سنت ها، جشن ها و تعطیلات جالب مردم سوئیس

با شنیدن واژه سنت های سوئیسی چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ شکلات و پنیر یا کوه و اسکی؟ حتی ممکن است به فکر هایدی بیفتید. اگر می‌خواهید واقعاً با سنت های سوئیسی آشنا شوید؛ باید از این کشور زیبا دیدن کنید و در حین نظاره مناظر دیدنی کوه‌های آلپ از نزدیک با این رسومات زیبا آشنا شوید.

 

سنت ها و آداب و رسوم معروف سوئیسی ها

اگر نمی‌توانید به سوئیس سفر کنید، نگران نباشید؛ چون شبکه مترجمین راستین در این گفتار شما را با 9 سنت جالب سوئیسی ها آشنا می‌کند و در عین حال به شما می‌گوید که کدام تعطیلات بهترین زمان ممکن برای لذت بردن از جشن‌های مربوط به این آداب و رسوم است.

 

1. کارناوال بازل (Fasnacht Basel)

این تنها شهرهای ونیز، ریو و کلن نیستند که به خاطر کارناوال‌های خود مشهور شده‌اند. عید چهارشنبه خاکستر به مسیحیان این امکان را می‌دهد که 46 روز قبل از تا عید پاک از انواع غذا، نوشیدنی و سرگرمی لذت ببرند. مردم بازل، کارناوال‌های خود را از ساعت 4 صبح روز اولین دوشنبه بعد از چهارشنبه خاکستر با راهپیمایی عظیمی آغاز می‌کنند که با یک رژه 3 روزه در طول شهر ادامه پیدا خواهد کرد.

در این چند روز تمام شهر مملوء از مردم، سر و صدا و آبنبات است. در کارناوال بازل (به عنوان فاسناخت نیز شناخته می‌شود) نوعی از موسیقی تحت عنوان Guggenmusik که با سازهای بادی و طبل‌های مخصوصی نواخته می‌شود در حین اجرای نمایش‌های خاص این جشن به اجرا در می‌آید. کارناوال بازل یکی از مشهورترین جشن ها در سوئیس است و توسط یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی ثبت شده است. هر چند خود شهر بازل نیز شهری دیدنی است و ارزش بازدید را دارد.

 

کارناوال بازل

 

2. روز سال نو

اول ژانویه در سوئیس روز سال نو است و در سراسر این کشور تعطیل رسمی است؛ اما بیشتر روزی است برای خوابیدن پس از مهمانی و تصمیم گیری برای سال جدید. با این حال اگر در این روز خاص در کلسترز (Klosters) باشید ممکن است چیز خاصی را تجربه کنید. زیرا در این منطقه در روز سال نو مراسم Hotschrennen der Glückssäuli (مسابقه خوکچه‌های خوش شانس) ساعت 3 بعد از ظهر برگزار می‌شود. از اینرو در 1 ژانویه هر سال می‌‌توانید در حالیکه خوک‌‌ها در یک مسیر برفی در حال دویدن هستند؛ مسابقه آنها را ببینید و خود را مهمان انبوهی از غذاها و نوشیدنی های محلی کنید.

 

3. سنت Tschaggatta

سنت های مردم سوئیس در دره دورافتاده Lötschental شکل شوم‌تری به خود می‌گیرد. در این مناطق سنت Tschaggatta که بین جشن Candlemass و سه شنبه اعتراف (Shrove Tuesday) برگزار می‌شود؛ ابزاری برای ترساندن کسانی است که در تاریکی شب در بیرون از خانه به سر می‌برند. به نظر می‌‌رسد که موجودات وحشی این جشن مستقیماً از دنیای داستان‌های عامیانه آمده‌‌اند؛ زیرا هیکل‌های خود را با خز پوشانده‌اند، پاهایشان را در گونی پنهان کرده‌اند و صورت‌هایشان را پشت نقاب‌هایی جمجمه‌ای ترسناک مخفی نموده‌اند. اگر می‌خواهید بعد از تاریکی هوا در این مناطق قدم بزنید؛ باید خصوصاً در آخر هفته‌ها منتظر آنها باشید. اما در اینجا حتی این هیولاهای نمادین نیز یکشنبه‌ها استراحت می‌کنند.

 

4. مراسم Unspunnenfest

مراسم Unspunnenfest هر 12 سال یکبار برگزار می‌شود؛ به عبارت دیگر هر بار 12 سال صرف برنامه ریزی برای برگزاری این جشن می‌گردد. این مراسم ابتداً در سال 1805 به عنوان جشن صلح بین مردم برن و مردم سوئیس آغاز شد؛ اما به سرعت به یکی از بزرگترین رویدادهای توریستی در سوئیس تبدیل شد.

