آموزش زبان به کودکان برای تضمین آینده شغلی آنها

فکر می‌کنید چند درصد از مردم کشور ما توانایی تکلم به زبان‌های بین‌ المللی را دارند؟ چرا کلید واژه یادگیری زبان انگلیسی جزء پرطرفدارترین کلمات ایرانی‌ها برای جستجو در گوگل است؟ آیا ریشه عدم توانایی برای صحبت و آشنایی کامل با گفتارهای خارجی به دوران کودکی ما باز می‌گردد؟ یقینا دوران خردسالی نقش ویژه‌ای در تکامل ذهنی و آموزشی کودکان ایفا می‌کند؛ اما انتخاب کلام درست برای آموزش آنها نباید مورد غفلت والدین قرار گیرد. مشکل آموزش و یادگیری زبان تنها به کشور ما مربوط نمی‌شود.

بنا به گفته شورای فرهنگی بریتانیا (British Council)، حدود 62 درصد از افراد انگلیسی ‌زبان‌ قادر به صحبت از طریق گفتار دوم نیستند و بیشتر افراد در سن 14 سالگی، یادگیری سیستم ارتباطی خارجی را رها می‌کنند. صحبت کردن از طریق یک کلام دیگر، یکی از مفیدترین مهارت‌های زندگی به شمار می‌آید که فرد می‌تواند به آن دست یابد؛ اما با این وجود، کم‌تر از 20 درصد از دانش آموزان انگلیسی ‌زبان، هر نوع مطالعه زبانی را فراتر از سطح ابتدایی دنبال می‌کنند.

در دنیایی که به سمت جهانی شدن پیش می‌رود؛ مهارت‌هایی همچون یادگیری شیوه کلامی دوم می‌تواند فرصت‌هایی برای شما و یا حتی بچه‌هایتان به وجود آورد. چه در دنیای تجارت و چه در زندگی روزمره، مزایای زیادی را می‌توان برای دوزبانه بودن برشمرد و این فواید از دوران کودکی تا پیری در زندگی انسان‌ها نقش خود را نشان خواهد داد. پس با شبکه مترجمین راستین در این گفتار همراه باشید تا ببینید که آموزش زبان به کودکان چه دستاوردهایی خواهد داشت و چه زبان‌هایی می‌تواند برای یادگیری آنها مفید باشد.

 

افزایش قابلیت استخدام

آمارها نشان می‌دهد که مهارت در حداقل یک زبان خارجی می‌تواند قابلیت استخدام یک فرد را تا 25 درصد بهبود بخشد. همچنین افراد دوزبانه معمولاً بین 5 تا 20 درصد بیشتر از کسانیکه تنها از طریق یک گفتار صحبت می‌کنند، می‌توانند درآمد داشته باشند. تقریبا نیمی از کارفرمایانی که به مهارت زبان خارجی به‌ عنوان یک ویژگی بسیار مهم توجه دارند، افراد را براساس این قابلیت استخدام می‌نمایند و وظایف سازمانی را با در نظر گرفتن این مسئله تعریف می‌کنند. هر چند یادگیری زبان، فرصت‌های در زمینه ترجمه از جمله ترجمه کتاب را نیز برای افراد فراهم می‌آورد؛ اما فواید کلی دیگری نیز برای آموختن این مهارت وجود دارد که می‌توانند به کودک شما کمک کند تا هم در طول مراحل رشد و هم بعدا در زندگی موفق شود.

 

 

بهبود عملکرد مغز

فرآیندهای درگیر در تلاش برای یادگیری یک زبان خارجی می‌تواند عملکرد مغز و شناخت کلی را ارتقاء دهد. دانش آموزانی که زبان را مطالعه می‌کنند، نه تنها در آزمون‌های استاندارد نمرات بالاتری به‌دست می‌آورند؛ بلکه از مهارت‌های حل مساله و تصمیم‌گیری بهتر، توانایی‌های انجام همزمان چند کار و بهبود حافظه کاری نسبت به کسانیکه نمی‌توانند از طریق گفتار دوم تکلم کنند، برخوردارند. از آنجا که مغز کودکان به گونه‌ای است که می‌توانند زبان را همانطور که بزرگ می‌شوند یاد بگیرند؛ بنابراین برای بیشتر آنها خیلی سخت نیست که به جای یک شیوه کلامی، دو زبان یا حتی بیشتر را یاد بگیرند. در کشور ما قومیت‌های زیادی زندگی می‌کنند که اغلب بچه‌های آنها می‌توانند علاوه بر فارسی، به کلام محلی خودشان نیز صحبت کنند؛ پس امکان یادگیری زبان خارجی در همان سنین برای آنها وجود دارد.

