود که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم. همچنین از آنجاییکه مودب بودن با نزاکت و خوشخویی مترادف است؛ لذا در این جا به شما یاد خواهیم داد که چگونه در زبان آلمانی به کسی نیز خوش آمد بگویید.

 

1. Danke: متشکرم یا مچکرم

با کلمه Danke هیچ وقت اشتباه نمی‌کنید؛ چون این واژه یکی را رایج ترین کلمات برای ابراز تشکر به زبان آلمانی است و همیشه می‌توان از آن استفاده کرد (خواه بین دوستان و اعضای خانواده، و خواه در یک مغازه یا جلسه کاری).

 

2. Danke schön: از لطف شما متشکرم

عبارت Danke schön ترجمه مستقیم ندارد؛ زیرا schön به معنی زیبا است. در ضمن این کلمه در زبان آلمانی به معنی خوب نیز به کار می‌رود. از اینرو ترکیب آن با Danke به این معنی است که شما قصد دارید به شیوه‌ای زیبا و مودبانه از کسی تشکر کنید.

 

3. Danke sehr: خیلی ممنونم

عبارت Danke sehr یکی دیگر از روش های تشکر کردن در زبان آلمانی است، و برای تاکید بر حس قدردانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

4. Vielen Dank: با تشکر فراوان

در زبان آلمانی عبارت‌های Vielen Dank و Danke sehr مترادف هستند، و می‌توان به جای یکدیگر از آنها استفاده کرد.

 

5. Herzlichen Dank: از صمیم قلب متشکرم

Herzlichen Dank به معنی تشکر از ته دل و با خلوص کامل است. در واقع صفت Herzlich نشان می‌دهد که قدرشناسی شما از ته قلب است.

 

تشکر کردن به زبان آلمانی

 

6. Besten Dank: بهترین تشکرها

عبارت Besten Dank راهی برای نشان دادن درجه خاصی از قدردانی است، و با استفاده از آن می‌توانید به بهترین شیوه ممکن حس قدردانی خود را ابراز می کنید. در همه موقعیت‌ها می‌توان از Besten Dank برای تشکر به زبان آلمانی استفاده نمود؛ اما بیشتر در موقعیت‌های غیر رسمی رواج دارد.

 

7. Tausend Dank: هزاران بار متشکرم

این عبارت را تنها برای دوستان نزدیکتان استفاده کنید؛ زیرا غیر رسمی‌ترین روش برای ابراز تشکر به زبان آلمانی است.

 

8. Ich danke Dir/Ihnen: سپاسگزارم

Ich danke Dir/Ihnen از نظر دستوری سنگینی و متانت بیشتری از تمام عبارت‌هایی دارد که حاوی کلمه Danke هستند. با این حال اگر نمی‌دانید که در چه موقعیتی باید از چه عبارتی برای ابراز تشکر استفاده کنید؛ کافی است در آن ضمیر Dir (غیر رسمی) را به ضمیر Ihnen (رسمی) تغییر دهید و در همه موقعیت‌ها از آن بهره بگیرید.

 

9. Ich danke Dir/Ihnen vielmals: از شما بسیار سپاسگزارم

در اصل همان عبارت Ich danke Dir/Ihnen است؛ اما درجه بالاتری از حس سپاسگذاری را نشان می‌دهد.

 

 

10. Ich bedanke mich: من از شما متشکرم

این نیز یک جمله کامل است و از Ich danke Dir/Ihnen رسمی‌تر می‌باشد. بهتر است در هنگام فروش یک محصول یا خدمت در ازای پول، از این عبارت برای تشکر استفاده کنید. در این صورت طرف مقابل با Ich danke Ihnen پاسخ شما را خواهد داد. استفاده از این جمله در بین دوستان در زبان آلمانی چندان رایج نیست.

 

11. Ich möchte mich bedanken: من قصد تشکر از شما را دارم

بسیار شبیه عبارت Ich bedanke mich است؛ اما فعل وجهی möchte تمایل شما را برای قدردانی فراوان در یک موقعیت خاص نشان می‌دهد. فردیکه از شما تشکر می‌کند؛ ممکن است دوست یا رئیستان و یا حتی یک غریبه باشد. در هر صورت جمله مذکور بیانگر آن است که فرد مورد نظر قصد دارد با انجام کار خاصی از شما قدردانی نماید.

 

حال به راحتی از دیگران به زبان آلمانی تشکر کنید

روش‌های بی شماری برای ابراز تشکر در زبان آلمانی وجود دارد. در واقع این سیستم کلامی بستری را فراهم کرده که می‌توان با ده‌ها روش در موقعیت‌های رسمی و غیر رسمی، حس قدردانی خود را ابراز کرد. حال که این گفتار را مطالعه نمودید؛ دیگر برای بیان حس سپاسگزاری خود به زبان آلمانی مشکلی نخواهید داشت.