16 مهارتی که باید قبل از 25 سالگی یاد بگیرید

کسانی در زندگی موفق هستند که خود را با دوران سنی‌شان تطبیق دهند. الزامات زندگی در دوران امروزی با زمان‌های گذشته بسیار تفاوت دارد. قبلاً افراد فقط بر روی تحصیلات تمرکز می‌کردند؛ در حالیکه امروزه توسعه مهارت های فردی به اندازه تحصیلات مهم است. به همین دلیل شبکه مترجمین راستین در این گفتار به معرفی 16 مهارت ضروری می‌پردازد که بایستی پیش از شروع 25 سالگی آنها را فرا بگیرید. پس این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

 

مهارت های قرن بیست و یکم

شاید درباره مهارت های قرن بیست و یکم چیزهایی شنیده باشید. آنها نشان دهنده دانش، توانایی و نگرش‌های افراد هستند که برای برجسته شدن و موفقیت در این دنیا ضروری می‌باشند. مهارت های قرن بیست و یک در زمینه‌های مختلف منطقه‌ای، تحصیلی، شغلی و تقریباً تمام جنبه‌های زندگی یک فرد کاربرد دارند. باید به این نکته مهم توجه داشت که این دسته از تخصص‌ها طیف وسیعی از دانش‌ها را شامل می‌شوند؛ بنابراین به راحتی نمی‌توان آنها را تعریف و دسته بندی کرد.

در حال حاضر دنیا به سمت آموزش‌های مبتنی بر مهارت حرکت می‌کند؛ به همین دلیل از واژه مذکور به صورت گسترده‌ای در آموزش استفاده می‌شود. این کلمه در کتاب‌ها به درستی تعریف نشده؛ لذا تعبیرهای گیج کننده زیادی در خصوص آن وجود دارد. از اینرو برای توصیف دانش در قرن بیست و یک از اصطلاحات مرتبطی مانند مهارت های میان رشته ای، بین رشته ای، عرضی، غیرشناختی و نرم استفاده می‌گردد. با این حال ضروری است که بعضی از تخصص‌های قرن حاضر را قبل از سن خاصی مثل 25 سالگی فرا گرفت.

 

توسعه مهارت ‌های ضروری قبل از 25 سالگی

25 سالگی سنی است که شما یا قبلاً وارد زندگی حرفه‌ای و عملی شده‌اید و یا قصد ورود به آن را دارید. زندگی هدیه گرانبهای خداوند است؛ بنابراین برای اینکه زندگی خود را سازنده‌تر کرده و در زندگی موفق باشید، باید مهارت‌های خاصی را فرا بگیرید. اگر چه افراد با هم تفاوت دارند و هر کدام ممکن است به دنبال مجموعه دانش‌های متفاوتی باشند؛ اما برخی مهارت‌های رایج وجود دارند که همه باید سعی کنند قبل از 25 سالگی یاد بگیرند. بنابراین به موارد زیر نگاهی بیندازید و سعی کنید تا حد ممکن آنها را یاد بگیرید.

 

1. رسیدن به خودآگاهی

خودآگاهی به این معنی است که شما بتوانید احساسات و عواطف خود را تشخیص داده و شناسایی کنید؛ در ضمن تشخیص توانایی‌ها و ترجیحات شخصی نیز جزئی از خودآگاهی محسوب می‌گردد. یک فرد خودآگاه می‌داند چگونه افکار و احساساتش بر رفتارش تاثیر می‌گذارند و چگونه می‌تواند بر دیگران تاثیر بگذارد.

به طور خلاصه خودآگاهی به این معنی است که شما از تأثیر احساساتتان بر محیط و اطرافیان خود اطلاع دارید. وقتی این مهارت را یاد گرفتید و به واکنش‌ها و عواطف خود آگاه شدید؛ می‌توانید بر روی اصلاح رفتارهای منفی که مانع موفقیتتان می‌شوند، کار کنید و رفتارهای مثبتتان را بیشتر پرورش دهید.

 

مهارت 25 سالگی

 

2. فوت و فن متقاعد سازی

توانایی متقاعد سازی و تاثیرگذاری بر دیگران، بخش بسیار مهمی از شخصیت فرد است. وقتی بتوانید کسی را متقاعد کنید؛ می‌توانید هر موقعیت بدی را به نفع خود برگردانید. با یادگیری این مهارت قادر خواهید بود تا مردم را وادار کنید به شما بله بگویند. به علاوه با تبدیل آن به بخشی از رفتارتان می‌توانید احتمال دستیابی به آنچه که نیاز دارید را افزایش دهید. متقاعد سازی کمک بسیار زیادی به شما در رشد شغلی می‌کند.

