9 روش ساده و مؤثر برای یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی به دلیل پیچیدگی‌ها و دشواری‌هایی که دارد، اغلب افراد را از مسیر یادگیری دلسرد و ناامید می‌کند. همه ما در دوران تحصیلات مقدماتی در مدرسه، کم و بیش با این زبان آشنایی پیدا کرده‌ایم، اما چند درصد از ما توانسته‌ایم مهارت‌های خود را در مورد زبان انگلیسی بالا ببریم؟ ضعف آموزشی در این قضیه کاملا روشن است، اما کوتاهی از جانب ما هم اتفاق افتاده است. اگر روش‌هایی را جستجو می‌کردیم و سعی می‌نمودیم تا کمی برای بالا بردن توانایی‌های خود بیشتر تلاش نماییم، شاید امروز می‌توانستیم به چند زبان ملسط باشیم. اما هنوز هم برای یادگیری دیر نیست. اگر به دنبال روش‌های جامع و در عین حال ساده و مؤثر برای یادگیری زبان انگلیسی هستید، دیگر جستجو نکنید، چون شبکه مترجمین راستین در این مطلب برای شما 9 روش مؤثر و ساده را گردآوری نموده است که می‌توانید با مطالعه آنها بهترین روش را برای آموختن زبان انگلیسی پیدا نمایید.

 

1. برای آموختن آسان زبان انگلیسی به الگوها توجه کنید:

یادگیری زبان انگلیسی

  یادگیری زبان انگلیسی: توجه کردن به الگوها  

 

زبان را نمی‌توان در قالب قانون تعریف کرد، چون دستورات و قوانین اغلب نقصان دارند و نمی‌توانند ماهیت کلی زبان را مشخص نمایند. بنابراین بهترین روش این است که به الگوها دقت کنید و نکاتی که عموما برای زبان انگلیسی صادق هستند را به خاطر بسپارید. جستجو برای پیدا کردن الگوها منجر به شناخت دقیق‌تر زبان خواهد شد. شما اگر به جزئیات دقت کنید، می‌توانید الگوها را سریعا تشخیص دهید. مثلا افعال با قاعده در شکل گذشته‌شان عموما "ed" می‌گیرند. این الگوها در هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی باعث صرفه‌جویی در وقت و تلاش شما خواهند شد و بعدا به شما کمک می‌کنند تا از زبان به روش طبیعی‌تری استفاده نمایید.

 

 

2. کارهای مورد علاقه خودتان را به زبان انگلیسی انجام دهید:

بهترین روش برای یادگیری انگلیسی این است که خودتان را با آن درگیر کنید و کارهایی را انجام دهید تا باعث بازگشت شما به مسیر یادگیری مداوم شود. بعضی از افراد به یادگیری زبان انگلیسی بیش از هر چیزی علاقه دارند و از یادگیری منابع این زبان لذت می‌برند. اما هر یک از ما علایق خاص خود را داریم. در مورد چیزهایی که دوست دارید آنها را انجام دهید، فکر کنید و بهترین روش‌ها را بیابید تا از طریق زبان انگلیسی همیشه فعال و پویا باشید. به عنوان مثال:

  • آیا شما به بازی‌های آنلاین علاقه دارید؟ به پلتفرم‌های انگلیسی زبان بپیوندید و تنظیمات دستگاه خود را بر روی زبان انگلیسی تنظیم نمایید.
  • آیا به تیم‌های ورزشی خاصی علاقمند هستید؟ مطالب در زمینه این تیم‌ها را به صورت انگلیسی مطالعه کنید و به جامعه هواداری باشگاه‌های خود که عموما در رسانه‌های اجتماعی وجود دارند، بپیوندید.
  • آیا به یادگیری حرفه‌های خاصی مثل بافتنی یا خیاطی توجه دارید؟ به گروه‌های انگلیسی زبان ملحق شوید و با آنها در مورد شیوه‌های یادگیری این حرفه‌ها گفتگو کنید.

 

3. با رسانه‌های انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنید:

