حقایق جالب زبان انگلیسی: 35 واقعیت بامزه که باید بدانید

شاید شما هم مثل بیشتر فراگیران زبان انگلیسی، حس عشق توام با تنفر نسبت به این زبان داشته باشید. وقتی غرق دیدن یک فیلم هیجان‌ انگیز می‌‌شوید، حس دوست داشتن آن به سراغتان می‌آید؛ اما زمانیکه به خاطر یک دستور زبان سردرگم‌ کننده با ترجمه فارسی به انگلیسی مقاله به مشکل برمی‌خورید، حس تنفر تمام وجودتان را فرا می‌گیرد.

زیبایی، پیچیدگی، جذابیت و در عین حال سردرگم‌ کنندگی بخشی از حقایق زبان انگلیسی هستند. یادگیری آن یک تجربه ارزشمند است؛ چون همیشه چیزی جذاب و جدید در مورد این شیوه کلامی وجود دارد. اگر از املاهای دشوار، لغاتی که احساسات شدیدی در شما به وجود می‌آورند و آمارهای عجیب و غریب آن اطلاع داشته باشید؛ فرآیند یادگیری برایتان آسان‌تر خواهد شد.

هر جنبه از زبان انگلیسی، داستان خاص خودش را دارد که می‌توان در قالب حقایق جالب به آنها اشاره نمود. شبکه مترجمین راستین در این گفتار، 35 نکته و واقعیت بامزه در مورد زبان انگلیسی را جمع‌ آوری کرده که هم شما را حیرت‌ زده می‌کند و هم به شما برای درک آن کمک می‌نماید.

 

نگاهی به تاریخچه

ساختارهای ارتباطی در طول تاریخ بیشتر دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند که زبان انگلیسی هم از این قاعده مستثنی نبوده است. مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در برهه‌های مختلف تأثیرات خود را بر این سیستم اعمال کرده‌اند. بعضی از این تغییرات و تأثیرات در دل خود مسائل قابل‌ توجه و حقایق شگفت‌ انگیزی را جای داده‌اند که می‌توان با بررسی و دانستن آنها بیشتر به درک ماهیت زبان انگلیسی پرداخت.

 

1. شکسپیر بیش از 1000 واژه جدید به زبان انگلیسی اضافه کرده است

شکسپیرکمتر کسی در دنیا با نام ویلیام شکسپیر (William Shakespeare)، شاعر و نمایشنامه‌ نویس مشهور قرن شانزدهم میلادی آشنا نیست. شکسپیر به واسطه سروردن غزل‌های عاشقانه و نوشتن نمایش‌هایی مانند رومئو و ژولیت (Romeo and Juliet)، و هملت (Hamlet) بر ادبیات زبان انگلیسی تأثیر قابل‌ توجهی ایجاد کرده است. امروزه برخی از زبان‌ شناسان عقیده دارند که تلاش‌های فردوسی و شکسپیر جهت رشد زبان‌های فارسی و انگلیسی را باید در یک راستا و سبک تلقی نمود.

شکسپیر بیش از 1000 لغت جدید ابداع کرده که عموما آنها را در نوشته‌های خود به کار برده است. در حال حاضر افراد بومی از این لغات در گفتگوهای روزانه‌شان استفاده می‌کنند. در مقالات سایت‌های Mental Floss ،The Intrepid Guide و Open Culture در باب این لغات جدید مطالب فراوانی موجود است؛ اما جهت آشنایی خوانندگان در زیر برخی از لغات و اصطلاحات اختراع شده توسط این شاعر آورده شده است:

  • Addiction: وابستگی فیزیکی و روانی به چیزی مثل مواد مخدر را نشان می‌دهد. (اعتیاد)
  • Bedazzled: خیره شدن به چیزی عجیب و باور نکردنی را بیان می‌کند. (مات و مبهوت)
  • Cold-blooded: حیوانی با خون سرد (مانند خزندگان) یا فردی بی‌رحم و بدون‌ عاطفه را توصیف می‌نماید. (خونسرد)
  • Swagger: بیانگر خودستایی و گستاخی فرد در هنگام راه رفتن است. (مغرور)
  • Break the ice: برای توصیف کاهش استرس یا شکستن سکوت در یک مکالمه به کار می‌رود.