 

3. آموختن شیوه تاثیرگذاری خوب بر دیگران

وقتی مردم برای اولین بار شما را ملاقات می‌کنند؛ تنها در عرض 3 ثانیه درباره شخصیت‌تان قضاوت می‌کنند. آنها بر اساس نحوه لباس پوشیدنتان، شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. به همین دلیل باید قبل از 25 سالگی یاد بگیرید که چگونه حرفه‌ای و مرتب لباس بپوشید. علاوه بر این، بایستی بر روی زبان بدن خود کار کنید. ظاهر و زبان بدن در وهله اول بر زندگی شخصی و حرفه‌ای شما‌ تاثیر مثبتی می‌گذارند.

 

4. توجه به شبکه سازی

در حال حاضر، شبکه سازی (Networking) مهمتر از سخت کوشی است. این بدان معنی است که تنها سخت کوشی کافی نیست؛ بلکه هوشمندانه کار کردن از آن مهمتر است. شبکه سازی نقش مهمی در موفقیت شغلی دارد. مزیت شبکه این است که اگر به مشکلی بربخورید؛ می توانید مشکل خود را تنها با یک تماس تلفنی برطرف نمایید. شما در زندگی حرفه‌ای خود به شبکه‌ای از متخصصان برای دریافت مشاوره و ارجاع نیاز دارید.

 

 

5. یادگیری کار کردن با افراد مختلف

همه ما در دنیا با افرادی مواجه می‌شویم که دارای طرز فکرهای مختلفی هستند. خیلی عجیب است اگر افرادی بدون داشتن مهارت کنار آمدن با افراد مختلف، به بزرگسالی برسند. دیل کارنگی (Dale Carnegie) در کتاب خود که در مورد نحوه یافتن دوستان مختلف و تاثیر گذاشتن بر دیگران است؛ به ما می‌گوید چگونه با مردم کنار بیاییم. به توصیه کارنگی، ما بایستی در هنگام ملاقات با مردم لبخند بزنیم، به مشکلات با دقت گوش دهیم و به آنها علاقه ابزار کنیم.

 

6. استفاده از تاثیر زبان بدن

زبان بدن شخصیت را به تصویر می‌کشد؛ و به بهبود خلق و خو، تعاملات اجتماعی و بالا رفتن اعتماد به نفس نیز کمک می‌کند. همچنین احساسات دیگران را نیز نشان می‌دهد و می‌گوید دیگران چه نظری درباره شخص دارند. اگر شما از زبان بدن به درستی استفاده نکنید؛ بر علیه‌تان کار می‌کند و تصویری نامناسب از شما بر جای می‌گذارد. به همین دلیل باید بر روی زبان بدن خود کار کنید و یاد بگیرید که پیامتان را به صورت غیرکلامی به دیگران انتقال دهید.

 

7. خواندن ذهن مردم

این یک مهارت شهودی است و در صورت یاد گرفتنش می‌توانید خود را از بسیاری از مشکلات نجات دهید. برای یادگیری آن بایستی ذهنی باز و شهودی داشته باشید. اجازه ندهید رفتارهای قبلی فرد، قضاوت شما را تحت تاثیر قرار دهد. دکتر جودیت اورلوف (Judith Orloff) در Psychology Today عنوان نموده: "عقل و منطق به تنهایی همه چیز را در مورد افراد به ما نمی‌گویند. شما باید در برابر سایر اشکال حیاتی اطلاعات کوتاه بیابید تا بتوانید یاد بگیرید علائم شهودی غیرکلامی که افراد از خود بروز می‌دهند را بخوانید".

 

8. تصمیم گیری ثمربخش

تصمیم گیری یک مهارت بسیار مهم است. تصمیم‌هایی که ما می‌گیریم؛ مسیر زندگیمان را مشخص می‌کنند. ما برای تحصیلات، شغل و زندگی شخصی خود تصمیم می‌گیریم. با این حال اکثر مردم هنگام تصمیم گیری گیج می‌شوند. عدم توانایی در گرفتن تصمیم به موقع، بعدها می‌تواند پشیمانی را رقم بزند. پس اهداف خود را در زندگی بشناسید و نحوه درست تصمیم گیری را یاد بگیرید.

 

مهارت 25 سالگی

 

9. تعیین اهداف درست

آیا می‌دانید اهداف چقدر مهم هستند؟ آنها به شما کمک می‌کنند تا به چیزهایی که برایتان مهم هستند، دست پیدا کنید. اگر در برنامه ریزی و تعیین اهداف به مشکل خورده‌اید؛ یک لحظه دست نگهدارید و از خود این سوال را بپرسید: "چه چیزهایی مانع پیشرفت‌تان می‌شوند؟" در صورتیکه هدفتان مترجم شدن است؛ یک استراتژی برای یادگیری سریع آن تعریف کنید. اگر یک استراتژی روشن در ذهن خود داشته باشید؛ می‌توانید به هر چه که می‌خواهید برسید. اما اهدافی که انتخاب می‌کنید؛ باید حتماً هوشمندانه باشند.

