زبان رسمی اتریش و لهجه های آن

اگر دقت کرده باشید هیچ زبانی به نام اتریشی وجود ندارد؛ پس در اتریش به چه زبانی صحبت می شود؟ آلمانی زبان رسمی کشور اتریش است؛ اما این شیوه کلامی با آنچه مردم آلمان از طریق آن صحبت می‌کنند تفاوت دارد و بیشتر تحت تاثیر گویش اتریشی - بایرنی (Austro-Bavarian) است. با این حال اگر تا انتهای این مطلب با شبکه مترجمین راستین همراه شوید؛ متوجه خواهید شد که در این کشور ساختارهای ارتباطی و گویش‌های زیادی رایج هستند.

 

تاریخچه زبان های مورد استفاده در اتریش

مرزهای اتریش در طول تاریخ همواره در معرض تغییر قرار داشته‌اند. این کشور حدود یک قرن پیش بخشی از امپراطوری چند قومیتی اتریشی مجاری (Austro-Hungarian Empire) بود. امروزه هم برخی از ساختارهای ارتباطی رایج آن دوران مانند مجارستانی، چکی، اسلواکی، کرواتی و اسلوونیایی هنوز هم تا حدی در این سرزمین به کار می‌روند.

مهاجرت‌ها باعث افزایش تنوع زبانی در اتریش شده است. در دهه‌های 1960 و 1970، عده‌ای کارگر مهاجر از ترکیه و یوگسلاوی به این کشور آمدند، و با آوردن ساختار ارتباطی و فرهنگ خود به این سرزمین باعث متنوع‌تر شدن این ترکیب چند فرهنگی شدند. به گونه‌ای که امروزه آلمانی اتریشی، کلمات و اصطلاحات زیادی را از زبان‌های چکی، مجاری، یدیش، ایتالیایی و اسلاوی جنوبی (South Slavic) وام گرفته است.

 

آلمانی زبان رسمی اتریش

زبان اتریشآلمانی زبان رسمی کشور اتریش است، و تقریباً همه مردم این سرزمین آن را یاد می‌گیرند و بدان صحبت می‌کنند. نزدیک به 97% تا 98% از مردم اتریش از طریق آلمانی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند؛ اما کمی بیش از 93% آن را زبان مادری خود می‌دانند. نشریات و اطلاعیه‌های رسمی نیز از طریق این سیستم ارتباطی منتشر می‌شوند. در ضمن آلمانی، زبان رسمی رسانه‌ها و مدارس در این کشور است.

اما چرا در اتریش به زبان آلمانی صحبت می شود؟ این مسئله بیشتر به تاریخچه این سرزمین مربوط است؛ زیرا اتریش قبلاً بخشی از آلمان بوده است. در واقع این دو کشور در گذشته بخشی از امپراطوری فرانک (Frankish Empire) بودند و بعدها جزئی از امپراطوری باواریا (Kingdom of Bavaria) سابق شدند.

 

سایر زبان های رسمی اتریش

اتریش همواره سعی کرده تنوع زبانی و فرهنگی خود را حفظ کند. در برخی از مناطق این کشور، اقلیت‌های قومی از حق آموزش و برقراری ارتباط رسمی به زبان مادری خود برخوردارند. در حقیقت مناطق جداگانه اتریش علاوه بر آلمانی، زبان‌های گروه‌های قومی مستقل را نیز به رسمیت می‌شناسند. این اقلیت‌های زبانی که در اتریش تحت حمایت قانونی قرار دارند؛ شامل کروات‌ها و مجارهای ایالت بورگن لاند (Burgenland)، و همچنین اسلوونی‌ها، اسلواکی‌ها و چک‌های کرنتن (Carinthian) هستند.

 

زبان های اقلیت در اتریش

در ضمن شیوه‌های کلامی دیگری نیز در اتریش وجود دارند که توسط منشور اروپایی زبان‌های منطقه‌ای یا اقلیت تحت حمایت قرار نمی‌گیرند؛ از آن جمله می‌توان به ینیش (Jenisch) و ویندیش (Windisch) که بخشی از زبان های اسلاوی هستند، اشاره کرد. در مناطق کرنتن و اشتایر مارک (Styria) از زبان ویندیش برای توصیف گویش‌های محلی اسلوونیایی که با کلمات متعدد آلمانی درهم آمیخته شده‌اند، استفاده می‌گردد.

زبان مهاجران ترک و یوگسلاوی نیز جزء زبان‌های اقلیت محافظت شده محسوب نمی‌گردد؛ به همین دلیل این شیوه‌های کلامی در مدارس اتریش آموزش داده نمی‌شوند. آرامی نیز یک نوع زبان نادر است که توسط جامعه مسیحیان آسوری در وین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

دیگر زبان های به کار رفته در اتریش

بیش از 40% از مردم اتریش به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند که کم و بیش با میانگین کشورهای اروپایی برابری می‌کند. به همین دلیل انگلیسی دومین زبان رایج در این کشور است و پس از آن فرانسوی قرار دارد که تقریباً 7% مردم به آن حرف می‌زنند. با این حال کمتر از 1% جمعیت اتریش، انگلیسی را زبان مادری خود می‌دانند. برخی دیگر از ساختارهای ارتباطی رایج در اتریش و درصد گویشوران آنها عبارتند از:

  • ایتالیایی: 5/5%
  • اسپانیایی: 2/5%
  • کرواتی: 2/25%
  • ترکی: 1/75%
  • روسی: 1/3%
  • مجاری: 1/13%
  • اسلوونیایی: 1/07%
  • لهستانی: 0/7%
  • اسلواکی: 0/66%

 

لهجه ها در اتریش

زبان اتریشآلمانی اتریشی از نظر نوشتاری و گفتاری یک زبان عالی است و یک نوع استاندارد از زبان آلمانی محسوب می‌شود. به همین دلیل هم از نظر واژگان و هم از نظر دستور زبان با دیگر نسخه‌های رایج آلمانی تفاوت دارد.

لهجه های اتریشی از یک زنجیره گویشی پیروی می‌کنند؛ به عبارت دیگر مرزهای ایالتی در این کشور نشان دهنده مرزهای طبیعی زبان نیستند. با این حال لهجه‌های آلمانی رایج در اتریش با گویش‌هایی که در ایالت‌های باواریا و بادن - وورتمبرگ (Baden-Württemberg) و شرق سوئیس رایج هستند، اشتراکات زیادی دارند.

همه ایالت‌های اتریش به جز فورآرلبرگ (Vorarlberg) به گویش باواریایی یا گونه‌ای از آن صحبت می‌کنند. با این حال شرق این کشور شاهد یک انتقال آرام بین گویش و زبان استاندارد آلمانی است؛ این بدان معنی است که حتی در موقعیت‌های رسمی نیز زبان استاندارد آلمانی با گویش ادا می‌شود. شنیدن لهجه‌های آلمانی در ایالت‌های تیرول (Tyrol) و فورآرلبرگ رایج است؛ اما در بقیه مناطق کشور اینگونه نیست.

در کنار اینها، تک تک ایالت‌های فدرال علاوه بر لهجه‌های محلی دارای گویش‌های منطقه‌ای هم هستند که تحت تاثیر نحوه صحبت کردن مردم در مرکز ایالت قرار دارند. لهجه وینی (Viennese) برجسته‌ترین آنهاست که بر بسیاری از گویش‌های دیگر تاثیر گذاشته است؛ به همین دلیل اکثر لهجه‌های رایج در این کشور، ترکیبی از باواریایی مرکزی و جنوبی، وینی و آلمانی عالی هستند.