طولانی‌ ترین کلمات زبان انگلیسی؛ ترفندی برای یادگیری واژگان

اگر در متنی با Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis مواجه شدید، فکر نکنید که این یک اشتباه تایپی است؛ در واقع عنوان طولانی ‌ترین کلمه زبان انگلیسی به همین واژه تعلق دارد. تلاش برای درک این کلمه (و یا حتی تلفظ و هجی کردن آن) بسیار دشوار و وحشتناک است. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که اینگونه کلمات به بخش‌های اصلیشان تقسیم گردند.

با شناخت اجزای اصلی این کلمات نه تنها می‌توانید آنها را به خاطر بسپارید؛ بلکه قادر خواهید بود تا هزاران واژه انگلیسی دیگر را نیز به راحتی یاد بگیرید. شبکه مترجمین راستین در این مطلب لیستی از 10 کلمه طولانی زبان انگلیسی (که شامل کلمه عجیب بالا نیز می‌شود) را جمع‌آوری کرده است. در این گفتار با هم یاد می‌گیریم که چگونه این کلمات را تجزیه کنیم و قدمی در جهت یادگیری واژگان زبان انگلیسی برداریم؛ با افزودن کلمات طولانی به ذهن‌تان می‌توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

 

یادگیری کلمات طولانی زبان انگلیسی چه اهمیتی دارد؟

 • به منظور برقراری ارتباط موثرتر. یادگیری کلمات طولانی به گسترش دامنه فرهنگ لغت واژگان انگلیسی کمک می‌کند. هر چند که برخی از این کلمات بسیار نادر هستند، اما برخی دیگر به واقع بسیار مفیدند (در ادامه گفتار به این حقیقت می‌رسید). دانستن کلمات خاص و طولانی به شما امکان می‌دهد تا افکار پیچیده و دقیق خود را به راحتی به زبان بیاورید.
 • جهت درک راحت‌تر کلمات بیشتر. وقتی لغات انگلیسی را تجزیه می‌کنید، کم کم متوجه می‌شوید که برخی از عناصر در بسیاری از کلمات مختلف انگلیسی رایج هستند. این کار به شما کمک می‌کند تا لغات بیشتری را بدون انجام هر گونه مطالعه درباره واژگان اضافی درک نمایید.
 • آشنا شدن بیشتر با ریشه کلمات. در واقع بسیاری از واژگان انگلیسی از یونانی، لاتین، عربی، فرانسوی و سایر زبان‌ها مشتق شده‌اند. اکثر کلمات طولانی زبان انگلیسی از این زبان‌ها به دست آمده‌اند. درک این مسئله باعث می‌شود تا طرز شیوه سخن گفتن مردم بریتانیا کمتر عجیب و غریب به نظر بیاید. در این حالت بیشتر با تاریخچه بسط و گسترش زبان‌ها نیز می‌توانید آشنا شوید.
 • تمرین انگلیسی به صورت نوشتاری و گفتاری. هر چه بیشتر زبان انگلیسی را مطالعه کنید، بیشتر بر آن مسلط می‌گردید. تجزیه کلمات طولانی باعث بالا رفتن تجربه شما هم در زمینه نوشتاری و هم در زمینه گفتاری می‌شود.

 

کلمات طولانی زبان انگلیسی

کلمات طولانی زبان انگلیسی

 

یادگیری طولانی‌ ترین کلمات انگلیسی به چه صورت امکان‌پذیر است؟

شاید حال با خود بگویید که چگونه می‌توان این کلمات سخت را یاد گرفت؟ ما مثل بسیاری از گفتارهای قبلیمان از "فهرست جامع کلمات گیج کننده زبان انگلیسی" گرفته تا "15 کلمه سخت زبان انگلیسی"، روش‌هایی را برای یادگیری اینگونه واژگان معرفی خواهیم کرد. اگر دو بخش زیر را به درستی پیاده‌سازی کنید، یقینا دیگر مشکلی با کلمات طولانی انگلیسی نخواهید داشت.

