18 فیلم، سریال و برنامه تلویزیونی برای زبان آموزان سطح مبتدی و متوسط آلمانی

در هنگام یادگیری زبان آلمانی و یا هر شیوه کلامی دیگری، همیشه این سوال مطرح می‌شود که بهترین فیلم‌ها و سریال‌ها برای زبان آموزان کدام‌ها هستند؟ مثلاً کسیکه اصول زبان آلمانی را فرا گرفته و به دنبال پیدا کردن چالشی برای تقویت مهارت‌های خود است؛ باید نسبت به اشخاص مبتدی برنامه‌های تلویزیونی متفاوتی نگاه کند.

علاوه بر این تماشای فیلم و سریال به زبان آلمانی، راهی مناسب و سرگرم کننده برای بهبود توانایی‌های شنیداری است. همچنین کمک می‌کند لغات و عبارات جدید را با کمترین تلاش یاد بگیرید. اما چگونه می‌توانید بین محتواهای خیلی سخت و فیلم‌هایی که برای سطح شما چالش برانگیز هستند، تعادل برقرار کنید؟

اگر شما هم چنین دغدغه‌ای دارید؛ این مطلب برای شما مناسب است. چرا که شبکه مترجمین راستین در این گفتار قصد دارد تا درباره فیلم ها، سریال‌ ها و برنامه های تلویزیونی مناسب زبان آموزان سطح مبتدی و متوسط آلمانی صحبت کند. به این ترتیب لازم نیست وقت و زمان خود را صرف دیدن فیلم‌هایی کنید که برایتان مناسب نیستند. به علاوه نکاتی را ذکر خواهیم کرد که به شما کمک می‌کنند از تماشای این آثار نهایت استفاده را ببرید و آلمانی را مثل زبان مادری خود یاد بگیرید.

 

نحوه یادگیری مؤثر زبان آلمانی از طریق فیلم و سریال

قبل از اینکه فهرست این مطلب را با هم مرور کنیم، بیایید به چند مورد زیر نگاهی بیاندازیم؛ رعایت این موارد باعث می‌شوند بیشترین بهره را از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مورد نظر ببرید.

  • ابتدا توضیحاتی را درباره فیلم بخوانید. در این صورت یک ایده اولیه از اثری که قرار است نگاه کنید خواهید یافت. به عنوان مثال می‌توانید به توضیحات فیلم در ویکی پدیا نگاهی بیاندازید.
  • یک قسمت سریال را از اول تا آخر بدون زیرنویس تماشا کنید. لازم نیست تک تک کلمات را متوجه شوید تا آنچه که در آن در حال وقوع است را درک کنید. اگر تمام توجه شما به زیرنویس معطوف شود؛ برخی از نشانه‌های بصری ضروری سریال را از دست می‌دهید.
  • فیلم را با Untertiteln یا زیرنویس ببینید. این بار زیرنویس را روشن کنید و به هر کلمه و عبارت جدید با دقت گوش دهید. در حالت ایده‌آل باید فیلم را با زیرنویس آلمانی تماشا کنید؛ اما اگر این کار برای شما سخت است، می‌توانید به تماشای آن با زیرنویس انگلیسی بنشینید.
  • فهرستی از واژگان تهیه کنید. بسیاری از فیلم‌ها دارای فهرست آنلاین واژگان هستند. با این کار شما می‌توانید سوالات و تمرین‌هایی را پیدا کنید تا پس از پایان تماشای فیلم، مهارت‌های ادراکی خود را از طریق آنها محک بزنید.
  • به تلفظ دقت کنید. در هنگام تماشای فیلم و سریال بر روی ساختار جملات و نحوه تلفظ آنها تمرکز کنید؛ این کار باعث بهبود مهارت‌های گفتاری شما می‌شود. در ضمن بهتر است برخی از زیرنویس‌ها را با صدای بلند تکرار کنید و تلفظ خود را با نحوه بیان بازیگران مقایسه نمایید.
  • با یکی از دوستانتان به تماشای فیلم بپردازید. در این حالت اثری را انتخاب کنید که هر دو به آن علاقه داشته باشید. به این ترتیب انگیزه بیشتری برای کار کردن بر روی فیلم خواهید داشت و حتی می‌توانید هر دو به زبان آلمانی درباره آن صحبت کنید. در صورتیکه موفق به پیدا کردن یک همراه مناسب نشدید؛ از معلم زبان خود بخواهید همراهتان شود.

