معنی اعداد در فرهنگ های مختلف

فرهنگ های مختلف سراسر جهان دارای باورهای متفاوتی هستند که برخی به دلیل مذهب و برخی نیز به خاطر اعتقادات سنتی آنها ایجاد شده است. باورهای آنها به بسیاری از اشیا، رنگ‌ها، تصاویر و اعداد؛ معانی متفاوتی می‌دهند. اطلاع از معنای خاص هر کدام از شماره‌ها و ارقام در سنت‌های مختلف می‌تواند در مسیر کاری به شما کند. باید از به کار بردن بعضی از اعداد (که به ظاهر نحس هستند) اجتناب کنید؛ در حالیکه برخی دیگر خوش یمن بوده و باید از آنها استفاده نمایید. در این مطلب با شبکه مترجمین راستین همراه باشید تا با لیست اعداد شانس و بدشانس آشنا گردید. اما پیش از آن

 

اعداد چه هستند؟

اعداد طبیعی، نمادها یا واحدهایی هستند که بخشی از یک سیستم محاسبه یا شمارش محسوب می‌شوند. در ضمن یک عدد نشان دهنده موقعیت یا مقدار در یک دنباله است. رقم (Number) با نماد عددی (Numeral) تفاوت دارد. یک نماد عددی (شیوه حروف نویسی عدد) نشان دهنده یک شماره است. سیستم نماد عددی توسط رومیان اختراع شد و بعدها توسط یونانیان ارتقا یافت.

رومیان برای خلق عددنویسه رومی از الفبای رومی بهره گرفتند. سیستم نماد عددی هندو – عربی در اواخر قرن چهاردهم، به رایج‌ترین ساختار مورد استفاده در جهان برای نمایش اعداد تبدیل شد. این سیستم به دلیل وجود نماد صفر، کارآمدترین شیوه نمایش ارقام به حساب می‌آید. این سیستم می‌تواند هر شماره را به صورت نماد عددی، مثل 1، 2، 3، 4 یا 5 و یا به صورت حروفی مانند شش، هفت، هشت، نه و ده بنویسد.

 

اهمیت آشنایی با اعداد سرزمین‌های مختلف

بسیاری از مردم اعداد را بدیهی می‌دانند؛ زیرا همیشه جلوی چشم آنها بوده‌اند. اما در نظر برخی از فرهنگ‌ها، معنی اعداد از سنت‌های قدیمی و باورهای گذشته آنها نشات می‌گیرد. از این‌رو لازم است که صاحبان کسب و کارهای جهانی با معنی اعداد و ارتباطات بین آنها آشنایی داشته باشند تا بتوانند استراتژی‌های بازاریابی بهتری طرح‌ریزی کنند. معمولاً این ارتباطات از سنت‌ها و باورهایی سرچشمه می‌گیرند که در طول سال‌ها نسل به نسل میان آنها منتقل شده‌اند. ممکن است لازم باشد که به ترجمه محتوای وب سایت اقدام نمایید یا اقلام چاپی بازاریابی خود را بومی سازی کنید و یا اینکه برند محصولات خود را تغییر دهید تا بیشتر با فرهنگ محلی تناسب داشته باشد. در این مسیر نباید هرگز اعداد را فراموش کنید؛ زیرا آنها برخلاف آنچه فکر می‌کنید، تاثیر بسیار زیادی دارند.

وقتی محتواهای خود را به زبان دیگری برمی‌گردانید و یا اینکه به سمت بومی سازی وب سایت خود حرکت می‌کنید؛ باید قراردادها و اندازه‌گیری‌های عددی شامل شماره تلفن‌ها، آدرس‌ها، تاریخ‌ها و زمان‌ها را نیز در فرآیند محلی سازی تحت پوشش قرار دهید. با این حال به خاطر ارتباط اعداد با بعضی از خرافات، دین یا اساطیر، ممکن است برخی مشکلات به وجود بیایند. زمانی مشکل بغرنج‌تر می‌شود که برخی از اعداد در بعضی از کشورها معنی مناسبی داشته باشند؛ اما در برخی دیگر دارای معنی خوبی نباشند.

 

 

اعداد نحس و بدشانسی

اعداد در فرهنگ‌های مختلف، معانی متفاوتی دارند. آنها ممکن است خوش یمن یا بدیمن باشند. جالب این است همان اعدادی که در برخی کشورها بدشانسی می‌آورند؛ در برخی دیگر نشانه خوش شانسی هستند. اگر به لیست زیر توجه فرمایید؛ بهتر متوجه منظور ما خواهید شد.