 

هر کلمه را به بخش‌های قابل مدیریت تقسیم کنید:

کلمات طولانی انگلیسی می‌توانند پیچیده و گیج‌کننده به نظر برسند. اما به یاد داشته باشید تجزیه این لغات به قسمت‌های مختلف، یادگیری این کلمات طولانی را قابل مدیریت‌تر می‌کند. ما عناصر مهم هر یک از کلماتی که در این مقاله مورد بحث قرار می‌دهیم، یعنی پیشوندها، پسوندها و ریشه‌ها را به شما نشان خواهیم داد. بنابراین قبل از ادامه کار باید اصطلاحات زیر را تعریف کنیم تا فهم این موارد برایتان آسان‌تر باشد:

 • کلمه ریشه: به معنای فرم پایه یک کلمه است.
 • پیشوند: عنصری است که به ابتدای کلمه ریشه متصل می‌شود و معنی آن را تغییر می‌دهد.
 • پسوند: عنصری است که به انتهای کلمه ریشه اضافه می‌گردد و معنی آن را عوض می‌کند.

 

ترفندهای حافظه واژگان را به کار بگیرید:

 • کلمات و بخش‌های مختلف آنها را روی فلش کارت‌ها یادداشت نمایید. ممکن است این کار قدیمی به نظر بیاید، اما استفاده از فلش کارت‌ها راهی مناسب برای مطالعه و به خاطر سپردن لغات بلند و اجزای آنهاست. یک اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی را در تلفن همراه خود بارگیری کنید تا بتوانید همیشه به فلش کارت‌ها دسترسی داشته باشید. هنگامیکه در صف فروشگاه مواد غذایی ایستاده‌اید یا منتظر اتوبوس هستید، کارت‌ها را ورق بزنید.
 • فهرست کلمات را در حالت اجرایی نگه‌ دارید؛ یعنی اجزای لغات را در یک نوت‌بوک فیزیکی یا آنلاین پایش نمایید و هر زمانیکه با پیشوند، پسوند یا کلمه ریشه جدیدی مواجه شدید آنها را به فهرست خود بیافزایید. این کار در پایش قسمت‌های مختلف کلماتی که یاد گرفته‌اید به شما کمک می‌کند. وقتی می‌خواهید کلمات طولانی زبان انگلیسی را بیاموزید، می‌توانید به این فهرست مراجعه کنید. اگر در درک معنی یک کلمه طولانی انگلیسی مشکل دارید، حتماً به Oxford Learner’s Dictionary مراجعه نمایید.
 • خسته نشوید. بله ممکن است فرآیند یادگیری طولانی ترین کلمات انگلیسی طاقت فرسا به نظر برسد؛ اما سعی کنید صبور باشید. یادگیری کلمات طولانی به زمان نیاز دارد و شما نمی‌توانید یک شبه به یک متخصص تبدیل شوید. آرام باشید و به آرامی با این واژگان کنار بیایید.
 • خود را سرگرم کنید و سعی کنید با این کلمات اوقات خوشی را سپری نمایید. این کلمات طولانی را به زبان بیاورید، نحوه خواندن آنها را تمرین کنید و هنگامیکه در تلفظ آنها دچار مشکل می‌شوید، فقط لبخند بزنید (حتی کسانیکه زبان انگلیسی را سلیس و روان هم صحبت می‌کنند، با این لغات پیچیده مشکل دارند).

 

کلمات طولانی زبان انگلیسی کدامند و چگونه با یافتن بخش‌های اصلی می‌توان آنها را یاد گرفت؟

اکنون که می‌دانید چگونه و چرا باید کلمات طولانی انگلیسی را یاد بگیرید، می‌خواهیم به بررسی طولانی ترین کلمات انگلیسی بپردازیم. ما بخش‌های اصلی این لغات بلند را برایتان مشخص خواهیم کرد، چون این کار در یادگیری این کلمات و واژگان مشابه آنها به شما کمک می‌کند. به طور خاص قصد داریم تا با معرفی لغات طویل زیر به پیشوندها و پسوندهای رایج در زبان انگلیسی توجه کنیم.

