هر آنچه باید در مورد زبان مردم مکزیک بدانید

اکثریت قریب به اتفاق جمعیت مکزیک مانند بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین تک زبانه هستند و به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. به همین دلیل مکزیک با داشتن بیش از 120 میلیون گویشور بزرگترین کشور اسپانیایی زبان جهان است که 6% آنها توانایی استفاده از سیستم‌های ارتباطی بومی را نیز دارا هستند.

 

زبان رسمی مکزیک چیست؟

بیشتر فرآیندها و قوانین دولتی در مکزیک براساس زبان اسپانیایی است؛ اما در این کشور 68 زبان ملی دیگر نیز به رسمیت شناخته می‌شوند. این شیوه‌های کلامی علاوه بر اسپانیایی، کاربردی‌ترین گویش‌های جوامع بومی مکزیک به شمار می‌‌آیند. دلیل وجود 68 زبان رسمی مربوط به قانون کنگره مکزیک است. این کنگره در سال 2003 قانون عمومی حقوق زبانی مردم بومی را تصویب کرد که براساس آن هر کلام بومی موقعیتی برابر با اسپانیایی دارد.

شاید با خود فکر کنید که 68 زبان بومی بسیار زیاد است؛ با این حال اگر لهجه‌ها و گویش‌های مختلف را بشمارید می‌توان گفت که تعداد واقعی سیستم‌های ارتباطی این کشور حدود 345 مورد است. ولی بیش از 130 مورد از آنها به دلیل عدم استفاده مدت‌هاست که از بین رفته‌اند. قطعاً این اتفاق بر فرهنگ‌ها و سنت‌های منحصر به فرد این کشور تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت. تصویب این قانون نشان داد که مکزیک در حال حاضر سیاست حفظ زبان را برگزیده است.

 

اسپانیایی پرگویش ترین زبان مکزیک

شاید در خصوص این قضیه هرنان کورتس (Hernán Cortéz)، فاتح اسپانیایی بیشتر از همه مقصر باشد؛ زیرا لشکرکشی‌های او در آغاز قرن شانزدهم باعث سقوط امپراتوری آزتک (Aztec Empire) شد. در واقع این اتفاق سرآغاز فرمانروایی اسپانیا بر قلمرو امروزی مکزیک بود. از آن زمان به بعد روند طولانی استعمار آغاز شد و اسپانیایی به تدریج به زبان اصلی مکزیک تبدیل گردید. میراث استعمار در تداوم برتری زبان اسپانیایی کاملاً مشهود است.

فرهنگ غنی مکزیک حاصل میراث تمدن‌ مایاها و آزتک هاست. امروزه مشاهده بقایای دوران پیشا کلمبی (Pre-Columbian) در سراسر این کشور امکان پذیر است که از آن جمله می‌توان به اهرام مایا و شهر آزتکی تئوتیئواکان (Teotihuacán) اشاره کرد. در نتیجه هنوز هم کلمات بومی در گفتار روزمره مکزیکی‌ها ریشه دوانده‌اند.

 

مکزیک

نمایی از مکزیک

 

زبان های بومی رایج مکزیک

جالب است بدانید که در میان این همه گویش بومی، دو مورد بیشتر از همه به کار می‌روند: ناهواتل (Nahuatl) و مایایی یوکاتانی (Yucatec Maya). هر چند 94% از مردم به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند؛ اما ناهواتل که زبان بومی آزتک ها بوده در رده دوم قرار دارد. ناهواتل امروزه بیش از 1/7 میلیون گویشور دارد. مایایی یوکاتانی سومین زبان رایج در مکزیک است که حدود 850 هزار گویشور دارد. در ضمن قدیمی ترین زبان این کشور محسوب می‌شود و قدمت آن به سال 200 قبل از میلاد بر می‌گردد.

