10 روش برای عذرخواهی کردن به زبان کره ای

معمولاً کلمه متاسفم نه تنها برای عذرخواهی بلکه جهت نشان دادن همدردی، ادب یا ناامیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این واژه در زبان کره ای فقط برای عذرخواهی به کار می‌رود و معنای دیگری ندارد. نحوه ابراز تاسف در این شیوه کلامی درست مانند سلام و خداحافظی نشان می‌دهد که آداب معاشرت در زبان و فرهنگ کره ای بسیار مهم است.

در زبان کره ای براساس سطوح مختلف گفتار به صورت رسمی یا غیررسمی راه‌های مختلفی برای ابراز پوزش وجود دارد. ما در این مطلب شبکه مترجمین راستین قصد داریم 10 روش متداول و مفید برای بیان عذرخواهی به زبان کره ای را به شما نشان دهیم. در پایان این گفتار نه تنها می‌‌دانید که چگونه از این عبارات هنگام روبه‌رو شدن با مردم بومی استفاده کنید؛ بلکه خواهید دانست چگونه به عذرخواهی دیگران به درستی پاسخ دهید.

 

متداول ترین روش ها برای گفتن متاسفم در کره ای

در زبان کره ‌ای برای گفتن متاسفم از ترکیب دو کلمه 사과 (sa-gwa، عذرخواهی) + 하다 (ha-da، انجام دادن) استفاده می‌شود؛ این ترکیب یک فعل را تشکیل می‌دهد و همانند کلمه انگلیسی apple (سیب) تلفظ و نوشته می‌شود. به همین دلیل وقتی برخی از مردم کره از عذرخواهی خجالت می‌‌کشند؛ به شخصی که می‌خواهند از او پوزش بخواهند سیب می‌دهند.

 

روش های رسمی برای عذرخواهی کردن به زبان کره ای

وقتی در یک محیط رسمی به زبان انگلیسی می‌خواهید عذرخواهی کنید؛ نمی‌توانید فاعل را حذف نمایید. اما در زبان کره ای هنگام عذرخواهی فاعل حذف می‌شود.

1. joe-song-ham-ni-da - 죄송합니다: اگر از 죄송합니다 برای عذرخواهی استفاده می‌کنید؛ به این معنی است که همه چیز جدی است. به طور کلی مردم کره به ندرت از این کلمه در فضاهای خصوصی و شخصی استفاده می‌کنند. 죄송합니다 بیشتر توسط یک فرد مشهور یا دولت برای عذرخواهی صادقانه از مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ضمن نشان دهنده این است که شخص حقیقتاً اشتباه بسیار جدی انجام داده و از دیگران بابت آن طلب بخشش می‌کند.

2. mi-an-ham-ni-da - 미안합니다: معمولاً 미안합니다 زمانی به کار می‌رود که کشمکش یا درگیری کوچکی رخ دهد: مانند برخورد تصادفی با کسی در حین راه رفتن یا تصادفاً پا گذاشتن روی بدن فردی. از اینرو درجه عذرخواهی در این عبارت خیلی عمیق نیست؛ فقط برای این است که بگوییم متاسف هستید یا خجالت می‌کشید.

3. sil-lye-ham-ni-da - 실례합니다: این عبارت به معنای "متوجه نشدم، مرا ببخشید" است، و زمانی مناسب است که بخواهیم مکالمه کسی را قطع کنیم یا هنگام سفر از کسی راهنمایی بخواهیم.

4. jal-mo-thay-seum-ni-da - 잘못했습니다: زمانی می‌توان از 잘못했습니다 استفاده کرد که کاری اشتباه انجام داده‌ایم و نیاز به طلب بخشش داریم. شکل اصلی آن فعل 잘못하다 است که معنای اشتباه کردن را می‌دهد. در اینجا این فعل در زمان گذشته صرف می‌شود و به معنی "من اشتباه کردم" است. این عبارت زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دانش آموزی از معلم خود عذرخواهی می‌کند یا کارمندی از رئیس خود.

5. sa-gwa-deu-rim-ni-da - 사과드립니다: همانطور در ابتدای این گفتار گفتیم معذرت خواهی تلفیق دو عبارت 사과 و 드립니다 است که دومی به معنای دادن یا پیشنهاد چیزی است؛ بنابراین در اینجا 사과드립니다 به معنی "من عذرخواهی خود را به شما تقدیم می‌کنم" است. این عبارت بیشتر در زمان نوشتن نامه به کار می‌رود.

 

عذر خواهی کردن

 

روش های مودبانه و استاندارد برای عرض پوزش به زبان کره ای

این خیلی ساده است فقط کافی است تمام عبارات 합니다 را به روش رسمی 해요 تغییر دهید تا به یک فرم مودبانه تبدیل شوند. این عبارات اغلب برای عذرخواهی بین همکاران یا دوستانی به کار می‌روند که به خوبی یکدیگر را نمی‌شناسند و فقط در ارتباطات گفتاری روزمره استفاده می‌شوند.