روش ساده یادگیری زبان انگلیسی را می‌توان با راهکارهایی که عموما در دسترس افراد است، به مرحله عملیاتی رساند. یکی از این راهکارها و روش‌ها، بهره‌گیری از رسانه‌های انگلیسی زبان است. شما بدون توجه به محلی که در آن زندگی می‌کنید، می‌توانید منابع آنلاین را پیدا کنید و به طور مؤثر آموختن زبان را آغاز نمایید. مثلا شما می‌توانید یادگیری زبان با استفاده از پادکست را امتحان کنید. همچنین بسیاری از مردم علاقمند هستند تا روزنامه‌ها و مجلات چند زبانه را دنبال کنند. بعضی از این مجلات به صورت آنلاین در دسترس هستند که می‌توان با تغییر زبان سایت، نسخه انگلیسی آن را دریافت و مطالعه نمود (این مطلب توجه به ترجمه محتوای سایت را برای صاحبان کسب و کارها نشان می‌دهد). البته مطالعه کتاب هم می‌تواند به شما در این مرحله کمک کند. اگر آدم کتاب خوانی هستید، می‌توانید کتاب‌های قبلی که خوانده‌اید را این بار به زبان انگلیسی مطالعه کنید. در این مرحله یقینا به تفاوت‌های ترجمه کتاب و نسخه اصلی آن پی خواهید برد و می‌توانید حس خوشایندی از کشف بعضی از چیزها در مورد کتاب به دست آورید. بعد از مدتی تلاش کنید تا کتاب جدیدی را که هنوز نخوانده‌اید، این بار به انگلیسی بخوانید. امروزه به لطف عصر دیجیتال و پویایی صنعت سینما در غرب، می‌توان انبوهی از فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی زبان را پیدا نمود. سعی کنید برای این فیلم‌ها، زیرنویس درست کنید. ابتدا انجام این کار سخت خواهد بود، اما بعد از زیرنویس کردن چند قسمت سریال، کم کم موتور شما روشن خواهد شد و این فرآیند را با سرعت بیشتری طی خواهید کرد.

 

 

4. فقط بر روی یادآوری قوانین دستور زبان انگلیسی متمرکز نشوید:

روش های ساده یادگیری زبان انگلیسی

  یادگیری زبان انگلیسی: کم توجهی به قوانین دستور زبان  

 

در دنیای یادگیری زبان بعضی از مردم اعتقاد دارند که گرامر یکی از مهمترین مسائل به شمار می‌آید که سزاوار توجه بسیار زیاد شماست. اما دسته دیگر معتقدند که گرامر می‌تواند کمک کننده باشد، اما فقط یک تکه از پازل یادگیری کلی زبان محسوب می‌گردد. مردم در دسته دوم به این آگاهی دست یافته‌اند که قوانین دستور زبان گیج کننده هستند، اغلب تناقض دارند و معمولا لیستی از استثنائات و حالت‌های خاص آنها را در برگرفته است. همچنین زبان‌هایی مانند انگلیسی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طور مداوم در حال تغییر کردن هستند. بنابراین برای اینکه بدون عیب و نقص قادر باشید تا به انگلیسی صحبت کنید، فقط به قوانین دستور زبانی توجه ننمایید.

 

5. آموزش زبان انگلیسی را با کلمات و عبارات جذاب پیگیری نمایید:

همانطور که به زبان انگلیسی می‌خوانید و مطالبی را گوش می‌دهید، کلمات و عبارات جدید را در ذهنتان به خاطر بسپارید و آنها را در موقعیت‌های روزمره پیگیری کنید. این حالت کمی شبیه به نکته 1 (توجه به الگوها) است، اما باید کمی دقیق‌تر و عمیق‌تر آن را دنبال کنید. لیستی از اینگونه کلمات تهیه نمایید و آنها را در جاییکه می‌خواهید مدام در دسترس شما باشند، قرار دهید. دفعه بعد که خواستید به زبان انگلیسی صحبت کنید و یا چیزی بنویسید، این کلمات را به کار بگیرید. این حالت به شما کمک خواهد کرد تا چیزهایی که یاد گرفته‌اید را پیگیری نمایید و به نوعی خودتان را امتحان کنید. یقینا سیستم‌ها و برنامه‌هایی برای راحت‌تر کردن شیوه آموزش کلمات زبان انگلیسی وجود دارد، آنها را پیدا کنید و سعی نمایید تا به بهترین شکل از آنها بهره بگیرید.

 

 

6. برای یادگیری زبان انگلیسی از یک مطالعه ساختاری و زمان‌بندی شده بهره بگیرید:

یکی از مواردیکه اکثر متخصصین زبان بر روی آن تأکید دارند، یادگیری براساس نظم است. حتی اگر فقط پنج یا ده دقیقه در طول روز وقت دارید، بهتر است راهی پیدا کنید تا از این زمان محدود هم به درستی برای یادگیری چیزهایی که زود فراموش می‌کنید، استفاده نمایید. اگر بعضی از لغات و واژگان برای شما دردسرساز شده‌اند و مدام از ذهنتان معنی آنها پاک می‌شود، می‌توانید آنها را در یک دفترچه کوچک یادداشت نمایید و در فواصل زمانی محدود بین کارها، آنها را مجددا تمرین کنید. اما برای اینکه روند یادگیری زبان برای شما سریعتر پیش برود، بهتر است از یک زمان ثابت و پایدار برای تمرین استفاده کنید. آموزش زبان انگلیسی را به یک عادت تبدیل کنید و مطمئن شوید که این عادت شما را به مهارت بالایی خواهد رساند. نشستن سه ساعته در یک روز از هفته در کلاس زبان نمی‌تواند روش ساده آموختن زبان انگلیسی را میسر کند، بلکه با مطالعه ساختاری و هدفمند می‌توانید آن را برای خود محقق نمایید.