 

2. اکثر لغات آن از طریق زبان فرانسوی یا انگلیسی کهن استخراج شده‌اند

نکات زبان انگلیسیپس از اینکه انگلستان در سال 1066 میلادی توسط نورمان‌ها تسخیر شد؛ زبان فرانسوی به کلام اصلی اشراف‌ زادگان در بریتانیا تبدیل گردید. در آن زمان طبقات پایین جامعه از طریق زبان انگلیسی کهن که لغاتش به آلمانی نزدیک بود، صحبت می‌کردند. نهایتاً ازدواج میان نژادی موجب ترکیب دو ساختار ارتباطی شد و زبان انگلیسی میانه که شباهت بسیاری به زبان انگلیسی امروزی دارد، پدیدار گشت.

دانستن این تاریخچه در زمان یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند تا بدانید چه زمانی از لغات مشخص استفاده کنید. لغاتی که از زبان فرانسوی سرچشمه گرفته‌اند، غالباً رسمی و پیچیده هستند؛ در حالیکه واژگان استخراج شده از زبان انگلیسی کهن، غیر رسمی‌تر به نظر می‌رسند.

کلماتی مانند Commence و Begin را در نظر بگیرید که هر دو به معنی "شروع کردن" هستند. واژه Commence لغتی با تمایل بیشتر است و افراد بومی از آن تنها در موقعیت‌های رسمی استفاده می‌کنند. مثلًا می‌توانید از آن در هنگام گفتگو در مورد امور تجاری استفاده نمایید: "The marketing team commenced work on the project (تیم بازاریابی کار بر روی پروژه را آغاز کرد)". با این حال Begin یک لغت غیررسمی است که انگلیسی ‌زبانان بومی اغلب آن را به کار می‌برند. ریشه Commence به لغت فرانسوی Commencer بر می‌گردد و Begin از لغت آلمانی Beginnan (که اکنون کاربردی ندارد) به دست آمده است.

 

3. ایالات متحده زبان رسمی ندارد

هر چند برخی از ایالت‌های آمریکا، انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود اعلام کرده‌اند؛ اما این کشور در سطح فدرال یک سیستم ارتباطی رسمی ندارد. انگلیسی رایج‌ ترین زبانی است که در ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما تنها ساختار ارتباطی آن نیست. مردمی که در آمریکا زندگی می‌کنند؛ ریشه‌های گوناگونی دارند و به شیوه های کلامی بسیار متنوعی صحبت می‌کنند. اگر شما به این کشور مهاجرت کنید یا از آنجا بازدید نمایید؛ می‌توانید کسانیکه به کلامی غیر از انگلیسی صحبت می‌کنند را بیابید.

 

4. گرامر زبان انگلیسی قبلاً جنسیت داشت

بسیاری از زبان‌ها، جنسیت گرامری دارند. مثلا گویندگان اسپانیایی با توجه به مؤنث یا مذکر بودن اسم از حرف تعریف el و la استفاده می‌کنند. قبلأ زبان انگلیسی نیز گرامر جنسیتی داشت؛ اما دیگر اینطور نیست. کتاب "تغییرات جنسیتی در تاریخ زبان انگلیسی (Gender Shifts in the History of English)" توضیح می‌دهد که چگونه ساختار ارتباطی مذکور با گذشت زمان سیستم گرامر جنسیتی خود را از دست داده است. امروزه زبان انگلیسی قوانین جنسیتی را ندارد؛ پس یادگیری آن برای افراد مشتاق بسیار آسان شده است. اکنون تنها با حفظ لغت و بدون توجه به جنسیت می‌توانید مراحل یادگیری این شیوه کلامی را شروع نمایید.

 

5. زبان انگلیسی از حروف الفبای لاتین استفاده می‌کند

حروف الفبای لاتین در اصل از حروف الفبای اتروسکان (Etruscan alphabet) سرچشمه گرفته است. الفبای لاتین پراستفاده‌ ترین حروف الفبا در جهان است که به فراگیران زبان انگلیسی نیز کمک بزرگی می‌کند.

