آموزش اعداد ژاپنی و نحوه شمارش آنها

برای سفر به ژاپن بیش از هر چیزی به یادگیری نحوه شمارش اعداد در زبان ژاپنی نیاز دارید؛ زیرا هر جاییکه بروید از تاکسی گرفته تا رستوران، مجبورید مقصود خود را با اعداد بیان کنید. خبر خوب این است که اعداد ژاپنی از نمونه انگلیسی پیچیده‌تر نیستند و زمانیکه با سیستم منطقی آنها آشنا شوید؛ یادگیری آنها حتی آسان‌تر نیز می‌شود. با این وجود شمارش در ژاپنی به دلیل وجود سیستم‌های متعدد دشوار است. ولی اگر اصولی که در ادامه این مطلب شبکه مترجمین راستین به شما معرفی می‌کنیم را یاد بگیرید؛ در شمارش اعداد به زبان ژاپنی به مشکل جدی برخورد نمی‌کنید.

 

سیستم شمارش در زبان ژاپنی چگونه است؟

شاید قبل از آغاز این مطلب این سوال برایتان پیش آید که آیا مجبور هستید تمام اعداد ژاپنی را در هیراگانا، کاتاکانا و کانجی به خاطر بسپارید؟ خوشبختانه شمارگان عربی (مثل 1، 2 و 3) در ژاپنی نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین به احتمال زیاد به ندرت موقعیتی پیش می‌آید که مجبور شوید عددی مثل 5870624 را در هیراگانا، کاتاکانا یا کانجی بنویسید. اگرچه گاهی اوقات اعداد بزرگ (مثلاً هزار) به زبان کانجی نوشته می‌شوند؛ اما تعداد زیادی از آن واحدها در زندگی روزمره به کار نمی‌روند.

پس نگران نباشید؛ چون با یادگیری صفر تا ده و چند واحد اعداد بزرگتر می‌توانید بخش عظیمی از مسیر یادگیری اعداد ژاپنی را طی نمایید. علاوه بر این کلمات مرتبط با اعداد زیاد بزرگ نیستند و کانجی‌های مربوطه نسبتاً ساده هستند. بنابراین با ترکیب کمتر از 20 کاراکتر می‌توان بیشتر اعداد ژاپنی را نوشت.

 

نحوه شمارش صفر تا 10

یادگیری اعداد ژاپنی نه تنها به شما امکان می‌دهند که از آنها برای شمارش استفاده کنید؛ بلکه پایه‌هایی را می‌سازند که برای ساخت کلمات شمارشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس بیایید با هم مجموعه اصلی اعداد ژاپنی از 1 تا 10 را در سیستم‌های نوشتاری مختلف مرور کنیم.

عدد هیراگانا کاتاکانا کانجی روماجی
صفر れい、ぜろ レイ、ゼロ rei یا zero
1 いち イチ ichi
2 ni
3 さん サン san
4 し、よん シ、ヨン shi یا yon
5 go
6 ろく ロク roku
7 しち、なな シチ、ナナ shichi یا nana
8 はち ハチ hachi
9 きゅう、く キュウ、ク kyuu یا ku
10 じゅう ジュウ juu

اگر در بالا دقت کرده باشید اعداد ژاپنی 4 و 7 با دو کلمه متفاوت بیان می‌شوند. اولین کلمات یعنی yon و nana بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا shi در زبان ژاپنی به معنی مرگ است. پس بهتر است در مکالمه‌های خود از این واژه استفاده نکنید تا صحبت‌هایتان بار معنایی منفی نداشته باشند.

 

اعداد ژاپنی

 

نحوه شمارش 11 تا 90

وقتی بر اعداد فوق مسلط شدید؛ می‌توانید آنها را روی هم قرار دهید تا به ارقام بالاتر برسید. به عنوان مثال در صورتیکه じゅう (10, juu) را با いち (1, ichi) ترکیب کنید؛ به عدد じゅういち (11, juu-ichi) می‌رسید. به همین طریق می‌توان اعداد دیگر را ساخت. مثلاً کافی است کلمات に (2, ni) ،じゅう (10, juu) و いち (1, ichi) را با هم ترکیب نمایید تا عدد にじゅういち (21, ni-juu-ichi) ایجاد گردد.