 

برنامه های تلویزیونی آلمانی برای مبتدیان

برای شروع یادگیری زبان آلمانی با استفاده از برنامه‌های تلویزیونی، به هیچگونه دانش و پیش زمینه قبلی نیازی ندارید. مجموعه‌های زیر راهی مناسب و سرگرم کننده برای شروع فرآیند آموختن هستند. در ضمن بسیاری از آنها شامل تمرین‌ها، فهرست واژگان و سایر منابعی هستند که در زمینه ارتقاء درک زبان آلمانی به شما کمک می‌کنند.

 

1. Erste Wege In Deutschland (اولین قدم ها در آلمان)

مجموعه Erste Wege In Deutschland شامل کلمات و عبارات روزمره است و بیشتر برای افرادی مناسب است که قصد دارند به آلمان سفر کنند. با تماشای این برنامه که برای سطوح A1 و A2 مناسب است؛ قادر خواهید بود تا راه‌های جدیدی برای برقراری ارتباط در ایستگاه اتوبوس، مطب دکتر و محل کار بیابید. با ادامه سریال یاد می‌گیرید که چگونه یک قرارداد تلفنی را تکمیل کنید، به دنبال یک آپارتمان بگردید و دوستان جدیدی را به زبان آلمانی پیدا کنید.

هر بخش شامل تمرین‌هایی است که ادراک شما را مورد آزمایش قرار می‌دهند. در ضمن اگر در درک این برنامه مشکل دارید؛ می‌توانید زیرنویس‌های آن را روشن کنید و یا متن هر فیلم را دانلود نمایید. این مجموعه سازمان انستیتو گوته (Goethe-Institut) علاوه بر کمک در یادگیری زبان آلمانی، مهارت‌های ضروری مورد نیاز در هنگام مهاجرت به آلمان را نیز به شما یاد می‌دهد.

 

 

2. Deutsch Lernen Mit Dialogen

اگر تازه یادگیری زبان آلمانی را شروع کرده‌اید؛ این مجموعه آنلاین که توسط Hallo Deutschschule ارائه می‌شود محلی مناسب برای شروع است. Deutsch Lernen Mit Dialogen شامل بیش از 200 قسمت است که به شما کمک می‌کنند روی تلفظ، املا، دستور زبان و درک مطلب کار کنید. همچنین بخش‌های جدید آن یکشنبه‌ها آپلود می‌شوند.

هر قسمت این برنامه انیمیشنی حدود 10 دقیقه طول می‌کشد، و شامل مکالمه‌های کوتاه و ساده است. علاوه بر این این مجموعه دارای زیرنویس انگلیسی است؛ پس در صورت آشنایی با این زبان می‌توانید معنای هر کلمه را راحت‌تر درک کنید. در طول نگاه کردن به آن قادر خواهید بود با پاسخ دادن به تست‌های چهار گزینه‌ای، آموخته‌های خود را بسنجید. پاسخ‌ها در پایان هر قسمت در اختیار شما قرار می‌گیرند.

 

3. Nico's Weg (راه نیکو)

برنامه Nico's Weg یکی دیگر از مجموعه‌های آنلاین طراحی شده برای زبان آموزان آلمانی است. این فیلم در یادگیری واژگان پایه و رایج مورد استفاده در مکالمات روزمره به شما کمک می‌کند و می‌توانید آنها را قبل و بعد از هر فیلم مرور کنید. هر قسمت شامل توضیحات دستوری، فهرست واژگان، نسخه متنی و تمرین‌های درک مطلب است.

