حقایق جالب زبان انگلیسی: آشنایی با 35 حقیقت جهت درک بهتر این زبان

شاید شما هم مثل بیشتر یادگیرندگان زبان انگلیسی، حس عشق توام با تنفر نسبت به این زبان داشته باشید. وقتی غرق در دیدن یک فیلم هیجان‌انگیز انگلیسی می‌‌شوید، حس دوست داشتن این زبان به سراغتان می‌آید، اما زمانیکه به خاطر یک دستور زبان سردرگم‌کننده با ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله به مشکل برمی‌خورید، حس تنفر تمام وجود شما را در برمی‌گیرد. زیبایی، پیچیدگی، جذابیت و در عین حال سردرگم‌کنندگی بخشی از واقعیت زبان انگلیسی است. یادگیری زبان انگلیسی یک تجربه ارزشمند است، چون همیشه چیزی جذاب و جدید در مورد این زبان برای یادگیری وجود دارد. اگر از املاهای دشوار، لغاتی که احساسات شدیدی در شما به وجود می‌آورند و آمارهای عجیب و غریب این زبان اطلاع داشته باشید، فرآیند یادگیری برای شما آسان‌تر خواهد شد. هر جنبه از زبان انگلیسی، داستان خاص خودش را دارد که می‌توان در قالب حقایق جالب زبان انگلیسی به آنها اشاره نمود. شبکه مترجمین راستین در این گفتار، 35 حقیقت جالب توجه را در مورد زبان انگلیسی جمع‌آوری کرده که هم شما را حیرت‌زده می‌کند و هم به شما برای درک زبان انگلیسی کمک می‌نماید.

 

حقایق جالب زبان انگلیسی؛ بررسی تاریخچه این زبان

حقایقی جالب درباره تاریخچه زبان انگلیسی

  نکاتی جالب درباره تاریخچه زبان انگلیسی  

 

در طول تاریخ بیشتر زبان‌های دنیا دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند که زبان انگلیسی هم از این قاعده مستثنی نبوده است. مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در برهه‌های مختلف تأثیرات خود را بر این زبان اعمال کرده‌اند. بعضی از این تغییرات و تأثیرات در دل خود مسائل قابل‌توجه و حقایق شگفت‌انگیزی را جای داده‌اند که می‌توان با بررسی و دانستن آنها بیشتر به درک ماهیت زبان انگلیسی پرداخت. در ادامه مهمترین حقایق جالب زبان انگلیسی در حوزه تاریخی مرور می‌گردد.

 

1. شکسپیر بیش از 1000 واژه جدید به زبان انگلیسی اضافه کرده است:

کمتر کسی در دنیا با نام ویلیام شکسپیر (William Shakespeare)، شاعر و نمایشنامه‌نویس مشهور انگلیسی قرن شانزدهم میلادی آشنا نیست. شکسپیر به واسطه سروردن غزل‌های عاشقانه و نوشتن نمایش‌هایی مانند رومئو و ژولیت (Romeo and Juliet)، و هملت (Hamlet) بر ادبیات زبان انگلیسی تأثیر قابل‌توجهی ایجاد کرده است. امروزه برخی از زبان‌شناسان عقیده دارند که تلاش‌های فردوسی و شکسپیر جهت رشد زبان‌های فارسی و انگلیسی را باید در یک راستا و سبک تلقی نمود. شکسپیر بیش از 1000 لغت جدید ابداع کرده که عموما آنها را در نوشته‌های خود به کار برده است. امروزه انگلیسی زبانان بومی از این لغات در گفتگوهای روزانه‌شان استفاده می‌کنند. در مقالات سایت‌های Mental Floss ،The Intrepid Guide و Open Culture در باب این لغات جدید مطالب فراوانی موجود است، اما جهت آشنایی خوانندگان در زیر برخی از لغات و اصطلاحات اختراع شده توسط این شاعر آورده شده است:

  • Addiction (اعتیاد): وابستگی فیزیکی و روانی به چیزی مثل مواد مخدر را نشان می‌دهد.
  • Bedazzled (مات و مبهوت): خیره شدن به چیزی عجیب و باور نکردنی را بیان می‌کند.
  • Cold-blooded (خونسرد): حیوانی با خون سرد (مانند خزندگان) یا فردی بی‌رحم و بدون‌عاطفه را توصیف می‌نماید.
  • Swagger (مغرور): بیانگر خودستایی و گستاخی فرد در هنگام راه رفتن است.
  • Break the ice (آب شدن یخ): برای توصیف کاهش استرس یا شکستن سکوت در یک مکالمه به کار می‌رود.

