فهرست کشورهای پرتغالی زبان + تاریخچه استفاده

اگر در حال یادگیری زبان پرتغالی هستید؛ به احتمال زیاد آشنایی با تاریخچه آن برای شما جالب خواهد بود. از زمانیکه این سیستم ارتباطی برای اولین بار در بخش غربی شبه جزیره ایبری (Iberian Peninsula) به وجود آمد تا به امروز که زبان رسمی 10 کشور مختلف جهان است؛ تاریخچه پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته؛ به گونه‌ای که برزیل اکنون بیشترین تعداد گویشوران این ساختار کلامی را در دل خود جای داده است.

 • زبان پرتغالی از کجا آمده است؟
 • ریشه آن چیست؟
 • مردم در کجاها و چرا به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند؟

اگر این سوالات نیز ذهن شما را به خود مشغول کرده‌اند؛ در این مطلب به تفصیل به آنها پاسخ خواهیم داد. پس لطفاً با شبکه مترجمین راستین همراه باشید.

 

زبان پرتغالی چگونه به وجود آمده است؟

رومیان زمانیکه در اوج قدرت بودند؛ تاثیر زیادی بر فرهنگ و زبان اروپا و سایر نقاط جهان گذاشتند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند آنها در ایبریا یعنی محل کنونی پرتغال، در اوایل سال 218 قبل از میلاد حضور داشته‌اند. در آن زمان سربازان، مهاجران و بازرگانان رومی، شهرهایی را در این منطقه تاسیس کرده‌اند.

رومی‌ها در آن دوره به زبان لاتین صحبت می‌کردند؛ از اینرو شیوه کلامیشان تاثیر زیادی بر زبان‌های مردم این مناطق و نواحی اطراف گذاشت. از میان زبان‌های رومی مبتنی بر لاتین که امروزه وجود دارند؛ می‌توان به اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی و پرتغالی اشاره کرد. از آنجاییکه این زبان‌ها دارای پایه قوی لاتین و ساختار دستوری مشابه هستند؛ لذا افراد مسلط به یکی از آنها راه آسان‌تری برای یادگیری سایر ساختارهای ارتباطی پیش روی دارند.

سقوط نهایی امپراطوری روم و تهاجم قبایل ژرمنی به ناحیه شمالی گالیسان (Galican) در پرتغال امروزی که قرن‌ها ادامه یافت؛ تاثیر زیادی بر شیوه‌های کلامی این منطقه گذاشت که تا به امروز نیز ادامه داشته است. به همین دلیل سیستم ارتباطی مذکور تا قرن پانزدهم، گالیسی - پرتغالی (Gallego-Portuguese) نامیده می‌شد. پس از آن پرتغالی اصلاح شد و گالیسی به لهجه‌ای تبدیل گردید که در مناطق شمالی این منطقه به آن صحبت می‌شد.

مورها (Moors) جزء دیگر فرهنگ‌هایی بودند که پرتغالی را تحت تاثیر قرار دادند. آنها در سده 700 میلادی به ایبریا حمله کردند. زبانشان دارای ریشه‌های عربی بود که تاثیر زیادی بر مناطق جنوبی پرتغال، به ویژه مناطق آلگاروه (Algarve)، آلفاما (Alfama) و استان فاتیما (Fatima) داشت.

به طور خلاصه زبان پرتغالی امروزی تحت تاثیر عوامل متعددی قرار گرفته که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رومی‌ها، زبان لاتین و قبایل آلمانی که بیشتر بر مناطق شمالی نزدیک گالیسیا تاثیر گذاشته‌اند.
 • زبان عربی بیشتر بر مناطق جنوبی پرتغال تاثیر گذاشته که این تاثیر همچنان با ایجاد لهجه‌های مختلف در زبان پرتغالی مشهود است.

 

زبان پرتغالی

 

گسترش زبان پرتغالی

زبان پرتغالی به دلیل استعمار گسترش یافت. نیروی دریایی پرتغال نیروی مهیبی بود که تقریباً سراسر جهان را طی کرد و مناطقی را در آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی فتح نمود. هر چند بسیاری تصور می‌کنند که امپراطوری‌های اسپانیا، هلند و بریتانیا دارای گسترده‌ترین امپراطوری جهان بوده‌اند؛ اما در حقیقت استعمار پرتغال یکی از طولانی‌ترین دوره‌های استعماری را داشته که نزدیک به شش قرن طول کشیده است.

پرتغالی‌ها اولین مناطق تحت استعمار خود را در آفریقا، در سال 1415 تصرف کردند. ماکائو آخرین سرزمینی بود که از چنگال استعمار آنان خارج شد و در سال 1999 به چین پیوست. گستره استعمار پرتغال آنچنان پر نفوذ بود که زبان پرتغالی در سراسر آسیا و آفریقا، به یک زبان استاندارد برای ارتباطات اداری و تجاری، به ویژه در مالزی و اندونزی تبدیل شد.

