چیزهایی که باید در مورد یادگیری همزمان دو زبان بدانید

یادگیری زبان جدید یک موفقیت بزرگ و رضایت بخش است. با این حال یک تعهد بزرگ نیز محسوب می‌شود؛ زیرا آموختن یک زبان جدید از درک قواعد دستوری تازه گرفته تا کشف واژگان نو و درک نحوه تلفظ آنها، حقیقتاً یک اقدام زمانبر است و به تعهد نیاز دارد.

اما اگر احساس جاه طلبی بکنید چطور؟ آیا می‌توانید همزمان دو زبان جدید را یاد بگیرید؟ آیا مغزتان می‌تواند این دو سیستم ارتباطی را با هم پردازش کند؟ خبر خوب این است که شما واقعاً می‌توانید دو زبان را با هم یاد بگیرید؛ به این شرط که از راه درست پیش بروید.

در اینجا شبکه مترجمین راستین برای کمک به شما جهت تصمیم گیری در این زمینه، مزایا و معایب یادگیری همزمان دو زبان مختلف را بیان می‌کند تا راحت‌تر بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید. علاوه بر این نکاتی ذکر خواهد شد که مسیر یادگیری همزمان دو زبان را برایتان هموارتر می‌کند.

 

مزایا و معایب یادگیری همزمان دو زبان

آیا یادگیری همزمان دو زبان میسر است؟ باید در هنگام پاسخ دادن موارد مختلفی را در نظر بگیرید. از اینرو در ادامه در مورد برخی از مزایا و معایب این کار صحبت خواهیم کرد.

 

مزایا: در زمان صرفه جویی خواهد شد

اگر دو زبان را پشت سر هم مطالعه کنید؛ سریعاً بر هر دو تسلط پیدا خواهید کرد. این در حالی است که تسلط بر یکی و سپس یادگیری زبان بعدی زمانبر است. در این صورت تنها باید زمان خود را به درستی برنامه ریزی کنید که کمی بعد به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

 

معایب: ممکن است آنها را با هم قاطی کنید

یادگیری همزمان دو زبان با یکدیگر باعث می‌شود تا گاهی اوقات آنها را با هم اشتباه بگیرید. به عنوان مثال ممکن است اشتباهاً از یک کلمه به جای دیگری استفاده کنید و یا قراردادهای املایی آنها را اشتباه بگیرید. این اصل بیشتر زمانی صدق می‌کند که شما بخواهید دو سیستم ارتباطی نسبتاً مشابه را همزمان بیاموزید.

 

مزایا: فرصت های شغلی مناسب شما سریعاً افزایش پیدا خواهند کرد

توانایی برقراری ارتباط به بیش از یک ساختار کلامی، منجر به مزایای شغلی بیشتری می‌شود که از آن جمله می‌توان به واجد شرایط بودن برای تصدی شغل‌های بیشتر اشاره کرد. به همین دلیل منطقی است که وقتی دانستن یک زبان جدید باعث پیشرفت شغلی می‌شود؛ پس یادگیری دو زبان به مراتب شما را در موقعیت بالاتری قرار می‌دهد. بنابراین در صورتیکه همزمان بتوانید دو شیوه کلامی را یاد بگیرید؛ نه تنها سریعاً تعداد مشاغلی که می‌توانید برای آنها درخواست بدهید افزایش پیدا خواهد کرد، بلکه احتمال قبولی درخواست شما نیز بیشتر خواهد شد.

 

معایب: شاید روند پیشرفت‌تان کند شود

پیشتر بیان کردیم که یادگیری دو زبان به صورت همزمان باعث صرفه جویی در زمان می‌شود؛ اما این حرف زمانی درست است که وقت کافی داشته باشید و بتوانید آن را به درستی برنامه ریزی کنید. اگر زمان محدودی برای یادگیری دارید و باید وقتتان را بین دو زبان تقسیم کنید؛ ممکن است روند آموختن شما مانند زمانیکه تنها مشغول یادگیری یک زبان هستید پیش نرود.

 

مزایا: لازم نیست نگران بی حوصلگی باشید

مهم نیست که چقدر برای یادگیری یک زبان جدید انگیزه دارید؛ به هر حال ممکن است به سطح به خصوصی از پیشرفت برسید و در آن باقی بمانید. زیرا گاهی اوقات شخص علاقه خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند 100% روی چیزی متمرکز باقی بماند. اما نکته خوب در مورد یادگیری همزمان دو زبان این است که در اینجا دو مورد متفاوت می‌توانند علاقه را در شما ایجاد کنند. از اینرو کافی است به جای مطالعه روزانه یک زبان، هر روز یکی از آنها را مطالعه کنید.

