10 نکته جالب درباره زبان روسی

زبان روسی با توجه به تعداد گویشوران آن (هم کسانیکه زبان اولشان روسی است و هم افرادیکه به عنوان سیستم گفتاری دوم با آن سخن می‌گویند) که امروزه بالغ بر 285 میلیون نفر هستند؛ هشتمین ساختار گفتاری در جهان به حساب می‌آید. این زبان نیز مانند سایر حوزه‌های کلامی، حقایق و نکات جالبی وجود دارد. آشنا شدن با این حقایق به شما کمک می‌کند تا نه تنها با خود این سیستم کلامی، بلکه با ویژگی‌ها و سنت‌های گویشوران آن نیز آشنا شوید. بنابراین شبکه مترجمین راستین در این مطلب به ذکر 10 نکته و حقیقت جالب درباره زبان روسی می‌پردازد.

 

اهمیت و جایگاه زبان روسی در سطح جهان

زبان روسی که در روسیه، russkij jazyk نامیده می‌شود؛ در خود این سرزمین در حدود 138 میلیون گویشور دارد. حدود 2/86 درصد از آنها از این شیوه کلامی به عنوان زبان اولشان استفاده می‌کنند. علاوه بر اینکه جزء 6 زبان رسمی سازمان ملل متحد محسوب می‌شود؛ در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (International Atomic Energy Agency) و کشورهای مستقل مشترک المنافع (Commonwealth of Independent States) نیز به صورت گسترده از آن استفاده می‌گردد.

برخی از کلماتی که در فرهنگ لغت انگلیسی به چشم می‌خورند؛ از روسی وام گرفته شده‌اند که پاره‌ای از آنها عبارتند از: mammoth (ماموت)، sputnik (قمر مصنوعی)، cosmonaut (کیهان نورد)، babushka (نوزاد)، intelligentsia (روشنفکران)، sable (لباس سیاه)، troika (درشکه سه اسبی) و pogrom (قتل عام). کلمات دیگری مانند blini (چشم بر هم زدن) و pavlova (رقص باله)، و برخی از اصطلاحات اداری و سیاسی نیز مثل Bolshevik (بلشویک)، glasnost (بحث آزاد سیاسی)، Leninism (آئین لنین)، mir (میر) و politburo (دفتر سیاسی) نیز ریشه‌ای روسی دارند.

 

حقایقی جالب در مورد زبان روسی

هر چند روسی یکی از دشوارترین زبان‌ها برای یادگیری محسوب می‌شود؛ اما امروزه افراد بیشتری به یادگیری آن روی آورده‌اند. بسیاری از نهادها و تشکیلات، از جمله سازمان‌های اکتشاف فضایی، علوم و فناوری و تجارت جهانی به دنبال جذب افراد مسلط به زبان روسی هستند؛ زیرا یکی از سیستم‌های ارتباطی مهم دنیا همین کلام می‌باشد.

اگر شما هم به یادگیری زبان روسی علاقه دارید و یا اینکه می‌خواهید به یکی از کشورهای استفاده کننده از این سیستم گفتاری سفر کنید؛ برخی از این حقایق و نکات به شما کمک می‌کنند تا بتوانید کمی با زبان روسی ارتباط برقرار نمایید و گاه گاهی یک مکالمه کوتاه داشته باشید. در ضمن این موارد باعث افزایش معلومات‌تان در خصوص این شیوه کلامی نیز می‌شوند.

 

 

1. روسی به عنوان زبان فضا شناخته می‌شود:

فضانوردان ملزم به یادگیری زبان روسی هستند. این سیستم گفتاری در آموزش‌های آنها گنجانده شده است؛ زیرا سیستم رایانه‌ای در ایستگاه فضایی بین‌المللی (International Space Station) موسوم به ISS از زبان‌های روسی و انگلیسی استفاده می‌کند. همچنین فضانوردانی که به ایستگاه فضایی سفر می‌کنند؛ باید فضاپیمای سایوز (Soyuz) را کنترل کنند و تمامی کنترل‌های این سفینه از طریق همین شیوه کلامی صورت می‌پذیرد. آنها باید به قزاقستان بروند؛ زیرا سایوز از آنجا به فضا پرتاب می‌شود. فرماندهی فضاپیما توسط یکی از هموطنان گری کاسپارف انجام می‌گیرد، و بیشتر پرسنل فضاپیما از طریق یکی از دو زبان روسی و یا انگلیسی صحبت می‌کنند.

 

2. از رسم الخط سیریلیک استفاده می‌کند:

هر چند که زبان روسی با الفبای سیریلیک (Cyrillic Script) نوشته می‌شود؛ اما این سامانه نوشتاری در اصل اصالتی روسی ندارد. این رسم الخط نسخه‌ای از الفبای یونانی امپراطوری بلغارستان است که توسط دو قدیس به نام‌های متودی (Methodius) و سیریل (Cyril) توسعه یافته است. برخی از حروف این الفبا شبیه حروف الفبای انگلیسی هستند؛ ولی تلفظ آنها متفاوت است.