زبان پرتغالی در هند و سریلانکا حتی پس از رهایی از استعمار نیز همچنان به عنوان یک شیوه گفتاری باقی ماند. هنوز هم برخی از مغازه‌ها در گوآی هند، دارای نام‌های پرتغالی هستند. نسل مسن‌تر این مناطق در حال حاضر هم به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند.

امروزه پرتغالی زبان رسمی 10 کشور زیر است:

 • آنگولا
 • برزیل
 • کیپ ورد
 • تیمور شرقی
 • گینه استوایی (به همراه اسپانیایی و فرانسوی جزء زبان های رسمی است)
 • گینه بیسائو
 • ماکائو (به همراه کانتونی جزء زبان های رسمی است)
 • موزامبیک
 • پرتغال
 • سائوتومه و پرنسیپ

در ضمن درصد قابل توجهی از 17 کشور زیر نیز به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند:

 • اسپانیا
 • آفریقای جنوبی
 • کانادا
 • فرانسه
 • نامیبیا
 • پاراگوئه
 • لوکزامبورگ
 • ژاپن
 • اوروگوئه
 • سوئیس
 • مالزی
 • ونزوئلا
 • آندورا
 • هند
 • استرالیا
 • آلمان
 • ایالات متحده

 

در کشورهای اسپانیا، فرانسه، اروگوئه، ونزوئلا، پاراگوئه و آندورا نیز به دلیل نزدیکی به یک کشور پرتغالی زبان، اقلیت‌های زیادی از پرتغالی زبانان وجود دارند. به علاوه مهاجرین پرتغالی زیادی در کشورهای دیگر وجود دارند که از این میان ژاپن بیشترین تعداد مهاجران برزیلی را در دل خود جای داده است.

 

پرتغالی چگونه زبان رسمی 10 کشور شد؟

جالب است بدانید زبان پرتغالی، ساختار رسمی کلامی کشورهایی است که از نظر مسافت فاصله زیادی از هم دارند. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا مردم در این کشورها هنوز هم به پرتغالی به عنوان یک زبان رسمی صحبت می‌کنند؟

 

آنگولا

کاشف پرتغالی به نام دیوگو کاو (Diogo Cao)، آنگولا را در سال 1484 کشف کرد. در طول یک قرن بعد، قلعه‌ها و سکونت گاه‌هایی به صورت گسترده در سراسر این کشور به وجود آمدند. منطقه خرید و فروشی که در شهر شمالی سیو (Soyo) در این منطقه شکل گرفت؛ پایگاه مهمی در آن زمان محسوب می‌شد.

بسیاری از بردگانی که پرتغالی‌ها برای کار در مزارع نیشکر به برزیل منتقل کردند؛ در اصل اهل آنگولا بودند. در سال 1961 کم کم انقلاب آنگولا شکل گرفت، و در نهایت این کشور توسط جنبش مردمی آنگولا در سال 1975 به استقلال رسید.

 

برزیل

اسپانیایی‌ها و پرتغالی‌ها همواره در مورد مالکیت قلمروهای خود در آمریکای جنوبی اختلاف داشتند. پیمان تردسییاس (Treaty of Tordesillas) در سال 1494 این اختلافات را حل و فصل کرد. در قالب این معاهده سرزمینی به پرتغال اعطا شد که بعدها برزیل نام گرفت و مالکیت بقیه سرزمین‌های این قاره به اسپانیا واگذار گردید.

برزیل در سال 1500 و با ورود ناوگانی به فرماندهی پدرو آلواز کابرال (Pedro Alvares Cabral)، رسماً به بخشی از امپراطوری پرتغال تبدیل شد. برزیل تا سال 1821 یعنی زمانیکه پدروی یکم (Dom Pedro)، استقلال این سرزمین را اعلام کرد؛ تحت حاکمیت پرتغال باقی ماند.

 

کیپ ورد (دماغه سبز)

کاشفان پرتغالی در قرن پانزدهم، جزائر خالی از سکنه‌ای را کشف کردند. آنها بعداً به توقفگاه‌های جزیره‌ای به نام کیپ ورد (Cape Verde) تبدیل شدند که در طی تجارت برده در آنسوی اقیانوس اطلس از آنها استفاده می‌شد. این کشور در سال 1975 به استقلال رسید.

 

زبان پرتغالی

 

تیمور شرقی

پرتغالی‌ها در قرن شانزدهم، سرزمینی به نام تیمور شرقی (Timor-Leste) را تحت استعمار خود قرار دادند و باعث پراکندگی ساختار ارتباطی خود در این سرزمین شدند. با این حال جبهه انقلابی تیمور شرقی در سال 1975 موفق شد تا استقلال این کشور را اعلام نماید. این استقلال چندان دوام نیاورد؛ زیرا اندونزی چند روز بعد به تیمور شرقی حمله کرد. اما نهایتاً این کشور با کمک سازمان ملل و با کمک دیپلمات برزیلی، سرجیو دی ملو (Sergio de Mello) در سال 1999 از اندونزی استقلال یافت.

