10 تکنیک ویژه برای بهبود ریدینگ زبان انگلیسی

اگر بخواهیم در میان چهار مهارت زبانی اسپیکینگ، لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ یکی را انتخاب کنیم؛ باید بگوییم که قطعاً ریدینگ از مهارت‌های دیگر مهمتر است و تسلط بر آن در یادگیری سایر مهارت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند.

امروز می‌خواهیم در این گفتار شبکه مترجمین راستین به نقش منحصر به فرد ریدینگ در تسلط بر زبان بپردازیم و قصد داریم چند تکنیک را به شما نشان دهیم که تقریباً هر کسی می‌تواند صرفنظر از سطح فعلی مهارت خود، از آنها برای بهبود تسلطش بر زبان انگلیسی استفاده نماید.

 

ریدینگ شاهراهی برای سلیس صحبت کردن

بله این سرتیتر را درست خوانده‌اید! دکتر استیو کافمن (Steve Kaufmann) معتقد است که ترکیب ریدینگ و اسپیکینگ، مغز ما را قادر می‌سازد تا سریعاً به زبان‌های جدیدی که یاد می‌گیریم عادت کنیم. او در این باره می‌گوید: "هر چه بیشتر بخوانید؛ با چیزهای جدیدی آشنا خواهید شد و به جاهای بیشتری خواهید رسید". به این ترتیب پتانسیل خوب صحبت کردن در ما به وجود می‌آید.

برای درک اینکه چرا و چگونه این اتفاق رخ می‌دهد و چرا ریدینگ چنین تاثیر مثبتی بر تسلط ما بر زبان دارد؛ بیاید نگاه دقیق‌تری به موضوع اصلی این گفتار بیاندازیم. در ادامه به برخی از تکنیک‌های ریدینگ که به شما در تسلط بر زبان انگلیسی کمک می‌کنند می‌پردازیم.

 

1. دوری از متون سطح پیشرفته

توانایی شما در پیشرفت زبان مستقیماً با نحوه برخوردتان با آنچه که در حال حاضر می‌دانید ارتباط دارد. به عبارت دیگر اگر سعی کنید چیزهایی که بسیار بالاتر از سطح فعلی شما هستند را بخوانید؛ احتمالاً پایان خوبی در انتظارتان نخواهد بود.

با این کار نه تنها روند پیشرفت شما در زبان کند می‌شود؛ بلکه بر انگیزه و تمایلتان برای یادگیری نیز تاثیر منفی می‌گذارد. در عوض سعی کنید داستان‌هایی که به راحتی درک می‌کنید و یا اینکه تا حدودی چالش برانگیز هستند تا جرقه یادگیری در ذهن شما روشن شود را بخوانید.

اگر سعی کنید متن‌های سخت را بخوانید؛ بیشتر احتمال دارد با کلمات و اصطلاحات گیج کننده مواجه شوید و این کار ممکن است در نهایت به ضرر شما تمام شود. در واقع ریدینگ چیزی که اصلاً متوجه نمی‌شوید؛ هیچ فایده‌ای برایتان ندارد.

 

ریدینگ انگلیسی

 

2. خواندن با صدای بلند، اما بدون خطا

این یکی از مهمترین اصول طلایی است که معمولاً در کلاس درس از آن استفاده می‌شود و واقعاً موثر است. از اینرو توصیه می‌کنیم حتماً از این روش بهره بگیرید. این تکنیک به صورت زیر انجام می‌شود:

 • یک نفر شروع به ریدینگ با صدای بلند می‌کند.
 • اگر فرد در هنگام ریدینگ دو خطا مرتکب شود؛ صرفنظر از نوع خطا (تلفظ نادرست کلمات، عدم مکث کافی در پایان جملات و غیره) باید خواندن را متوقف کند.
 • نفر بعدی به ریدینگ ادامه می‌دهد.
 • این دور تا پایان متن ادامه پیدا می‌کند.
 • در نهایت برنده کسی است که بیشترین متن را بدون خطا خوانده باشد.

