فصل های سال به زبان ژاپنی + کلمات مرتبط

ژاپن کشوری جزیره‌ای است؛ پس عمدتاً در تابستان (به خصوص در جزیره کیوشو) آب و هوایی مرطوب و گرم دارد که شاید تحمل آن برای خیلی‌ها در ابتدا آسان نباشد. این تنوع اقلیمی خاص باعث شده تا هر فصل در ژاپن، واژگان و عبارات خاص خود را داشته باشد. برخی از این کلمات آنقدر اختصاصی هستند که به ندرت خارج از فصل مورد نظر شنیده می‌شوند. به عبارت دیگر تابستان گرم ژاپن فرصت استفاده از کلماتی را به ما می‌دهد که در تمام فصول دیگر سال به ندرت ممکن است بشنویم.

 

چگونه می توان در زبان ژاپنی از فصل ها برای طبیعی صحبت کردن استفاده کرد؟

فصل ها زمینه را برای یک گفتگوی کوتاه برای شما فراهم می‌کنند؛ پس می‌توانید از آنها برای تقویت مهارت‌های مکالمه خود و آشنایی بیشتر با فرهنگ ژاپنی استفاده کنید. از طرفی اگر قصد سفر به این سرزمین را دارید؛ باید با آب و هوا و فعالیت‌های هر فصل آشنا باشید. اگر برای یادگیری در مورد فصول ژاپنی آماده‌اید؛ ادامه این مطلب شبکه مترجمین راستین را بخوانید. با این حال پیش از شروع بهتر است به دو نکته زیر در این خصوص توجه نمایید.

 

1. با چیزی که به شما انگیزه می‌دهد شروع کنید

هر زمان که در حال یادگیری هستید؛ سعی کنید با آنچه دوست دارید شروع کنید. به عنوان مثال فصل مورد علاقه خود را انتخاب نمایید و مطالعه واژگان مرتبط با آن را شروع کنید. اگر اهل زمستان نیستید اما تابستان را دوست دارید؛ با لغات سرگرم کننده تابستانی شروع کنید. وقتی از چیزیکه یاد می‌گیرید لذت ببرید؛ احتمالاً آن را در حافظه بلند مدت خود به خاطر خواهید سپرد.

 

2. با یک بومی زبان حرف بزنید

وقتی که چند کلمه و عبارت را یاد گرفتید؛ باید در دنیای واقعی از آنها استفاده کنید. با استفاده از یک وب سایت آنلاین مانند MyLanguageExchange.com می‌توانید یک شریک تبادل زبانی بیابید. سعی کنید هنگام صحبت با شریک زبانی خود زیاد نگران اشتباه کردن نباشید. در هنگام گفتگو بهتر است روی گنجاندن عبارات خاص در مکالمه خود تمرکز کنید؛ اما به یاد داشته باشید که سلاست (قابلیت درک و روان بودن جریان گفتار شما) را بر دقت (صحت از نظر گرامری) ترجیح دهید.

 

فصل در زبان ژاپنی

 

نحوه بیان 4 فصل به زبان ژاپنی

حال که تا حدودی به بررسی نحوه تمرین لغات فصلی ژاپنی پرداختیم؛ زمان آن رسیده که کلمات و عبارات واقعی را مورد بررسی قرار دهیم. با مطالعه جدول زیر با کلمات اصلی آشنا خواهید شد.

کانجی هیراگانا روماجی معنی
はる haru بهار
なつ natsu تابستان
あき aki پاییز
ふゆ fuyu زمستان
季節 きせつ kisetsu فصل
四季 しき shiki چهار فصل

 

کلمات بهاری

بهار در ژاپن معادل شکوفه‌های گیلاس است. این شکوفه‌ها عمر کوتاهی دارند و در نهایت بر روی زمین می‌ریزند. بسیاری معتقدند که فصل بهار باعث زیبایی گل‌ها می‌شود. شاید بتوان گفت که ماهیت گذرای شکوفه‌های گیلاس به رویدادهای بهاری اشاره دارد.

منظور از رویدادهای بهاری اتفاقات زودگذر زندگی هستند: افراد به روابط خود پایان می‌دهند، یکدیگر را ترک می‌کنند، فارغ التحصیل می‌شوند، مشاغل جدید شروع می‌کنند، وارد روابط جدید می‌شوند و ..... اساساً بهار نشان دهنده تغییر است. با توجه به این واقعیت، در ادامه برخی از اصطلاحات و سنت‌های بهاری را به شما معرفی می‌کنیم تا بیشتر با نقش بهار در سنت و فرهنگ ژاپنی آشنا شوید.

