زبان مردم جامائیکا چیست؟

تا چه اندازه با مردم جامائیکا، و زبان و فرهنگ آنها آشنا هستید؟ شاید شناخت شما از این کشور تنها در حد یک آهنگ یا لهجه‌ شخصیت فیلم‌‌های جامائیکایی باشد، و شاید هم تا حد زیادی با فرهنگ این سرزمین آشنایی داشته باشید. اما آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید مردم جامائیکا به چه زبانی صحبت می‌کنند؟ و آیا اصولاً کلامی به نام جامائیکایی وجود دارد یا خیر؟

در جامائیکا دو زبان اصلی وجود دارد: انگلیسی پل ارتباطی رسمی این کشور است؛ اما اکثریت مردم به یک زبان کریولی مبتنی بر انگلیسی، به نام پتوای جامائیکایی (Jamaican Patois) صحبت می‌کنند. اینکه مردم این کشور بیشتر به کدام شیوه حرف می‌زنند؛ کاملاً به موقعیت آنها بستگی دارد.

ما در این مطلب شبکه مترجمین راستین قصد داریم در مورد سیستم‌های ارتباطی رایج جامائیکا و نحوه پیدایش آنها صحبت کنیم. در ضمن چند نمونه از کلمات و عبارات رایج زبان پتوایی را نیز به شما معرفی می‌کنیم.

 

انگلیسی جامائیکایی

انگلیسی زبان رسمی جامائیکا است که در خانواده زبان های هندواروپایی قرار می‌گیرد. در جامائیکا در محیط‌های تجاری، دولتی و آموزشی از انگلیسی استفاده می‌شود. در ضمن در این کشور صحبت کردن به زبان انگلیسی استاندارد، نشان دهنده موقعیت اجتماعی بالای فرد است.

حدود 400 سال است زبان انگلیسی در جامائیکا رایج می‌باشد. بریتانیایی‌ها در سال 1655 به جامائیکا حمله کردند و اسپانیایی‌هایی که قبلاً کنترل این جزیره را برعهده داشتند، بیرون راندند. به همین دلیل است که املا و واژگان زبان انگلیسی جامائیکایی تا حد زیادی تحت تاثیر انگلیسی بریتانیایی است. با این وجود تلفظ بیشتر کلمات در آن بسیار متفاوت از انگلیسی استاندارد است.

 

پتوای جامائیکایی

هر چند انگلیسی جامائیکایی از نظر فنی زبان رسمی محسوب می‌شود؛ اما پتوای جامائیکایی (که به آن پتوا یا کریول جامائیکایی نیز گفته می‌شود) به عنوان یک زبان غیر رسمی بسیار رایج است. این زبان کریولی که به طور گسترده در سراسر جامائیکا مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاملاً با انگلیسی استاندارد متفاوت است اما گاهی اوقات همپوشانی‌هایی بین آنها وجود دارد؛ زیرا قسمت اعظم پتوای جامائیکایی از انگلیسی بریتانیایی مشتق شده است.

 

چگونگی توسعه

آفریقایی‌ها در هنگام تجارت برده در قرن شانزدهم برای کار در مزارع به جامائیکا آورده شدند. این افراد که به بردگی درآمده بودند؛ هر کدام شیوه‌های کلامی خاص خود را داشتند. در نهایت آنها مجبور شدند زبان انگلیسی یعنی زبان برده ‌داران را یاد بگیرند؛ به همین دلیل کم کم ساختارهای ارتباطی خود را با انگلیسی ترکیب کردند. در ضمن آنها در این میان، کلماتی را از شیوه‌های کلامی دیگر مانند اسپانیایی، هندی، آراواکی (Arawak) و زبان های بومی جامائیکایی که امروزه تقریباً منقرض شده‌اند، وام گرفتند.

پتوای جامائیکایی تنها یکی از نمونه‌های متعدد زبان های کریول است که ماهیت خود را مدیون پراکندگی آفریقایی است. مردم جامائیکا حدود 300 سال بعد استقلال خود را به دست آوردند و زبان پتوای جامائیکایی میان آنها ماندگار شد. زبان پتوا ریشه‌های عمیق فرهنگی و تاریخی زیادی دارد، و به وسیله‌ای مناسب برای انتقال داستان‌ها و روایت‌ها بین نسل‌های مختلف مردم این کشور تبدیل شده است.

 

زبان کشور جامائیکا

نمایی از کشور جامائیکا

 

حقایقی در مورد زبان پتوای جامائیکایی

  • در حال حاضر برخی از واژگان انگلیسی قدیم که قدمت آنها به قرن شانزدهم بر می‌گردد (یعنی زمانیکه پتوای جامائیکایی توسعه‌ یافت) هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • پتوای جامائیکایی از نظر تاریخی یک زبان شفاهی است که همواره در حال تکامل و تبدیل شدن به یک زبان نوشتاری بوده است.
  • این شیوه کلامی فاقد قوانین املایی سختگیرانه است.
  • این زبان بخشی جدایی ناپذیر از صحنه هنری جامائیکا است، و نقش پررنگی در موسیقی، رقص، شعر و ادبیات این کشور دارد.

 

ویژگی های زبانی

  • تلفظ این زبان بسیار آهنگین است و اصوات سیلابی بسیار بیشتری نسبت به انگلیسی استاندارد دارد.
  • گویشوران پتوای جامائیکایی از صدای th استفاده نمی‌کنند؛ در این صورت کلمه‌ای مانند three که دارای th بی صدا است به صورت tree تلفظ می‌شود، و لغتی مانند that که دارای th صدادار است به صورت dat بیان می‌گردد.
  • صدای h در صورتیکه در ابتدای یک کلمه قرار بگیرد به صورت بی صدا در می‌آید. به عنوان مثال کلمه house به صورت ouse تلفظ می‌شود.
  • در آن می‌توان یک جمله را با اضافه کردن dem به شکل جمع درآورد که جایگزین کلماتی مانند they ،those و them می‌شود.

 

چند عبارت نمونه از زبان پتوای جامائیکایی

از آنجاییکه پتوای جامائیکایی متداول‌ترین زبان در این کشور است؛ بنابراین بهتر است با چند کلمه و عبارت رایج در آن آشنا شوید.

1

Zeen

من می فهمم

2

Big up yourself

از خود تعریف کردن

3

Wha yuh deh pon?

برنامه‌ات چیه؟ چی تو سرته؟

4

Ello / Gud day

سلام

5

Weh yah guh?

کجا داری میری؟

6

Crebbie crebbie

سطح پایین، نداشتن سلیقه

7

Pickney

کودکان

8

Lef mi

مرا تنها بگذار

 

کلام پایانی

حال شما تا اندازه‌ای با زبان مردم جامائیکا آشنا شدید و می‌دانید که مردم این کشور به چه شیوه‌هایی صحبت می‌کنند. اگر چه انگلیسی زبان رسمی دولتی و تجاری در این کشور است؛ اما پتوای جامائیکایی بخشی غیر قابل انکار و ریشه‌دار از فرهنگ پرجنب و جوش این سرزمین محسوب می‌شود.

 

در ادامه حتما بخوانيد: زبان مردم برزیل چیست؟