این کار را می‌توان به صورت فردی یا گروهی انجام داد. اما اگر شما قصد دارید روش فوق را به صورت انفرادی انجام دهید؛ بهتر است که صدای خودتان را در حین ریدینگ ضبط کرده و بعد با کمک یک فرد مسلط‌تر (یک معلم یا یک دوست بومی زبان) آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید تا او نقاط ضعفتان را شناسایی کند.

از جمله اهداف این تکنیک ریدینگ زبان انگلیسی می‌توان به سلیس صحبت کردن، بهبود نحوه تلفظ و افزایش انگیزه برای یادگیری اشاره کرد. این تکنیک جرقه یادگیری را در زبان آموزان روشن می‌کند و کارآیی فرد را در عمل نشان می‌دهد. در این صورت می‌توانید تسلط خود را بر زبان مورد ارزیابی قرار دهید و موقعیت خود را به عنوان یک زبان آموز بسنجید.

سعی کنید با استفاده از لهجه های مختلف انگلیسی و تغییر صدای لحن خود، ریدینگ با صدای بلند را تمرین کنید. این کار نتیجه بسیار خوبی دارد؛ زیرا به جای اینکه به این فکر کنید که چه می‌گویید باید روی چیزهای بیشتری تمرکز کنید.

 

3. تعیین یک زمان خاص برای ریدینگ

در هر مکانی می‌توان به ریدینگ پرداخت. شما می‌توانید یک کتاب سرگرم کننده را در اتوبوس، در رختخواب یا در دفتر بیرون بیاورید و از خواندن آن لذت ببرید. با این حال اگر برای بهبود درک خود به ریدینگ می‌پردازید؛ به تمرکز نیاز خواهید داشت.

این بدان معناست که باید زمان خاصی را برای این نوع مطالعه در نظر بگیرید. وقت گذاشتن برای ریدینگ باعث می‌شود تا بدون قطع شدن این روند بتوانید به خوبی تمرکز کنید. در این زمان ضمن حکم فرما بودن سکوت کامل باید عوامل حواس پرتی را نیز از بین ببرید.

باید سعی کنید هر روز حداقل 30 دقیقه را صرف ریدینگ متمرکز نمایید. هر چیزیکه برای این کار لازم دارید (مانند خودکار، دفترچه یادداشت، دیکشنری و چیزی برای نوشیدن) را در کنار خودتان بگذارید. این روشی است که در آن می‌توانید مهارت‌های خواندن خود را به طور جدی و موفقیت آمیز بهبود بخشید. هر چه بیشتر بخوانید؛ بیشتر پیشرفت خواهید کرد.

 

 

4. سوالاتی از خودتان در حین ریدینگ و بعد از آن

در زمان ریدینگ کتاب های انگلیسی باید به چیزی فراتر از خواندن کلمات توجه کنید. چند کار وجود دارد که می‌توانید قبل، حین و بعد از ریدینگ انجام دهید تا به درک بهتری از متن دست یابید. در ابتدا متن را مرور کنید؛ یعنی به سرعت به متن نگاهی بیاندازید بدون اینکه هر کلمه را بخوانید. سپس پرسش‌های زیر را از خودتان بپرسید:

 • آیا کلمه عجیب یا طولانی به چشمتان خورده است؟
 • تیترهای زیادی در آن وجود دارد؟
 • به اسامی خاص زیادی در آن اشاره گردیده است؟
 • مکالمه بلندی در آن وجود دارد؟
 • پاراگراف‌های آن طولانی یا کوتاه هستند؟

پس از خواندن کمی زمان بگذارید تا آنچه که به خاطر می‌آورید را خلاصه کنید. در این حالت چند جمله بگویید یا بنویسید تا توضیح دهد متن در مورد چه چیزی بوده است. فکر کردن به مطالبی که می‌خوانید به شما نشان می‌دهد که واقعاً چقدر از آن را فهمیده‌اید و آیا هنوز سوالی دارید یا خیر. بنابراین شاید پرسیدن سوالات زیر در این زمینه بتوانند به شما کمک کنند:

 • مهمترین موضوعاتی که متن در مورد آنها صحبت می‌کرد چه چیزهایی بودند؟
 • آیا چیزی شما را شگفت زده کرد؟
 • آیا موضوعی باعث گیج شدنتان شد؟
 • آیا بخشی وجود داشت که اصلاً آن را نفهمیده باشید؟

 

ریدینگ انگلیسی

 

5. کاهش سرعت ریدینگ

بعد از اینکه ریدینگ انگلیسی را به صورت سلیس یاد گرفتید؛ می‌توانید کم کم سرعت خود را کاهش دهید، و به متن و معنای آن فکر کنید. در واقع زمانی را اختصاص دهید تا واقعاً متنی که می‌خوانید را درک کنید و زیاد به سرعت بالای مرور کردن آن اهمیت ندهید.

یکی از مزیت‌های عالی کاهش سرعت؛ تمرین تلفظ، گوش دادن و صحبت کردن است. شما می‌توانید در این حالت روی گفتن دقیق هر کلمه و تلفظ خوب آن نیز تمرکز کنید. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند در این روش به شما سود برساند؛ یادداشت برداری و نوشتن سؤالات در حین ریدینگ است.

 

6. دنبال کردن سرنخ‌هایی برای درک اصل مطلب

اگر اصل متن خود را نمی‌فهمید؛ پس واقعاً آن را درک نمی‌کنید. بنابراین سرنخ‌ها را دنبال کنید تا به سرعت و به طور موثر به اصل متن برسید. مثلاً

 • از ماژیک‌های علامت زن برای شناسایی اطلاعات یا ایده‌های مهم متن استفاده کنید.
 • به زمان افعال دقت کنید تا خط زمانی داستان را متوجه شوید (رویدادها چگونه توصیف می‌شوند؟ در گذشته، حال یا آینده؟)
 • از بررسی هر تصویری که با متن همراه است نترسید. این تصاویر اغلب اطلاعات حیاتی ارائه می‌دهند و اگر در یافتن لب کلام مشکل دارید؛ می‌توانند درک شما را تکمیل کنند.

 

 

7. تفکر به زبان انگلیسی

نکته اصلی ریدینگ به زبان انگلیسی این است که خود را مجبور نمایید همیشه به زبان انگلیسی فکر کنید. انجام این عمل کلید خوب صحبت کردن و برقراری ارتباط همانند یک بومی زبان است. به عبارت دیگر بالاترین سطحی که یک فرد می‌تواند از نظر تسلط زبان به آن دست یابد؛ این است که بتواند همانند یک گویشور بومی بر زبان انگلیسی مسلط شود.

لازمه این امر تسلط بر ریدینگ است که در میان مهارت‌های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است. توجه داشته باشید که گوش دادن به حرف‌های یک بومی زبان، درک بصری لازم را به شما نمی‌بخشد؛ از اینرو هرگز نمی‌توانید مانند یک گویشور محلی صحبت کنید.

از طرف دیگر هر کسی استطاعت ریدینگ را دارد و به همین دلیل می‌تواند خود را به صورت کامل در زبان انگلیسی غرق کند. گاهی اوقات ممکن است یک عکس به اندازه هزار کلمه ارزش داشته باشد. در این صورت می‌توان گفت که یک کتاب، داستان یا یک متن ساده برای زبان آموزان انگلیسی ارزش بسیار زیادی دارد.

 

ریدینگ انگلیسی

 

8. توجه به لغات جدید در متن

حال که حرف به اینجا رسید باید بگوییم که ریدینگ یک مسیر یک طرفه به سمت آشنا شدن با کلمات جدید است. در واقع این تنها راه یادگیری واژگان جدید است که به واسطه آن می‌دانید چگونه و در چه حالتی باید از لغات تازه استفاده کنید زیرا آنها را در متن می‌بینید.

