توضیح دو کلمه مترادف Reticent و Reluctant

واژه‌های reluctant و reticent در زبان انگلیسی معانی مشابهی دارند؛ اما دارای ریشه‌‌های متفاوتی هستند. اکثر افراد این دو کلمه را با هم اشتباه می‌گیرند. آنها از نظر تاریخی مترادف نبوده‌اند؛ اما در طول زمان تغییر کرده و به این صورت در آمده‌اند. نگاهی دقیق‌‌تر به ریشه‌های لاتین این دو کلمه به شما کمک می‌کند تا استفاده صحیح از آنها را یاد بگیرید. در این صورت میتوانید مطالب دقیق و بهتری بنویسید. پس در ادامه با شبکه مترجمین راستین همراه باشید.

 

رمزگشایی از کلمات Reticent و Reluctant

برای استفاده صحیح از این دو کلمه در ابتدا باید با ریشه و معانی اصلی آنها آشنا شوید. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به این دو کلمه می‌اندازیم.

 

معنی و ریشه شناسی Reluctant

Reluctant

معنی Reluctant

Reluctant به معنای عدم تمایل یا بی میلی به انجام کاری است. این واژه از کلمه لاتین reluctantem گرفته شده که به معنای مبارزه بر علیه یا مقاومت است. این کلمه سابقه تاریخی طولانی دارد و قدمت ریشه لاتین آن به دهه 1660 بر می‌گردد. در ضمن به پایه‌ای برای کلمه اسپانیایی reluchante و واژه ایتالیایی riluttant نیز تبدیل شده است.

Reluctant پایه دیگر کلمات انگلیسی است و امروزه در انگلیسی مدرن بار معنایی منفی دارد. واژه reluctance به معنی احساس تردید یا مبارزه بر علیه چیزی است. Reluctantly نیز قید این کلمه است. جملات نمونه زیر بهتر شیوه استفاده از این لغات را در جملات نشان می‌دهند.

He was reluctant to record the podcast on the controversial topic.

او تمایلی به ضبط پادکست در خصوص موضوع بحث برانگیز نداشت.

She left her home reluctantly and sick at heart.

وی با اکراه و غم زیاد، خانه‌اش را ترک کرد.

Though he was reluctant to visit New York City, he ended up having a great vacation.

گرچه او تمایلی به بازدید از شهر نیویورک نداشت؛ اما در نهایت تعطیلات خوبی پشت سر گذاشت.

 

معنی و ریشه شناسی کلمه Reticent

Reticent

معنی Reticent

براساس تعریف فرهنگ لغت مریام وبستر، کلمه Reticent به معنای مایل به سکوت یا عدم تمایل به برقراری ارتباط گفتاری است. در ضمن می‌تواند بیانگر محدودیت در بیان، ارائه یا نمایش هم باشد. Reticent برخلاف reluctant کلمه نسبتاً جدیدی است و واژگان زیادی از آن مشتق نشده‌اند. تنها می‌توان به فرم قیدی و اسمی آن که به ترتیب reticently و reticence هستند اشاره نمود. این کلمه اولین بار حدود 170 سال پیش وارد زبان انگلیسی شد و از واژه لاتین reticere گرفته شده که به معنای سکوت کردن است.

جملات استفاده زیر نحوه استفاده صحیح از reticent را نشان می‌دهند:

He was reticent to gossip about his friend behind her back.

او نسبت به شایعه پراکنی پشت سر دوستش، ساکت بود.

She was surprised when her normally reticent mother spoke up during the heated discussion.

او شگفت زده شد وقتی مادر معمولاً کم حرفش در طی بحث داغ صحبت کرد.

The student felt reticent about sharing an answer when the teacher called on her.

وقتی معلم، دانش آموز را فرا خواند؛ وی نسبت به مطرح کردن پاسخ محتاط بود.

 

Reticent به عنوان مترادف Reluctant

گرچه reticent رسماً از نظر معنایی با reluctant متفاوت است؛ اما این دو کلمه در انگلیسی مدرن به مترادف یکدیگر تبدیل شده‌اند. در حال حاضر فرهنگ لغت مریام وبستر، کلمه reluctant را به جای سومین معنای reticent معرفی کرده است.

از آنجاییکه انگلیسی دائماً در حال تکامل است؛ لذا این دو کلمه اکنون می‌توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرند حتی اگر reticent از نظر سنتی به معنی سکوت باشد نه بی ‌میلی. بنابراین از نظر گرامری اشتباه نیست که برای اشاره به مردد بودن فردی از کلمه reticent استفاده کنیم. به عنوان مثال:

The tasty treat was enough to entice the reticent dog into the carrier

غذا به حدی خوشمزه بود که سگ مردد را به داخل حامل کشاند.

Researchers found that men were reticent to visit the doctor when experiencing health concerns.

محققان دریافتند که مردان در هنگام مواجهه با مشکلات سلامتی، نسبت به مراجعه به پزشک تردید داشتند.

Many people remain reticent about the new treatment because of fear and mistrust in pharmaceutical companies.

تردید بسیاری از مردم به دلیل ترس و بی اعتمادی به شرکت‌های داروسازی نسبت به درمان جدید هنوز وجود دارد.

 

کلام پایانی در مورد کلمات Reticent و Reluctant

تمایز قائل شدن در مورد reticent و reluctant دشوار است؛ زیرا آنها از نظر تاریخی معانی متفاوتی دارند اما در انگلیسی مدرن معانی مشابهی پیدا کرده‌اند. در هنگام صحبت در مورد کلمات گفتاری و کرداری، reticent تقریباً همیشه انتخاب مناسبی است. در ضمن اگر فرد در مورد چیزی که یک کلمه گفتاری نیست، مردد است؛ باز هم می‌توانید از reticent استفاده کنید. به طور کلی از آنجاییکه reluctant در حال حاضر به عنوان تعریفی از reticent در نظر گرفته می‌شود؛ لذا این دو کلمه می‌توانند کاربرد یکسانی داشته باشند.