نحوه یادگیری زبان از طریق موسیقی

همه ما به نوعی عاشق موسیقی هستیم؛ پس چرا سعی نکنیم از طریق آن زبان های مختلف را یاد بگیریم؟ آهنگ ها و ترانه ها خصوصاً برای طرفداران موزیک همیشه از اهمیت زیادی برخوردارند. به همین دلیل یادگیری زبان از طریق موسیقی در اصل دری جدید را بر روی سیستم‌های کلامی دیگر باز می‌کند.

معمولاً در بیشتر موارد وقتی فرد یک آهنگ را به یک زبان دیگر می‌شنود؛ چیز زیادی از آن متوجه نمی‌شود و اشکالی هم ندارد. در واقع در ابتدا یادگیری زبان از طریق موسیقی سخت است؛ اما اگر روند آن را درست دنبال کنید اصلاً اینطور نیست.

پس با شبکه مترجمین راستین همراه شوید تا به چند و چون یادگیری یک زبان جدید از طریق موسیقی آشنا شوید. اگر می‌خواهید زبان آموز موفقی باشید؛ آهنگ ها می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند هر چند روش استفاده از آنها بسیار اهمیت دارد.

 

ارتباط علمی موسیقی و زبان

موسیقی و زبانتوانایی بالای اهالی موسیقی در تبدیل شدن به مترجمان شفاهی موفق و کاربلد، ناشی از ارتباط علمی بین موزیک و زبان است. کلام گفتاری به خودی خود یک نوع نواست؛ زیرا انسان‌ها با ریتم‌ها و لحن‌های مختلف صحبت می‌کنند. آنها زبان و موسیقی را با استفاده از فرآیندهای شناختی مشابهی تفسیر می‌کنند. با وجود اینکه بشر گفتار و صدا را در نیمکره‌های متفاوتی از مغز خود پردازش می‌نماید؛ اما کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که مناطق مغز درک کننده این دو فرآیند، همپوشانی قابل توجهی با هم دارند.

همچنین این موضوع ثابت گردیده که گوش دادن مستمر به یک گفتار ضبط شده می‌تواند صدایی شبیه موسیقی را تداعی کند؛ زیرا مغز بیشتر بر روی آهنگ ملودیک زبان تمرکز می‌کند تا معنای آن. مرز بین زبان و موسیقی در وجود انسان همواره در حال کمرنگ شدن بوده است. نمونه‌هایی از آن را می‌توان در زبان سوتی (Whistling Language) و تلاش برای خلق ریتم‌های معیار شاعرانه یافت.

 

چرا باید زبان را از طریق موسیقی یاد بگیریم؟

آیا می‌توان با گوش دادن به موسیقی یک زبان خاص را یاد گرفت؟ بله! برای مسلط شدن بر یک زبان باید آهنگ های زیادی از آن سیستم ارتباطی را گوش کنید. در ضمن استفاده از موزیک یک استراتژی عالی برای شناخت بهتر زبان مقصد است. دلایل اهمیت یادگیری یک زبان از طریق موسیقی در زیر لیست شده‌اند.

 

یادگیری نحوه تلفظ

معمولاً تلفظ خوانندگان بسیار واضح است؛ به همین دلیل آهنگ‌ ها از همان ابتدا ابزاری مناسب برای تمرین تلفظ به شمار می‌آیند. دریافت همیشه باید قبل از تولید باشد؛ این بدان معنی است که گوش دادن مکرر به آهنگی که دوست دارید و توجه کافی به آن، گوش‌های شما را با تلفظ درست کلمات در زبان جدید آشنا می‌کند.

 

ملودی

زبان ها ملودی طبیعی دارند؛ به ویژه سیستم‌های کلامی غنی مانند ایتالیایی و پرتغالی. معمولاً ترانه سرایان با استعداد از این حقیقت به نفع خود استفاده می‌کنند و ملودی درونی اشعار خود را به نمایش می‌گذارند. ملودی‌ها غالباً بسیار به یاد ماندنی هستند؛ همین امر باعث می‌شود کلماتی که شنیده‌اید را هیچگاه فراموش نکنید.

 

آشنایی با دنیای وسیع تری از قوانین دستوری زبان

ترانه ها معمولاً شاعرانه است و گستره دستوری وسیع‌تری از بیان را به نمایش می‌گذارند که معمولاً در گفتار روزمره به چشم نمی‌خورند. به همین دلیل اگر زبان ‌ها را از طریق موسیقی یاد بگیرید؛ هنگام صحبت کردن گزینه‌های بیشتری در اختیار خواهید داشت.

 

لذت بخش شدن فرآیند یادگیری

همه ما به طور غریزی دوست داریم آهنگ هایی که به آنها علاقه داریم را زمزمه کنیم. این کار یک گام مثبت در راستای شروع صحبت کردن به زبان جدید است و به شما امکان می‌دهد آن کلام را به راحتی و بدون هیچگونه استرسی تمرین کنید. به لحظه‌ای فکر کنید که زیر دوش آواز می‌خوانید؛ در اینگونه مواقع هیچگونه استرسی ندارید و کاملاً آرام هستید.

 

زبان و موسیقی

 

چگونه یک آهنگ را به زبان دیگری یاد بگیریم؟

هزاران راه برای یادگیری آهنگ ها به زبان های مختلف وجود دارد؛ اما یک اصل در همه آنها مسلم است: این موضوع به کار و تلاش نیاز دارد. معمولاً مراحل این کار عبارتند از:

 

1. آهنگ مناسبی را پیدا کنید

حال این سوال پیش می‌آید که چگونه یک آهنگ مناسب را به زبان دیگری پیدا کنیم؟ از اینترنت کمک بگیرید؛ یوتیوب منبع مناسبی برای پیدا کردن ترانه به سیستم کلامی مورد نظر شماست. آهنگ مدنظر خود را انتخاب کنید و آن را در جایی قرار دهید که بتوانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید.