این مجموعه درباره مردی اسپانیایی به نام نیکو است که به تازگی از اسپانیا وارد آلمان شده است. نیکو به محض ورود، همه وسایل از جمله پاسپورتش را گم می‌کند. داستان او ادامه می‌یابد و وی سعی می‌کند چمدان‌ها و مسیر خانه عمه‌اش را بیابید. نیکو در طول مسیر دوستان آلمانی زیادی پیدا می‌کند، با آنها هم کلام می‌شود و به کمکشان می‌تواند مشکلات خود را حل نماید.

 

4. Extra Auf Deutsch

Extra (اکسترا) یک مجموعه تلویزیونی آموزشی است که به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، آلمانی و فرانسوی فیلمبرداری شده است. نسخه آلمانی این مجموعه شامل 13 قسمت است که به آموزش کلمات و عبارات در سطح مبتدی می پردازد، و برای درک آن تنها به یک سری لغات پایه نیاز دارید.

این برنامه طنز به زندگی سه دوست جوان می‌پردازد که به عنوان همسایه و هم اتاقی در کنار هم زندگی می‌کنند. مشکل از زمانی آغاز می‌شود که سام وارد صحنه می‌شود؛ زیرا او نمی‌تواند به زبان آلمانی صحبت کند. تماشای Extra Auf Deutsch نه تنها به شما در یادگیری عبارت‌های رایج شیوه کلامی مذکور کمک می‌کند؛ بلکه شما را با فرهنگ آلمانی نیز آشنا می‌نماید.

 

فیلم های آلمانی

 

5. Easy German (آلمانی آسان)

Easy German یک مجموعه وب است که به زبان آموز در زمینه درک زبان روزمره آلمانی کمک می‌کند. این برنامه موضوعات مختلفی مانند دستور زبان، فرهنگ، گویش‌ها و تفاوت‌های منطقه‌ای را شامل می‌شود، و با داشتن زیرنویس های انگلیسی و آلمانی به شما کمک می‌کند تا واژگان ناشناخته را سریع‌تر پیدا کنید.

بسیاری از قسمت‌های این مجموعه که در یوتیوب منتشر می‌گردند با یک پرسش یا موضوعی برای بحث شروع می‌شوند. سپس مجریان به صورت تصادفی به بین مردم می‌روند و از آنها درباره موضوع مورد بحث می‌پرسند. برخی از قسمت‌ها شامل مصاحبه‌های رو در رو هستند و برخی دیگر به توضیح مفاهیم دستوری می‌پردازند.

 

 

سریال ها و مستندهای مناسب برای یادگیری زبان آلمانی

اگر زبان آموز سطح متوسط آلمانی هستید؛ برنامه‌های تلویزیونی زیر به شما کمک می‌کنند تا عمیق‌تر به جنبه‌های دستوری، واژگان و فرهنگ بپردازید.

 

6. Türkisch Für Anfänger (ترکی برای مبتدیان)

برنامه Türkisch Für Anfänger یک سریال کمدی آلمانی است که دختر نوجوانی به نام لنا ساکن برلین را دنبال می‌کند. وقتی مادر لنا با یک مرد ترک ازدواج می‌کند؛ او مجبور می‌شود خود را با زندگی در یک خانواده چند فرهنگی وفق دهد. بیش از 50 قسمت از این برنامه ساخته شده که تماشای آن برای زبان آموزان سطوح A2 و B1 مناسب است.

توجه داشته باشید که قسمت اعظم مهاجران ترک تبار آلمان در برلین زندگی می‌کنند و همین باعث تنوع جمعیتی این شهر شده است. اما همین تنوع باعث برخوردهای فرهنگی نیز شده که این مجموعه به بررسی این تفاوت‌های فرهنگی و چگونگی غلبه بر آنها می‌پردازد.