عدد هیراگانا کاتاکانا کانجی روماجی
11 じゅういち ジュウイチ 十一 juuichi
12 じゅうに ジュウニ 十二 juuni
13 じゅうさん ジュウサン 十三 juusan
14 じゅうし、じゅうよん ジュウシ、ジュウヨン 十四 juushi یا juuyon
15 じゅうご ジュウゴ 十五 juugo
16 じゅうろく ジュウロク 十六 juuroku
17 じゅうしち、じゅうなな ジュウシチ、ジュウナナ 十七 juushichi یا juunana
18 じゅうはち ジュウハチ 十八 juuhachi
19 じゅうきゅう、じゅうく ジュウキュウ、ジュウク 十九 juukyuu یا juuku
20 にじゅう ニジュウ 二十 nijuu
21 にじゅういち ニジュウイチ 二十一 nijuuichi
22 にじゅうに にじゅうに 二十二 nijuuni
23 にじゅうさん ニジュウサン 二十三 nijuusan
24 にじゅうし、にじゅうよん ニジュウシ、ニジュウヨン 二十四 nijuushi یا nijuuyon
25 にじゅうご ニジュウゴ 二十五 nijuugo
26 にじゅうろく ニジュウロク 二十六 nijuuroku
27 にじゅうしち、にじゅうなな ニジュウシチ、ニジュウナナ 二十七 nijuushichi یا nijuunana
28 にじゅうはち ニジュウハチ 二十八 nijuuhachi
29 にじゅうきゅう、にじゅうく ニジュウキュウ、ニジュウク 二十九 nijuukyuu یا nijuuku

فقط با این ده کلمه می‌توانید تمام اعداد ژاپنی را تا 99 بگویید.

عدد هیراگانا کاتاکانا کانجی روماجی
30 さんじゅう サンジュウ 三十 sanjuu
40 よんじゅう ヨンジュウ 四十 yonjuu
50 ごじゅう ゴジュウ 五十 gojuu
60 ろくじゅう ロクジュウ 六十 rokujuu
70 ななじゅう ナナジュウ 七十 nanajuu
80 はちじゅう ハチジュウ 八十 hachijuu
90 きゅうじゅう キュウジュウ 九十 kyuujuu

 

نحوه شمارش 100 تا 900

وقتی به عدد 100 رسیدید؛ باید کلمه hyaku را به ترکیب ساخت اضافه کنید. مثلاً عدد 195 و 418 به ترتیب به صورت ひゃくきゅうじゅうご (hyakukyuujuugo) و よんひゃくじゅうはち (yonhyakujuuhachi) در می‌آیند. به نظر نمی‌رسد تا اینجا مشکلی وجود داشته باشد، درست است؟

عدد هیراگانا کاتاکانا کانجی روماجی
100 ひゃく ヒャク hyaku
200 にひゃく ニヒャク 二百 nihyaku
300 さんびゃく サンビャク 三百 sanbyaku
400 よんひゃく ヨンヒャク 四百 yonhyaku
500 ごひゃく ゴヒャク 五百 gohyaku
600 ろっぴゃく ロッピャク 六百 roppyaku
700 ななひゃく ナナヒャク 七百 nanahyaku
800 はっぴゃく ハッピャク 八百 happyaku
900 きゅうひゃく キュウヒャク 九百 kyuuhyaku

 

 

کلمات مرتبط با شمارش در زبان ژاپنی

به این دو جمله دقت کنید: یک قرص نان و سه قطره آب. کلمات قرص و قطره به عنوان شمارشگر یا کلمات اندازه‌ گیری شناخته می‌شوند. در هنگام شمارش افراد یا چیزها در زبان ژاپنی، اینگونه واژگان اهمیت خاصی پیدا می‌کنند. به آنها در کانجی 助数詞 و در هیراگانا じょすうし گفته می‌شود. در این ساختار ارتباطی، پسوندهای شمارشگر متفاوتی بسته به آن چیزیکه اندازه‌ گیری می‌گردد به کار می‌روند؛ با این حال فقط چهار مورد زیر در زندگی روزمره کارآیی زیادی دارند.

  • つ (tsu)- یک شمارشگر عمومی و کلی
  • こ (ko)- برای شمارش اشیا کوچک یا مدور
  • り / にん (ri/nin)- برای شمارش انسان‌ها
  • ひき (hiki)- برای حیوانات کوچک

 

اعداد ژاپنی

 

سیستم عمومی شمارش

سیستم عمومی شمارش ژاپنی موسوم به tsu که از 1 تا 9 طراحی شده است؛ می‌تواند به شما در گسترش مهارت‌ها و دایره لغات کمک کند. کلمات زیر را می‌توان برای بیان کمیت‌های بسیاری بدون آگاهی از هویت یک اسم مورد استفاده قرار داد.

