جملات مفید ژاپنی برای کمک خواستن در مواقع اضطراری

به احتمال زیاد هدفتان از یادگیری زبان ژاپنی یا سفر به این کشور است و یا می‌خواهید در آنجا به کار و تحصیل بپردازید. در هر صورت در هنگام فراگیری هر نوع شیوه کلامی باید بتوانید نحوه تقابل با موقعیت‌های روزمره را یاد بگیرید و در مواقع لزوم از عبارات اضطراری از جمله درخواست کمک استفاده کنید.

اگر چه معمولاً چنین موقعیت‌هایی توسط افرادیکه تسلط چندانی به زبان ژاپنی ندارند نیز قابل حل و فصل است؛ اما یادگیری عبارت‌هایی که در این مطلب شبکه مترجمین راستین به آنها پرداخته می‌شود می‌تواند میزان چالش‌ها را به حداقل برساند. به همین دلیل بهتر است برخی از عبارت های مفید ژاپنی که در مواقع اضطراری به کمک شما می‌آیند را حفظ کنید.

 

عبارت های ژاپنی برای درخواست کمک در مواقع اضطراری

در مواقع اضطراری باید با آمبولانس، پلیس یا آتش نشانی تماس بگیرید. در ضمن می‌توانید از همسایگان یا افراد رهگذر نیز کمک بخواهید. در اینگونه مواقع اگر بتوانید به درستی با یک گویشور ژاپنی ارتباط برقرار کنید؛ می‌توانید جان خود را نجات دهید.

در هنگام صحبت با پرسنل اعزامی از اینگونه سازمان‌ها باید بتوانید وضعیت خود و موقعیت مکانیتان را توضیح دهید. در عین حال باید قادر باشید آنچه را طرف مقابل می‌گوید درک کنید. به همین دلیل باید هر روز روی مهارت‌های شنیداری و گفتاری خود کار کنید، و به درستی از عبارات و کلمات زیر در کلامتان بهره بگیرید.

 

جملات مفید ژاپنی

 

10 عبارت مهم ژاپنی برای کمک خواستن

اگر چه در سازمان آتش نشانی توکیو (Tokyo Fire Department) برخی از اپراتورها به زبان انگلیسی تسلط دارند؛ اما شما باید خود را برای صحبت کردن به زبان ژاپنی در شرایط اضطراری آماده کنید.

کانجی

روماجی

معنی

警察に電話してください

keisatsu o yonde kudasai

لطفاً به پلیس زنگ بزنید.

助けてください

tasukete kudasai

لطفاً به من کمک کنید.

救急車に電話してください

kyūkyūsha wo yonde kudasai

لطفاً یک آمبولانس خبر کنید.

医者を呼んで下さい

isha o yonde kudasai

لطفاً به یک پزشک زنگ بزنید.

救急車お願いします

kyūkyūsha onegai shimasu

لطفاً یک آمبولانس بفرستید.

けがをしました

kega wo shimashita

من زخمی شده‌ام.

火があります

kaji desu

اینجا آتش گرفته است.

事故が** です**

jiko desu

اینجا یک تصادف رخ داده است

気分が良くありません

kibun ga amari yokuarimasen

من زیاد حالم خوب نیست

パスポートを失くしました

passupoto wo nakushimashita

من پاسپورتم را گم کرده‌ام

 

تلفن های اضطراری در ژاپن

شما علاوه بر یادگیری عبارت های پرکاربرد زبان ژاپنی، باید بتوانید در مواقع اضطراری کمک بخواهید و آماده باشید تا شرایط خود را به این شیوه کلامی توضیح دهید.

