8 شغل مورد نیاز و پرتقاضا در آلمان امروز

آلمان به دلیل استاندارد بالای زندگی، حمل و نقل عمومی عالی و داشتن شهرهای قابل سکونت بسیار، به مقصد مهاجرت کاری خیلی‌ها در سراسر جهان تبدیل شده است. علاوه بر این کمبود کارگران ماهر در آلمان به این معنی است که فرصت‌های کاری زیادی برای متخصصان آموزش دیده و تحصیل کرده در این کشور وجود دارد. از اینرو ما در ادامه این مطلب شبکه مترجمین راستین قصد داریم تعدادی از بهترین و پرتقاضا ترین حوزه‌های کاری در آلمان را به شما معرفی کنیم.

 

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

برای پیدا کردن شغل در بسیاری از حوزه‌های زیر لزوماً مجبور نیستید که به زبان آلمانی صحبت کنید؛ اما آشنایی با آن شانس پیدا کردن یک شغل رویایی در این کشور را برایتان افزایش می‌دهد.

 

1. علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات (IT) و توسعه نرم افزار

جای تعجب نیست که در یک اقتصاد بزرگ توسعه یافته مانند آلمان، تقاضای زیادی برای متخصصان فناوری وجود داشته باشد. در شهرهایی مانند برلین به دلیل اینکه استارت ‌آپ‌‌های فناوری بسیاری وجود دارند؛ لذا فرصت‌‌های شغلی زیادی برای افراد حرفه‌‌ای با مهارت‌های علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات و توسعه نرم ‌افزار وجود دارد. بنابراین اگر در این زمینه‌ها مهارت دارید؛ برای یافتن کار در آلمان مشکلی نخواهید داشت.

 

2. مهندسی الکترونیک

تخصص در زمینه مهندسی الکترونیک به شما امکان می‌دهد در آلمان به مشاغل سطح بالایی در این زمینه دسترسی پیدا کنید. در اقتصاد توسعه یافته این کشور اروپایی، تقاضای زیادی برای ساخت قطعات، دستگاه‌ها و سیستم‌های الکترونیکی وجود دارد. بنابراین اگر شما یک مهندس الکترونیک ماهر هستید؛ به احتمال زیاد برای یافتن شغلی با درآمد خوب و مزایای عالی در هیچ کجای آلمان با مشکل روبه‌رو نخواهید شد.

 

3. مهندسی مکانیک

مهندسان مکانیک تقریباً در تمام بخش‌های صنعتی آلمان، از حوزه‌های اتوماسیون و انرژی‌‌های تجدیدپذیر گرفته تا زمینه‌های تولیدی و هوافضا می‌توانند فرصت‌های شغلی مناسبی پیدا کنند. زیرا طراحی، تحلیل و نگهداری سیستم‌های مکانیکی برای اقتصاد آلمان بسیار مهم است. این خبر خوبی برای مهندسان مکانیک است؛ چون شرکت‌های آلمانی همیشه به دنبال افراد با استعداد و متخصص در این زمینه هستند. در ضمن حقوق سالیانه مهندسان مکانیک در سطح بالایی قرار دارد و شرایط کاری عالی انتظار آنها را می‌کشد.

 

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

 

4. مدیریت حساب و تحلیل کسب و کار

هر کسب و کار بزرگی به دنبال اکانت منیجر (Account Manager) و کارشناسان خبره در زمینه تحلیل داده‌های تجاری است. در واقع وجود این افراد در زمینه حل مشکلات و تصمیم گیری در اداره شرکت‌ها بسیار مهم است؛ به همین دلیل تقاضا برای این حرفه‌ها در آلمان همواره روند رو به رشدی داشته است.

برخی از وظایف شغلی این افراد متخصص عبارتند از: افزایش فروش یک محصول یا خدمت، جستجوی فرصت‌های فروش و به حداکثر رساندن عملکرد پرسنل شرکت برای روان شدن روال کاری. متخصصان باتجربه در این حوزه در مراکز تجاری و مالی بزرگ آلمان مانند فرانکفورت، مونیخ و هامبورگ، موقعیت‌های شغلی مناسبی دارند؛ زیرا در آنجا داده‌های تجاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.

