چرا اهالی موسیقی می‌توانند به بهترین مترجمان شفاهی تبدیل شوند؟

وقتی صحبت از یادگیری زبان و ارتقا شایستگی‌های فکری در توسعه مهارت‌های زبانی دشوار مانند توانایی ترجمه شفاهی به میان می‌آید؛ اغلب افراد با پیشینه موسیقی قابلیت‌های بیشتری دارند. به همین دلیل افرادیکه اهل موسیقی هستند؛ برای تصدی مشاغل زبانی مانند مترجم شفاهی بسیار مناسب هستند. در ضمن موزیک به زبان آموزان کمک می‌کند تا درک بیشتری از فرهنگ یک زبان داشته باشند و داشتن این شناخت یکی از مولفه‌های حیاتی موفقیت یک مترجم به شمار می‌آید. لذا شبکه مترجمین راستین در این مطلب می‌خواهد بیشتر به چند و چون این موضوع بپردازد.

 

ارتباط علمی موسیقی و زبان

اهل موسیقی بهترین مترجم شفاهیتوانایی بالای اهالی موسیقی در تبدیل شدن به مترجمان شفاهی موفق و کاربلد، ناشی از ارتباط علمی بین موزیک و زبان است. کلام گفتاری به خودی خود یک نوع نواست؛ زیرا انسان‌ها با ریتم‌ها و لحن‌های مختلف صحبت می‌کنند. آنها زبان و موسیقی را با استفاده از فرآیندهای شناختی مشابهی تفسیر می‌کنند. با وجود اینکه بشر گفتار و صدا را در نیمکره‌های متفاوتی از مغز خود پردازش می‌نماید؛ اما کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که مناطق مغز درک کننده این دو فرآیند، همپوشانی قابل توجهی با هم دارند.

همچنین این موضوع ثابت گردیده که گوش دادن مستمر به یک گفتار ضبط شده می‌تواند صدایی شبیه موسیقی را تداعی کند؛ زیرا مغز بیشتر بر روی آهنگ ملودیک زبان تمرکز می‌کند تا معنای آن. مرز بین زبان و موسیقی در وجود انسان همواره در حال کمرنگ شدن بوده است. نمونه‌هایی از آن را می‌توان در زبان سوتی (Whistling Language) و تلاش برای خلق ریتم‌های معیار شاعرانه یافت.

 

عملکرد بهتر موسیقی دانان در پردازش زبان های مختلف

ارتباط قوی بین موسیقی و زبان این امکان را برای کسانیکه در زمینه موزیک آموزش دیده‌اند فراهم می‌کند تا درک زبانی بهتری نسبت به افراد آموزش ندیده داشته باشند. این امر به آنها کمک می‌نماید تا سخنرانان گیراتری باشند که در نتیجه آنها را برای تصدی حرفه‌های زبانی مناسب‌تر می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند افرادیکه قبل از 7 سالگی در زمینه موزیک آموزش دیده‌اند می‌توانند مهارت‌های مختلفی را در خود پرورش دهند که این امر آنها را قادر می‌سازد تا راحت‌تر سیستم‌های ارتباطی خارجی را پردازش کنند. از آنجاییکه مغز در این دوره در حساس‌ترین مرحله رشد خود قرار دارد؛ لذا آموزش موسیقی باعث افزایش توانایی شناختی فرد می‌شود.

 

نقش فرآیندهای شناختی

فرآیند فوق به خصوص به موسیقی دانان جوان کمک می‌کند تا دایره واژگان خود را گسترش دهند و در تشخیص تفاوت‌های ظریف بین صداها و تلفظ کلمات بهتر عمل نمایند. با این حال موسیقی دانان بزرگتر (از نظر سنی) نیز از این روند بهره می‌برند؛ زیرا فرآیند یادگیری و صحبت کردن به یک زبان به فرآیندهای شناختی متکی می‌باشند که با نواختن یک ساز در ارتباط هستند.