 

7. در مورد نحوه استفاده از انگلیسی فکر کنید:

آموختن زبان انگلیسی

  یادگیری زبان انگلیسی: فکر کردن به هدف استفاده از زبان  

 

برای چه هدفی می‌خواهید از زبان انگلیسی استفاده کنید؟ و چرا به یادگیری زبان انگلیسی نیاز دارید؟ (برای تحصیل در خارج از کشور، جهت مسافرات یا شاهد هم برای تجارت!) اگر پاسخ درست و مناسبی به این دو پرسش پیدا کنید، یادگیری انگلیسی برای شما آسان خواهد شد. پس ابتدا فکر کنید و بعد آموزش را شروع نمایید. مثلا اگر شما در حال تحصیل در خارج از کشور باشید، به احتمال زیاد به حرف‌های طولانی اساتید در سر کلاس بایستی گوش دهید، باید قادر باشید تا مفاهیم گوینده را دنبال کنید و به زبان انگلیسی یادداشت‌برداری نمایید. اما اگر قصد شما از یادگیری زبان انگلیسی مسافرت است، به طیف متنوعی از عبارت‌ها که صحبت کردن را برای شما در موقعیت‌های مختلف آسان نماید، احتیاج پیدا خواهید کرد. حتی اگر بخواهید با آموزش انگلیسی به تجارت خود رونق دهید، به توانایی صحبت کردن تلفنی نیاز پیدا می‌کنید. هر کدام از این موقعیت‌ها کمی متفاوت است و شما احتمالا باید به تمرین بیشتر یا کمتر لیسینینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ بپردازید. مثلا اگر شما در خارج از کشور تحصیل می‌کنید، می‌توانید با تماشا کردن سخنرانی‌های آنلاین یا تد (TED) و یادداشت‌برداری از موضوع به افزایش مهارت خود کمک نمایید. در مجموع تلاش کنید تا موقعیت مورد نظر خود را شبیه‌سازی نمایید تا بتوانید مهارت‌های خود را در موقعیت‌های مشابه به سطح بالاتری برسانید.

 

8. سعی نکنید کامل باشید، هیچکس بدون عیب نیست:

سخت‌ترین مسئله در هنگام یادگیری انگلیسی این است که از اشتباه کردن نهراسید و از همین اشتباهات برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید. بسیاری از ما با زبان مادری خودمان احساس راحتی می‌کنیم و به راحتی می‌توانیم با آن ارتباط برقرار نماییم، ولی وقتی می‌خواهیم زبان دیگری را فرا بگیریم، ناخودآگاه کلمات و عبارت‌ها برای ما گیج‌کننده می‌شوند و احتمال اشتباه در تلفظ یا بیان کردن آنها افزایش می‌یابد. ما فکر می‌کنیم که دیگران بلافاصله شیوه صحبت کردنمان را مورد قضاوت قرار می‌دهند و در دلشان (یا شاید هم در جلوی روی خود ما) به ما می‌خندند. هر چند که کسی دوست ندارد در زندگی مورد تمسخر و استهزاء دیگران واقع شود، اما وقتی صحبت در مورد یادگیری هر مهارتی به خصوص زبان می‌شود، می‌توان از بعضی اصول اخلاقی صرف نظر کرد. به همین دلیل بدون ترس از بروز اشتباه، با دیگران ارتباط برقرار کنید و سعی نمایید تا این کار را همیشه تکرار کنید (اگر میزان اشتباهات خود را هر مرتبه کاهش دهید، این روش مثمر ثمر واقع خواهد شد). اشتباه و خطا بخشی از روند یادگیری زبان انگلیسی محسوب می‌شود. اگر توانستید چیزی بگویید که دیگران متوجه منظور شما شوند، در این فرآیند به مرحله‌ای از پیشرفت رسیده‌اید و همین مسیر را ادامه دهید.

 

9. از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید:

در نهایت به یاد داشته باشید که یادگیری انگلیسی باید توأم با لذت باشد. این روش آموختن زبان برای شما فرصت‌های هیجان‌انگیز و جدیدی را به وجود خواهد آورد. از نکاتی که در بالا ذکر شد، لذت بخش‌ترین آنها را انتخاب نمایید و سعی کنید تا در هنگام یادگیری زبان انگلیسی بیش از حد بر روی گرامر متمرکز نگردید. روشی را که بیشتر از همه از آن لذت می‌برید، پیدا کنید و آنها را رها نکنید. اگر به غیر از این 9 روش، از راهکارهایی دیگری برای آموختن زبان استفاده کرده‌اید و نتیجه گرفته‌اید، لطفا آن را با در قسمت نظرات در میان بگذارید تا بقیه مخاطبان بتوانند از آنها استفاد کنند.