 

آموزش زبان به کودکان

آموزش زبان به کودکان

 

معرفی زبان‌های پرکاربرد برای یاد دادن به کودکان

با توجه به اینکه تعداد زبان‌های جهان بیش از 6500 عدد تخمین زده می‌شود؛ لذا تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک ارزش صرف زمان و تلاش برای تسلط بر آن را دارد، دشوار است. خوشبختانه مطالعه اخیر انجام شده توسط مراکز تحقیقات تجاری و اقتصادی (Centre for Economics and Business Research) به روشن شدن این موضوع تا حد زیادی کمک کرده ‌است. این تیم بر روی بیش از دو هزار تن از والدین دارای کودکان زیر 18 سال به همراه 500 تن از مدیران تجاری، تحقیق انجام داده است.

هدف آنها پیدا کردن بهترین و مناسب‌ترین زبان‌ها جهت آموزش به کودکان بود تا از طریق آنها بتوانند به آینده شغلی بهتری دست پیدا کنند. نتایج این موسسه نشان می‌دهد که زبان‌های چینی ماندارین، فرانسوی و آلمانی جزء مناسبترین گفتارهایی هستند که کودکان برای رسیدن به فرصت‌های شغلی بهتر می‌توانند آنها را فرا گیرند. با در نظر گرفتن این موضوع، در این بخش یک مرور دقیق‌تر از شش زبانی که باید به کودکان خود آموزش دهید تا چشم‌انداز شغلی خود را ارتقا دهند، آورده شده ‌است.

 

زبان چینی ماندارین

علی‌ رغم پیچیدگی و دشواری‌های زبانی، هیچ شکی وجود ندارد که گفتارهایی مانند چینی ماندارین (Mandarin)، فرصت‌هایی را برای تجارت و رسیدن به آینده شغلی بهتر ایجاد خواهند کرد. این شیوه کلامی بیش از هر زبان دیگری در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و حدود 15 درصد از جمعیت جهان از طریق آن تکلم می‌کنند. توانایی در زبان ماندارین به شما این امکان را می‌دهد تا به بزرگ‌‌ترین اقتصاد و نیروی کار جهان که بیش از 1/2 میلیارد نفر در آن حضور دارند، دسترسی پیدا کنید. شاید امکان یادگیری چینی ماندارین برای کودک شما کمی سخت باشد و از نظر هزینه به شما فشار وارد نماید؛ اما مطمئن باشید که فرصت‌های شغلی این سیستم گفتاری در آینده بی‌نظیر خواهد بود.

 

 

زبان فرانسوی

انبوه کشورهای آفریقایی به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند؛ بنابراین بازار عظیمی برای تجارت در این کشورها ایجاد شده است. امروزه شرکت‌های بسیاری در کشور ما هم به فکر سرمایه‌گذاری در این قاره هستند و تمایل دارند تا افرادیکه به این زبان مسلط هستند و می‌توانند ترجمه فارسی به فرانسه را به خوبی انجام دهند را استخدام نمایند. دورنمای تجارت در آفریقا و حتی کار در کانادا بسیار روشن است؛ پس یادگیری زبان فرانسوی برای کودکان شما می‌تواند دستاوردهای فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

 

زبان آلمانی

آلمان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپا، طیف وسیعی از فرصت‌ها را برای کار و تحصیل در اختیار افراد قرار می‌دهد. به دلیل سخت بودن زبان آلمانی، یادگیری آن قدری مشکل بوده؛ اما اگر می‌خواهید شغلی داشته باشید تا هیچگاه وارد دوران رکود و بحران نگردید، آلمانی را انتخاب کنید. آلمان جزء محدود کشورهایی بود که در برابر بحران اقتصادی سال 2008 توانست ایستادگی کند و حتی ویروس کرونا نیز نتوانست اقتصاد آن را با چالش زیادی مواجه نماید. پس وقتی به یادگیری زبان آلمانی می‌اندیشید؛ فکر سخت بودن آن را از ذهن بیرون کرده و به فرصت‌های کاری عالی در آینده بیندیشید.