 

زبان روسی

استفاده از زبان روسی در فضا

 

3. هیچ کدام از کلمات اصیل روسی با حرف A شروع نمی‌شوند:

جالب است بدانید که تنها چند کلمه معدود در روسی با حرف A شروع می‌شوند. این واقعیت باعث می‌گردد تا به راحتی بتوان کلماتی که از زبان‌های دیگر وام گرفته شده‌اند را در این حوزه کلامی تشخیص داد. این واقعیت در مورد حرف F هم صدق می‌کند.

 

4. اکثر کلمات روسی 10 حرف یا بیشتر دارند:

بیشتر کلمات و عبارات این شیوه کلامی طولانی هستند؛ حتی برخی از واژگانش بالغ بر 38 حرف دارند. به عنوان مثال اصطلاح بین‌المللی‌سازی در روسی به صورت Интернационализирующимися (تلفظ انگلیسی: Inter-natsi-o-nali-ziroo-yoo-shim-sya) نوشته می‌شود که 25 حرف دارد. در ضمن کلمه сельскохозяйственно-машиностроительный (تلفظ انگلیسی: Sel’-sko-hozay-stvenoo-mashino-stroitel’-niy) که معنای ساخت فناوری کشاورزی را می‌دهد، دارای 38 حرف است.

 

5. همه صفت‌هایش دارای چند هجا هستند؛ البته به جزء یک مورد:

بسیاری از کلمات مورد استفاده توسط مردم روسیه از یک هجا یا حتی فقط یک کاراکتر تشکیل شده‌اند. با این حال تقریباً همه صفت‌ها دارای دو یا بیش از هجا می‌باشند. در این زمینه فقط یک استثناء وجود دارد و آن هم کلمه злой به معنای عصبانی است.

 

6. هزاران گویشور زبان روسی در 47 ایالت کشور ایالات متحده زندگی می‌کنند:

ایالات متحده یک کشور چند زبانه است؛ یعنی باید قبول کرد بسیاری از ایالات‌های این کشور مملو از ساکنان روسی زبان هستند. حدود 900 هزار نفر در 47 ایالت این کشور از طریق کلام روسی با هم صحبت می‌کنند. اکثر این گویشوران به ترتیب در شهرهای نیویورک، کالیفرنیا، واشنگتن، ایلینوی، نیوجرسی، پنسیلوانیا و فلوریدا ساکن هستند.

 

7. تعداد کلمات زبان روسی محدود است:

انگلیسی بیش از یک میلیون کلمه دارد؛ در حالیکه روسی از حدود 500 هزار کلمه تشکیل شده است. اما گویشوران روسی با وجود تعداد کم کلمات به خوبی قادرند تا منظور خود را انتقال دهند؛ زیرا بسیاری از کلمات در فرهنگ لغات مردم شوروی سابق معانی مختلفی دارند. در واقع ساکنین این کشور در اصل بیشتر از 2500 کلمه بهره می‌گیرند.

 

8. برای رنگ آبی تمایز قائل می‌شود:

رنگ آبی در این سیستم کلامی به دو دسته تقسیم می‌شود: goluboy (آبی روشن) و siniy (آبی تیره). نتایج یک مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان روسی زبان به راحتی و سریعاً قادر بودند تا سایه‌های مختلف رنگ آبی را تشخیص دهند؛ در حالیکه همتایان انگلیسی آنها چنین قابلیتی نداشتند. جالب این است که اگر آنها حتی مربع‌هایی را با سایه رنگ‌های تقریباً مشابه مشاهده کنند؛ باز هم قادر به تشخیص آنها هستند.

 

زبان روسی

محدود بودن تعداد کلمات زبان روسی

 

9. انگلیسی زبانان تنها در حدود 10% زبان روسی را متوجه می‌شوند:

با وجود اینکه به نظر می‌آید روسی و انگلیسی از یک خانواده زبانی هستند؛ اما متعلق به شاخه‌های مختلفی می‌باشند. به همین دلیل می‌توان به راحتی متوجه شد که چرا گویشوران انگلیسی تنها حدود 10% از کلام کشورهای مستقل مشترک المنافع را می‌فهمند.

 

10. برخی از کلماتش دارای سه حرف متوالی E هستند:

بعضی از واژگان روسی دو حرف متوالی E دارند؛ با این حال کلماتی در این ساختار ارتباطی یافت می‌شوند که دارای سه حرف متوالی E هستند. دو واژه، длинношеее (گردن دراز) و змееед (عقاب مار) جزء این کلمات به حساب می‌آیند.

 

خدمات ترجمه متون روسی

بعضی از سیستم‌های گفتاری و نوشتاری بسیار ظریف و پر از ریزه‌کاری هستند. لذا نرم‌افزارها و هوش مصنوعی به خوبی نمی‌توانند وظیفه برگردان متون آنها را انجام دهند. زبان روسی نیز دقیقا جزء همین ساختارهاست که بدون بهره‌گیری از خدمات مترجمین متخصص نمی‌توان کاری قابل قبول به دست آورد. در این راستا شبکه مترجمین راستین تیمی مجرب از متخصصین زبانی این شیوه کلامی را جمع‌آوری نموده تا به نیازهای صاحبان کسب و کار و محققین بتواند در این خصوص جواب دهد. اینک با شماره 91025052-021 تماس گرفته و خواسته خود در مورد ترجمه متون روسی را با عوامل این مجموعه در میان بگذارید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 10 نکته جالب در مورد زبان چینی