 

1. Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis (بیماری ریوی که در اثر تنفس گرد و غبار یا خاکستر آتشفشان ایجاد می‌شود)

این واژه طولانی‌ترین کلمه‌ای است که در زبان انگلیسی وجود دارد. برای یادگیری آن مانند سایر کلمات طولانی انگلیسی باید صبور باشید و آن را به اجزاء جداگانه آن تقسیم کنید. همانطور که در زیر مشاهده می‌کنید، شناخت قسمت‌های مختلف این کلمه به ویژه برای کسیکه در یک محیط دانشگاهی، علمی یا پزشکی انگلیسی زبان تحصیل می‌کند، لازم است. قسمت‌های اصلی این کلمه عبارتند از:

 • -pneumo (ریه)
 • -microscopic (کوچک)
 • -coni (ذرات)
 • پسوند رایج: osis- (اغلب نشان‌دهنده بیماری است)

 

2. Floccinaucinihilipilification (تصمیم‌گیری در مورد چیزی که هیچ ارزشی ندارد)

به نظر می‌رسد که این واژه یکی از پیچیده‌ترین لغات ساختگی باشد. این کلمه از واژه‌های مختلف لاتین تشکیل شده و حتی بعد از تجزیه شدن هم درک آن دشوار است. هر زمانیکه درباره یک کلمه (یا بخش‌های مختلف آن) تردید داشتید، وقت خود را صرف تحقیق در مورد ریشه آن کلمه کنید و از این کار واهمه‌ای نداشته باشید. واژه‌نامه برخط ریشه‌شناسی (Online Etymology Dictionary) منبع خوبی برای انجام این کار است. قسمت‌ اصلی این کلمه به شرح زیر است:

 • -nihili (هیچ چیز)

 

3. Incomprehensibility (حالتی که فهم مسئله غیرممکن است)

این کلمه پیشوندها و پسوندهای رایجی دارد که در بسیاری از واژگان دیگر زبان انگلیسی نیز وجود دارند. همچنین ممکن است قبلا با فرم‌های اصلی‌تر آن آشنا شده باشید، مانند کلمه incomprehensible (که یک صفت بوده و به معنی فهم غیر ممکن است). قسمت‌های اصلی این واژه عبارتند از:

 • پیشوند رایج: -in (نه)
 • کلمه ریشه رایج: prehend (از یک کلمه لاتین به معنی درک گرفته شده است)
 • پسوند رایج: ity- (پسوندی که برای ساخت اسم از یک صفت مورد استفاده قرار می‌گیرد)

 

4. Surreptitious (پنهانی، یواشکی)

معمولاً استفاده از این کلمه در میان انگلیسی زبانان بومی رایج است. این کلمه که اغلب در جمله در نقش صفت مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از لغات بسیار پیچیده و طولانی زبان انگلیسی محسوب می‌شود. این واژه از پسوند زیر تشکیل شده است:

 • پیشوند رایج: -sur (تحت یا زیر)

 

5. Uncharacteristically (سر زدن رفتاری غیر معمول یا غیر عادی از یک شخص یا یک چیز)

این واژه در نقش قید در جملات ظاهر می‌گردد و یک کلمه نسبتاً استاندارد است که به شما کمک می کند تا پسوند و پیشوند رایج زیر آشنا شده و آنها را تمرین کنید.