در ژاپن برای تماس با شماره تلفن‌های اضطراری، نیازی به سیم کارت مخصوص این کشور ندارید. از هر خطی اعم از تلفن ثابت، همراه یا تلفن‌های همگانی می‌توانید با شماره‌های اضطراری تماس بگیرید. در این صورت تنها کافی است گوشی تلفن را بردارید و دکمه قرمز اضطراری را فشار دهید؛ این کار برای شما هیچ هزینه‌ای در بر ندارد. برای دریافت کمک در شرایط اضطراری مختلف باید کلمات ژاپنی زیر را حفظ کنید:

کانجی

روماجی

معنی و شماره تلفن

警察

keisatsu

پلیس: 110

消防士

syōbōshi

آتش نشانی: 119

救急車

kyūkyūsha

آمبولانس: 119

海上保安** 庁**

kaijō hoan-chō

گارد ساحلی ژاپن: 118

اگر شاهد وقوع یک جنایت یا حادثه در دریا بودید؛ باید با این گارد تماس بگیرید.

پس از رسیدن آمبولانس، در صورت نیاز به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل خواهید شد. در ژاپن حمل و نقل بیماران با آمبولانس و خدمات نجات و آتش نشانی رایگان است. اما در صورتیکه بیمه درمانی این کشور را نداشته باشید؛ ممکن است هزینه درمان‌های لازم از شما گرفته شود.

 

کلمات ژاپنی مفید برای توضیح وضعیت اضطراری

وقتی که با یکی از شماره های اضطراری در ژاپن تماس می‌گیرید؛ با پرسنل آموزش دیده‌ای در ارتباط خواهید بود که باید جزئیات بیشتری از موقعیت خود را در اختیار آنها قرار دهید. شما باید در اینگونه مواقع آهسته صحبت کنید تا طرف مقابل شرایط شما را درک کند و کمک‌های مورد نیاز را برایتان ارسال کند.

شما باید بتوانید اطلاعات زیر را انتقال دهید:

کانجی

روماجی

معنی جمله

私の名前は** … **です

watashi no namae wa… desu

اسم من ... است.

私の電話番号は** … **** です**

watashi no denwa bango wa…desu

شماره تلفن من ... است.

私の住所は** … **です

watashi no jyuushyo wa… desu

آدرس من ... است.

私の症状は…です

watashi no shōjō wa… desu

علائم من عبارتند از:

اگر نمی‌توانید مکان فعلی خود را به درستی به زبان ژاپنی توضیح دهید؛ بهتر است از یک فرد بومی کمک بخواهید. برای اینکه امدادگران بتوانند شما را پیدا کنند باید موقعیتتان را دقیقاً متوجه شوند. اگر از تلفن عمومی استفاده کنید؛ پرسنل اورژانس به طور خودکار محل حضورتان را ردیابی می‌کنند. در صورتیکه از طرف شخص دیگری با آمبولانس تماس می‌گیرید؛ باید به محض شنیدن صدای آژیر آمبولانس، خود را به آن برسانید و محلی که بیمار قرار دارد را به آنها نشان دهید.

 

جملات کمک خواستن به ژاپنی

 

نحوه یادگیری عبارت های کمک خواستن در زبان ژاپنی

اگر چه برخی از اپراتورهای اورژانس ژاپن می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند؛ اما یادگیری برخی از اصطلاحات کلیدی ژاپنی به شما کمک می‌کند تا خدمات بهتری دریافت نمایید و سریعتر مشکلات خود را برطرف کنید.

راه‌های زیادی برای یادگیری سریع اینگونه عبارت‌ها وجود دارد. به گفته اساتید مطرح زبان ژاپنی، بهترین روش فراگیری و تسلط، گوش دادن و تکرار کلمات تا جایی است که ملکه ذهن شوند. وقتی مغز شما به استفاده از واژگان جدید ژاپنی عادت کرد؛ مدیریت هر شرایطی، از جمله شرایط اضطراری برایتان آسان‌تر می‌شود.

بنابراین بهتر است دیکشنری‌های صوتی را در تمرینات روزانه یادگیری زبان بگنجانید. وقتی اعتماد به نفس کافی پیدا کردید؛ می‌توانید یک گام به پیش بروید و مکالمه را شروع کنید. قطعاً این بهترین راه برای یادگیری تمام کلمات ژاپنی است که در مواقع اضطراری باید بلد باشید. در ضمن با این کار تلفظ و مهارت‌های گفتاری خود را نیز بهبود می‌بخشید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 4 زبان رسمی کشور سنگاپور