 

عدد 4

چینی‌ها 4 را یک عدد بدشگون می‌دانند؛ زیرا تلفظ چینی آن شبیه صدای به کار رفته برای بیان کلمه "مرگ" است. بنابراین ساختمان‌های چینی طبقه 4 ندارند؛ البته نه از نظر فیزیکی. در واقع آنها به جای طبقه 4 از حرف F استفاده می‌کنند؛ این اصل در مورد آسانسورها نیز صدق می‌کند. این عقیده در ژاپن، کره جنوبی و سایر کشورهای آسیایی که به زبان چینی صحبت می‌کنند، نیز رایج است.

اما شرایط در آلمان جور دیگری است و مردم با این رقم ارتباط خوبی دارند. در آنجا عدد 4 نماد خوش شانسی تلقی می‌شود؛ چون به نوعی بیانگر "شبدر چهار برگ (Four-leaf Clover)" است که نشانه‌ای از خوش یمنی می‌باشد.

 

عدد 9

نحوه تلفظ عدد 9 در زبان ژاپنی، شبیه واژه "شکنجه" است. از این‌رو از آن استفاده نمی‌شود؛ زیرا یک عدد بدیمن به حساب می‌آید. حتی خطوط هوایی و بیمارستان‌های ژاپن نیز از این رقم استفاده نمی‌کنند.

با این حال همین رقم در چین، عدد امپراطور (Emperor’s Number) محسوب می‌شود؛ پس از آن به عنوان نماد شانس یاد می‌گردد. نروژی‌ها نیز آن را یک عدد مقدس می‌دانند؛ زیرا داستان‌های زیادی در باور عامیانه این کشور با عدد 9 عجین شده‌اند.

 

عدد 13

عدد 13 در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای توسعه یافته مانند نروژ، سوئد و انگلستان یک عدد نحس به حساب می‌آید. کار به جایی رسیده که ترس یا اجتناب از عدد 13، سیزده هراسی (Triskaidekaphobia) نامیده می‌شود. در این میان جو نیکل (Joe Nickell)، پژوهشگر ماوراء الطبیعه مجله محقق شکاک (Skeptical Inquirer) معتقد است که عدد 13 غیرعادی (عجیب و غریب یا خاص) است. بسیاری معتقدند که 12 یک عدد کامل است و آن را به نشانه‌های زودیاک یا حواریون نسبت می‌دهند. به احتمال زیاد بسیاری از فرهنگ‌ها به دلیل ارتباط میان اعداد، از به کار بردن عدد 13 اجتناب می‌کنند.

تقویم مایا در سیزدهم باکتون (Baktun) به پایان رسید؛ لذا تصور بر این بود که دنیا در سال 2012 به انتها می‌رسد. در ساختمان‌های بلند از روش‌های مختلفی برای نام‌گذاری طبقه 13 استفاده می‌شود. این ترس به تولید کنندگان و شرکت‌ها نیز سرایت کرده است. افراد معمولاً سعی می‌کنند تعداد مهمان‌های جشن‌ها و مراسم‌های آنها 13 نفر نشود و جمعه سیزدهم برای بسیاری بدشگون است.

هیچ مدرک قابل استنادی در مورد بدیمنی عدد 13 وجود ندارد؛ در واقع این رقم به دلیل اعتقادات سنتی نشانه بدشانسی است. از جمله این باورها می‌توان به این چند موضوع اشاره نمود: در شام آخر (Last Supper)، 12 نفر از حواریون دور عیسی مسیح جمع بودند که تعداد آنها در دور میز با خود مسیح به 13 نفر می‌رسید؛ در این میان یهودا اسخریوطی (Judas Iscariot) به عیسی خیانت کرد. شوالیه‌های معبد (Knights Templar) در روز جمعه 13 اکتبر 1307 به دستور پادشاه فیلیپ چهارم دستگیر شدند. یک سال با 13 ماه کامل بدیمن محسوب می‌شد؛ پس راهبان مسئول تنظیم تقویم و جشنواره های مذهبی مجبور بودند تا دوباره همه چیز را از نو تنظیم کنند.

با این حال همه کشورها و سازمان‌ها چنین عقیده‌ای ندارند:

  • ایتالیایی‌ها عدد 13 را نشانه‌ای از خوش شانسی در نظر می‌گیرند؛ زیرا آن را با باور "آنتونیوی پادوا (Anthony of Padua)" که قدیس حامی پیدا کردن افراد و اشیای گمشده است، مرتبط می‌دانند.
  • عدد 13 در دانشگاه کولگیت (Colgate University) نیویورک عدد مبارکی است؛ زیرا این دانشگاه توسط 13 نفر با سرمایه 13 دلار تاسیس شده است. این کالج دارای 13 اساسنامه و 13 نمازخانه است.
  • ایالات متحده از 13 مستعمره بریتانیایی واقع در سرزمین اصلی (Mainland) تشکیل شده است. پرچم ایالات متحده از 13 نوار تشکیل شده که 7 تای آنها قرمز و 6 عدد دیگر سفید است. نشان بزرگ ایالات متحده (Great Seal of the United States)، 13 ستاره دارد. در این مهر، چنگال چپ عقاب دارای 13 پیکان (سلاح جنگی) با 13 برگ زیتون، و چنگال راست آن متشکل از 13 زیتون است. طومار شعار ملی E Pluribus Unum (به معنی: یک از بسیار) که عقاب با منقار خود نگهداشته است، دارای 13 حرف است. در پشت نشان یک هرم نیمه کاره وجود دارد که دارای 13 سطح است.

 

عدد 17

ایتالیایی‌ها معتقدند که 17 عدد بدیمنی است. زیرا 17 در نماد عددی رومی به صورت XVII نوشته می‌شود که وقتی ترتیب نوشتن آن را تغییر می‌دهیم به VIXI می‌رسیم. نماد مذکور یک واژه لاتین است و به معنی "من زندگی کردم" می‌باشد که اغلب روی سنگ قبرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اعداد نحس

اعداد نحس و شوم

 

عدد 26

هندی‌ها به هر شیوه ممکن سعی می‌کنند از به کار بردن عدد 26 اجتناب کنند؛ زیرا آن را یک عدد بسیار نحس می‌دانند. در روز 26‌ام بعضی از ماه‌ها، حوادث غم انگیز زیادی رخ داده که از آن جمله می‌توان به حملات تروریستی، سونامی و زلزله اشاره کرد (زمین لرزه گجرات در 26 ژانویه 2001، سونامی اقیانوس هند در 26 دسامبر 2004، حملات مسلحانه بمبئی در 26 نوامبر 2008)؛ لذا می‌توان پذیرفت که چرا مردم هند قصد دارند این تاریخ را نیست و نابود کنند.

 

عدد 39

در افغانستان عدد 39 عامل بدشانسی شناخته می‌شود؛ زیرا شبیه کلمه morda-gow که به معنی "گاو مرده" است، تلفظ می‌شود.

 

عدد 666

در کشورهای مسیحی عدد 666 شوم محسوب می‌شود؛ چون نماد ضد مسیح است که در کتاب مکاشفات یوحنا به آن اشاره شده است. ترس از عدد 666، Hexakosioihexekontahexaphobia نامیده می‌شود. با این حال برای چینی‌ها عدد 666 نمادی از به دست آوردن ثروت فراوان است؛ زیرا نشان می‌دهد که همه چیز بدون مشکل پیش می‌رود. بسیاری از چینی‌ها می‌خواهند شماره تلفن یا پلاک آنها متشکل از این عدد باشد و مایلند برای به دست آوردن آنها هزینه بیشتری پرداخت کنند.

 

شماره تلفن 888 888 0888

بسیاری از مردم به دنبال شماره‌های خاصی هستند و برای به دست آوردن آنها بسیار تلاش می‌کنند. اما بلغاری‌ها برعکس سعی می‌‌نمایند از دریافت شماره تلفن مذکور اجتناب کنند. آنها معتقدند این شماره تلفن بدیمنی می‌آورد و حتی نفرین شده است. برخی از افراد برجسته بلغاری که آن را داشته‌اند از بین رفته‌اند؛ از این‌رو مردم کشور بلغارستان هیچ علاقه‌ای به داشتن این شماره تلفن ندارند، حتی اگر به خاطر سپردن آن آسان باشد.

 

اعداد شانس و خوش یمن

همانطور که ملاحظه کردید؛ در میان لیست فوق بسیاری از اعداد بدشگون برای مردم برخی از ملت‌ها نشانه‌ای از شانس محسوب می‌شدند. در واقع این بازی دو سره است. در لیست زیر هم این اتفاق دوباره تکرار خواهد شد، و تناقض خودش را بیشتر نشان خواهد داد. به همین خاطر است که متخصصین حوزه خدمات زبانی قبل از شروع هرگونه فعالیتی بر لزوم توجه به ملاحظات فرهنگی در ترجمه تأکید می‌کنند.

 

عدد 3

اکثر مردم به این ضرب المثل اعتقاد دارند که "تا سه نشه، بازی نشه (All good things come in threes)". این اصطلاح به ویژه در سوئد از جایگاه خاصی برخوردار است؛ زیرا مردم این کشور، عدد مزبور را بسیار خوش یمن به حساب می‌آورند. عدد 3 در کره نیز نمادی از شانس محسوب می‌شود. اما دلیل خوش یمنی آن با اعتقادات مردم سوئد متفاوت است. در کره عدد 3 نماد کنترل بر زمین و آسمان است؛ زیرا 1 نشان دهنده آسمان و 2 بیانگر زمین می‌باشد، و حاصل جمع این دو رقم 3 می‌شود.