 

2. اکثر لغات انگلیسی از طریق زبان فرانسوی یا انگلیسی کهن استخراج شده‌اند:

پس از اینکه انگلستان در سال 1066 میلادی توسط نورمان‌ها تسخیر شد، زبان فرانسوی به زبان اصلی اشراف‌زادگان در بریتانیا تبدیل گردید (برای بررسی بیشتر این موضوع به این مطلب مراجعه کنید). در آن زمان طبقات پایین جامعه از طریق زبان انگلیسی کهن که لغاتش به آلمانی نزدیک بود، صحبت می‌کردند. نهایتاً ازدواج میان نژادی موجب ترکیب دو زبان شد و زبان انگلیسی میانه که شباهت بسیاری به زبان انگلیسی امروزی دارد، پدیدار گشت. دانستن این تاریخچه در زمان یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند تا بدانید چه زمانی از لغات مشخص استفاده کنید. لغاتی که از زبان فرانسوی سرچشمه گرفته‌اند، غالباً رسمی و پیچیده هستند، در حالیکه لغات استخراج شده از زبان انگلیسی کهن، غیررسمی‌تر به نظر می‌رسند.

کلماتی مانند commence و begin را در نظر بگیرید که هر دو به معنی "شروع کردن" هستند. واژه Commence لغتی با تمایل بیشتر است و انگلیسی ‌زبانان بومی از آن تنها در موقعیت‌های رسمی استفاده می‌کنند. مثلا می‌توانید از آن در هنگام گفتگو در مورد امور تجاری استفاده نمایید: "The marketing team commenced work on the project (تیم بازاریابی کار بر روی پروژه را آغاز کرد)". با این حال واژه begin یک لغت غیررسمی است که انگلیسی ‌زبانان بومی اغلب آن را به کار می‌برند. با توجه به مواردی که گفته شد، به راحتی می‌توانید ریشه این لغات را تشخیص دهید. ریشه Commence به لغت فرانسوی commencer بر می‌گردد و begin از لغت آلمانی beginnan (که اکنون بدون استفاده است) به دست آمده است.

 

3. ایالات متحده زبان رسمی ندارد:

هر چند که برخی از ایالت‌های آمریکا، زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود اعلام کرده‌اند، اما این کشور در سطح فدرال یک زبان رسمی ندارد. زبان انگلیسی رایج‌ترین زبانی است که در ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما تنها زبان موجود نیست. مردمی که در آمریکا زندگی می‌کنند، ریشه‌های گوناگونی دارند و به زبان‌های بسیار متنوعی صحبت می‌کنند. اگر شما به ایالات متحده مهاجرت کنید یا از آنجا بازدید نمایید، می‌توانید کسانیکه به زبانی غیر از انگلیسی صحبت می‌کنند را بیابید.

 

4. گرامر زبان انگلیسی قبلاً جنسیت داشت:

بسیاری از زبان‌ها، جنسیت گرامری دارند. مثلا گویندگان اسپانیایی با توجه به مؤنث یا مذکر بودن اسم از حرف تعریف el و la استفاده می‌کنند. قبلأ زبان انگلیسی نیز گرامر جنسیتی داشت، اما دیگر اینطور نیست. کتاب "تغییرات جنسیتی در تاریخ زبان انگلیسی (Gender Shifts in the History of English)" توضیح می‌دهد که چگونه زبان انگلیسی با گذشت زمان سیستم گرامر جنسیتی خود را از دست داده است. امروزه زبان انگلیسی این قوانین جنسیتی را ندارد، پس یادگیری آن برای افراد مشتاق بسیار آسان شده است. اکنون تنها با حفظ کردن لغت و بدون توجه به جنسیت می‌توانید مراحل یادگیری زبان انگلیسی را شروع نمایید.

