8 فیلم جذاب برای حرفه ای شدن در زبان فرانسوی

آیا زبان فرانسه را تا سطح متوسط یاد گرفته‌اید؟ تبریک می‌گوییم. رسیدن به این سطح دستاورد بزرگی است؛ اما همین موفقیت ممکن است به یک مانع بزرگ تبدیل شود. برخی از زبان آموزان به سرعت به این مرحله می‌رسند؛ اما بعد از آن برای رسیدن به سطح پیشرفته با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. در واقع این مورد با تناقض همراه است. زیرا وقتی به سطح متوسط می‌رسید؛ محتواهای بیشتری برای یادگیری در دسترس شما قرار دارند.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای ارتقا به سطح پیشرفته زبان انجام دهید؛ تماشای فیلم‌های سینمایی یا سریال‌های تلویزیونی فرانسوی است. اما گاهی اوقات پیدا کردن محتواهایی که زبان آنها زیاد سخت نباشد و قابل فهم باشند، چندان آسان نیست.

به همین دلیل شبکه مترجمین راستین در این گفتار قصد دارد تا 8 مورد از فیلم‌هایی که برای زبان آموزان سطح متوسط زبان فرانسوی مناسب هستند را معرفی کند. این آثار بصری نه تنها سرگرم کننده هستند؛ بلکه برای زبان آموزان نیز به راحتی قابل دسترس می‌باشند.

 

نحوه انتخاب فیلم های فرانسوی برای یادگیری زبان

برای تقویت زبان، هیچ راهی بهتر از کندوکاو در دنیای شگفت انگیز سینما وجود ندارد؛ پس باید چیزی را انتخاب کنید که می‌توانید آن را درک نمایید. با این حال وقتی به دنبال یک فیلم به زبان خارجی می‌گردید؛ لزوماً بهترین گزینه، آسان‌ترین آن نیست.

فیلم‌ها مثل محتواهای ساخته شده برای زبان آموزان نیستند. در آنها همیشه کلمات، عبارات و یا حتی دیالوگ‌های کاملی وجود دارند که ممکن است شما متوجه‌شان نشوید. بنابراین باید آثاری را پیدا کنید که به شما امکان می‌دهند تا خط سیر داستانی آن را از طریق رویدادها و تصاویر متوجه شوید و برای این کار تنها به کلمات وابسته نباشید. در این صورت می‌توانید متوجه شوید که شخصیت‌های داستان در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند و این به نوبه خود باعث می‌شود تا شنوایی شما نیز تقویت گردد.

به علاوه باید فیلم‌هایی را انتخاب کنید که از آنها لذت می‌برید. آثار کمدی که حداقل برخی از حرکات طنز آنها را می‌فهمید یا فیلم‌های اکشن فرانسوی گزینه خوبی هستند. مورد آخری به دلیل اینکه مملوء از لحظات تعقیب و گریز است؛ به شما فرصت می‌دهد تا بین دیالوگ‌ها مقداری استراحت کنید.

به یاد داشته باشید هیچگاه فیلم‌ها را با زیرنویس تماشا نکنید. اگر این کار را بکنید؛ فقط روی خواندن زیرنویس متمرکز می‌شوید و زبان را نمی‌شنوید. یک راه خوب برای شروع، تماشای فیلم با زیرنویس فرانسوی است. وقتی اطمینان لازم را پیدا کردید؛ زیرنویس‌ها را خاموش کنید و آموخته‌های خود را محک بزنید.

 

فیلم فرانسوی

 

8 مورد از بهترین فیلم های فرانسوی زبان

در ادامه به معرفی 8 مورد از فیلم های فرانسوی مناسب برای زبان آموزان سطح متوسط خواهیم پرداخت.

 

1. Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain (سرنوشت شگفت انگیز املی پولن)

احتمالاً یکی از بهترین فیلم های فرانسوی تاریخ، Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain است که اکثر مردم با آن آشنا هستند. در این صورت شاید قبلاً آن را با زیرنویس دیده‌اید؛ پس آشنایی با داستان فیلم، درک آن را به زبان اصلی برای شما راحت‌تر می‌کند.