 

گینه استوایی

فرناندو پو (Fernando Po)، کاشف پرتغالی برای اولین بار در سال 1472 جزیره بیوکو (Bioko) که در حال حاضر بخشی از گینه استوایی (Equatorial Guinea) است را کشف کرد. او با قصد کشت نیشکر در آنجا ساکن شد.

با این حال درگیری‌ها با ساکنان بومی جزیره و اقلیم چالش برانگیز این منطقه باعث شد تا سکونت مهاجران در این منطقه بسیار سخت شود. این منطقه تا قرن‌ها بعد به حال خود رها شد تا اینکه ملکه ماریا (Queen Maria) در سال 1778 این جزیره و مناطق دیگری را در ازای ناحیه‌ای از آمریکای جنوبی که امروزه بخشی از غرب برزیل است، به اسپانیا واگذار کرد. کشور گینه استوایی در سال 1968 از اسپانیا استقلال یافت.

 

گینه بیسائو

برخی از مناطق کشور گینه بیسائو (Guinea-Bissau) که در آفریقای غربی قرار دارند؛ از قرن شانزدهم توسط پرتغالی‌ها اداره می‌شد، و برخی از مناطق آن نیز تحت کنترل پادشاهی کابو (Kaabu kingdom) و امپراتوری مالی بودند. این کشور تا قرن نوزدهم رسماً مستعمره پرتغالی‌ها بود و نهایتاً در سال 1973 به استقلال رسید.

 

ماکائو

پرتغالی‌ها اولین بار در سال 1513 و با ورود خورخه آلوز (Jorge Alves) به ماکائو، از آن به عنوان یک پایگاه تجاری استفاده کردند. این قلمرو که تا زمان ورود پرتغالی‌ها به آن، تا حد زیادی توسعه نیافته باقی مانده بود؛ در سال 1557 از سلسله مینگ اجاره گردید.

اجاره ماکائو به صورت سالیانه تا سال 1887 که این سرزمین مستعمره پرتغال شد ادامه یافت و بخش مهمی از تاریخچه حضور پرتغال در آسیا را به خود اختصاص داد. پرتغال در سال 1999 این مستعمره را به چین منتقل کرد. اما تاثیرات بلند مدت سلطه این کشور بر این منطقه تا به امروز محسوس است، و در معماری، هنر، فرهنگ، غذا و صد البته زبان این سرزمین منعکس شده است.

 

موزامبیک

کاشف پرتغالی به نام واسکو دو گاما (Vasco de Gama) در سال 1498 موزامبیک را کشف کرد. بدین صورت پرتغالی‌ها در این منطقه ساکن شدند و بر این کشور حکومت کردند، و جایگاه اعراب در این منطقه را سست نمودند. این کشور تا زمان استقلال در سال 1975 توسط پرتغالی‌ها اداره می‌شد که اوج گیری جنگ خونین 11 ساله را در دل خود داشت. از همان زمان آنگولا و گینه پرتغالی دست به شورش زدند. از اینرو این دوره به جنگ استعماری پرتغال (Portuguese Colonial War) معروف شد که از سال 1961 تا 1974 ادامه یافت.

 

سائوتومه و پرنسیپ

تاجری به نام فرنائو گومز (Fernao Gomes) در پایان قرن پانزدهم به جزایر سائوتومه و پرنسیپ (Sao Tome And Principe) رسید، و به تجارت طلا میان بومیان جزیره و تاجران عرب پی برد. او یک شهر بندری بین این جزایر و پرتغال ساخت که قرن‌های زیادی پابرجا ماند.

 

امروزه زبان پرتغالی چه نقشی در جهان دارد؟

با توجه به اینکه امروزه پرتغالی، زبان رسمی کشورهای فراوانی در سراسر جهان است؛ لذا یادگیری آن به اندازه اوج دوران استعمار این کشور اهمیت دارد.

از آنجاییکه امروزه برزیل به یک کشور مهم در عرصه تجارت بین المللی تبدیل شده و با توجه به نقش مهمی که ماکائو در زمینه تجارت و داد و ستد با چین بازی می‌کند؛ بنابراین نقش زبان پرتغالی در دنیای تجارت امروزه بسیار پررنگ است. علاوه بر اینها، جمعیت مهاجران برزیلی پرتغالی زبان در ژاپن، باعث شده تا این سیستم ارتباطی برای تجارت و کسب و کار در ژاپن بسیار مهم باشد.

همچنین اگر قصد سفر توریستی به کشورهایی چون برزیل، پرتغال و موزامبیک را دارید؛ آشنایی با زبان پرتغالی، سفر به این کشورها را برای شما شیرین‌تر می‌کند. به همین دلیل می‌توان گفت که یادگیری زبان پرتغالی از تجارت گرفته تا گردشگری، فواید و کاربردهای زیادی دارد.