 

5. زبان انگلیسی از حروف الفبای لاتین استفاده می‌کند:

حروف الفبای لاتین در اصل از حروف الفبای اتروسکان (Etruscan alphabet) سرچشمه گرفته است. الفبای لاتین پراستفاده‌ترین حروف الفبا در جهان است که به یادگیرندگان زبان انگلیسی نیز کمک بزرگی می‌کند.

 

6. امپراطوری بریتانیا و آیفون جزء بزرگ‌ترین دلایل استفاده از زبان انگلیسی به شمار می‌آیند:

شاید برای برخی این سئوال پیش آمده باشد که چرا زبان انگلیسی به این میزان از محبوبیت و شهرت دست یافته است. هر چند دلایل متعددی را برای این موضوع می‌توان متصور شد، اما نقش دو رویداد از بقیه پررنگ‌تر است. اولین دلیل به وجود امپراطوری بریتانیا مربوط می‌شود. انگلستان بین اواخر قرن پانزدهم تا هفدهم و دهه 1960 میلادی، قلمرو و مستعمره‌های وسیعی در سراسر جهان داشت. کنترل بخش‌های زیادی از اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا و هند از طریق امپراطوری بریتانیا صورت می‌گرفت، بنابراین می‌توان تصور نمود که با چنین امپراطوری بزرگی، چگونه زبان انگلیسی در سطح جهانی گسترش یافته است. دومین عامل پیشرفت زبان انگلیسی با رشد ایالات متحده در قرن بیستم آغاز گردید. در این قرن ایالات متحده به یکی از اصلی‌ترین بازیگران بین‌المللی در امور اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تبدیل شده بود و بسیاری از پیشرفت‌های علمی و فناوری از طریق این کشور به بازارهای خارجی صادر می‌گردید. لغات بین‌المللی مانند اینترنت و آیفون از جمله این کلمات محسوب می‌شوند که وارد همه زبان‌های دیگر از جمله فارسی شده‌اند و نمی‌توان معادلی هم برای آنها انتخاب نمود.

 

7. زبان انگلیسی قبلا به جای 26 حروف، 29 حرف داشت:

در حقیقت حروف الفبای ‌زبان انگلیسی در طی سال‌ها کاهش پیدا کرده است. برای آنکه بدانید چه حروفی اضافه و حذف شده‌اند، به این مقاله نیویورک پست نگاهی بیندازید.

 

8. انگلیسی زبان رسمی سفرهای هوایی است:

تاکنون توجه کرده‌اید که به هرجای جهان سفر می‌کنید، خلبان و مهمانداران هواپیما می‌توانند به ‌زبان انگلیسی صحبت کنند. این موضوع نشان می‌دهد که انگلیسی، زبان رسمی مسافرت هوایی است.

 

9. مردی به نام ویلیام کاکستون، مقصر پیچیدگی املای ‌زبان انگلیسی است:

با مطالعه تاریخچه طولانی و پیچیده ‌زبان انگلیسی نمی‌توانید تنها یک نفر را مقصر املای عجیب ‌زبان انگلیسی بدانید. با این حال چندین نفر وجود دارند که تفاوت‌های بزرگی در املای این زبان ایجاد کرده‌اند (مطالعه بیشتر در این لینک). مؤلفان (افرادی که اسناد را می‌نوشتند) در طی قرون وسطی تلاش می‌کردند تا لغاتی که می‌شنوند را بنویسند، اما وجود لهجه‌های گوناگون، تناقض‌های بسیاری در این نوشته ها ایجاد کرده بود. مردی انگلیسی به نام ویلیام کاکستون (William Caxton) یک دستگاه چاپ پرسی اختراع نمود. او کارگران فلاندرز زبان (Flemish workers) را استخدام کرد تا لغات را طبق آنچه از قبل استفاده می‌کردند، تلفظ کنند. افراد دیگری مانند نوآ وبستر (Noah Webster) نیز در املای انگلیسی دست داشته‌اند. وبستر به واسطه انتشار یک فرهنگ لغات، تفاوت‌های املایی زیادی بین زبان‌هایی بریتانیایی و آمریکایی به وجود آورد. مطمئناً تاکنون متوجه شده‌اید که املای برخی لغات انگلیسی با تلفظ آنها کاملاً متفاوت است. متأسفانه برای کسانیکه می‌خواهند زبان انگلیسی بیاموزند، این سیستم املایی پیچیده همیشه دردساز می‌شود و آنها را از یادگیری زبان دلسرد می‌کند.