 

6. امپراطوری بریتانیا و آیفون جزء بزرگ‌ ترین دلایل استفاده از زبان انگلیسی به شمار می‌آیند

شاید برای برخی این سئوال پیش آمده باشد که چرا زبان انگلیسی به این میزان از محبوبیت و شهرت دست یافته است. هر چند دلایل متعددی را برای این موضوع می‌توان متصور شد؛ اما نقش دو رویداد از بقیه برجسته تر است.

اولین دلیل به وجود امپراطوری بریتانیا مربوط می‌شود. انگلستان بین اواخر قرن پانزدهم تا هفدهم و دهه 1960 میلادی، قلمرو و مستعمره‌های وسیعی در سراسر جهان داشت. کنترل بخش‌های زیادی از اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا و هند از طریق امپراطوری بریتانیا صورت می‌گرفت؛ بنابراین می‌توان تصور نمود که با چنین امپراطوری بزرگی، چگونه زبان انگلیسی در سطح جهانی گسترش یافته است.

اپلدومین عامل پیشرفت زبان انگلیسی با رشد ایالات متحده در قرن بیستم آغاز گردید. در این قرن ایالات متحده به یکی از اصلی‌ ترین بازیگران بین‌ المللی در امور اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تبدیل شده بود، و بسیاری از پیشرفت‌های علمی و فناوری از طریق این کشور به بازارهای خارجی صادر می‌گردید. لغات بین‌ المللی مانند اینترنت و آیفون از جمله این کلمات محسوب می‌شوند که وارد همه زبان‌های دیگر از جمله فارسی شده‌اند و نمی‌توان معادلی هم برای آنها انتخاب نمود.

 

7. زبان انگلیسی قبلا به جای 26 حروف، 29 حرف داشت

در حقیقت حروف الفبای ‌زبان انگلیسی در طی سال‌ها کاهش پیدا کرده است. برای آنکه بدانید چه حروفی اضافه و حذف شده‌اند، به این مقاله نیویورک پست نگاهی بیندازید.

 

8. انگلیسی زبان رسمی سفرهای هوایی است

تاکنون توجه کرده‌اید که به هرجای جهان سفر می‌کنید خلبان و مهمانداران هواپیما می‌توانند به ‌زبان انگلیسی صحبت کنند. این موضوع نشان می‌دهد که انگلیسی، زبان رسمی مسافرت هوایی است.

 

9. مردی به نام ویلیام کاکستون، مقصر پیچیدگی املای ‌زبان انگلیسی است

با مطالعه تاریخچه طولانی و پیچیده ‌زبان انگلیسی نمی‌توانید تنها یک نفر را مقصر املای عجیب کلمات ‌آن بدانید. با این حال چندین نفر وجود دارند که تفاوت‌های بزرگی در املای واژگان ایجاد کرده‌اند. مؤلفان (افرادیکه اسناد را می‌نوشتند) در طی قرون وسطی تلاش می‌کردند تا لغاتی که می‌شنوند را بنویسند؛ اما وجود لهجه‌های گوناگون، تناقض‌های بسیاری در این نوشته ها ایجاد کرده بود.

مردی انگلیسی به نام ویلیام کاکستون (William Caxton) یک دستگاه چاپ پرسی اختراع نمود. او کارگران فلاندرز زبان (Flemish workers) را استخدام کرد تا لغات را طبق آنچه از قبل استفاده می‌کردند، تلفظ کنند. افراد دیگری مانند نوآ وبستر (Noah Webster) نیز در املای انگلیسی دست داشته‌اند. وبستر به واسطه انتشار یک فرهنگ لغات، تفاوت‌های املایی زیادی بین لهجه های بریتانیایی و آمریکایی به وجود آورد.

به احتمال زیاد تاکنون متوجه شده‌اید که املای برخی لغات انگلیسی با تلفظ آنها کاملاً متفاوت است. متأسفانه برای کسانیکه می‌خواهند این شیوه کلامی را بیاموزند؛ این سیستم املایی پیچیده همیشه دردساز می‌شود و آنها را از یادگیری دلسرد می‌کند.