 

7. Deutschland Von Oben (آلمان از بالا)

Deutschland Von Oben یک مجموعه مستند است که بینندگان را از دیدگاه چشمان یک پرنده به گشت و گذار در شهرهای آلمان می‌برد. این مستند استفاده صحیح از حروف اضافه را یاد می‌دهد و دایره لغات (مرتبط با طبیعت) شما را تقویت می‌کند. اگر چه برنامه شامل لغات زیادی است که برای مبتدیان سخت هستند؛ اما جملات از نظر ساختاری بسیار ساده می‌باشند.

هر قسمت از این برنامه مناسب سطح B1 دارای زیرنویس است و به شما کمک می‌کند معنی کلمات ناآشنا را جستجو کنید. با این حال در بسیاری از موارد می‌توانید معنی کلمات جدید را از روی نشانه‌های بصری متوجه شوید. به عنوان مثال ممکن است ندانید کلمه Storch به چه معناست؛ اما چون لک لک‌ها را در حال پرواز می‌بینید، متوجه می‌شوید که به معنی "لک لک" است.

 

8. Tatort (صحنه جرم)

صحنه جرم یا Tatort محبوب‌ترین و طولانی‌ترین سریال درام آلمانی است که ماجراهای آن هر هفته در شهرهای مختلف آلمان، سوئیس و اتریش اتفاق می‌افتند. تقریباً همه آلمانی‌ها به این سریال علاقه دارند؛ مخصوصاً قسمت‌هایی که ویژگی‌های مختلف شهرهای آنها را به نمایش می‌گذارند. گروه بازیگران کارآگاه همیشه در حال تغییر هستند و برخی از معروف‌ترین بازیگران آلمانی در این مجموعه حضور دارند.

این سریال شبکه داس ارسته (Das Erste) علاوه بر آشنایی بینندگان با شهرهای مختلف، آنها را با لهجه‌های گوناگون آلمانی همراه می‌نماید. ضمناً به شما کمک می‌کند کلمات جدید مرتبط با مضامینی چون افراط، فساد، تساهل و سایر مسائل اجتماعی را در قالب موقعیت‌های خاص جغرافیایی فرا بگیرید.

 

 

9. Der Tatortreiniger (نظافتچی صحنه جرم)

یک کمدی سیاه آلمانی محصول ARD MediaThek است که داستان آن در هامبورگ اتفاق می‌افتد. شخصیت اصلی آن یعنی هایکو (Heiko) وظیفه دارد تا بعد از ترک صحنه جرم توسط بازرسان، آنجا را تمیز کند. تماشاگر در هنگام روبرو شدن با وابستگان متوفی، از مسخره بازی‌ها و رفتارهای طنز هایکو لذت می‌برد.

هایکو در Der Tatortreiniger به لهجه آلمانی شمالی صحبت می‌کند و با به کار بردن واژگان فلسفی به صورت طنز، بیننده را با این کلمات آشنا می‌نماید. هر قسمت در مکانی متفاوت اتفاق می‌افتد و آن جایی است که نظافتچی صحنه جرم با دوستان و خانواده قربانی آشنا می‌شود. در ضمن این برنامه شما را با لهجه‌های مختلف آلمانی آشنا می‌کند؛ زیرا هایکو با افراد مختلفی از سراسر آلمان ملاقات می‌کند.

 

10. Stromberg (استرومبرگ)

این برنامه کمدی تلویزیونی، عبارات طنزی که در محل کار رد و بدل می‌شوند را به شما یاد می‌دهد. در ضمن شما را بیشتر با موقعیت‌های رسمی مانند دفاتر اداری آشنا می‌کند. در واقع Stromberg در حالیکه شما را با عبارات غیر رسمی آشنا می‌نماید؛ خنده را بر روی لبانتان می‌آورد.

این سریال به بررسی زندگی برند استرومبرگ (Bernd Stromberg) می‌پردازد؛ وی فردی نالایق است که رئیس شرکت بیمه خیالی Capitol Versicherung AG می‌باشد. احتمالاً در ابتدا درک صحنه‌های طعنه آمیز بازی با کلمات برای شما سخت است؛ اما بعد از چند قسمت همه چیز را متوجه خواهید شد.