 

 

حقایق جالب زبان انگلیسی؛ وجود داشتن واژگان خاص برای اهداف و موقعیت‌های ویژه

حقایقی جالب درباره واژگان زبان انگلیسی

  وجود کلمات خاص و مخصوص در زبان انگلیسی  

 

زبان انگلیسی یقینا یکی از غنی‌ترین و کامل‌ترین زبان‌های دنیا محسوب می‌شود که واژگان متعددی در آن وجود دارد. با این حال شیوه استفاده و به کارگیری برخی از لغات ممکن است گیج‌کننده باشد، اما دانستن و درک کردن آنها حتما در یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک خواهد نمود. برخی از این لغات و عبارت‌های خاص عبارتند از:

 

10. Cute Aggression

زمانیکه بخواهید کسی یا چیزی را سخت و معمولا با خشونت در آغوش بگیرید، می‌توانید از اصطلاح Cute Aggression استفاده نمایید. در این جمله نحوه استفاده از این اصطلاح نشان داده شده است: "Your puppy is so adorable that I have cute aggression (سگ شما آنقدر بامزه است که می‌خواهم با تمام وجود در آغوشش بگیرم)".

 

11. Ze/Hir

ضمیرهایی با جنسیت خنثی مثل Ze/Hir برای هر دو جنسیت قابل استفاده هستند. آنها با ضمیرهای he/him (برای مذکر) و she/her (برای مؤنث) تفاوت دارند. مثلا می‌توان گفت: "My friend is so excited that ze is coming to the party (دوستم به خاطر آمدن او به مهمانی بسیار هیجان‌زده است)".

 

12. Genderlect (گفتار جنسیتی)

کلمه Genderlect به سبک یا نوعی از گفتار اشاره دارد که توسط یک جنسیت معین مورد استفاده قرار می‌گیرد. صحبت کردن زنان و مردان با گفتار جنسیتی متفاوت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هنوز پاسخ روشنی در این زمینه حاصل نشده است.

 

13. Heuristic (ابتکاری و اکتشافی)

واژه Heuristic برای توصیف چیزی که با استفاده از تجربه آموخته یا یاد گرفته شده است، به کار می‌رود. مثلا می‌توان عنوان نمود: "The professor applied a heuristic teaching method so that her students would learn by trial and error (استاد یک روش آموزشی ابتکاری به کار برده است، بنابراین شاگردانش از طریق آزمون و خطا به یادگیری درس می‌پردازند)".

 

14. Bardolatry (شیفته اشعار و سبک شکسپیر)

به کسانیکه علاقه شدیدی به شکسپیر دارند، Bardolatry گفته می‌شود (گاهی علاقمندان شکسپیر، "The Bard" نیز نامیده می‌شوند). شکسپیر هنوز هم بسیار مورد ستایش قرار می‌گیرد و Bardolatry هنوز هم پابرجاست.

 

15. Boffola

اگر لطیفه یا جوک به خنده‌هایی با صدای بلند منجر شود، به آن Boffola گفته می‌شود.

 

16. Mouse Potato

تا به حال اصطلاح couch potato (فرد معتاد به تلویزیون) را شنیده‌اید؟ Mouse Potato (سیب‌زمینی موش) کمی به این اصطلاح شباهت دارد و برای توصیف کسیکه زیاد با کامپیوتر کار می‌کند، به کار می‌رود. مثلا گفته می‌شود که: "Ever since Susan started her online company, she’s been such a mouse potato (از وقتیکه سوزان شرکت آنلاین خودش را راه‌اندازی کرده است به یک سیب‌زمینی موش تبدیل شده است)".