 

بهترین زبان برای یاد دادن به کودکان

مناسب ترین زبان برای یاد دادن به کودکان

 

زبان انگلیسی

به دلیل بین المللی بودن زبان انگلیسی، بیشتر والدین آرزو دارند تا فرزندانشان به شکلی عالی و بی‌نقص این کلام را فرا بگیرند. بخش عظیمی از شرکت‌ها بر روی دانستن این ساختار ارتباطی و حتی توانایی ترجمه انگلیسی به فارسی تأکید ویژه‌ای دارند و اغلب خواهان جذب افرادی هستند که به زبان انگلیسی به صورت کامل مسلط باشند. پس نگرانی والدین بی‌راه نیست و هر چقدر مهارت‌های یادگیری این گفتار توسعه پیدا کند؛ شانس برای به دست آوردن شغل مناسب در آینده بیشتر خواهد شد.

 

زبان روسی

روسیه یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپا است (‏این کشور در مسیر رسیدن به آلمان تا سال 2030 قرار دارد)‏. مهارت در زبان روسی، فرصت‌های کاری زیادی را در بزرگ‌ترین کشور جهان (‏برحسب منطقه) ‏به وجود خواهد آورد. با توجه به نزدیکی روابط ایران و روسیه انتظار می‌رود که سطح مبادلات تجاری و حتی مراودات فرهنگی بیش از گذشته افزایش پیدا کند، بنابراین دانستن روسی می‌تواند در سطح‌های مختلفی باعث ایجاد اشتغال برای فرزندانتان در آینده گردد.

 

 

زبان اسپانیایی

دومین زبان رایج دنیا است و حدود نیم میلیارد نفر در دنیا از طریق آن صحبت می‌کنند. حتی در اوایل دهه 80 شمسی به واسطه تجارت فراوان شرکت‌های ایرانی با کشورهای آمریکای لاتین، بحث ترجمه متون اسپانیایی به فارسی متون رونق بسیاری داشت. یادگیری زبان اسپانیایی می‌تواند درهای کار در اسپانیا، کشورهای آمریکای ‌لاتین و بخش‌های خاصی از ایالات ‌متحده را باز کند (در مطلبی تحت عنوان "10 نکته حالب در مورد زبان اسپانیایی" به این موارد بیشتر اشاره کرده ایم). اقتصادهای آمریکای ‌لاتین مانند آرژانتین، شیلی و کلمبیا از سریع‌ترین رشد در جهان برخوردارند؛ پس اسپانیایی فرصت‌های زیادی را هم برای تجارت و هم برای کار در اختیار فرزندانتان در آینده خواهد گذاشت.

 

آموزش زبان عاملی برای افزایش شانس کودکان در آینده

آموزش زبان خارجی به کودکان، مهارت‌های فوق‌العاده‌ای به آنها اضافه می‌کند که می‌تواند شانس استخدام را به میزان قابل‌ توجهی افزایش دهد. این نوع یادگیری می‌تواند به بهبود واقعی هر جنبه از زندگی آکادمیک و کاری آنها کمک کند. آموزش زبان به کودک شما، نه تنها می‌تواند به بهبود عملکرد تحصیلی او منجر شود؛ بلکه وی را از هر متقاضی یک زبانه در نظر کارفرمایان آینده بسیار بالاتر قرار می‌دهد. تشویق به یادگیری زبان دوم در کودکان جزء تلاش‌های ارزشمند پدر و مادران به شمار می‌آید که امیدوار هستند با این روش بتوانند هم امکان استخدام کودکانشان را در آینده افزایش دهند و هم حس کنجکاوی برای بررسی جهان و قدردانی از فرهنگ‌های دیگر را در آنها تقویت نمایند. امیدواریم این گفتار، مطالب مفیدی را در خصوص اهمیت یادگیری زبان به کودکان در اختیار شما قرار داده باشد. انشاالله با بهره‌گیری از این مطالب بتوانید فرزندان موفق و با مهارتی را برای آینده ترتیب کنید. لطفا نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.