 

11. Dark (تاریک)

داستان این تریلر علمی تخیلی در یک شهر خیالی اتفاق می‌افتد که در آن دو کودک در یک غار گم می‌شوند. هر چند این سریال به دو زبان انگلیسی و آلمانی در نت فلیکس پخش می‌شود؛ اما نسخه اصلی به زبان آلمانی فیلمبرداری شده است.

در این سریال شخصیت‌های آن به زبان آلمانی علیا (Hochdeutsch) صحبت می‌کنند؛ بنابراین بیننده می‌تواند عبارات محاوره‌ای و کلمات پرکاربرد در مکالمات روزمره را یاد بگیرد. مطمئناً این سریال علاوه بر جلب توجه، به شما کمک می‌کند دستور زبان و واژگانی که یاد گرفته‌اید را اصلاح کنید.

 

فیلم های آلمانی

 

فیلم های سینمایی مناسب برای زبان آموزان سطح متوسط آلمانی

تا به اینجا به معرفی برنامه های تلویزیونی و سریال هایی که به ترتیب مناسب زبان آموزان سطح مبتدی و متوسط بودند؛ پرداختیم. حال یک قدم دیگر جلو می‌گذاریم و به همراه هم به 7 فیلم برتر آلمانی مناسب زبان آموزان سطح متوسط نگاهی خواهیم انداخت.

 

12. Lola Rennt (بدو لولا بدو)

داستان این تریلر مهیج که در سال 1998 در برلین رخ می‌دهد؛ به لطف روایت سریعش تماشاگر را کاملاً مجذوب خود می‌کند. شخصیت اصلی فیلم یعنی لولا، تنها 20 دقیقه فرصت دارد تا 100 هزار مارک را برای دوست پسر مجرمش پس بگیرد. وی اگر نتواند پول را به موقع پیدا کند؛ دوست پسرش خواهد مرد.

آن چه باعث متمایز شدن فیلم Lola Rennt می‌شود؛ این است که تماشاگر را درگیر دیدن اجرای سه سناریو مختلف می‌کند. تلاش‌های لولا هر بار با تماس تلفنی شتابزده و پر استرس دوست پسرش از نو شروع می‌گردد. با این حال در هر سناریو تغییرات جزئی و تفاوت‌های ظریف، باعث خلق نتایج متفاوتی می‌شوند.

این شکل از داستان سرایی برای شما به عنوان یک زبان آموز سطح متوسط بسیار مناسب است. زیرا اگر شما در دفعه اول جنبه‌های خاصی از داستان را متوجه نشده باشید؛ دو فرصت دیگر برای درک آنها در اختیار دارید. در ضمن تماشای فیلم به شما کمک می‌کند برخی از اصطلاحات عامیانه و عبارات معاصر آلمانی را یاد بگیرید.

 

13. Barbara (باربارا)

فیلم دارم باربارا در سال 2012 ساخته شده است؛ اما داستان آن در آلمان شرقی و در دهه 1980 می‌گذرد. این اثر که برنده فستیوال فیلم برلین شده است؛ داستان پرستاری را روایت می‌کند که پس از درخواست برای ورود به آلمان غربی، به یک کلینیک کوچک منتقل می‌شود. این اتفاق که مجازاتی از سوی اشتازی (Stasi) یا سرویس امنیتی دولتی به شمار می‌آید؛ باعث می‌شود تا او نتواند به دیدار دوستدارش بپیوندد.

فیلم به بررسی شرایط اجتماعی پیش از اتحاد آلمان می‌پردازد. در این دوران به دلیل ظلم و نظارت بیش از حد در آلمان شرقی، سرپیچی‌های سیاسی و تمایل افراد برای مهاجرت به آلمان غربی به شدت افزایش پیدا کرد.