 

 

وجود واژگان خاص برای اهداف و موقعیت‌ های ویژه

انگلیسی یقینا یکی از غنی‌ ترین و کامل‌ ترین زبان‌های دنیا محسوب می‌شود که واژگان متعددی در آن وجود دارند. با این حال شیوه استفاده و به کارگیری برخی از لغات ممکن است گیج‌ کننده باشند؛ اما دانستن و درک آنها حتما در یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک خواهند نمود. برخی از این لغات و عبارت‌های خاص عبارتند از:

 

10. Cute Aggression

زمانیکه بخواهید کسی یا چیزی را سخت و معمولاً با خشونت در آغوش بگیرید؛ می‌توانید از اصطلاح Cute Aggression استفاده نمایید. در جمله زیر نحوه استفاده از این اصطلاح نشان داده شده است.

Your puppy is so adorable that I have cute aggression.

سگ شما آنقدر بامزه است که می‌خواهم با تمام وجود در آغوشش بگیرم.

 

11. Ze/Hir

ضمیرهایی با جنسیت خنثی مثل Ze/Hir برای هر دو جنسیت قابل استفاده هستند. آنها با ضمیرهای he/him (برای مذکر) و she/her (برای مؤنث) تفاوت دارند. مثلا می‌توان گفت:

My friend is so excited that ze is coming to the party.

دوستم به خاطر آمدن او به مهمانی بسیار هیجان‌ زده است.

 

12. Genderlect

کلمه Genderlect به سبک یا نوعی از گفتار اشاره دارد که توسط یک جنسیت معین مورد استفاده قرار می‌گیرد. صحبت کردن زنان و مردان با گفتار جنسیتی متفاوت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هنوز پاسخ روشنی در این زمینه حاصل نشده است.

 

13. Heuristic

واژه Heuristic برای توصیف چیزی که با استفاده از تجربه آموخته یا یاد گرفته شده است، به کار می‌رود. مثلا می‌توان عنوان نمود:

The professor applied a heuristic teaching method so that her students would learn by trial and error.

استاد یک روش آموزشی ابتکاری به کار برده است؛ بنابراین شاگردانش از طریق آزمون و خطا به یادگیری درس می‌پردازند.

 

14. Bardolatry

به کسانیکه علاقه شدیدی به شکسپیر دارند؛ Bardolatry گفته می‌شود (گاهی علاقمندان شکسپیر، The Bard نیز نامیده می‌شوند). شکسپیر هنوز هم بسیار مورد ستایش قرار می‌گیرد و Bardolatry هنوز هم پابرجاست.

 

15. Boffola

اگر لطیفه یا جوک به خنده‌هایی با صدای بلند منجر شود؛ به آن Boffola گفته می‌شود.

 

16. Mouse Potato

تا به حال اصطلاح Couch Potato (فرد معتاد به تلویزیون) را شنیده‌اید؟ Mouse Potato کمی به این اصطلاح شباهت دارد و برای توصیف کسیکه زیاد با کامپیوتر کار می‌کند، به کار می‌رود. مثلاً گفته می‌شود:

Ever since Susan started her online company, she’s been such a mouse potato.

از وقتیکه سوزان شرکت آنلاین خودش را راه‌ اندازی کرده است؛ به یک خوره کامپیوتر تبدیل شده است.

 

17. Snollygoster

به فردی زیرک اما بی مسلک، Snollygoster می‌گویند.

 

18. Petrichor

برای توصیف بویی که پس از بارش باران به مشام می‌رسد؛ می‌توان از واژه Petrichor استفاده کرد. مثلا می‌توان گفت:

I love the petrichor of a summer thunderstorm.

من عاشق بوی نم باران همراه با رعد و برق تابستان هستم.