 

2. اشعار آهنگ را بیابید

اشعار آهنگ را پیدا کنید و آنها را روی یک برگه چاپ نمایید (این کار بهتر از ذخیره متن آهنگ در تلفن همراه است)؛ در این صورت می‌توانید روی کاغذ هر چیزی که می‌خواهید یادداشت کنید، و آن را تا کنید و در جیب خود بگذارید. سپس آهنگ را بارها و بارها گوش دهید تا کاملاً به آن مسلط شوید.

 

3. در مورد کلمات ترانه تحقیق کنید

اگر کلمه‌ای را نمی فهمید؛ آن را جستجو کنید و معنی آن را بیابید.

 

4. متن آهنگ را حفظ نمایید

آهنگ را خط به خط حفظ کنید؛ به موسیقی آن گوش دهید و سپس آن را برای خودتان بخوانید. این کار را تا زمانی انجام دهید که کم و بیش بر متن ترانه مسلط شوید؛ بعد به سراغ آهنگ بعدی بروید. فقط مواظب باشید که بیش از حد خود را مشغول یک بخش از آهنگ نکنید؛ زیرا احتمال دارد سایر بخش‌های آن را فراموش کنید. پس سعی کنید متعادل جلو بروید.

 

5. آهنگ را تحلیل کنید

شعر آهنگ را بارها و بارها برای خود بخوانید. روز بعد متوجه می‌شوید که برخی از بخش‌های آن را فراموش کرده‌اید؛ در اینگونه مواقع به عقب برگردید و بخشی که فراموش کرده‌اید را دوباره مرور کنید. بعد از چند روز متوجه می‌شوید که کاملاً این بخش از آهنگ را یاد گرفته‌اید؛ به این ترتیب سراغ بخش بعدی از آهنگ بروید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا بر کل آهنگ مسلط شوید.

نکته اصلی این است که نباید سعی کنید آهنگ را یک دفعه یاد بگیرید. رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود. پس گام به گام پیش بروید و تا بر بخشی از آهنگ مسلط نشده‌اید؛ کار بر روی بخش دیگر آهنگ را شروع نکنید.

 

موسیقی و زبان

 

عملکرد بهتر موسیقی دانان در پردازش زبان های مختلف

ارتباط قوی بین موسیقی و زبان این امکان را برای کسانی که در زمینه موزیک آموزش دیده‌اند فراهم می‌کند تا درک زبانی بهتری نسبت به افراد آموزش ندیده داشته باشند. این امر به آنها کمک می‌نماید تا سخنرانان گیراتری باشند که در نتیجه آنها را برای تصدی حرفه‌های زبانی مناسب‌تر می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که قبل از 7 سالگی در زمینه موزیک آموزش دیده‌اند می‌توانند مهارت‌های مختلفی را در خود پرورش دهند که این امر آنها را قادر می‌سازد تا راحت‌تر سیستم‌های ارتباطی خارجی را پردازش کنند. از آنجاییکه مغز در این دوره در حساس‌ترین مرحله رشد خود قرار دارد؛ لذا آموزش موسیقی باعث افزایش توانایی شناختی فرد می‌شود.

 

نقش فرآیندهای شناختی

فرآیند فوق به خصوص به موسیقی دانان جوان کمک می‌کند تا دایره واژگان خود را گسترش دهند و در تشخیص تفاوت‌های ظریف بین صداها و تلفظ کلمات بهتر عمل نمایند. با این حال موسیقی دانان بزرگتر (از نظر سنی) نیز از این روند بهره می‌برند؛ زیرا فرآیند یادگیری و صحبت کردن به یک زبان به فرآیندهای شناختی متکی می‌باشند که با نواختن یک ساز در ارتباط هستند.

 

کنترل عملکردی مغز

بررسی‌های علمی به این نتیجه رسیده‌اند که مهارت‌هایی مانند تسلط بر موسیقی و توانایی تکلم به شیوه‌های کلامی گوناگون، هر دو به سطوح بالایی از کنترل عملکردی مغز نیاز دارند. در واقع مکانیسم‌هایی مانند تغییر توجه، حافظه و جابجایی بین وظایف در هر دوی آنها ضروری است؛ این بدان معنی است که موسیقی ‌دان‌ها به دلیل تسلط یافتن بر این مهارت‌ها می‌توانند از آنها در هنگام آموختن و صحبت کردن به یک زبان استفاده نمایند.

 

نتیجه آشنایی با موسیقی

این قابلیت پیشرفته باعث توسعه مهارت‌هایی در افراد آشنا به موزیک می‌شود که برای فعالیت در مشاغل زبانی بسیار مفید هستند. توانایی ترجمه شفاهی همزمان، قضاوت صحیح لحن گویشوران یک زبان و تلفظ بهتر سیستم‌های ارتباطی خارجی برخی از این مهارت‌ها محسوب می‌شوند.

یادگیری آنها معمولاً بسیار دشوار است؛ اما شواهد نشان داده‌اند که موسیقی ‌دان‌ها در انجام این کار از مزایای قابل توجهی نسبت به افراد عادی برخوردارند. این بدان معنی است که آنها به راحتی می‌توانند این نقش سخت را در شرایطی که هر کدام از این مهارت‌ها به صورت روزانه مورد نیاز هستند، ایفا کنند.

 

سخن آخر

حالا که می‌دانید می‌توانید با استفاده از این روش واقعاً زبان را یاد بگیرید. پس دست دست نکنید و شروع کنید. خدا را چه دیدید شاید این بار با استفاده از این روش توانستید یک زبان جدید را بیاموزید.