 

کنترل عملکردی مغز

بررسی‌های علمی به این نتیجه رسیده‌اند که مهارت‌هایی مانند تسلط بر موسیقی و توانایی تکلم به شیوه‌های کلامی گوناگون، هر دو به سطوح بالایی از کنترل عملکردی مغز نیاز دارند. در واقع مکانیسم‌هایی مانند تغییر توجه، حافظه و جابجایی بین وظایف در هر دوی آنها ضروری است؛ این بدان معنی است که موسیقی‌دان‌ها به دلیل تسلط یافتن بر این مهارت‌ها می‌توانند از آنها در هنگام آموختن و صحبت کردن به یک زبان استفاده نمایند.

 

 

نتیجه آشنایی با موسیقی

این قابلیت پیشرفته باعث توسعه مهارت‌هایی در افراد آشنا به موزیک می‌شود که برای فعالیت در مشاغل زبانی بسیار مفید هستند. توانایی ترجمه شفاهی همزمان، قضاوت صحیح لحن گویشوران یک زبان و تلفظ بهتر سیستم‌های ارتباطی خارجی برخی از این مهارت‌ها محسوب می‌شوند.

یادگیری آنها معمولاً بسیار دشوار است؛ اما شواهد نشان داده‌اند که موسیقی‌دان‌ها در انجام این کار از مزایای قابل توجهی نسبت به افراد عادی برخوردارند. این بدان معنی است که آنها به راحتی می‌توانند این نقش سخت را در شرایطی که هر کدام از این مهارت‌ها به صورت روزانه مورد نیاز هستند، ایفا کنند.

 

کمک موسیقی به مترجمان شفاهی و زبان آموزان

اهل موسیقی بهترین مترجمان شفاهیبهترین مترجمان شفاهی کسانی هستند که می‌توانند از تجربیات فرهنگی خود برای ارائه ترجمه‌ای تاثیرگذار و نه بی‌روح استفاده کنند. با وجود اینکه اغلب توصیه می‌شود که مترجمان شفاهی مدتی را در کشوری بگذارنند که زبان دوم آنها کلام بومی آن منطقه محسوب می‌شود؛ اما گوش دادن به موسیقی نیز می‌تواند به همان اندازه راهکار موثری برای تعامل با یک فرهنگ باشد، زیرا هم هزینه آن پایین‌تر است و هم این امکان را فراهم می‌کند تا به صورت روزانه این کار را انجام دهند.

شنیدن موزیک خارجی به زبان آموزان نیز می‌تواند کمک کند؛ چون بسیاری از آنها نگران مناسب بودن لهجه خود هستند. با این حال کسانیکه در زمینه موسیقی به فعالیت می‌پردازند؛ زبان را می‌خوانند و فقط آن را اجرا نمی‌کنند. این قضیه باعث می‌شود تا رفتار این افراد در هنگام صحبت به زبان‌های خارجی کمتر خود آگاهانه به نظر برسد و بیشتر تمایل به ابراز وجود و حرف زدن داشته باشند.

این روش یادگیری بسیار جالب‌تر است و به زبان آموزان کمک می‌کند تا صداهایی را پردازش نمایند که مغزشان به صورت خودکار از آنها لذت می‌برند؛ در این صورت دیگر مجبور نیستند برای یادگیری زبان به خواندن کتاب‌ها یا گوش دادن به صداهای خشک و رسمی بسنده کنند. در ضمن موسیقی باعث می‌شود تا نیمکره‌های چپ و راست مغز با هم کار کنند و همین مغز را به سطوح بالاتری از ادراک می‌رساند.

 

در زمره بهترین مترجمان شفاهی قرار بگیرید

برای کسانیکه اهل موسیقی هستند؛ طی کردن مسیر آموختن و فراگیری زبان‌های مختلف بسیار آسان‌تر است، و زمینه را برای غوطه‌ور شدن آنها در فرهنگ آن ساختار کلامی فراهم می‌کند. به همین دلیل است که اهالی موسیقی می‌توانند به مترجمان شفاهی موفقی تبدیل شوند. حتی افرادیکه تمایل دارند تا سریع‌تر چندین سیستم ارتباطی مختلف را یاد بگیرند؛ می‌توانند از این ترفند ساده و کاربردی بهره بگیرند. تبدیل شدن به یک مترجم شفاهی سخت است؛ اما اگر از ابزارهای درست مثل موسیقی استفاده نمایید در این زمینه موفق‌تر خواهید بود.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 8 دلیل ضروری بودن وجود مترجمان