اگر به داستان‌های تاریخی علاقه دارید، قطعاً از دیدن این اثر لذت خواهید برد؛ زیرا قصه آن در دورانی اتفاق می‌افتد که اغلب نادیده گرفته می‌شود اما از نظر فرهنگی بسیار مهم است. تماشای این فیلم باعث می‌شود تا بیشتر با فرهنگ آلمان آشنا شوید؛ چون به بررسی باورهای اجتماعی در مورد آلمان غربی و محدودیت‌هایی که زندگی مردم این کشور را قبل از اتحاد مجدد محدود کرده بودند، می‌پردازد.

 

14. Die Welle (موج)

این تریلر مهیج سیاسی در سال 2008 ساخته شده و داستان معلمی را روایت می‌کند که در قالب یک دوره عملی به همراه دانش آموزانش به بررسی حکومت‌های فاشیستی می‌پردازند. در واقع معلم از طریق یک سری آزمایشات اجتماعی مشکوک، مواردی چون شستشوی مغزی و فریبکاری‌های گسترده دولتی را بررسی می‌کند که از کنترل خارج شده‌اند. در حقیقت Die Welle به پویایی گروهی و تمایل افراد به عضویت در گروه‌ها می‌پردازد.

پس فراموش نکنید در طول Stammtisch (جلسه گروهی) خود با سایر زبان آموزان، حتماً در مورد این اثر صحبت کنید. تماشای این فیلم جنجالی که درباره یک داستان واقعی است؛ راهی مهیج و سرگرم کننده برای تقویت دایره واژگان و دستور زبان درباره موضوع استبداد است. در پایان فیلم می‌توانید درباره اینکه چگونه رفتار انسانی به دلیل پیروی کورکورانه از یک رهبر، دستخوش تغییر می‌شود با دوستان خود بحث نمایید.

 

 

15. Das Boot (کشتی)

فیلم آلمانی کلاسیک جنگی Das Boot یا کشتی محصول سال 1981 است. این داستان تخیلی درباره یک زیر دریایی و خدمه آن در طول جنگ جهانی دوم است. تماشای مقابله تفنگداران دریایی آلمانی با متفقین باعث می‌شود تا عبارت‌های نظامی فراوانی را به زبان آلمانی یاد بگیرید. ویژگی منحصر به فرد این فیلم آن است که به جنگ جهانی دوم از منظر آلمانی‌ها می‌پردازد.

هر چند اکثر واژگان این فیلم شاید در مکالمات روزمره چندان مورد استفاده قرار نگیرند؛ اما ممکن است به شما کمک کنند با این کلمات غیر معمول همزبانان خود را شگفت زده کنید. برخی از این لغات عبارتند از: Kriegsberichterstatter (خبرنگار جنگ) و Einsatzbefehl (دستور ماموریت).

در ضمن تماشای این فیلم برای یادگیری معانی ریشه‌های کلمات بسیار مفید است. شناخت معانی ریشه لغات و پیشوندها و پسوندها به شما کمک می‌کند تا بتوانید معنی هر اصطلاح ناآشنایی که در آینده با آن برخورد می‌کنید را تفسیر نمایید.

 

16. GoodBye Lenin (خداحافظ لنین)

فیلم تراژیک کمدی GoodBye Lenin در سال 2003 تولید شده و برخی از محبوب‌ترین بازیگران آلمانی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان این اثر نیز در برلین شرقی می‌گذرد. در این فیلم مادر یک پسر کمی قبل از سقوط Mauer (دیوار) برلین به کما می‌رود، و یک سال بعد، یعنی همزمان با اتحاد آلمان شرقی و غربی از کما خارج می‌شود.

پسر برای اینکه مادرش مضطرب نشود؛ وانمود می‌کند که هیچ چیز عوض نشده است. اما تغییر ماهیت کشور به سمت سرمایه داری، پنهان کردن این تحولات را چالش برانگیز می‌کند. به همین دلیل این فیلم کمدی بسیار خنده‌دار است.

در عین حال فیلم به شما نشان می‌دهد که زندگی آلمانی‌ها چگونه در دوران اتحاد مجدد دستخوش تغییر شده است. در ضمن شما را بیشتر با حس Ostalgie (نوستالژیکی) آشنا می‌کند که آلمانی‌ها نسبت به جدایی دو بخش غربی و شرقی دارند.