برخی دیگر از زبان های بومی و رایج در مکزیک عبارتند از: چول (Chol)، توتوناکو (Totonaco)، مازاتکو (Mazateco)، مکزتیکو (Mixteco)، زاپوتکی (Zapoteco)، اوتومی (Otomi)، تزوتزیل (Tzotzil) و تزلتال (Tzeltal).

 

 

آیا به زبان انگلیسی در مکزیک صحبت می شود؟

انگلیسی رایج ترین زبان غیر بومی در مکزیک است. حدود 10% از مردم در سطوح مختلف به انگلیسی تسلط دارند. قسمت اعظم این جمعیت در مناطق شمالی مکزیک و در منطقه مرزی نزدیک به ایالات متحده زندگی می‌کنند. از اینرو بازدید کنندگان انگلیسی که به مناطق توریستی مانند کانکون (Cancun) و سان میگل د آلنده (San Miguel de Allende) سفر می‌کنند؛ از جهت ارتباطی مشکلی ندارند.

اما در مکزیکوسیتی و سایر شهرهای بزرگ مکزیک، تنها معدودی از مردم به انگلیسی مسلط هستند. در این کشور زبان انگلیسی معمولاً پیش نیاز اشتغال در صنایعی مانند گردشگری است. البته معدودی از مردم به زبان های ایتالیایی، پرتغالی و یونانی نیز صحبت می‌کنند.

 

مقایسه زبان اسپانیایی مکزیک با اسپانیایی سایر کشورها

وقتی به زبان مکزیکی اشاره می‌کنیم؛ در واقع منظورمان اسپانیایی است. اسپانیایی مکزیکی یک سیستم ارتباطی مجزا به شمار نمی‌آید، و گویشوران اسپانیایی در سراسر جهان منظور یکدیگر را متوجه می‌شوند. البته تلفظ و برخی از واژگان مانند یکدیگر نیستند.

مهمترین تفاوت اسپانیایی مکزیکی و آمریکای لاتین با اسپانیایی اروپا مربوط به تلفظ seseo و ceceo است. این بدان معنی است که مکزیکی ها و مردم آمریکای لاتین حروف s ،z ،ce و ci را یکسان تلفظ می‌کنند. آنها این حروف را شبیه /s/ ادا می‌نمایند؛ در حالیکه مردم اسپانیا از /th/ بی صدا برای تلفظ استفاده می‌کنند.

کلمه مکزیک آمریکای لاتین اسپانیا
Gracias (متشکرم) /gra-see-as/ /gra-see-as/ /gra-thee-as/
Ciudad (شهر) /siu-dad/ /siu-dad/ /thiu-dad/

در مورد واژگان نیز تفاوت‌های زیادی بین زبان اسپانیایی مکزیک، آمریکای جنوبی و اسپانیا وجود دارد. با وجود اینکه برخی از کلمات اسپانیایی جهانی هستند؛ اما زبان عامیانه اسپانیایی دنیای خود را دارد. اسپانیایی مکزیکی علاوه بر تأثیرپذیری از شیوه‌های کلامی بومی (که در زمان اشغال مکزیک در این منطقه رایج بوده‌اند)، کلمات انگلیسی مدرن را نیز وام گرفته است.

کلمه مکزیکی آمریکای لاتین اسپانیایی
رایانه Computadora Computadora Ordenador
خودکار Pluma Lapicera (کاربرد در آرژانتین) Bolígrafo
شما جمع Ustedes Ustedes Vosotros/as

 

کلام پایانی؛ زبان اسپانیایی مکزیکی روایتگر یک تاریخ

مکزیک کشوری زیبا و غنی از فرهنگ‌ها، سنت‌ها و تنوع زبانی است. با وجود اینکه 69 زبان رسمی در این کشور وجود دارد؛ اما در اصل اسپانیایی زبان رسمی این کشور است. اسپانیایی مکزیکی یکی از مودبانه‌ترین و قابل فهم‌ترین گویش های آمریکای لاتین است.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 10 نویسنده مکزیکی مشهور تاریخ