این جشنواره که نزدیک قلعه Unspunnen در اینترلاکن (Interlaken) برپا می‌شود؛ فرصت خوبی برای مسافران این سرزمین زیباست تا جمعی از سنت‌ های سوئیسی از جمله لباس‌‌ها و رقص‌‌ها، مراسم پرتاب سنگ، کشتی سوئیسی شوینگن (Schwingen) و نقاره Alphorn را در برابر منظره معروف یونگفراو (Jungfrau) به نظاره بنشینند. مراسم Unspunnenfest از آخرین شنبه ماه اوت شروع می‌شود و به مدت یک هفته ادامه پیدا می‌کند.

 

Unspunnenfest

 

5. فستیوال Sechseläuten

اگر بهار راهی سفر سوئیس شدید؛ بهتر است زمانی بروید که جشنواره Sechseläuten (زکسلاوتِن) در هفته سوم آوریل در زوریخ برگزار می‌شود. در طول این کارناوال، Böögg با ظاهر ترسناک و ماسک زشت خود کودکان را می‌ترساند. این مراسم به شکرانه بهار برگزار می‌شود و در آن زمستان پیر باید جای خود را به بهار جوان بدهد.

در این مراسم مجسمه ساخته شده از نی Böögg که به شکل یک آدم برفی است سوزانده می‌شود. سرعت سوختن این مجسمه گرمای تابستان را تعیین می‌کند؛ هر چه زودتر بسوزد تابستان گرمتر است. اگر به زوریخ سفر کردید؛ حتما از دریاچه زوریخ و شهر قدیمی زیبای آن دیدن کنید. فقط توجه داشته باشید که در اینجا همه چیز بسیار گران است؛ پس باید از قبل خود را برای هزینه‌های گزاف پایتخت سوئیس آماده کنید.

 

6. چرای گاوهای آلپ

گاوهای سوئیسی زمستان‌ها را در روستاها می‌گذرانند؛ اما در تابستان‌ها از علوفه تازه مراتع کوهستانی تغذیه می‌کنند. دیدن چرای آنها در چراگاه‌های دیدنی کوه‌های آلپ در پاییز و بهار، منظره‌ای است که حقیقتاً ارزش دیدن را دارد. معمولاً چرای دسته جمعی گاوها با موسیقی سنتی، زمزمه‌های گله دارها، لباس‌‌های سنتی و صدای موزون ناقوس‌های دور گردن گاوها جشن گرفته می‌‌شود. معمولاً این مراسم با هلهله جمعیت همراه است، و سپس شروع فصل جدید با غذاها و نوشیدنی‌های مختلف جشن گرفته می‌شود.

 

7. روز ملی

روز ملی که در اول آگوست جشن گرفته می‌شود؛ تنها تعطیلات رسمی فدرال در سوئیس است. این روز به مناسبت تاسیس کنفدراسیون سوئیس در سال 1291 تعطیل شده و طی آن جشن‌‌های محلی در سراسر کشور با آتش ‌بازی، نورافشانی و کنسرت برگزار می‌‌شوند. آبشار دیدنی راین در نزدیکی شاف هاوزن (Schaffhausen) یک مکان ویژه در روز ملی است؛ زیرا در این روز این آبشار نورانی می‌شود و از بازدید کنندگان با مراسم آتش بازی پذیرایی می‌گردد.

 

8. هورنوسن (Hornussen)

هورنوسن یک ورزش سوئیسی است که ترکیبی از گلف، بیسبال و پرتاب دیسک است. این ورزش تیمی در اصل ورزش کشاورزان است که در آن بازیکنان سعی می‌کنند یک دیسک به نام Nous را با یک چوب مخصوص به زمین حریفان خود بیندازند؛ حریفان آنها نیز در تلاش هستند تا آن را بگیرند یا حداقل متوقف کنند. هورنوسن بیشتر به ایالت برن تعلق دارد و نماد آن به شمار می‌آید. کلمه جالب سوئیسی Hornen یا Hurnen به صدایی اشاره دارد که هنگام نزدیک شدن Nous می‌توانید بشنوید. اگر مقداری با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید احتمالاً می‌دانید که در این زبان به زنبور سرخ، Hornisse گفته می‌شود.

 

هورنوسن

 

9. جشن عروج

روز عروج (Ascension Day) عیسی مسیح 40 روز پس از عید پاک جشن گرفته می‌شود؛ به همین دلیل تاریخ آن متغیر است. در این روز مدارس و اکثر کسب و کارها تعطیل می‌شوند و مراسمی در کلیسا برگزار می‌شود. یکی از رویدادهای مهم در این روز راهپیمایی در برومونسته (Beromünster) است که در آن حدود 1000 زائر مسیری 18 کیلومتری را برای دعا، تعمق و دریافت برکات طی می‌کنند.

 

 

تعطیلات عمومی در سوئیس

اگر قصد دارید به سوئیس مهاجرت کنید و یا حتی می‌خواهید فقط چند روز به این کشور سفر کنید؛ بهتر است با تعطیلات عمومی این سرزمین آشنایی داشته باشید. تعطیلات رسمی زمان بسیار خوبی برای گشت و گذار در این کشور زیبا و بهره گیری از سنت‌های جذاب آن است. اما آشنایی با تعطیلات رسمی در سوئیس چندان هم ساده نیست؛ زیرا برخی از روزها فقط در برخی از کانتون‌های خاص تعطیل هستند.