عدد هیراگانا کانجی روماجی
1 ひとつ 一つ hitotsu
2 ふたつ 二つ futatsu
3 みっつ 三つ mittsu
4 よっつ 四つ yottsu
5 いつつ 五つ itsutsu
6 むっつ 六つ muttsu
7 ななつ 七つ nanatsu
8 やっつ 八つ yattsu
9 ここのつ 九つ kokonotsu

به عنوان مثال می‌‌توانید hitotsu را به عنوان "یک چیز" و futatsu را به عنوان "دو چیز" در نظر بگیرید. اما استفاده از این سیستم شمارش برای بعضی اسم‌ها منطقی نیست. مثلاً فرض کنید می‌خواهیم از mittsu برای رزرو میز شام برای سه نفر به زبان ژاپنی استفاده کنید؛ در این صورت مانند این است که بگوییم "من برای سه چیز یک میز رزرو خواهم کرد". پس مواظب چنین توپوق‌هایی باشید.

 

شمارش اشیا کوچک

برای تسلط بیشتر بر شمارش در زبان ژاپنی باید انتهای مختلف اعداد را براساس چیزیکه قصد دارید بشمارید به خاطر بسپارید. به عنوان مثال، عدد سه در زبان ژاپنی به صورت san گفته می‌شود و پسوند شمارشگر برای اشیاء کوچک و مدور، ko- است. حالا وقتی به زبان ژاپنی از شما می‌پرسند چند تخم مرغ می‌خواهید؛ می‌توانید بگویید sanko.

عدد هیراگانا کانجی روماجی
1 いっこ 一個 ikko
2 にこ 二個 niko
3 さんこ 三個 sanko
4 よんこ 四個 yonko
5 ごこ 五個 goko
6 ろっこ 六個 rokko
7 ななこ 七個 nanako
8 はちこ یا はっこ 八個 hachiko یا hakko
9 きゅうこ 九個 kyuuko
10 じゅっこ 十個 jukko
11 じゅういっこ 十一個 juuikko

 

شمارش انسان

پسوند شمارشگر مناسب برای انسان nin- است؛ پس برای اشاره به هفت نفر باید بگوییم shichi-nin. شاهکار آکیرا کوروساوا، کارگردان معروف ژاپنی با نام Shichinin no Samurai (هفت سامورایی) به مردم سراسر جهان یاد داد که چگونه "هفت نفر" را در زبان ژاپنی بشمارند.

عدد هیراگانا کانجی روماجی
1 ひとり 一人 hitori
2 ふたり 二人 futari
3 さんにん 三人 sannin
4 よにん 四人 yonin
5 ごにん 五人 gonin
6 ろくにん 六人 rokunin
7 しちにん یا ななにん 七人 shichinin یا nananin
8 はちにん 八人 hachinin
9 きゅうにん یا くにん 九人 kyuunin یا kunin
10 じゅうにん 十人 juunin
11 じゅういちにん 十一人 juuichinin

 

شمارش حیوانات کوچک

برای شمارش حیوانات کوچک مثل گربه‌ها باید از پسوند شمارشگر hiki- استفاده کنید. این پسوند به استثنای چند مورد برای تمام حیوانات کوچک قابل استفاده است. با این حال خرگوش‌‌ها با پسوند مختص پرندگان یعنی wa- شمارش می‌‌شوند؛ زیرا گوش‌‌های خرگوش شبیه بال است. این پسوند شمارشگر مانند nin- ساده نیست؛ زیرا نحوه تلفظ آن براساس انتهای عدد متفاوت است. به عبارت دیگر در اینجا تلفظ اعداد بسته به اینکه کدام عدد مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در هنگام اضافه شدن به پسوند کمی تغییر می‌کند و می‌تواند بین hiki ،-piki- یا biki- عوض شود.

عدد هیراگانا کانجی روماجی
1 いっぴき 一匹 ippiki
2 にひき 二匹 nihiki
3 さんびき 三匹 sanbiki
4 よんひき 四匹 yonhiki
5 ごひき 五匹 gohiki
6 ろっぴき 六匹 roppiki
7 ななひき (しちひき) 七匹 nanahiki
8 はちひき/はっぴき 八匹 happiki
9 きゅうひき 九匹 kyuuhiki
10 じゅっぴき (じっぴき 十匹 juppiki
11 じゅういっぴき 十一匹 juuippiki

 

کلام پایانی

تنها با تمرین مستمر می‌توانید کاملاً به زبان ژاپنی مسلط شوید. پس سعی کنید از کلماتی که یاد گرفته‌اید برای شمارش چیزها در زندگی روزمره خود استفاده کنید. استفاده از مطالب این گفتار در زندگی روزمره، راهی عالی برای تمرین و حفظ کردن آنها برای همیشه است.