زبان های رسمی ایرلند کدام ها هستند؟

آیا می‌دانید زبان رسمی ایرلند کدام است؟ اگر فکر می‌کنید انگلیسی است، حق با شماست؛ ولی علاوه بر آن شیوه کلامی دیگری نیز در این کشور وجود دارد. در واقع ایرلند دارای دو زبان رسمی است: انگلیسی و ایرلندی (که به گِلگیه = Gaelic نیز مشهور است). اگر تاکنون به این کشور مسافرت کرده باشید؛ حتماً با دیدن تابلوهای دو زبانه، متوجه این امر شده‌اید.

 

زبان های رسمی ایرلند

هر چند اکثریت قریب به اتفاق مردم ایرلند به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند؛ اما اگر خوش شانس باشید می‌توانید در برخی از مناطق روستایی این کشور، زبان ایرلندی را بشنوید. پس اگر دوست دارید بیشتر با زبان های رایج در ایرلند آشنا شوید؛ توصیه می‌کنیم حتماً با شبکه مترجمین راستین در این گفتار همراه باشید.

 

زبان ایرلندی (گلگیه)

گلگیه یکی از زبان های رسمی ایرلند است؛ با این حال پاسخ به این پرسش که چند درصد از جمعیت این کشور از طریق آن صحبت می‌کنند، واقعاً دشوار است. حدود 1/7% از مردم در سرشماری سال 2016 گفته‌اند که روزانه به زبان ایرلندی حرف می‌زنند؛ با این وجود فقط 40% از جمعیت این کشور عنوان کره‌اند که می‌‌توانند تا حدی از طریق این سیستم ارتباطی تکلم کنند.

زبان ایرلندی تا قرن هجدهم شیوه کلامی اصلی اکثریت قریب به اتفاق مردم ایرلند بود؛ اما با تسلط انگلیسی‌ها بر این کشور، کم کم گلگیه از رواج افتاد. از اینرو نمی‌توان به طور قطع گفت که ایرلند یک کشور دو زبانه است؛ اما در اینجا نیز مانند کانادا بسیاری از تابلوها به دو زبان ایرلندی و انگلیسی نوشته شده‌اند.

به احتمال زیاد محل زندگی مردم، بر میزان صحبت کردن آنها به زبان ایرلندی تاثیر می‌گذارد. زیرا در بخش‌هایی از غرب ایرلند که گیلتخت (Gaeltacht) نامیده می‌شود؛ گلگیه بیشتر رواج دارد و یک ساختار ارتباطی اجتماعی به شمار می‌آید. در واقع احتمال شنیدن زبان ایرلندی در مناطق گالوی (Galway)، دونگال (Donegal)، مایو (Mayo) و کری (Kerry) بیشتر از سایر مناطق است. در منطقه گالوی حدود 49% از مردم اظهار داشته‌اند که تا حدی از گلگیه استفاده می‌کنند که بالاترین درصد در این کشور محسوب می‌شود.

 

زبان ایرلندی

 

زبان انگلیسی

انگلیسی دیگر زبان رسمی مردم ایرلند است که اکثریت قریب به اتفاق مردم این جامعه از آن استفاده می‌کنند. انگلیسی رایج در ایرلند، Hiberno-English نامیده می‌شود؛ این ساختار مجموعه‌ای از چند گویش است که انگلیسی و ایرلندی در آن با هم ترکیب شده و شیوه کلامی منحصر به فردی خلق گردیده است (از اینرو تفاوت‌ها در زبان انگلیسی ایرلندی تنها به لهجه خلاصه نمی‌شود).

زبان عامیانه ایرلندی نیز با کشورهای دیگر متفاوت است. در اینجا اگر کسی به شما بگوید چیزی grand است؛ منظور او این است که آن چیز خوب است و اگر به شما بگویند چیزی awful good است؛ به این معنی است که فوق العاده است.

در این کشور وقتی کسی را ملاقات می‌کنید ممکن است بپرسد ?How are ye keepin که به معنی سلام است. همچنین اگر شنیدید که کسی دیگری را child bold خطاب کرد، بدانید که معنی خوبی ندارد؛ زیرا بیانگر تخس و ناقلا می‌باشد. از اینرو بهتر است قبل از شنیدن فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیون ایرلندی، بیشتر با این لهجه آشنا شوید.

 

زبان های دیگر در ایرلند

با وجود اینکه ایرلند تنها دو زبان رسمی دارد؛ اما تنوع زبانی در این کشور بسیار زیاد است و در صورت سفر به این کشور احتمالاً شیوه‌های کلامی دیگری را نیز خواهید شنید. سرشماری سال 2016 نشان داد که در ایرلند به 72 زبان مختلف صحبت می‌شود که رایج‌ترین آنها لهستانی و فرانسوی به ترتیب با 136000 و 55000 گویشور هستند. در بین زبان‌های غیر اروپایی نیز چینی و عربی جزء متداول‌ترین شیوه‌های کلامی در ایرلند محسوب می‌شوند. البته زبان اشاره ایرلندی (Irish Sign Language) نیز وجود دارد که در اصل به زبان اشاره فرانسوی نزدیک‌تر است تا بریتانیایی.

جالب است بدانید که ایرلند شمالی زبان رسمی خاصی ندارد و قسمت اعظم مردم آن به انگلیسی صحبت می‌کنند. اگر به ایرلند شمالی سفر کنید؛ ممکن است زبان اسکاتلندی اولستر (Ulster Scottish) را بشنوید. حدود 8% از جمعیت این کشور می توانند تا حدودی به این شیوه کلامی حرف بزنند که ارتباط نزدیکی با زبان اسکاتلندی دارد.

 

در ایرلند به چه زبانی صحبت کنیم؟

اکثریت قریب به اتفاق افرادیکه به ایرلند سفر می‌کنند؛ به احتمال زیاد از طریق انگلیسی به ارتباط برقرار کردن می‌پردازند که این خبر خوبی است. اما اگر در حال برنامه ریزی برای سفر به این کشور هستید؛ یادگیری چند کلمه به زبان ایرلندی مثل Dia duit (سلام) و Slán (خداحافظ) در برقراری ارتباط با مردم محلی به شما کمک می‌کند. در ضمن باید مواظب نحوه تلفظ نیز باشید؛ زیرا قوانین تلفظ در اینجا کاملاً با انگلیسی متفاوت است.

 

در ادامه حتما بخوانيد: زبان رسمی اتریش و لهجه های آن