کانجی هیراگانا روماجی معنی
さくら sakura شکوفه های گیلاس
花見 はなみ hanami جشن تماشای شکوفه گیلاس
桜餅 さくらもち sakura mochi ساکورا موچی
یک نوع شیرینی ژاپنی است که اطراف آن با برگ شکوفه گیلاس و داخل آن با خمیر لوبیا قرمز درست می‌شود.
抹茶 まっちゃ matcha ماچا
یک چای سبز تلخ که معمولاً همراه شیرینی‌های ژاپنی سرو می‌شود.
たい tai یک نوع ماهی قرمز

وقتی گلبرگ‌های زودگذر شکوفه‌های گیلاس ریخته می‌شوند؛ باید به سراغ روزهای گرمتر سال برویم.

 

کلمات مرتبط با تابستان

اگر چه تابستان ژاپن گرم و مرطوب است؛ اما در این فصل کارهای سرگرم کننده زیادی برای انجام دادن وجود دارند. البته مکان‌های زیادی در شمال ژاپن هستند که آب و هوای تابستانی ملایم‌تری دارند. در ضمن می‌توانید سفری پرماجرا به یکی از سواحل معروف مانند شیکوکو (Shikoku) داشته باشید. به هر حال تابستان خصوصاً در ژاپن، زمان مناسبی برای کشف مکان‌های جدید و لذت بردن از تفریحات تابستانی زیر نور خورشید است. کلمات زیر به شما کمک می کنند حال و هوای تابستانی آن هم از نوع ژاپنی به خود بگیرید:

کانجی هیراگانا روماجی معنی
花火 はなび hanabi آتش بازی
スイカ すいか suika هندوانه
祭り まつり matsuri فستیوال
神輿 みこし mikoshi زیارتگاه سیار
法被 はっぴ happi رولباسی ژاپنی
蒸し暑い むしあつい mushiatsui مرطوب

حال که می‌دانید چگونه در تابستان خنک شوید؛ بیایید به فصل هزار رنگ پاییز بپردازیم.

 

واژگان پاییزی

پاییز فصل مورد علاقه بسیاری از مردم است. در این فصل طبیعت با عوض کردن لباس خود به ما نشان می‌دهد که باید گذشته‌ها را دور بریزیم و برای آینده آماده شویم. حال سوال این است که ژاپنی ها چگونه در مورد فصل پاییز صحبت می‌کنند؟

هنگامی که پاییز فرا می‌رسد؛ رنگ برگ‌ها تغییر می‌کند یعنی برگ‌های سبز به قرمز، نارنجی و زرد تبدیل می‌شوند. در زبان ژاپنی با کلمه 紅葉 این منظره شگفت انگیز به تصویر کشیده می‌شود. در ادامه به کلمات منحصر به فرد پاییزی ژاپنی و خصوصاً غذاهای آن نگاهی می‌اندازیم.

کانجی هیراگانا روماجی معنی
紅葉 こうよう kouyou تغییر رنگ برگ‌ها
サツマイモ さつまいも satsumaimo سیب زمینی شیرین
かぼちゃ カボチャ Kabocha کدو تنبل
薪能 たきぎのう takigi nou تئاتر نو در فضای باز
涼しい すずしい Suzushii خنک / با طراوت

 

کلمات مورد اشاره در فصل زمستان

شاید سردترین زمستان عمرتان را در شهر کیوتو (Kyoto) تجربه کنید. در این فصل سرمای هوا به یخبندانی تبدیل می‌شود که تا مغز استخوان فرد را می‌سوزاند. با این حال اگر در هوکایدو (Hokkaido) زندگی کنید؛ عمیقاً به خاطر بهره مندی از گرمای سیستم گرمایش مرکزی، خدا را شکر خواهید کرد و دیگر مجبور نمی‌شوید از کلمه 底冷え (سرمای استخوان سوز) استفاده کنید. میزان برف در هوکایدو بسیار بیشتر از کیوتو است؛ اما خانه‌ها معمولاً به خوبی عایق بندی شده و تماماً گرم هستند.

کلمات زیر به شما کمک می‌کنند با یک گفتگوی جذاب زمستانی خود را گرم کنید:

کانجی هیراگانا روماجی معنی
寒い さむい samui سرد
なべ nabe تاس کباب
雪祭り ゆきまつり yuki matsuri جشنواره برف
お正月 おしょうがつ oshougatsu سال نو

 

کلام پایانی

تسلط بر یک زبان به معنی یادگیری نحوه استفاده از آن به طور طبیعی است. اگر هدف شما این است که به زبان ژاپنی مسلط شوید؛ باید تعداد مکالمات خود با بومی زبان ها را افزایش دهید. یک نقطه شروع مناسب برای مکالمه، صحبت کردن در مورد فصلی است که در آن قرار دارید؛ زیرا به این صورت همه افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهید. حال که همه کلمات و عبارات مورد نیاز برای شروع بحث درباره فصول به زبان ژاپنی را یاد گرفته‌اید؛ دست به کار شوید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: تاریخچه زبان ژاپنی + 10 حقیقت جالب