تضمین آینده شغلی فرزندان با آموزش زبان به آنها

در دنیایی که به سمت جهانی شدن پیش می‌رود؛ مهارت‌هایی همچون یادگیری زبان دوم می‌تواند فرصت‌هایی بی‌شماری برای فرزندتان به وجود آورد. چه در دنیای تجارت و چه در زندگی روزمره، مزایای زیادی را می‌توان برای دو زبانه بودن برشمرد، و این فواید از دوران کودکی تا پیری در زندگی انسان‌ها نقش خود را نشان خواهد داد. پس با شبکه مترجمین راستین در این گفتار همراه باشید تا ببینید که آموزش زبان به کودکان چه دستاوردهایی خواهد داشت و چه زبان‌هایی می‌تواند برای یادگیری آنها مفید باشد.

 

فواید آموزش زبان به کودکان

بنا به گفته شورای فرهنگی بریتانیا (British Council)، حدود 62 درصد از افراد انگلیسی ‌زبان‌ قادر به صحبت به زبان دوم نیستند و بیشتر دانشجویان در سن 14 سالگی، یادگیری سیستم ارتباطی خارجی را رها می‌کنند. تسلط به زبان دوم یکی از مفیدترین مهارت‌های زندگی به شمار می‌آید که فرد می‌تواند به آن دست یابد؛ اما با این وجود، کم‌تر والدین به این موضوع به عنوان یکی از ارکان تربیتی فرزندان خود توجه می‌کنند. بهرحال آموزش زبان به کودکان مزایای زیر را به دنبال دارد.

 

افزایش قابلیت استخدام

آمارها نشان می‌دهند که مهارت در حداقل یک زبان خارجی می‌تواند قابلیت استخدام یک فرد را تا 25 درصد بهبود بخشد. همچنین افراد دوزبانه معمولاً بین 5 تا 20 درصد بیشتر از افرادیکه تنها به یک شیوه کلامی صحبت می‌کنند، می‌توانند درآمد داشته باشند. تقریبا نیمی از کارفرمایانی که به مهارت زبان خارجی به‌ عنوان یک ویژگی بسیار مهم توجه دارند؛ افراد را براساس این قابلیت استخدام می‌نمایند و وظایف سازمانی را با در نظر گرفتن این مسئله تعریف می‌کنند.

 

بهبود عملکرد مغز

فرآیندهای درگیر در تلاش برای یادگیری یک زبان خارجی می‌توانند عملکرد مغز و شناخت کلی را ارتقاء دهند. دانش آموزانی که زبان را مطالعه می‌کنند هم در آزمون‌های استاندارد نمرات بالاتری به‌دست می‌آورند، و هم از مهارت‌های حل مساله و تصمیم‌گیری بهتر، توانایی‌های انجام همزمان چند کار و بهبود حافظه کاری نسبت به کسانیکه نمی‌توانند به زبان دوم صحبت کنند، برخوردارند.

از آنجا که مغز کودکان به گونه‌ای است که می‌توانند زبان را همانطور که بزرگ می‌شوند یاد بگیرند؛ بنابراین برای بیشتر آنها خیلی سخت نیست که به جای یک شیوه کلامی، دو زبان و یا حتی بیشتر را بیاموزند. در کشور ما قومیت‌های زیادی زندگی می‌کنند که اغلب بچه‌های آنها می‌توانند علاوه بر فارسی، به زبان محلی خودشان نیز صحبت کنند؛ پس امکان یادگیری زبان خارجی در همان سنین برای آنها وجود دارد.

 

آموزش زبان به کودکان

آموزش زبان به کودکان

 

زبان‌ های کاربردی برای آموزش به کودکان

با توجه به اینکه تعداد زبان‌های جهان بیش از 6500 زبان تخمین زده می‌شود؛ لذا تصمیم‌ گیری در مورد اینکه کدام یک ارزش صرف زمان و تلاش برای تسلط بر آن را دارد، دشوار است. خوشبختانه مطالعه اخیر انجام شده توسط مراکز تحقیقات تجاری و اقتصادی (Centre for Economics and Business Research) به روشن شدن این موضوع تا حد زیادی کمک کرده ‌است. این تیم بر روی بیش از دو هزار تن از والدین دارای کودکان زیر 18 سال به همراه 500 تن از مدیران تجاری، تحقیق انجام داده است.

هدف این مرکز تحقیقاتی پیدا کردن بهترین و مناسب‌ترین زبان‌ها جهت آموزش به کودکان بود تا از طریق آنها بتوانند به آینده شغلی بهتری دست پیدا کنند. نتایج این موسسه نشان داد که شش زبان زیر می‌توانند کودکان را برای رسیدن به فرصت‌های شغلی بهتر در آینده یاری دهند.

 

چینی ماندارین

علی‌رغم پیچیدگی و دشواری‌های زبانی، هیچ شکی وجود ندارد که گفتارهایی مانند چینی ماندارین (Mandarin)، فرصت‌هایی را برای تجارت و رسیدن به آینده شغلی بهتر ایجاد خواهند کرد. این شیوه کلامی بیش از هر زبان دیگری در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و حدود 15 درصد از جمعیت جهان از طریق آن تکلم می‌کنند. توانایی در زبان ماندارین به شما این امکان را می‌دهد تا به بزرگ‌‌ترین اقتصاد و نیروی کار جهان که بیش از 1/2 میلیارد نفر در آن حضور دارند، دسترسی پیدا کنید. شاید امکان یادگیری چینی ماندارین برای فرزندتان کمی سخت باشد و از نظر هزینه به شما فشار وارد نماید؛ اما مطمئن باشید که فرصت‌های شغلی این سیستم گفتاری در آینده بی‌نظیر خواهد بود.