 

10. به کار گیری مدیریت زمان

بدون شک زمان به اندازه پول ارزش دارد؛ بنابراین باید بدانید که چگونه از آن استفاده نمایید. برای این کار باید زمان را به عنوان یک عامل قابل کنترل در نظر بگیرید. هرگز فکر نکنید که زمان خارج از کنترل شماست. همه افراد در طول روز به اندازه هم وقت در اختیار دارند. از اینرو برای کنترل وقت خود باید یاد بگیرید کارهایتان را اولویت بندی و سازماندهی کنید. در ضمن می‌توانید برای فعالیت‌های خود یک جدول زمانی اختصاص دهید و از به تعویق انداختن آنها اجتناب کنید.

 

 

11. آمادگی برای مصاحبه های شغلی

امروزه رقابت در بازار کار بسیار تنگاتنگ است. به همین دلیل اگر به دنبال یک شغل خوب هستید؛ باید خود را برای مصاحبه شغلی به صورت درست آماده کنید. اولین نکته مهم در اینجا سر وقت حاضر شدن در مصاحبه است. شما باید اطلاعاتی در مورد کارفرما داشته باشید، لباس مناسبی به تن کنید و یاد بگیرید چگونه باید به متداول‌ترین سوالات مصاحبه‌های شغلی پاسخ دهید. بهتر است در مصاحبه‌های ساختگی شرکت کنید تا توانایی‌هایتان را محک بزنید.

 

12. ابراز موثر شکایت ها و گلایه ها

هیچ کس افرادی را دوست ندارد که مرتباً از همه چیز شکایت می‌کنند. اما گاهی اوقات شکایت لازم است؛ در غیر این صورت مردم از شما سوء استفاده می‌کنند. گله و شکایت گاهی اوقات باعث تغییر شرایط به نفعتان می‌شود. بنابراین در ابتدا باید حق و حقوق خود را بشناسید و سپس یاد بگیرید با آرامش گلایه‌هایتان را مطرح نمایید.

 

13. مجهز شدن به هنر تفکر انتقادی

زندگی پر از فراز و نشیب است. برای رویارویی با مشکلات زندگی باید تفکر انتقادی را یاد بگیرید و بتوانید مشکلات خود را حل کنید. برای آموختن تفکر انتقادی بایستی در کارتان بسیار دقیق باشید و قضاوت نکنید؛ اما پیش فرض‌های خود را مورد بررسی قرار دهید. اگر بدون هیچگونه قضاوت و پیش داوری شروع به فکر کردن کنید؛ می‌توانید مسائل را به راحتی حل نمایید. این کار به رشد حرفه‌ای شما نیز کمک می‌کند.

 

14. گسترش بینش

در منطقه راحت خود نمانید. پتانسیل‌های درونیتان را آزاد کنید و مهارت‌هایتان را به منظور بالا بردن سطح کیفی زندگی توسعه دهید. غذایی که قبلاً نخورده‌اید را امتحان کنید. به دور دنیا سفر کنید، با افراد مختلف ملاقات نمایید و از فرهنگ‌های گوناگون چیزهای جدید بیاموزید. سعی کنید چیزهای تازه را تجربه نمایید، و خودتان را به چالش بکشید. این بهترین زمان برای رشد شایستگی‌هایتان به منظور داشتن یک زندگی موفق در آینده است.

 

15. مطالعه پیوسته

منابع خود را در اختیار دوستانتان قرار دهید. کتاب‌های انگیزشی بخوانید تا بدانید افراد موفق چگونه با موقعیت‌های مختلف زندگی خود کنار آمده‌اند. بخوانید و بنویسید، و ایده‌های ادبیتان را به دیگران انتقال دهید. گاهی اوقات کتاب‌ها، مدل‌های متنوع حل مسائل را در اختیار ما قرار می‌دهند. شما می‌توانید نحوه پیاده سازی این مدل‌ها را در زندگی عملی خود بیاموزید.

 

16. رانندگی

رانندگی را یاد بگیرید تا برای رفتن به مکان‌های مختلف نیازی به کمک دیگران نداشته باشید. به این ترتیب می‌توانید پول زیادی که در حمل و نقل عمومی هدر می‌دهید را پس انداز نمایید. سعی کنید مستقل باشید. در صورت یاد گرفتن رانندگی و داشتن ماشین به تنهایی به هر جاییکه خواستید خواهید رفت.

 

از اکنون به فکر فراگیری مهارت‌های فوق باشید

سنین قبل از 25 سالگی بسیار حساس هستند؛ زیرا این احتمال وجود دارد که مسیر اشتباهی را در زندگی در پیش بگیرد. زندگی به اندازه یک هدیه شگفت انگیز گرانبهاست. برای اینکه زندگی خوبی داشته باشید و بهترین استفاده را از دوران عمر خود ببرید؛ باید مهارت‌های مختلفی را یاد بگیرید. پس هیچگاه وقت خود را با کارهای بیهوده تلف نکنید، زندگی خود را پربار کنید و اگر سنتان زیر 25 سال است؛ مهارت‌های این گفتار را یاد بگیرید.