 

آمارهای عجیب و شگفت‌ انگیز

زبان انگلیسی پر از آمارهای عجیب و غریب است. این سیستم کلامی به دلیل محبوبیت زیاد و استفاده فراوان با مسائل زیادی مواجه شده، و عموماً آمارهای شگفت‌ انگیزی در خصوصش منتشر می‌گردد. در ادامه به برخی از آمارهای قابل‌ توجه در مورد آن اشاره می‌شود.

 

19. هر دو ساعت یک لغت جدید به فرهنگ لغات اضافه می‌شود

ناشران فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد تخمین زده‌اند که سالانه حدود 4 هزار لغت جدید به فرهنگ لغات اضافه ‌‌شود. این رقم نشان می‌دهد که تقریباً هر دو ساعت یک لغت جدید وارد زبان انگلیسی می‌گردد.

 

20. حدود 1/5 میلیارد انگلیسی ‌زبان در دنیا وجود دارند

20 درصد از جمعیت جهان از طریق زبان انگلیسی با هم صحبت می‌کنند که حدود 600 تا 700 میلیون نفر از آنان افراد غیربومی هستند. در مطلب سایت St George International می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

 

21. انگلیسی نسبت به اکثر ساختارهای ارتباطی، لغات بیشتری دارد

در حال حاضر حدود یک میلیون لغت در زبان انگلیسی وجود دارد؛ اما نترسید چون .......

 

22. یک فرد انگلیسی زبان به طور میانگین تنها حدود 20000 تا 30000 لغت را می‌داند

هر چند این آمارهای بدست آمده از Twinword بسیار وحشتناک به نظر می‌رسند؛ اما یادگیرندگان مجبور نیستند که همه این یک میلیون لغت انگلیسی را حفظ نمایند.

 

رایج‌ ترین حرف استفاده شده در زبان انگلیسی23. رایج‌ ترین حرف استفاده شده در زبان انگلیسی، "E" است

براساس بررسی انجام شده بر روی فرهنگ لغات آکسفورد، E بیشترین و Q کمترین استفاده را در زبان انگلیسی دارند. حرف E نسبت به Q، بیش از 56 برابر بیشتر استفاده شده است.

 

24. طولانی‌ ترین واژه زبان انگلیسی، pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis است

این واژه یک اصطلاح پزشکی است که به بیماری ریه به علت تنفس خاک، شن یا خاکستر مربوط می‌شود.

 

25. کوتاه‌ ترین جمله کامل زبان انگلیسی، "I am" است

جمله غیر مبهم، جمله‌ای است که هیچ چیزی در آن حذف نشده است. مثلا شاید Go دستوری، کوتاه‌ ترین جمله تلقی گردد؛ اما این جمله کامل نیست، چون ضمیر you آن از بین رفته است. اصل این جمله، "You go" است که دو حرف بیشتر از جمله "I am" دارد.

 

26. برخی از قدیمی‌ ترین لغات زبان انگلیسی هنوز بسیار رایج هستند

سابقه استفاده از لغاتی مانند I (من)، Love (عشق)، Black (سیاه)، Mother (مادر)، Fire (آتش)، Hand (دست) و Hear (شنیدن) به پیش از سال 900 باز می‌گردد. اگر به کهن‌ ترین واژه‌ها در Dictionary.com نگاهی بیندازید؛ یقینا با شگفتی زیادی مواجه خواهید شد.

 

27. رایج‌ ترین صفت استفاده شده در زبان انگلیسی، Good است

مسلماً منابع گوناگون، پاسخ‌های متفاوتی برای این مسئله مطرح می‌کنند، اما Good (خوب یا عالی) معمولا در فهرست رایج‌ ترین صفات قرار دارد. سایت Syllable Count، این واژه را در ابتدای فهرست پرکاربرد ترین صفات زبان انگلیسی قرار داده است؛ در حالیکه Word Frequency Data در زیر صفت‌هایی مانند Other (دیگری) و New (جدید) به آن اشاره کرده است.

 

28. رایج‌‌ ترین اسم استفاده شده در زبان انگلیسی، Time است

فرهنگ لغات انگلیسی آکسفورد، واژه Time (زمان) را به عنوان فراوان‌ ترین اسم استفاده شده در زبان انگلیسی شناسایی کرده است. کلمات Person (شخص) و Year (سال) به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم این فهرست جای دارند.