 

5. پرستاری و مراقبت های بهداشتی

در اقصی نقاط دنیا همیشه تقاضا برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد و آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. آلمان در زمینه متخصصان پزشکی آموزش دیده به ویژه پرستاران با کمبود زیادی مواجه است؛ چون امید به زندگی در این کشور بالاست و مراقبت از سلامت شهروندان در درجه اول اهمیت قرار دارد.

با این حال افراد متقاضی این نوع مشاغل در آلمان باید بتوانند خواسته‌های سختگیرانه وزارت بهداشت این کشور را برآورده کنند. در ضمن افراد متخصص تنها در صورتی می‌توانند در این زمینه موفق شوند که مهارت بالایی در زبان آلمانی داشته باشند. از طرفی مدارک سایر کشورها همیشه قابل انتقال به آلمان نیست؛ به همین دلیل فارغ التحصیلان برخی از کشورها برای پیدا کردن شغل باید دوره‌های آموزشی اضافی را پشت سر بگذارند.

 

 

6. متخصص گردشگری

آلمان کشوری زیبا با فرهنگی غنی، جنگل‌های زیبا و مناظر آرامش بخش است، و سالانه گردشگران زیادی از این سرزمین دیدن می‌کنند. این امر تقاضای زیادی برای استخدام متخصصان گردشگری برای مدیریت توریست در آلمان ایجاد کرده که هر یک از آنها مبلغ قابل توجهی برای کمک به گردشگران دریافت می‌کنند.

 

7. تحقیقات علوم اعصاب (نوروساینس)

اگر به دنبال یک شغل مناسب در آلمان هستید؛ تحقیقات علوم اعصاب یک گزینه عالی برای انتخاب است. در صورتیکه بتوانید به عنوان یک عصب پژوه در این کشور به کار مشغول شوید؛ از نظر مالی درآمد خوبی خواهید داشت و می‌توانید زندگی لوکسی را تجربه نمایید.

 

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

 

8. مهندسی عمران و معماری

نرخ بهره بانکی پایین در سال‌های اخیر باعث افزایش تقاضا برای مسکن شده است، و در نتیجه زمینه را برای جذب مهندسان عمران و معماری آموزش دیده در آلمان فراهم کرده است. صنعت ساخت و ساز پویای این کشور در حال حاضر حدود 2 میلیون نفر را در استخدام خود دارد که مهندسان عمران و معماران جزء پر درآمدترین آنها هستند.

از اینرو مجموعه مهارت‌های مورد نیاز برای انجام پروژه‌های ساختمانی یا برنامه ریزی برای ساخت شهرها و مناطق مختلف به شدت در آلمان مورد نیاز است. هر چند سطح دستمزد این افراد براساس معیارهایی مانند صنعت مورد فعالیت، موقعیت مکانی، نوع قرارداد کاری و ... به طور قابل توجهی متفاوت است؛ اما متخصصان در این حوزه‌ها همواره دستمزد مناسبی دریافت می‌کنند.

 

سخن آخر

خواه در آلمان زندگی کنید و خواه به دنبال فرصت‌‌های حرفه‌‌ای جدید باشید؛ همواره فرصت‌‌های شغلی هیجان ‌انگیز و مناسبی انتظار شما را در این کشور می‌کشند و راه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارند. همانطور که مشاهده کردید فرصت‌های شغلی مورد تقاضا در این کشور تنها در توسعه فناوری و مهندسی خلاصه نمی‌شوند؛ بلکه در حوزه‌های خدمات عمومی و بسیاری از زمینه‌های دیگر همیشه فرصت کاری برای افراد ماهر و آموزش دیده وجود دارد. در اینجا ما تنها برخی از فرصت های شغلی پرتقاضا در آلمان را به شما معرفی کردیم. فراموش نکنید که اقتصاد آلمان همیشه برای افراد سخت کوش و مصمم امکان پیشرفت را فراهم می‌کند.