در ضمن دیالوگ‌های این فیلم محصول سال 2001 نسبتاً ساده هستند و تنها در برخی از صحنه‌ها شاهد گفتگوهای سریع هستید. به علاوه دنبال کردن خط داستانی اثر نسبتاً راحت است؛ حتی اگر همه چیزهایی که گفته می‌شود را درک نکنید. همه این عوامل باعث می‌شوند تا این اثر نمایشی یک نقطه عالی برای ورود به دنیای یادگیری زبان فرانسوی با تماشای فیلم باشد.

اودره توتو (Audrey Tautou) بازیگر نقش اول زن این فیلم است که در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سینمای فرانسه محسوب می‌شود. در ضمن جمال دبوز (Jamel Debbouze) نیز به عنوان یک کمدین محبوب فرانسوی مراکشی، در این فیلم یک نقش کوچک دارد.

 

2. Hors De Prix (گرانبها)

این فیلم در منطقه کوت دازور (Côte d’Azur) فرانسه اتفاق می‌افتد و دنبال کردن داستان آن ساده است؛ در ضمن درک دیالوگ‌های آن چندان دشوار نیست. فیلم Hors De Prix (محصول 2006) که بسیار خوش ساخت است و تماشای آن بسیار لذت بخش؛ مانند بسیاری دیگر از آثار نمایشی مناسب برای زبان آموزان، طرح کلی داستانی ساده‌ای دارد، و به همین دلیل برای درک روند آن لازم نیست همه دیالوگ‌هایش را متوجه شوید. این اثر مملوء از صحنه‌های طنز است که حتی برای کسانیکه به زبان فرانسوی تسلط ندارند نیز خنده‌دار هستند.

 

3. Taxi (تاکسی)

یک فیلم کلاسیک کالت فرانسوی است؛ از اینرو بسیار احتمال دارد به نام آن در مکالمه‌ها اشاره شود به خصوص اگر کسی خیلی سریع رانندگی کند. این فیلم که در سال 1998 ساخته شده، و صامی ناصری (Samy Naceri) و ماریون کوتیار (Marion Cotillard) در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند؛ کمی شبیه نسخه فرانسوی مجموعه فیلم‌های Fast and Furious (سریع و خشمگین) است.

درک فیلم Taxi و حتی دنباله‌های آن بسیار آسان است؛ زیرا کنش‌های آن بیشتر از دیالوگ‌هایش است. اما در عین حال حاوی دیالوگ‌های طنز زیادی است. زبان آموزان سطح متوسط ممکن است در ابتدا تمام جوک‌های آن را متوجه نشوند؛ اما فیلم مقدمه خوبی برای آشنایی با جنبه‌های متفاوت فرهنگ فرانسوی است.

 

4. Astérix Et Obelix: Mission Cléopâtre (آستریکس و اوبلیکس: ماموریت کلئوپاترا)

یکی از بهترین فیلم های فرانسوی برای یادگیری زبان، بدون شک Astérix Et Obelix: Mission Cléopâtre (تولید شده در سال 2002) است؛ زیرا درک جوک‌های آن بسیار راحت است و مقدمه خوبی برای آشنایی با طنز فرانسوی است. دو شخصیت آستریکس و اوبلیکس برای همه دانش آموزان فرانسوی آشنا هستند؛ چون بسیاری از جوک‌ها و شوخی‌های این فیلم، دستمایه آنها برای خنده و بازی است.

در این فیلم ژرار دوپاردیو (Gérard Depardieu) که یکی از معروف ترین بازیگران سینمای فرانسه است، به هنرنمایی پرداخته است. در ضمن مونیکا بلوچی (Monica Bellucci) بازیگر معروف ایتالیایی نیز در آن حضور دارد. در اینجا نقش معمار Numerobis را جمال دبوز بازی می‌کند.