 

17. Das Experiment (آزمایش)

اگر از فیلم شماره 14 این فهرست خوشتان آمده باشد؛ به شما توصیه می‌کنیم که حتماً Das Experiment را نیز ببینید زیرا این فیلم مهیج آلمانی محصول 2001 نیز به نوعی به بررسی آزمون‌های اجتماعی می‌پردازد. در آن به شرکت کنندگان در یک آزمون به مدت دو هفته، نقش زندانی یا نگهبان داده می‌شود. همچنان که داستان به پیش می‌رود؛ نگهبانان کم کم از موقعیت جدید خود سوء‌ استفاده می‌کنند و این اتفاق منجر به یک شورش می‌شود که به سرعت تشدید می‌گردد.

این اثر مفاهیم و موضوعاتی چون رهبری، انسانیت و روانشناسی را بررسی می‌کند، و به شما کمک می‌کند دایره لغات خود را توسعه دهید. زمانی تعلیق در این فیلم شکل می‌گیرد که کم کم خطوط بین واقعیت و بازی از بین رفته و محو می‌شوند. در ضمن به احتمال زیاد در هنگام تماشای این فیلم چند کلمه جدید آلمانی نیز فرا خواهید گرفت که می‌توانید با کمک آنها یک داستان مناقشه برانگیز درباره خودتان را روایت نمایید.

 

18. Nirgendwo in Afrika (هیچ کجا در آفریقا)

داستان فیلم Nirgendwo in Afrika که از قضا برنده اسکار شده است؛ براساس یک روایت زندگی نامه‌ای است که در طول جنگ جهانی دوم در کنیا اتفاق می‌افتد. یک خانواده آلمانی با هدف پناهندگی به آفریقا نقل مکان می‌کنند، و این فیلم در واقع به تعاملات این خانواده با مردم بومی و نحوه سازگاری آنها با فرهنگ جدید می‌پردازد.

در این فیلم زبان آلمانی با اصطلاحات ساده و قابل درک صحبت می‌گردد، و گاهی اوقات ردپای عبارت‌های انگلیسی و سواحیلی نیز در آن دیده می‌شود. به ندرت می‌توان فیلمی را پیدا کرد که فرهنگ آلمانی را در خارج کشور مورد بررسی قرار دهد. اما این اثر به خوبی چالش‌های مرتبط با شوک فرهنگی را برای کسانیکه در طول جنگ جهانی دوم از آلمان فرار کرده‌اند، به تصویر می‌کشد.

 

کلام پایانی؛ چرا باید فیلم ها و سریال های آلمانی را تماشا کنیم؟

احتمالاً هنوز به این فکر می‌کنید فیلم های آلمانی چه چیزی را به شما یاد می‌دهند که نمی‌توانید آن را از طریق اپلیکیشن‌ها، پادکست‌ها و فلش کارت‌ها یاد بگیرید. آنها نه تنها شما را در این زبان غرق می‌کنند؛ بلکه به شما کمک می‌کنند تا با تاریخ، فرهنگ و تعاملات اجتماعی مردم آشنا شوید و این چیزی است که در جای دیگر نمی‌توانید یاد بگیرید.

در واقع شما در هنگام تماشای فیلم های آلمانی، زبان گفتاری را در زمینه‌ها و موقعیت‌های مختلف می‌شنوید و این برای شمایی که ممکن است فرصت زندگی در یک جامعه آلمانی را نداشته باشید بسیار مهم است. به خصوص اگر در یک کشور آلمانی زبان زندگی نمی‌کنید.

به علاوه در این صورت زبان عامیانه، عبارت‌های مصطلح و گویش های آلمانی را به همراه تلفظ صحیح آنها فرا خواهید گرفت. در نهایت می‌توان گفت که فیلم به روال یادگیری شما تنوع می‌بخشد و باعث می‌شود انگیزه خود برای یادگیری این زبان را حفظ کنید.