5 نکته مفید برای افزایش کیفیت ترجمه مقاله

ترجمه مقاله در صورتیکه بدون کیفیت باشد و نتواند مورد استفاده دانشجویان قرار گیرد، ارزشی نخواهد داشت. این نوع ترجمه مقاله فقط باعث تلف کردن وقت و هزینه خواهد شد. عموم دانشجویان و محققان می‌خواهند با ثبت سفارش ترجمه مقاله و برون‌سپاری آن، گره‌ای از مشکلات خود باز کنند نه اینکه به گرفتاری‌هایشان بیفزایند. با این حال همیشه با محول کردن فرآیند ترجمه به یک مترجم، نمی‌توان انتظار داشت ترجمه تخصصی مقاله به دست آید. اگر مبنای ما ترجمه باکیفیت مقاله همان ترجمه تخصصی باشد، می‌توانیم با در نظر گرفتن چند نکته و عمل نمودن به آنها سبب افزایش کیفیت ترجمه مقاله شویم، و از کاهش آن جلوگیری نماییم. این نکات را با خواندن این مطلب در شبکه مترجمین راستین می‌توانید فرا بگیرید.

 

نکته اول: نوشتن صحیح محتوا برای رسیدن به ترجمه مقاله باکیفیت

اولین نکته به ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله ارتباط دارد. همه دانشجویان می‌دانند که اگر این نوع ترجمه بدون کیفیت باشد، چه دردسرهایی برای آنها به وجود خواهد آورد. عدم پذیرش مقاله از سوی ژورنال‌های معتبر آکادمیک، از بین رفتن جایگاه علمی و اتلاف زمان فقط چند مورد از این دردسرها به شمار می‌آیند. به همین خاطر مطلع بودن از نکاتی برای فائق آمدن بر این مشکلات و بالا بردن کیفیت ترجمه مقاله همیشه مورد تقاضا دانشجویان بوده است.

با این حال توجه داشته باشید که همیشه ترجمه‌های خوب در تمام حوزه‌ها با داشتن یک متن و محتوای مناسب به دست می‌آیند. مهم نیست که شما یا مترجم‌تان در زمینه ترجمه مقاله از چه میزان مهارت برخوردار باشید؛ چون اگر منبع اصلی پر از اشتباهات باشد، ترجمه هم به این صورت خواهد بود. باید به این مسئله توجه داشته باشید که قرار است متن شما را داوران برجسته و افراد آکادمیک مطالعه نمایند؛ بنابراین محتوا باید با زبانی ساده و در عین حال علمی مورد نگارش قرار گیرد. برای درست نوشتن محتوا به موارد زیر حتما توجه کنید.

 

 

1. جملات را تا حد ممکن کوتاه بنویسید:

بعضی از جملات و عبارت بسیار سخت ترجمه می‌شوند. این نوع عبارت‌ها معضل مترجمین برای ارائه ترجمه مقاله باکیفیت به حساب می‌آیند. آن دسته از دانشجویانی که تصور می‌کنند هر چقدر پاراگراف و جملاتشان طولانی‌تر باشد، اثربخشی بیشتری دارد سخت در اشتباه هستند. بیش از حد از حروف ربطی برای طولانی کردن جملات استفاده نکنید. مترجم حتی در صورت آشنایی با 6 چالش عمده ترجمه هم با این جملات مشکل خواهد داشت. با کوتاه کردن جملات می‌توانید مترجمین را برای ایجاد ترجمه تخصصی مقاله یاری دهید.

 

2. دستور زبان و تلفظ را به درستی در متن به کار گیرید:

اگر می‌خواهید کار ترجمه مقاله را به یک مترجم بومی در زبان مقصد (یعنی انگلیسی) بسپارید، به این نکته توجه داشته باشید که وی درک ضعیف‌تری نسبت به زبان مبداء (یعنی فارسی) دارد. بنابراین در صورتیکه متن اصلی دارای اشکالات گرامری و تلفظی باشد، مترجم بومی نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار نماید و آنچه که ترجمه خواهد کرد، بیشتر حدس و گمان خودش خواهد بود. در این صورت نه تنها ترجمه مقاله باکیفیت حاصل نمی‌گردد، بلکه زمان و هزینه شما نیز از بین خواهد رفت.