 • پیشوند رایج: -un (نه)
 • پسوند رایج: ly- (برای ساخت صفت از آن استفاده می‌شود)

 

طولانی ترین کلمات زبان انگلیسی

اهمیت کلمات طولانی زبان انگلیسی در یادگیری واژگان

 

6. Supercalifragilisticexpialidocious (به صورت ویژه فوق‌العاده و شگفت‌انگیز)

این واژه یک کلمه ساختگی در زبان انگلیسی است که گویشوران زبان بومی آن را از فیلم کلاسیک مری پاپینز (Mary Poppins)، محصول سال 1964 گرفته‌اند (هر چند که این واژه زودتر از آن ابداع شده بود). قسمت اصلی این کلمه عبارت است از:

 • -cali (زیبایی)

 

7. Subdermatoglyphic (نشان‌دهنده الگوهای زیر پوست بدن ماست که شکل اثر انگشت را مشخص می‌کند)

این واژه یک کلمه بسیار نادر است و ممکن است بیشتر برای زبان‌شناسان جالب باشد تا متخصصان پزشکی. چون این کلمه یک هم نما (ایزوگرام) بسیار بلند است که هیچ یک از حروف آن تکراری نیستند. اگر چه این لغت بسیار کم به کار می‌رود، اما از برخی بخش‌های رایج واژگانی تشکیل شده است. سعی کنید بخش‌های زیر را به خاطر بسپارید و آنها را در دیگر کلمات انگلیسی نیز جستجو نمایید.

 • پیشوند رایج: -sub (زیر، تحت؛ شبیه -sur)
 • -derma (پوست)
 • پسوند رایج: ic- (از آن برای ساخت صفت استفاده می‌شود)

 

8. Abstentious (خود دار)

معمولاً این واژه به صورت abstain در جملات دیده می‌شود، یعنی به شکل فعل. کلمه Abstain به معنی اجتناب یا خودداری از چیزهایی مانند مصرف الکل، خرید آنلاین، غذا و غیره است. پسوند اصلی این لغت در زیر آمده است:

 • پسوند رایج: ious- (برای ساخت صفت مورد استفاده قرار می‌گیرد)

 

9. Uncopyrightable (عدم امکان کپی رایت یک اثر هنری)

چنانچه چیزی غیر قابل کپی رایت باشد و کسی نتواند مانع کپی یا توزیع این اثر هنری توسط دیگران شود، از واژه uncopyrightable استفاده می‌شود. در این کلمه دو پیشوند و پسوند -Un و able- جزء لغات رایج هستند. سعی کنید آنها را ضمن به خاطر سپردن، در دیگر کلام کشورهای انگلیسی زبان نیز جستجو کنید. قسمت‌های اصلی این لغت عبارتند از:

 • پیشوند رایج: -un (نه)
 • پسوند رایج: able- (توانایی)

 

10. Hippopotomonstrosesquipedaliophobia (ترس از کلمات طولانی)

در زبان انگلیسی به کسیکه ترس شدیدی از کلمات طولانی دارد، می‌گویند شما دچار hippopotomonstrosesquipedaliophobia شده‌اید. این احساسی است که همین الان هم ممکن است به شما دست داده باشد. این کلمه از پسوند رایج زیر تشکیل شده است:

 • پسوند رایج: phobia- (ترس)

 

کلام پایانی

امیدواریم که بعد از خواندن این مقاله با یک مورد شدید ترس از کلمات طولانی یا hippopotomonstrosesquipedaliophobia روبرو نشده باشید. فقط به یاد داشته باشید که برای یادگیری واژگان زبان انگلیسی به خصوص کلمات طولانی آن باید صبور باشید. آنها را تجزیه کنید؛ در غیر این صورت به هیچوجه قادر نخواهید بود تا طولانی ترین کلمات انگلیسی و بسیاری از واژگان دیگر را درک نمایید. اگر این مطلب را به دقت مطالعه کرده باشید قادر به پاسخگویی به سئوالات زیر خواهید بود:

1. طولانی ترین کلمه زبان انگلیسی کدام است؟

2. بلندترین واژه انگلیسی چند حرف دارد؟

3. پرکاربردترین کلمات طولانی زبان انگلیسی چه واژه‌هایی هستند؟

4. چگونه می‌توان کلمات طولانی را یاد گرفت؟

5. یادگیری واژگان زبان انگلیسی به چه صورت است؟