 

29. فریسی به عنوان نزدیک‌ ترین زبان زنده به انگلیسی شناخته می‌شود

در حال حاضر تنها در سه بخش کوچک از آلمان و هلند برای صبحت کردن از زبان فریسی (Frisian) استفاده می‌گردد.

 

 

نکات حروف الفبای انگلیسینکات جالب در مورد حروف الفبا و نام‌ های آنها

حقایق جالب زبان انگلیسی تنها محدود به تاریخچه، کلمات و آمارهای عجیب و غریب نمی‌شوند؛ بلکه حروف الفبا نیز در این مسئله نقش قابل‌ توجهی ایفا می‌کنند. حروف الفبا به واسطه اهمیت و کاربردی که در زبان انگلیسی دارند؛ همواره با نکات شنیدنی مواجه بوده‌اند. بعضی از این حقایق جالب به شرح زیر هستند.

 

30. دو کلمه می‌توانند به صورت یک لغت با یکدیگر ترکیب شوند

واژه دورگه (Portmanteau) نوعی کلمه‌ است که صداهای دو لغت انگلیسی را جهت ساخت یک واژه جدید با یکدیگر ترکیب می‌کند و معانی آن دو را نیز با هم ادغام می‌نماید. مثل Hangry که از ترکیب Hungry (گرسنه) و Angry (عصبانی) ایجاد شده است.

 

31. در زبان انگلیسی می‌توان همه حروف الفبا را در یک جمله استفاده نمود

به جمله‌ای که شامل همه حروف الفبا است؛ Pangram گفته می‌شود. از نمونه‌های معروف این جمله به زبان انگلیسی می‌توان به "The quick brown fox jumps over a lazy dog" اشاره کرد.

 

32. شیوه نگارش برخی کلمات از چپ به راست یا راست به چپ به یک شکل است

وقتی شیوه نگارش و املای واژه‌ای از چپ به راست یا راست به چپ به یک شکل باشد و به یک صورت تلفظ گردد؛ به عنوان Palindrome شناخته می‌شود. کلمه Madam از جمله این کلمات به حساب می‌آید.

 

33. برخی کلمات انگلیسی به صورت وارونه هم به شکل یکسان مشاهده می‌شوند

اگر کلمه Ambigram را وارونه کنید؛ متوجه می‌شوید که شکل آن تغییری نمی‌کند. یکی از مثال‌های دیگر، لغت SWIMS با حروف بزرگ است.

 

34. کلمات و عباراتی وجود دارند که از حروف به تعداد یکسان استفاده می‌کنند

در صورتیکه حروف به تعداد برابر در یک کلمه مورد استفاده قرار گیرند؛ به آن Isogram می‌گویند. مانند Dialogue که هر حرف یک بار در آن استفاده شده است.

 

35. برخی از لغات جهت ساخت واژه‌ ای جدید تکرار می‌شوند

در زبان‌ شناسی به واژه‌ای که شامل دو لغت یکسان باشد؛ Tautonym یا Reduplication گفته می‌شود. کلمه So-So که به معنی خوب و مطلوب است؛ مثالی عالی از اینگونه واژگان به شمار می‌آید.

 

حال یک تصمیم درست بگیرید

هر چند آنچه در این مطلب گفته شد، بیشتر برای درک و تسلط بر روی زبان انگلیسی بود؛ اما باید ادغان نمود که نمی‌توان خیلی سریع همانند یک فرد بومی صحبت کرد و کار برگردان متون را راحت انجام داد. در این شرایط بهتر است از متخصصین مجرب این حوزه که در شبکه مترجمین راستین حضور دارند؛ کمک بگیرید.

مترجمان حرفه‌ای این مؤسسه در همه زمینه‌های تحصیلی مشغول فعالیت هستند و می‌توانند ترجمه متون انگلیسی را با کیفیت عالی و قیمتی مقرون به صرفه برایتان انجام دهند. پس اینک با شماره 91025052-021 تماس گرفته و با کارشناسان ما صحبت نمایید.