چگونگی صحبت به زبان انگلیسی در خانه با کودکان: معرفی 6 ایده جذاب

اگر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید، می‌توانید با 20 درصد از مردم کره زمین، یعنی 1/5 میلیارد نفر ارتباط برقرار کنید. در این صورت می‌توان با دوستان و همکاران جدیدی آشنا شد، و ارتباطات بیشتری را شکل داد. پس چرا برای کودکان خود چنین فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را برای برقراری ارتباط فراهم نکنیم؟ آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه، موهبت ویژه‌ای است که آن را با خود تا دوره بزرگسالی نگه می‌دارند. اگر می‌خواهید تا کودکانتان از سنین پایه با مزیت‌های یادگیری زبان انگلیسی آشنا شوند و آنها را فرا بگیرند، قطعا خوشحال خواهید شد که بدانید آموزش زبان انگلیسی به کودکان هرگز به آسانی زمان حال نبوده است. دنیایی از منابع آنلاین یادگیری زبان انگلیسی مخصوص کودکان به اضافه چندین تکنیک ساده برای آموزش زبان به کل خانواده وجود دارد. شبکه مترجمین راستین در سلسله مباحث خود برای آموزش زبان انگلیسی، 6 ایده عملی برای صحبت به زبان انگلیسی در خانه با کودکان را در این گفتار به کاربران خود معرفی می‌نماید.

 

1. آموزش زبان انگلیسی را به فعالیت روزانه خانواده‌تان تبدیل نمایید

آموزش زبان انگلیسی به کودک

  آموزش زبان انگلیسی در خانه به کودک  

 

زمانی از روز که کودک هوشیارتر و کار با او آسان‌تر است را برای آموزش زبان انتخاب کنید. زمان‌هایی که کودک گرسنه یا خواب‌آلود است، فرصت‌های آموزشی مناسب محسوب نمی‌شوند. برای زمان آموزش، نامی مانند "زمان انگلیسی" که کودک هر روز بداند معنای آن چیست و چشم انتظارش باشد را برگزینید. این زمان از روز را با فعالیت‌ها، درس‌ها یا گفتگو با یکدیگر به زبان انگلیسی سپری کنید. معمولا کودکان کوچکتر، بازه زمانی کوتاه‌تری برای تمرکز دارند، بنابراین آموزش آنها را با جلسات 10 تا 15 دقیقه‌ای شروع نمایید. وقتی کودکان بزرگتر شدند و توانستند تا توجه خود را بیشتر متمرکز کنند، زمان آموزش یادگیری زبان انگلیسی را افزایش دهید. تا حد ممکن زمان آموزش را در برنامه روزانه خود رعایت نمایید. بارها ممکن است حال و سطح انرژی کودکان بر انگیزه یادگیری آنها تأثیر بگذارد. زمانیکه کودکان بسیار خسته، حواس‌پرت و ناخوش هستند نمی‌توانند با دقت فعالیت خود را انجام دهند. بنابراین از حال و سطح انرژی کودک خود به عنوان یک راهنما استفاده نمایید. گاهی وقت‌ها ممکن است بخواهید زمان یادگیری زبان انگلیسی را به بعد موکول کنید و یا یک روز به کودک استراحت بدهید.

 

 

2. با استفاده از ابزارهای آنلاین زبان انگلیسی، یادگیری را تبدیل به تفریح کنید

بهترین روش برای شروع این است که آموزش زبان را به قدری جذاب کنید تا کودکان حتی متوجه نشوند که شما سعی دارید به آنها یک زبان جدید را آموزش دهید. ابزارهای آنلاین زبان انگلیسی که در ادامه بیشتر معرفی می‌شوند، توجه کودکان را به انیمیشن‌ها، آهنگ‌ها، و داستان‌های جذاب جلب می‌کنند.