مثلاٌ کانتون نوشاتل (Neuchâtel) روز جمهوری را در 1 مارس به عنوان جشن اعلام کرده است؛ در حالیکه ژورا (Jura) به عنوان جوانترین کانتون سوئیس، جدایی خود از کانتون برن در سال 1979 را در 23 ژوئن جشن می‌گیرد.

 

کدام کانتون سوئیس بیشترین تعطیلات رسمی را دارد؟

در صورتیکه می‌خواهید صرفاً براساس تعداد تعطیلات عمومی به سوئیس مهاجرت کنید؛ سعی کنید در کانتون تیچینو (Ticino) شغلی پیدا کنید. این کانتون 15 تعطیلات رسمی در سال دارد و از این نظر در سوئیس صدرنشین است. از سوی دیگر کانتون‌‌های آپنتزل آوسرهودن (Appenzell Ausserrhoden) و گراوبوندن (Graubünden) تنها 8 تعطیلات رسمی در سال دارند و از این حیث در قعر جدول قرار دارند. جالب است بدانید که کانتون گراوبوندن تصادفاً کم جمعیت ترین کانتون سوئیس است.

 

کدام تعطیلات رسمی در سوئیس به طور گسترده‌ای به رسمیت شناخته می شوند؟

تنها چهار تعطیلات ملی در سوئیس وجود دارند که در تمام کانتون‌ها به رسمیت شناخته می‌شوند: روز سال نو، جشن عروج، روز ملی و روز کریسمس. با این حال چهار تعطیلات دیگر نیز وجود دارند که در اکثر کانتون‌ها جشن گرفته می‌شوند. این تعطیلات عبارتند از: جمعه نیک (Good Friday)، دوشنبه عید پاک (Easter Monday)، دوشنبه سفید (Whit Monday) و روز باکسینگ (Boxing Day). فقط باکسینگ دی تاریخ ثابتی دارد (26 دسامبر) و بقیه این مراسم‌ها در تاریخ‌های متغیری جشن گرفته می‌شوند.

مردم سوئیس سنت‌های جالبی در زمینه بزرگداشت عید پاک دارند و اگر خوش شانس باشید ممکن است میهمان برخی از آنها شوید. یکی از آنها شنای تخم ‌مرغ آبی دوشنبه عید پاک در کانتون زوریخ است که در آن مردم سعی می‌کنند تخم مرغ‌های عید پاک را از آب‌‌های یخی دریاچه گریفنسی (Lake Greifensee) از سکوی غواصی بیرون بیاورند. دیگر جشن این منطقه Eiertütsche (تخم مرغ کوبیدن) نام دارد که در آن افراد سعی می‌کنند تخم مرغ‌های آب پز یکدیگر را بشکنند. این جشن در بسیاری از مناطق آلمانی زبان سوئیس برگزار می‌شود.

 

تخم مرغ کوبیدن

 

مناسب ترین تعطیلات رسمی سوئیس برای سفر کدام است؟

اگر مجبورید فقط یکی از تعطیلات عمومی را برای سفر یا جشن انتخاب کنید؛ سعی نمایید در جشن های روز ملی شرکت کنید. این جشن‌ها در اوج تابستان برگزار می‌شوند و بسیار باشکوه و به یاد ماندنی هستند. کریسمس و عید پاک نیز زمان‌‌های خوبی برای شرکت در جشن‌های سنتی این کشور هستند. همچنین اگر از طرفداران آلو هستید؛ بهتر است جشنواره Jeûne Genevois که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود را از دست ندهید زیرا تارت آلو به طور سنتی در این روز سرو می‌شود. فراموش نکنید که همیشه تعطیلات رسمی در کانتون های سوئیس، چیزی به یاد ماندنی برای شما به همراه دارند.

 

کلام پایانی برای تجربه سنت های سوئیسی

پنیر و شکلات شروع خوبی برای تجربه فرهنگ سوئیسی هستند. اما وقتی در این کشور هستید کارهای زیادی برای انجام دادن و مکان‌های بسیاری برای دیدن وجود دارند و همه چیز به جشن‌هایی که در بالا گفتیم خلاصه نمی‌شود. راه رفتن در کوهپایه‌های زیبا و سرسبز سوئیس، و دیدن مناظر کوه آلپ علاوه بر زیبایی حیرت انگیز، خاطره دوران کودکی را برای ما زنده می‌کنند. زیرا بسیاری از کارتن‌هایی که برخی از ما دوران کودکی خود را با آنها سر کرده‌ایم ریشه در این سرزمین دارند. در ضمن توجه به سنت های سوئیسی و گرامیداشت آنها راهی مناسب برای برقراری ارتباط با مردم این مرز و بوم است.