 

5. Intouchables (دست نیافتنی ها)

این فیلم که نگاهی روشنگرانه به زندگی امروز در پاریس و فرانسه دارد؛ پس از Bienvenue chez les Ch’tis (محصول 2008) دومین فیلم پرفروش تاریخ فرانسه بوده است. داستان Intouchables (محصول 2011) تکان دهنده است و دیالوگ‌های آن به راحتی قابل درک هستند. در آن بسیاری از مضامین رایج اجتماعی، مانند تعصبات نژادی و شکاف بین فقیر و غنی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

6. Le Dîner De Cons (بازی شام)

دیگر فیلم جذاب برای حرفه ای شدن در زبان فرانسوی، Le Dîner De Cons (تولید 1998) نام دارد. این اثر دیالوگ‌های خوب زیادی برای گوش کردن دارد که درک آنها چندان سخت نیست. در عین حال از دیدگاه طنز، بینش جالبی از جامعه مدرن فرانسه ارائه می‌دهد. حتی اگر تمام کلمات گفته شده در آن را متوجه نشوید؛ باز هم می‌توانید داستانش را دنبال کنید و به جوک‌های بی‌شمارش بخندید.

 

7. Bienvenue Chez Les Ch’tis (پیش اِشتی ها خوش آمدید)

این فیلم یک چالش واقعی برای زبان آموزان زبان فرانسوی است؛ زیرا بیشتر طنزهای آن براساس کلمات مرتبط با لهجه‌ای هستند که در منطقه نور - پا - دو - کاله (Nord-Pas-de-Calais) فرانسه رایج است. در واقع تلفظ‌های متفاوت و سوء تفاهم‌ها باعث خلق این موقعیت‌های طنز می‌شوند. با این حال درک این موارد غیر ممکن نیست. اگر یک زبان آموز سطح متوسط درک خوبی از زبان فرانسوی داشته باشد؛ می‌تواند از آنها لذت ببرد. این فیلم مقدمه خوبی برای آشنایی با تنوع منطقه‌ای در فرانسه است.

 

8. Le Mépris (تحقیر)

آشنایی با فلسفه برای تمام دانش آموزان مقطع دیپلم در فرانسه اجباری است. به همین دلیل هر لحظه ممکن است در فرانسه درگیر یک مکالمه در مورد زندگی و مرگ ناشی از یک حادثه جزئی شوید. از اینرو فیلم Le Mépris (محصول 1962) یک تصویر فوق العاده از طرز فکر فرانسوی‌ها ارائه می‌دهد. تماشای این اثر به شما کمک می‌کند تا مکالمات طبیعی‌تری با مردم داشته باشید و بفهمید وقتی همه چیز جدی می‌شود چه اتفاقی می‌افتد.

بازی بازیگران فرصتی مناسب برای کامل کردن واژه پردازی شماست. با تکرار دیالوگ‌های بین پل (Paul) و کامیل (Camille) می‌توانید گفتگو به زبان فرانسوی را تمرین کنید. دیالوگ‌های دو نفره آنها واقعاً عالی هستند.

به علاوه برخی از عبارت‌های کوتاه در صحنه‌های مختلف فیلم وجود دارند که شما را برای موقعیت‌های واقعی آماده می‌کنند؛ مانند Si tu m'aimes, tais-toi (اگر دوستم داری؛ ساکت شو!). تا جاییکه می‌توانید از بازیگران این فیلم تقلید کنید تا بالاخره به این نتیجه برسید که لحن شما طبیعی و قانع کننده شده است.

 

با تماشای فیلم های فرانسوی با یک سنت فرهنگی غنی آشنا خواهید شد

فرانسه سینمای غنی و با سابقه‌ای دارد و این 8 فیلم تنها نقطه‌ای برای شروع هستند. خودتان را به این موارد محدود نکنید و تا جاییکه می‌توانید آثار نمایشی جدید را امتحان نمایید. در ابتدا ممکن است خیلی متوجه داستان فیلم نشوید. اما اگر همچنان به این کار ادامه دهید؛ خیلی زود متوجه پیشرفت خود خواهید شد. زمانیکه به این مرحله رسیدید؛ در آستانه صعود به سطح پیشرفته قرار دارید.

پس اگر دوست دارید خیلی زود فاصله بین سطوح متوسط و پیشرفته را از میان ببرید؛ اینک تماشای این 8 فیلم فرانسوی را شروع کنید. شما بعد از دیدن این فیلم‌ها پشیمان نخواهید شد، و در نیمه راه تلویزیون را خاموش نخواهید کرد. با تماشای این آثار نمایشی در عین یادگیری کلمات و عبارات جدید، می‌توانید با تفاوت‌های ظریف فرهنگی در زبان فرانسوی آشنا شوید و بدین ترتیب دوستان خود را تحت تاثیر قرار دهید.