 

PBS Kids: بازی با واژگان

سایت PBS Kids، برخی از خلاقانه‌ترین منابع آنلاین را توسط بازی‌ها، آهنگ‌ها و ویدئوهایی که یادگیری را تبدیل به یک سرگرمی می‌کند، برای آموزش به کودکان بکار می‌برد. اساس این بازی برای انگلیسی زبانان بومی طراحی شده، اما بخش واژگان آن برای آموزش لغات به یادگیرندگان زبان انگلیسی عالی عمل می‌کند. PBS Kids شامل بازی‌های تطبیقی (وصل کردنی)، داستان‌های محاوره‌ای، پازل لغات و بسیاری بخش‌های دیگر است. برخی از این بازی‌ها از شخصیت‌های معروف و نام‌آشنا استفاده می‌کنند که ممکن است کودک شما آنها را توسط برنامه‌های تلویزیونی از پیش بشناسد. با اینگونه بازی‌ها و فعالیت‌های سرگرم‌کننده، مشتاق نگه داشتن کودک برای یادگیری زبان انگلیسی، کار سختی نخواهد بود.

 

Learn English Kids

شورای فرهنگی بریتانیا (British Council)، این سایت را بطور ویژه برای کودکان یادگیرنده زبان انگلیسی فراهم ساخته است. سایت LearnEnglish Kids، همه مهارت‌های ضروری زبان مانند شنیدار = لیسنینگ (listening)، خوانش = ریدینگ (reading)، نوشتن = رایتینگ (writing)، گرامر و واژگان را پوشش می‌دهد. شما و خانواده‌تان با استفاده از این سایت لحظات هیجان‌انگیزی خواهید داشت و اگر بخواهید می‌توانید مستقیما به قسمت "بازی‌ها و سرگرمی‌ها" بروید. همچنین این سایت مطالب قابل پرینت بسیاری دارد که می‌توانید برای تمرین یادگیری زبان انگلیسی در خانه یا در سفر با خانواده از آنها استفاده کنید.

 

ESL Games Plus

سایت ESL Games Plus، ویدئوهای محاوره‌ای چالش برانگیزی را برای کودکان بزرگتر و نوجوانان فراهم ساخته است. در این سایت بازی‌های جذاب بسیاری برای یادگیری واژگان، گرامر و تقویت تلفظ زبان انگلیسی وجود دارد. اگر کودک شما عاشق بازی با تبلت یا گوشی‌های هوشمند است، بازی‌های موبایلی برای او وجود دارد که زمان استفاده از دستگاه دیجیتالی را تبدیل به زمان یادگیری زبان انگلیسی می‌کند. کودکان بخصوص از بازی‌های "sentence monkey" برای تمرین گرامر و ساخت جمله لذت می‌برند.

 

3. موضوعاتی از زبان انگلیسی را انتخاب کنید که برای کودک‌تان جذاب باشد

یادگیری زبان انگلیسی به کودک در خانه

  صحبت به زبان انگلیسی در خانه با کودک  

 

برای آنکه علاقه کودک به یادگیری زبان انگلیسی در خانه را تحریک کنید و آن را حفظ نمایید، موضوعاتی به وی آموزش دهید که از پیش به آنها علاقمند است. به علایق کودک خود توجه کنید تا بدانید کدام بازی‌ها، آهنگ‌ها یا فعالیت‌ها به وی انگیزه یادگیری می‌دهند. مثلا اگر کودک شما عاشق بازی کردن با سگ‌هاست، می‌‌توانید داستان "101 سگ خالدار (The Hundred and One Dalmatians)" را قبل از خواب برای وی بخوانید و یا صبح جمعه انیمیشن آن را با یکدیگر تماشا کنید. سپس در طی زمان یادگیری زبان انگلیسی، می‌توانید لغاتی مانند عوعو (bark)، توله سگ (puppy) و پنجه (paws) را به وی آموزش دهید و از او بخواهید تا از لغات مربوط به سگ در یک جمله استفاده کند. چون موضوعی که بر آن تمرکز کرده‌اید مورد توجه کودک است، لذا وی کمتر خسته می‌شود و بیشتر خواهان یادگیری است.