 

17. Snollygoster

به فردی زیرک اما بی مسلک، Snollygoster می‌گویند.

 

18. Petrichor

برای توصیف بویی که پس از بارش باران به مشام می‌رسد، می‌توان از واژه petrichor استفاده کرد. مثلا می‌توان گفت: "I love the petrichor of a summer thunderstorm (من عاشق بوی نم باران همراه با رعد و برق تابستان هستم)".

 

 

حقایق جالب زبان انگلیسی؛ آمارهای قابل‌توجه و شگفت‌انگیز درباره این زبان

حقایقی جالب درباره آمار زبان انگلیسی

  آمارهای قابل توجه و جالب درباره زبان انگلیسی  

 

زبان انگلیسی پر از آمارهای عجیب و غریب است. این زبان به دلیل محبوبیت زیاد و استفاده فراوان با مسائل زیادی مواجه می‌شود و عموما آمارهای شگفت‌انگیزی در مورد آن منتشر می‌گردد. در ادامه به برخی از آمارهای قابل‌توجه در مورد زبان انگلیسی اشاره می‌گردد.

 

19. هر دو ساعت یک لغت جدید به فرهنگ لغات اضافه می‌شود:

ناشران فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد تخمین زده‌اند که سالانه حدود 4 هزار لغت جدید به فرهنگ لغات اضافه ‌‌شود. این رقم نشان می‌دهد که تقریباً هر دو ساعت یک لغت جدید وارد زبان انگلیسی می‌گردد.

 

20. حدود 1/5 میلیارد انگلیسی ‌زبان در دنیا وجود دارد:

20 درصد از جمعیت جهان از طریق زبان انگلیسی با هم صحبت می‌کنند که حدود 600 تا 700 میلیون نفر از آنان افراد غیربومی هستند. در مطلب سایت St George International می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

 

21. زبان انگلیسی نسبت به اکثر زبان‌ها، لغات بیشتری دارد:

در حال حاضر حدود یک میلیون لغت در زبان انگلیسی وجود دارد، اما نترسید چون .......

 

22. یک فرد انگلیسی زبان به طور میانگین تنها حدود 20000 تا 30000 لغت را می‌داند:

هر چند این آمارهای بدست آمده از Twinword بسیار وحشتناک به نظر می‌رسند، اما یادگیرندگان مجبور نیستند که همه این یک میلیون لغت انگلیسی را حفظ نمایند.

 

23. رایج‌ترین حرف استفاده شده در زبان انگلیسی "E" است:

براساس بررسی انجام شده بر روی فرهنگ لغات آکسفورد، "E" بیشترین و "Q" کمترین استفاده را در زبان انگلیسی دارند. حرف E نسبت به حرف Q، بیش از 56 برابر بیشتر استفاده شده است.

 

24. طولانی‌ترین واژه زبان انگلیسی، pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis است:

این واژه یک اصطلاح پزشکی است که به بیماری ریه به علت تنفس خاک، شن یا خاکستر مربوط می‌شود.

 

25. کوتاه‌ترین جمله کامل زبان انگلیسی، "I am" است:

جمله غیرمبهم، جمله‌ای است که هیچ چیزی در آن حذف نشده است. مثلا شاید جمله Go دستوری، کوتاه‌ترین جمله تلقی گردد، اما این جمله کامل نیست، چون ضمیر you آن از بین رفته است. اصل این جمله، "You go" است که دو حرف بیشتر از جمله "I am" دارد.

 

26. برخی از قدیمی‌ترین لغات زبان انگلیسی هنوز بسیار رایج هستند:

سابقه استفاده از لغاتی مانند I (من)، love (عشق)، black (سیاه)، mother (مادر)، fire (آتش)، hand (دست) و hear (شنیدن) به پیش از سال 900 باز می‌گردد. اگر به کهن‌ترین واژه‌ها در Dictionary.com نگاهی بیندازید، یقینا با شگفتی زیادی مواجه خواهید شد.