ایتالیایی‌ها عدد 3 را با تعادل و قدرت در ارتباط می‌دانند و آن را با یک مثلث نشان می‌دهند. با این حال ژاپنی‌ها و ویتنامی‌ها از گرفتن عکس‌های سه نفره اجتناب می‌کنند؛ زیرا براساس یک خرافات قدیمی معتقدند افرادیکه در وسط این عکس‌ها قرار می‌گیرند، تسلیم مرگ می‌شوند.

 

عدد شانس

عدد شانس و خوش یمن

 

عدد 7

در کشورهایی مانند ژاپن یا چین، معمولاً خوش یمنی یک عدد به نحوه تلفظ آن در زبان محلی ارتباط دارد. اما در کره اعداد به دلیل مفهوم‌شان نمادی از شانس محسوب می‌گردند. مثلاً 7 عدد خوش یمنی است؛ زیرا در حوزه‌های قماربازی این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عدد 7 در اکثر کشورهای غربی نیز مانند هلند، فرانسه، ایالات متحده و انگلستان یک عدد شانس است. چون به عقیده آنها این عدد با 7 سیاره، عجایب هفت گانه جهان باستان و7 گناه کبیره ارتباط دارد، و اینکه خدا تنها در 7 روز کل زمین و آسمان‌ها را خلق کرده است.

اما در کشورهای تحت نفوذ چین از نظر فرهنگی، مانند تایلند و ویتنام، عدد 7 نمادی از بدشگونی است. زیرا این رقم نشان دهنده ماه ژوئیه است؛ یعنی زمانیکه مردم به مردگان خود ادای احترام می‌کنند. مردم این کشورها به این امید اقلام خوراکی و میوه‌ها را به مردگان خود اهدا می‌نمایند که روح مردگان وجود آنها را تسخیر نکند.

 

عدد 8

بسیاری از ادیان مقدس سراسر جهان از جمله مذاهب بودا، هندو، یهودیت، مسیحیت، اسلام و طریقت چینی، عدد 8 را خوش یمن می‌دانند. مردم چین علاقه خاصی به عدد 8 دارند؛ زیرا در این زبان به صورت bā ترجمه می‌شود و در هنگام تلفظ شبیه کلمه چینی fā تلفظ می‌گردد که به معنی تولید ثروت است. عدد 8 در چین ارتباط بسیار مستحکمی با ثروت دارد؛ املاکی که با شماره 8 علامت‌گذاری می‌شوند دارایی‌های بسیار ارزشمندی به حساب می‌آیند. به عنوان مثال فردی در هنگ کنگ مبلغ 640 هزار دلار را صرف خرید یک پلاک با شماره‌ای خاص کرده است. یک مثال جالب دیگر در این زمینه المپیک تابستانی 2008 پکن است که بازی‌های رسمی دقیقاً راس ساعت 08:08:08 آغاز شد.

عدد 8 در ژاپن نیز نشانه‌ای از خوش یمنی به حساب می‌آید که به آن ya یا hachi گفته می‌شود. ارتباط این رقم با شانس به شکل نوشتن آن در حروف ژاپنی ارتباط پیدا می‌کند که ایده ثروتمند شدن را به ذهن تداعی می‌کند؛ زیرا شکل این حرف 八 به تدریج گسترده می‌شود.

همان شماره تلفنی که پیشتر به آن اشاره کردیم و در بلغارستان نماد بدیمنی بود (همه شماره‌هایش 8 داشت)؛ در چین نشانه‌ای از خوش یمنی و شانس فراوان است. جالب است بدانید شرکت سیچوان ایرلاینز (Sichuan Airlines) برای داشتن این شماره تلفن، مبلغ 2/33 میلیون پوند پرداخت کرده است.

 

پیش به سوی استفاده درست از اعداد

مواردیکه در این مطلب برشمردیم؛ تنها بخشی از معانی متعدد اعداد در کشورهای مختلف هستند که بازاریابان باید با آنها آشنایی داشته باشند. توجه به این موضوع مخصوصاً زمانیکه شرکت شما قرار است با مصرف کنندگان مختلف ارتباط برقرار کند، بسیار مهم است. در اصل اعتقادات و خرافات بخش مهمی از روان شناسی مصرف کنندگان جهانی محسوب می‌شوند؛ بنابراین اگر در هنگام بومی سازی وب سایت، ترجمه بروشور، اطلاعات محصول و سایر اقلام بازاریابی خود، معانی اعداد را در نظر نگیرید، قطعاً زیان زیادی متوجه شما خواهد شد.