 

3. برای نوشتن جملات مقاله از حالت معلوم استفاده کنید:

حالت مجهول (Passive voice) معمولا شکل غیرطبیعی به خواننده منتقل می‌کند و ترجمه کردن آن در اغلب زبان‌ها سخت است. اما در مقابل حالت معلوم (Active voice) به لغات کمتری برای ترجمه نیازمند است و پیام متن اصلی را راحت‌تر به خوانندگان انتقال می‌دهد.

 

4. از عبارت واضح برای هر مفهوم استفاده نمایید:

اگر می‌خواهید متنی در توصیف ماشین‌ها بنویسید، سعی کنید از تعداد لغات محدودتری برای تعریف مفهوم استفاده کنید. به استفاده از لغات مترادف پشت سر هم اسراری نداشته باشید. اگر در همان متن ابتدا از واژه "ماشین"، سپس "اتومبیل"، در ادامه "خودرو"، و سپس "واگن" و "کشنده" استفاده نمایید، هم خواننده و هم مترجم را گیج خواهید کرد که کلمه اصلی و کانونی شما کدام است. سازگاری در متن بسیار مهم است و این موضوع ربطی به ترجمه متون پزشکی یا ترجمه متون مهندسی ندارد؛ باید در نوشتن همه متن‌ها برای رسیدن به ترجمه مقاله باکیفیت به آن توجه داشته باشید.

 

ترجمه مقاله باکیفیت

  ترجمه مقاله باکیفیت | افزایش کیفیت ترجمه مقاله  

 

نکته دوم: همکاری با مترجمین برای دستیابی به ترجمه مقاله باکیفیت

همکاری با مترجمین را می‌توان در قالب زبان‌های مختلف حتی ترجمه انگلیسی به فارسی هم پیاده‌سازی کرد. اگر متن مقاله در مورد موضوع خاصی نوشته شده که سابقه پژوهشی کمی در خصوص آن وجود دارد، می‌توانید کمی اطلاعات در اختیار مترجمین قرار دهید تا بتوانند با موضوع آشنا شوند. آشنایی مترجمین با موضوع مورد بحث به روان بودن ترجمه کمک خواهد کرد و متنی دلنشین بدون گسستگی معنایی به خوانندگان تحویل می‌دهد.

همچنین اگر خودتان در گذشته سابقه ترجمه داشته‌اید؛ بدون احساس شرم یا تنگ‌نظری، تجارب خود را در اختیار مترجمین یا تیم ترجمه قرار دهید. تجارب شما چه خوب و چه بد به بهتر شدن فرآیند ترجمه کمک خواهد کرد، و مانع از طی کردن مسیرهای بیهوده می‌شود. اگر شما قبلا تجارت خوبی به دست آورده باشید، مترجم همان مسیر و کارها را برای رسیدن به ترجمه تخصصی مقاله طی خواهد کرد. داشتن یک ایده مشخص در مورد پروژه به همه بخش‌های درگیر برای رسیدن به بهترین نتیجه که همان ترجمه مقاله باکیفیت است، کمک می‌کند.

 

 

نکته سوم: رسیدن به ترجمه مقاله باکیفیت از طریق ایجاد فهرست لغات

ایجاد یک فهرست لغات تخصصی در زمینه و گرایش تحصیلی نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود؛ به خصوص دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل و انجام کارهای تحقیقاتی دارند، باید به ایجاد این فهرست توجه ویژه‌ای داشته باشند، چرا که به خدمات ترجمه همیشه نیازمند خواهند بود. ایجاد این فهرست لغات و در اختیار قرار دادن آن به مترجمین باعث می‌گردد تا بدانید که کلمات تخصصی مقاله به شکلی درست و صحیح ترجمه خواهند شد. در این حالت دیگر از بابت عدم نقش‌آفرینی درست مترجمین گلایه‌ای نخواهید داشت، چون آنها آنچه که از شما خواسته‌اید را تحویل داده‌اند.