6. jwe-song-hae-yo - 죄송해요

mi-an-hae-yo - 미안해요 .7

sa-gwa-deu-ryeo-yo - 사과드려요 .8

jal-mo-thay-seo-yo - 잘못했어요 .9

 

روش های غیررسمی برای ابراز تاسف به زبان کره ای

در ادامه به دهمین روش و غیر رسمی ترین شیوه بیان عذرخواهی به زبان کره ای اشاره می‌کنیم.

10. mi-an-hae - 미안해: این عبارت رایج ترین راه برای عذرخواهی از کودکان، دوستان نزدیک و یا اعضای خانواده است که تنها با حذف پایانه 요 از فرم مودبانه حاصل می‌شود.

 

 

چگونه در موقعیت های مختلف به زبان کره ای عذرخواهی کنیم؟

کلمات زیادی در زبان کره ای وجود دارند که در موقعیت‌های مختلف، کاربردهای متفاوتی دارند؛ از اینرو حتماً باید قبل از استفاده با آنها آشنا شوید.

  • برای خانواده و دوستان نزدیک: جهت یک عذرخواهی ساده با درجات پایین از mi-an-hae - 미안해 استفاده نمایید. اگر می‌خواهید عذرخواهی را عمیق‌تر کنید؛ می‌توانید قبل از آن یک قید قرار دهید. مثل موارد زیر:

کره ای

لاتین نویسی

معنی

정말 미안해

jeong-mal mi-an-hae

من واقعاً متاسفم

진짜 미안해

jin-jia mi-an-hae

من حقیقتاً متاسفم

너무 미안해

neu-mu mi-an-hae

خیلی متاسفم

  • برای دوستان، همکلاسی ها، همکاران: اگر خطایی جدی رخ نداده باشد؛ می‌توانید دو عبارت mi-an-hae-yo - 미안해요 و mi-an-ham-ni-da - 미안합니다 را امتحان کنید.
  • برای افرادی که به خوبی نمی شناسید، سرپرستان و بزرگان: جهت عذرخواهی جدی برای اشتباهات نسبتاً بزرگ استفاده از joe-song-hae-yo - 죄송해요 و joe-song-ham-ni-da - 죄송합니다 توصیه می‌شود.
  • محل کار و دیگر مناسبت‌های رسمی‌تر: هنگام ارتکاب اشتباه در محل کار از موارد زیر استفاده کنید:

sa-gwa deu-ryeo-yo - 사과 드려요

sa-gwa deu-rim-ni-da - 사과 드립니다

jal-mo-thay-seum-ni-da - 잘못했습니다

jal-mo-thay-seo-yo -  잘못했어요

 

پوزش خواستن

 

نحوه پاسخ به پوزش در زبان کره ای

حالا که به طرز گفتن متاسفم به زبان کره ای تسلط دارید؛ وقتی کسی اشتباه می‌کند و به شما می‌گوید متاسفم، در پاسخ چه باید بگویید؟ راه های رسمی و غیر رسمی برای پاسخ دادن وجود دارد و باید عباراتی را انتخاب کنید که با زمینه متن مناسبت دارند.

عبارت

رسمی

مودبانه

غیررسمی

مشکلی نیست / ایرادی ندارد

gwaen-chan-sseum-ni-da - 괜찮습니다

gwaen-cha-na-yo - 괜찮아요

gwaen-cha-na - 괜찮아

چیزی نیست

a-nim-ni-da - 아닙니다

a-ni-e-yo - 아니에요

-

مسئله مهمی نیست

byol-ril-a-nim-ni-da - 별일 아닙니다

byol-ril-a-ni-e-yo - 별일 아니에요

-

نگران نباشید

-

gok-jjong ma-se-yo - 걱정 마세요

gok-jjong ma - 걱정 마

به چیزی فکر نکن / فراموش کن

-

sin-gyong-sseu-ji ma-se-yo - 신경쓰지 마세요

sin-gyong-sseu-ji ma - 신경쓰지 마

 

کلام پایانی

ادب و احترام در میان کشورهای جنوب شرقی آسیا به ویژه کره جنوبی از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ به همین دلیل مردم این سرزمین از عبارت‌ها و کلمات زیادی برای بیان عذرخواهی و پوزش استفاده می‌کنند که در این مطلب به رایج‌ترین آنها اشاره کردیم. حال که این واژگان را می‌شناسید و می‌دانید که در چه موقعیت‌هایی بایستی از آنها کمک بگیرید؛ راحت‌تر می‌توانید با مردم بومی ارتباط برقرار کنید.