وقتی صحبت از توانایی شما در صحبت کردن با دیگران و تصمیم گیری سریع به میان می‌آید؛ درک زمینه‌ای واژگان بسیار مهم است. در واقع این امر سطح تسلطتان بر زبان را تعیین می‌کند؛ چنین چیزی نشان می‌دهد که شما تا چه اندازه می‌توانید بدون وقفه حرف بزنید و به آنچه که می‌خواهید بگویید فکر نکنید.

در اینجا یک چیز کاملاً مشخص است: یادگیری لغات جدید چه از طریق اپلیکیشن‌ها باشد و چه از طریق کتاب‌های آموزشی؛ به این معنی است که شما دائماً راه‌های جدیدی برای بهبود زبان خود و در نتیجه مهارت‌های گفتاریتان پیدا خواهید کرد.

ذهن شما مانند یک اسفنج است؛ هر متن جدیدی که می‌خوانید دریایی مملوء از کلمات، عبارات و اصطلاحات تازه است که می‌توانند تسلط شما را بر زبان افزایش دهند و شما را به سطح یک بومی زبان برسانند.

 

9. ساخت فلش کارت برای لغات ناشناخته

یک راه عالی برای تقویت دایره لغات و در نتیجه تسلط شما به ریدینگ این است که فهرست کلمات را نگه دارید یا فلش کارت آنها را ایجاد کنید. اما فقط به همین جا بسنده نکنید: این فلش کارت‌ها را بایستی همیشه مرور نمایید. در حین ریدینگ، لیست کلمات یا فلش کارت‌های خود را در دسترس داشته باشید. اگر در حین مطالعه دوباره آن کلمه مطرح شد؛ می‌توانید به منابع خودتان مراجعه کنید تا جریان ریدینگ را از بین نبرید. فقط به یاد داشته باشید که برای طی کردن این فرآیند باید همیشه یک دیکشنری در کنارتان باشد تا بتوانید معنای کلمات جدید را چک کنید و آنها را به فلش کارت خود منتقل نمایید.

 

ریدینگ انگلیسی

 

10. خواندن هر نوع متنی

امروزه فقط کتاب و روزنامه برای ریدینگ انگلیسی در دسترس نیستند. محتوای وبلاگ‌ها، ایمیل‌ها و توییت ها نیز گزینه خوبی برای یادگیری محسوب می‌شوند. هر چه بیشتر مطالب را به زبان انگلیسی بخوانید؛ در زبان بهتر خواهید شد. پس فقط کتاب و اخبار مطالعه نکنید. همه چیز و همه چیز را بخوانید. مجله‌ای پیدا کنید که از آن لذت می‌برید، وب‌سایت‌های جالب را دنبال کنید، و یا از وبلاگی که دوست دارید مطالعه نمایید بازدید کنید.

حتی یک ویدیو می‌تواند مطالب خواندنی خوبی ارائه دهد. مثلاً ویدیوهای یوتیوب دارای زیرنویس کامل و همچنین رونوشت هستند. پس ویدیویی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید (مانند پیش‌ پرده فیلم یا کلیپی از یک نمایش محبوب). قبل از تماشای ویدیو، ابتدای متن رونویسی شده آن را بخوانید. سپس این کار را همراه با زیرنویس در حین پخش ویدیو انجام دهید. از آنجاییکه باید با سرعت فیلم همگام باشید؛ پس تسلط خود را از این طریق ارتقا خواهید داد.

 

نتیجه گیری: ریدینگ کلید اسپیکینگ است

کافی است فقط یک لحظه به این جمله فکر کنید: هر زمانیکه چیزی را می‌خوانید؛ در واقع از زبان شخصی که آن متن را نوشته صحبت می‌کنید. در اصل شما از نظر فنی در حال مکالمه به زبان انگلیسی هستید. از اینرو ریدینگ مستقیماً بر نحوه درک، تحت فرمان بودن ذهن و تسلط شما بر زبان در هنگام صحبت کردن تاثیر می‌گذارد. در این صورت کافی است که شما براساس سطح فعلی تسلط خود بر زبان، یک متن مناسب را پیدا کرده و شروع به ریدینگ آن کنید.