 

 

 فرانسوی

انبوه کشورهای آفریقایی به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند؛ بنابراین بازار عظیمی برای تجارت در این کشورها ایجاد شده است. امروزه شرکت‌های بسیاری در کشور ما هم به فکر سرمایه‌گذاری در این قاره هستند و تمایل دارند تا افرادیکه به این زبان مسلط هستند و می‌توانند ترجمه فارسی به فرانسه را به خوبی انجام دهند را استخدام نمایند. دورنمای تجارت در آفریقا و حتی کار در کانادا بسیار روشن است؛ پس یادگیری زبان فرانسوی برای کودکان شما می‌تواند دستاوردهای فوق‌ العاده‌ای داشته باشد.

 

آلمانی

آلمان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپا، طیف وسیعی از فرصت‌ها را برای کار و تحصیل در اختیار افراد قرار می‌دهد. به دلیل سخت بودن زبان آلمانی، یادگیری آن قدری مشکل بوده؛ اما اگر می‌خواهید شغلی داشته باشید تا هیچگاه وارد دوران رکود و بحران نگردید، آلمانی را انتخاب کنید. آلمان جزء محدود کشورهایی بود که در برابر بحران اقتصادی سال 2008 توانست ایستادگی کند و حتی ویروس کرونا نیز نتوانست اقتصاد آن را با چالش زیادی مواجه نماید. پس وقتی به یادگیری زبان آلمانی می‌اندیشید؛ فکر سخت بودن آن را از ذهن بیرون کرده و به فرصت‌های کاری عالی در آینده بیندیشید.

 

بهترین زبان برای یاد دادن به کودکان

مناسب ترین زبان برای یاد دادن به کودکان

 

انگلیسی

به دلیل بین المللی بودن زبان انگلیسی، بیشتر والدین آرزو دارند تا فرزندانشان به شکلی عالی و بی‌نقص این کلام را فرا بگیرند. بخش عظیمی از شرکت‌ها بر روی دانستن این ساختار ارتباطی و حتی توانایی ترجمه انگلیسی به فارسی تأکید ویژه‌ای دارند و اغلب خواهان جذب افرادی هستند که به زبان انگلیسی به صورت کامل مسلط باشند. پس نگرانی والدین بی‌راه نیست و هر چقدر مهارت‌های یادگیری این گفتار توسعه پیدا کند؛ شانس برای به دست آوردن شغل مناسب در آینده بیشتر خواهد شد.

 

روسی

روسیه یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپا است (‏این کشور در مسیر رسیدن به آلمان تا سال 2030 قرار دارد)‏. مهارت در زبان روسی، فرصت‌های کاری زیادی را در بزرگ‌ترین کشور جهان (‏برحسب منطقه) ‏به وجود خواهد آورد. با توجه به نزدیکی روابط ایران و روسیه انتظار می‌رود که سطح مبادلات تجاری و حتی مراودات فرهنگی بیش از گذشته افزایش پیدا کند، بنابراین دانستن روسی می‌تواند در سطح‌های مختلفی باعث ایجاد اشتغال برای فرزندانتان در آینده گردد.

 

اسپانیایی

دومین زبان رایج دنیا است و حدود نیم میلیارد نفر در دنیا از طریق آن صحبت می‌کنند. حتی در اوایل دهه 80 شمسی به واسطه تجارت فراوان شرکت‌های ایرانی با کشورهای آمریکای لاتین، بحث ترجمه متون اسپانیایی به فارسی متون رونق بسیاری داشت. یادگیری زبان اسپانیایی می‌تواند درهای کار در اسپانیا، کشورهای آمریکای ‌لاتین و بخش‌های خاصی از ایالات ‌متحده را باز کند (در مطلبی تحت عنوان "10 حقیقت حالب در مورد زبان اسپانیایی" به این موارد بیشتر اشاره کرده ایم). اقتصادهای آمریکای ‌لاتین مانند آرژانتین، شیلی و کلمبیا از سریع‌ترین رشد در جهان برخوردارند؛ پس اسپانیایی فرصت‌های زیادی را هم برای تجارت و هم برای کار در اختیار فرزندانتان در آینده خواهد گذاشت.

 

کلام پایانی

اگر می‌خواهید آینده شغلی فرزندتان تضمین شود؛ آموزش زبان را جدی بگیرید. در واقع با این کار نه تنها به بهبود عملکرد تحصیلی او کمک می‌کنید؛ بلکه وی را از هر متقاضی یک زبانه در نظر کارفرمایان آینده بسیار بالاتر قرار می‌دهید. همچنین حس کنجکاوی برای بررسی جهان و قدردانی از فرهنگ‌های دیگر را در کودک تقویت می‌کنید.

امیدواریم این گفتار، مطالب مفیدی را در خصوص اهمیت یادگیری زبان به کودکان در اختیار شما قرار داده باشد. انشاالله با بهره‌گیری از این مطالب بتوانید فرزندان موفق و با مهارتی را برای آینده تربیت کنید. لطفاً نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.