8 واقعیت جالب در مورد زبان اسلوونیایی

زبان اسلوونیایی یکی از سیستم‌های ارتباطی باستانی اروپا محسوب می‌گردد که به زبان اسلاوی (Slavic) نوشته می‌شود. این سیستم کلامی توسط بیش از دو میلیون نفر به کار می‌رود و بیش از پنجاه گویش دارد. تفاوت بسیار زیاد این لهجه‌ها با هم، ترجمه متون به زبان اسلوونیایی را چالش برانگیز کرده است؛ بنابراین لزوم درک و آشنایی با ساختار مذکور بسیار ضروری است. پس در این گفتار با شبکه مترجمین راستین همراه باشید تا بدون درنگ، بیشتر با آن آشنا گردید.

 

حقایق و نکات زبان اسلوونی

اسلوونیایی یک زبان سری به شمار می‌آید؛ زیرا تنها 2/1 میلیون نفر از جمعیت جهان بدان صحبت می‌کنند. افرادیکه از طریق اسلوونیایی قادر به تکلم هستند؛ بیشتر در مناطق بین مرزهای اتریش، مجارستان، کرواسی و ایتالیا زندگی می‌کنند. در آغاز قرن بیستم بسیاری از اسلوونی زبان‌ها به ایالات متحده مهاجرت کردند؛ به همین دلیل جمعیت گویشوران آن در این مناطق زیاد است.

به علاوه بسیاری از مردم اسلوونی پس از جنگ جهانی دوم، کشور خود را ترک کردند و به آرژانتین رفتند؛ لذا این سیستم کلامی در آمریکای جنوبی نیز رواج دارد. بخش اقلیتی از گویشوران این زبان اتحادیه اروپا نیز در استرالیا، آفریقای جنوبی، کانادا و صربستان ساکن هستند.

 

زبان نوشتاری اسلاوی

اسناد The Freising Manuscripts، قدیمی‌ترین دست نوشته‌ها به زبان اسلوونیایی هستند. تاریخ دقیق نوشتن آنها را نمی‌توان تخمین زد؛ اما به احتمال زیاد در قرن نهم نوشته شده‌اند، و در حال حاضر در کتابخانه ایالتی باواریا (Bavarian State Library) در مونیخ نگهداری می‌گردند. این نسخه‌های خطی از سال 1803 در آنجا هستند، و تنها یکبار در سال 2004 در اسلوونی در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

 

زبان اسلوونیایی

 

زبان دوگانه

اسلوونیایی یک زبان دوگانه محسوب می‌شود؛ زیرا از یک عدد گرامری در حالت‌های مفرد و جمع استفاده می‌کند. به خاطر این ویژگی، یکی از زبان های نادر اتحادیه اروپا است. دوگانگی به معنی شناسایی مفاهیم، اشیاء و اشخاص (دو نفر) توسط ضمیر و اسم است.

 

طیف گسترده‌ای از گویش ها

جالب است بدانید که زبان اسلوونیایی با وجود اینکه گویشوران کمی دارد؛ اما دارای 50 لهجه مختلف است که همین امر نشان دهنده تنوع بسیار زیاد این شیوه کلامی است. گویش های اسلوونی (Slovene Dialects) براساس هفت منطقه به هفت گروه تقسیم می‌شوند که عبارتند از: پانونیا (Pannonian)، اشتایرین (Styrian)، روته (Rovte)، لیتورال (Littoral)، کارنیولای سفلی (Lower Carniolan)، کِرنتِن (Carinthian) و کارنیولای علیا (Upper Carniolan).

این لهجه‌ها تفاوت‌های بسیاری با هم دارند و درک آنها برای بسیاری از مردم این کشور سخت است. گستره وسیع زبان اسلوونیایی به خوبی منعکس کننده ضرب ‌المثل Vsaka vas ima svoj glas است؛ یعنی هر دهکده صدای خود را دارد.

 

 

اتحاد ملت

اسلوونی قبلاً توسط کشورها و پادشاهی‌های مختلفی اشغال شده است و در سال 1991 استقلال پیدا کرد. داشتن یک کشور مستقل، همواره رویای اسلوونی بوده است. خیلی از کشورها تلاش کردند تا ملت و زبان اسلوونی را نابود کنند؛ اما کلام مذکور، کل این ملت را در کنار هم متحد نگهداشته است. مردم با کمک زبان اسلوونیایی آزادی خود را فریاد زدند و سرانجام توانستند به یک کشور مستقل تبدیل شوند.

 

ترجمه کتاب مقدس

اسلوونی دوازدهمین زبان جهان است که کتاب مقدس به آن ترجمه شده است. برگردان این کتاب که بسیار وقت گیر بوده، توسط جری دالماتین (Jurij Dalmatian) انجام گرفته است. این ترجمه در سال 1578 تکمیل شد و اواخر سال 1583 منتشر گردید. ترجمه اسلوونیایی کتاب مقدس، اهمیت زبانی بسیار زیادی داشته و الهام بخش نسل‌های بعدی مردم اسلوونی بوده است.

 

استفاده از حرف C ،S ،Z

الفبای اسلوونیایی مدرن از الفبای زبان چک تشکیل شده و شامل بیست و پنج حرف می‌باشد. در این الفبا از فرم لاتین الفبا که شامل C ،S ،Z است، استفاده می‌شود. با این حال حروف X و Y در آن کاربردی ندارند.

 

 

عدم به کارگیری کلمات نفرت انگیز و دشنام

جالب است بدانید که در زبان اسلوونی از کلمات تحقیرآمیز و دشنام استفاده نمی‌شود. وقتی مردم اسلوونی بخواهند به کسی توهین کنند؛ از کلمات نفرت انگیزی که از یوگسلاوی سابق وام گرفته‌اند، استفاده می‌کنند.

 

آسیب به میراث اسلوونی

اسلوونی در زمان جنگ جهانی دوم، توسط کروات‌ها، مجارها، آلمانی‌ها و ایتالیایی‌ها اشغال شد. مردم این کشور به دلیل اشغال کشورشان اجازه نداشتند تا زبان اسلوونیایی را در مدارس این کشور تدریس کنند. به علاوه استفاده از این سیستم ارتباطی در برخی مکان‌های عمومی ممنوع بود. اگر کسی به زبان اسلوونیایی صحبت می‌کرد؛ با کنده‌های چوب کتک می‌خورد و او و مجبور می‌کردند تا روی تلی از ذرت زانو بزند. در این مدت بسیاری از کتاب‌های اسلوونیایی از بین رفتند، و به فرهنگ و میراث این کشور آسیب زیادی وارد شد.

 

سخن آخر در خصوص زبان کشور اسلوونی

اسلوونیایی زبان ارزشمندی است که ارزش یادگیری را دارد. از طریق راه‌های مختلفی می‌توان به یادگیری آن اقدام نمود. منابع آنلاین ارزشمندی در سطح اینترنت وجود دارند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک نمایند. با این حال اگر به دلایل شخصی یا کاری مشتاق سفر به اسلوونی هستید؛ بهتر است ریسک نکنید و حتماً از خدمات ترجمه تخصصی استفاده کنید.