اگر وقت و یا تخصص کافی برای ایجاد این فهرست لغات ندارید، به مترجمین زمان کافی دهید تا بتوانند تحقیقات لازم را انجام دهند و معادل‌های صحیحی برای کلمات تخصصی بیابند. بعضی از اوقات، کلمات تخصصی غیرمرتبط شاید بخش مهمی از فرآیند دست‌یابی به ترجمه مقاله باکیفیت به حساب آیند، بنابراین به همه بخش‌ها و واژگان بایستی توجه نمود.

مترجمین متخصص با هر سطحی از مهارت و تجربه باز هم برای ترجمه مقاله اقتصاد و یا ترجمه مقاله عمران مجبور به استفاده از فرهنگ‌های لغات هستند، به همین دلیل ایجاد این نوع فهرست شخصی به آنها کمک شایانی می‌کند. با این حال در ساختن این فهرست لغات بایستی دقت زیادی داشته باشید، چون دقت کلید ترجمه مقاله باکیفیت محسوب می‌شود. هر گونه خطا در ایجاد حتی یک واژه نادرست، تأثیرات منفی خودش را بر روی کارتان ایجاد خواهد نمود. پس کیفیت و دقت باید توأمان در این زمینه مورد توجه قرار گیرند.

 

نکته چهارم: توجه به مسائل مالی در هنگام ترجمه مقاله

اگر خواهان ترجمه مقاله باکیفیت هستید، بدانید ترجمه ارزان و اسم‌های مشابه دیگر که عموما با نرخ‌های نازلی ارائه می‌گردند به دردتان نخواهد خورد. همیشه برای ارائه کار خوب باید هزینه بیشتری را مد نظر داشته باشید. آن دسته از مترجمین حرفه‌ای که می‌توانند مقاله را به شکلی مطلوب و درست ترجمه نمایند، هزینه بیشتری از شما مطالبه می‌کنند. با انجام تحقیق در مورد هزینه ترجمه مقاله می‌توانید مترجمی خوب براساس بضاعت مالی خودتان پیدا نمایید.

در این خصوص باید هوشیارانه عمل کنید. اگر ترجمه ارزان به دردتان نمی‌خورد، ترجمه گران هم شاید آنچنان موجبات رضایت شما را فراهم نیاورد. شاید آنچه که با نرخ‌های بالا به دست‌تان می‌رسد با نرخ‌های کمتر هم قابل دستیابی باشد. این همان مرحله‌ای است که باید به شبکه مترجمین راستین مراجعه کنید؛ چون در این مؤسسه نه از ترجمه ارزان و بدون کیفیت خبری است و نه ترجمه خیلی گران تحویل داده خواهد شد، بلکه ترجمه مقاله با قیمت مناسب و در عین حال باکیفیت به کاربران عرضه خواهد گردید.

 

ترجمه تخصصی مقاله | قیمت ترجمه مقاله | ترجمه مقاله باکیفیت

  نکات مفید برای افزایش کیفیت ترجمه مقاله  

 

نکته پنجم: در نظر گرفتن یک بازه زمانی مناسب برای انجام ترجمه مقاله

هر چقدر زمان ترجمه کاهش پیدا کند، کیفیت ترجمه مقاله هم پایین‌تر می‌آید. بنابراین همیشه بازه کاری مناسبی برای مترجمین در نظر بگیرید تا آنها بتوانند موارد ترجمه را به تفکیک برنامه کاری خودشان انجام دهند. ذات ترجمه یک فرآیند یک آهسته است، پس مترجمین را تحت فشار قرار ندهید و از آنها انتظار نداشته باشید که در فاصله زمانی محدود، ترجمه مقاله باکیفیت ارائه دهند.

به شرایط و عوامل تعیین‌ کننده زمان ترجمه نگاهی بیندازید تا تشخیص دهید کدام زمان می‌تواند نیازهای تحصلیتان را برآورده کند. مطمئن باشید که اگر مترجم حرفه‌ای باشد، و زمان و هزینه مناسبی به وی پرداخت گردد، ترجمه مقاله باکیفیتی به وجود خواهد آورد. پس می‌توان اینگونه برداشت نمود که تنها مترجم نمی‌تواند موجبات رسیدن به یک ترجمه خوب را فراهم آورد، بلکه این مشتری است که وظایفش در این حوزه چربش بیشتری نسبت به مترجم دارد.

 

در ادامه حتما بخوانيد: انواع کیفیت ترجمه