 

معایب: ممکن است تنها به تمرین موارد دلخواه بپردازید

شاید شما با این نیت شروع کنید که دو زبان مورد نظر را برگزینید، برای آنها برنامه زمان بندی تنظیم نمایید، منابع مناسبی برایشان تهیه کنید و بقیه کارهای خود را کنار بگذارید تا به یادگیری زبان بپردازید. اما خیلی زود متوجه می‌شوید که یکی از آنها را بر دیگری ترجیح می‌دهید؛ هر دلیلی می‌توانید برای این قضیه داشته باشید: شاید آن شیوه کلامی برای شما راحت‌تر است یا ممکن است برایتان جالب‌تر باشد. دلیل این علاقه هر چیزی باشد باعث می‌شود تا شما بیشتر روی آن تمرکز کنید و وقت بگذارید؛ در این صورت در این زبان بیشتر پیشرفت می‌کنید و سیستم ارتباطی دیگر را از یاد می‌برید.

 

یادگیری دو زبان به صورت همزمان

 

نکاتی مفید برای موفقیت در یادگیری همزمان دو زبان

حال که با مزایا و معایب یادگیری همزمان دو زبان آشنا شدید؛ قطعاً توصیه‌های زیر برایتان مفید خواهند بود.

 

1. دو زبان متفاوت را انتخاب کنید

در ابتدای مطلب گفتیم که یادگیری دو زبان مشابه باعث سردرگمی شما می‌شود. این اتفاق اغلب اوقات رخ می‌دهد. به عنوان مثال ایتالیایی و فرانسوی را در نظر بگیرید؛ مصدر to do در زبان فرانسوی faire و در زبان ایتالیایی fare نامیده می‌شود. به همین دلیل چندان جای تعجبی ندارد که در حفظ و یادگیری همزمان این دو سیستم ارتباطی مشکل داشته باشید.

خوشبختانه راهی برای دور زدن این مشکل وجود دارد؛ زیرا با مطالعه همزمان دو زبان متفاوت از هم (مثل کره ای و لهستانی) می‌توانید آنها را در ذهن خود از هم جدا کنید و از بروز اشتباهات شرم آور یا خسته کننده جلوگیری نمایید.

 

2. آنها را جدا از هم مطالعه و تمرین نمایید

یکی دیگر از راه‌های مفید برای جلوگیری از قاطی شدن زبان‌ها با یکدیگر این است که مکان جداگانه‌ای برای مطالعه هر یک داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید یک زبان را صبح‌ها در اتاق خواب و دیگری را عصرها در اتاق نشیمن تمرین کنید؛ این کار به سازماندهی ذهنتان کمک می‌کند. رعایت فاصله زمانی بین جلسات مطالعه، فرصتی مناسب در اختیارتان قرار می‌دهد تا آنچه که از یک زبان یاد گرفته‌اید را در ذهن خود هضم کنید و بعد به سراغ یادگیری زبان دیگر بروید.

 

3. مهارت‌های مناسب و قابل قبولی برای مدیریت زمان داشته باشید

یادگیری همزمان دو زبان به معنی دو برابر شدن زمان مطالعه است. اگر می‌خواهید از وقت خود نهایت استفاده را ببرید؛ باید حتماً زمان مساوی را به هر دو اختصاص دهید. به عنوان مثال اگر یک ساعت در روز را صرف یادگیری زبان آلمانی می‌کنید؛ باید حتماً یک ساعت را هم به زبان ژاپنی اختصاص دهید.

یک برنامه روزانه یا هفتگی تهیه کنید و آن را به دیوار بزنید. اهداف کوچکی را برای هر زمان مطالعه در نظر بگیرید، و مواردی که پوشش داده‌اید را علامت بزنید و در صورت عدم پیشرفت در برخی از اهداف، زمان دیگری را برای رسیدن به آنها تعیین کنید.

 

4. یک زبان آشنا و یک زبان کمتر آشنا را انتخاب کنید

یادگیری دو زبانی که برای شما کاملاً بیگانه هستند؛ عموماً بسیار دشوار خواهد بود. در عوض بهتر است یک زبان آشنا (شاید الفبای آن با زبان مادری شما یکی باشد) و یک زبان کمتر آشنا را انتخاب کنید. در این صورت کل روند یادگیری کمتر سخت به نظر می‌رسد. هر چند باید تعادل را کاملاً بین آنها رعایت کنید تا خیلی زود به موفقیت برسید.

 

یادگیری دو زبان به صورت همزمان، لذت یادگیری را دو چندان می‌کند

یادگیری همزمان دو زبان نه تنها امکان پذیر است؛ بلکه در صورت طی درست مسیر، مزایای زیادی برای شما به همراه دارد. تنها کافی است با چالش‌های یادگیری چندین زبان آشنا باشید و از نکات مفیدی که در اینجا ذکر کردیم برای غلبه بر این مشکلات استفاده کنید. مطمئن باشید که هیچ چیز نمی‌تواند جلوی پیشرفت شما را بگیرد.