 

4. اشیاء، حرکات بدن و حالت چهره را برای یادگیری زبان به کار بگیرید

از اشیاء، حرکات بدن و حالت چهره برای جلب توجه کودک خود استفاده نمایید و به این ترتیب او را به لغاتی که آموزش می‌دهید، علاقمند کنید. کودک می‌تواند اشیاء را ببیند و لمس کند. اگر در هنگام بیان کردن لغت قاشق (spoon)، یک قاشق از آشپزخانه به کودک دهید، او سریعا بین لغت و شیء در ذهنش یک ارتباط به وجود می‌آورد. کودکان کوچکتر از لمس و گرفتن اشیاء در دستان خود، و تقلید حرکات شما لذت می‌برند. حرکات بدن (مانند دست تکان دادن یا بوس پرت کردن) و حالت‌های صورت (مانند چشمک یا شکلک‌های خنده‌دار)، یادگیری زبان انگلیسی به کودک در خانه را جذاب‌تر می‌کند. اگر در هنگام گفتن خداحافظ (goodbye) به زبان انگلیسی، دستان خود را تکان دهید و بوس پرت کنید، توجه کودک را جلب می‌نمایید و این لغت بهتر به یاد او می‌ماند.

 

 

5. دغدغه گرامر نداشته باشید

اگر فرزند شما مانند دیگر کودکان از گرامر به شکلی نادرست استفاده می‌کند، چه کاری باید انجام دهید؟ باید هر بار آن را تصحیح کنید؟ از نظر ما، شما باید از اشتباهات کوچک بگذرید و به جای آن اجازه دهید تا کودک آزادانه صحبت کند. منظور این نیست که اصلا نباید خطای کودک را گوشزد کنید، بلکه بیش از حد بر روی اشتباهات آنها متمرکز نشوید. تصحیح طرز صحبت کودکان در اکثر اوقات باعث می‌شود تا آنها علاقه به یادگیری و صحبت به زبان انگلیسی را از دست دهند. حتی اگر فراموش کنند چه چیزی به آنها آموخته‌اید و همچنان اشتباهات خود را تکرار کنند، باز هم نسبت به آنها صبور باشید. کودکان غالبا با یادگیری زبان از طریق اشتباهات رابطه بهتری برقرار می‌کنند. اگر به اندازه کافی یک لغت یا ساختار گرامری را تکرار کنید، کودک آن را به صورت طبیعی و به درستی می‌آموزد.

 

6. در طول روز فرصت‌هایی برای یادگیری زبان انگلیسی به وجود آورید

در طی روز به جستجوی فرصت‌هایی برای آموزش لغات جدید به کودک در خانه باشید. مثلا اگر کودک را به پیاده‌روی می‌برید، می‌توانید توجه او را به سمت لغات جذابی برای پرندگان، حشرات، حیوان‌ها و درختانی که در مسیر مشاهده می‌کنید، جلب نمایید. همچنین علاقه کودک را با اشاره به چیزی جذاب، مثل "بیا این پروانه رو نگاه کن که داره اطراف گل پرواز می‌کنه"، تحریک کنید. این کار باعث می‌شود تا کودک سئوال‌هایی مانند "پروانه چیست؟"، بپرسد و به این ترتیب شما بهترین فرصت را برای معرفی و توضیح واژه‌های جدیدی مانند حشره (insect)، بال (wing) و موارد دیگر به‌دست می‌آورید. این نوع روش یادگیری روزانه باعث می‌گردد تا زبان انگلیسی با زندگی کودکان مرتبط شود. همچنین این کار کمک می‌کند تا آنها زبان انگلیسی را در محیطی راحت و جذاب بیاموزند. علاوه بر این، اگر خود شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، این روش برای یادگیری واژگان جدید به شما کمک خواهد کرد.

 

با این ایده‌های عملی می‌توانید در نقش اولین و مورد اعتماد‌ترین معلم زبان انگلیسی کودک خود عمل کنید. تمرین زبان انگلیسی با کودکان خود را ادامه دهید و مشاهده کنید که آنها روز به روز در این زمینه بهتر می‌شوند و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند. فراموش نکنید که هنگام آموزش زبان به کودک در خانه و صحبت با آنها به زبان انگلیسی از این فرآیند احساس لذت کنید. امیدواریم با این روش‌ها بتوانید کودکان خود را برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های مهم در آینده آماده نمایید. ممنون بابت مطالعه این مطلب.