 

27. رایج‌ترین صفت استفاده شده در زبان انگلیسی، good است:

مسلماً منابع گوناگون، پاسخ‌های متفاوتی برای این مسئله مطرح می‌کنند، اما good (خوب یا عالی) معمولا در فهرست رایج‌ترین صفات قرار دارد. سایت Syllable Count، این واژه را در ابتدای فهرست پرکاربردترین صفات زبان انگلیسی قرار داده است، در حالیکه Word Frequency Data در زیر صفت‌هایی مانند other (دیگری) و new (جدید) به آن اشاره کرده است.

 

28. رایج‌‌ترین اسم استفاده شده در زبان انگلیسی، time است:

فرهنگ لغات انگلیسی آکسفورد، واژه time (زمان) را به عنوان فراوان‌ترین اسم استفاده شده در زبان انگلیسی شناسایی کرده است. کلمه Person (شخص) و year (سال) به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم این فهرست جای دارند.

 

29. زبان فریسی به عنوان نزدیک‌ترین زبان زنده به انگلیسی شناخته می‌شود:

در حال حاضر تنها در سه بخش کوچک از آلمان و هلند برای صبحت کردن از زبان فریسی (Frisian) استفاده می‌گردد.

 

 

حقایق جالب زبان انگلیسی؛ نکات جالب در مورد حروف الفبا و نام‌های آنها

حقایقی جالب درباره الفبای زبان انگلیسی

  حقایقی جالب درباره الفبای زبان انگلیسی  

 

حقایق جالب زبان انگلیسی تنها محدود به تاریخچه، کلمات و آمارهای عجیب و غریب نمی‌شود، بلکه حروف الفبا نیز در این مسئله نقش قابل‌توجهی ایفا می‌کنند. حروف الفبا به واسطه اهمیت و کاربردی که در زبان انگلیسی دارند، همواره با حقایق جالبی مواجه بوده‌اند. بعضی از این حقایق جالب به شرح زیر است.

 

30. دو کلمه انگلیسی می‌توانند به صورت یک لغت با یکدیگر ترکیب شوند:

واژه دورگه (portmanteau)، کلمه‌ای است که صداهای دو لغت انگلیسی را با یکدیگر ترکیب می‌کند تا واژه‌ای جدید بسازد و معانی این دو لغت را با هم ادغام می‌نماید. مثل hangry که از ترکیب دو واژه hungry (گرسنه) و angry (عصبانی) ایجاد شده است.

 

31. در زبان انگلیسی می‌توان همه حروف الفبا را در یک جمله استفاده نمود:

به جمله‌ای که شامل همه حروف الفبا است، pangram گفته می‌شود. از نمونه‌های معروف این جمله به زبان انگلیسی می‌توان به "The quick brown fox jumps over a lazy dog" اشاره کرد.

 

32. شیوه نگارش برخی لغات انگلیسی از چپ به راست یا راست به چپ به یک شکل است:

وقتی شیوه نگارش و املای واژه‌ای از چپ به راست یا راست به چپ به یک شکل باشد و به یک صورت تلفظ گردد، به عنوان palindrome شناخته می‌شود. کلمه madam از جمله این کلمات به حساب می‌آید.

 

33. برخی کلمات انگلیسی به صورت وارونه هم به شکل یکسان مشاهده می‌شوند:

اگر کلمه ambigram را وارونه کنید، ملاحظه می‌نمایید که شکل آن تغییری نمی‌کند. یکی از مثال‌های دیگر، لغت SWIMS با حروف بزرگ است.

 

34. در زبان انگلیسی، کلمات و عباراتی وجود دارد که از حروف به تعداد یکسان استفاده می‌کنند:

در صورتیکه حروف به تعداد برابر در یک کلمه مورد استفاده قرار گیرند، به آن isogram می‌گویند. مانند واژه dialogue که از هر حرف یک بار در آن استفاده شده است.

 

35. برخی از لغات زبان انگلیسی جهت ساخت واژه‌ای جدید تکرار می‌شوند:

در زبان‌شناسی به واژه‌ای که شامل دو لغت یکسان باشد، tautonym یا reduplication گفته می‌شود. کلمه so-so که به معنی خوب و مطلوب است، مثالی عالی از اینگونه واژگان به شمار می‌آید.