نحوه دو زبانه کردن گوگل هوم

افزودن زبان دوم به اپلیکیشن گوگل هوم (Google Home) تلفن همراه بسیار مورد تقاضاست. در واقع کسانیکه به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، چینی، آلمانی، دانمارکی، ایتالیایی، ژاپنی، روسی، هلندی، نروژی، اسپانیایی و گویش‌های مختلف این کلام‌ها تسلط دارند؛ بسیار علاقمند تا از قابلیت دو زبانه کردن گوگل هوم بهره‌مند شوند. بنابراین شبکه مترجمین راستین در این مطلب به آموزش ایجاد این حالت خواهد پرداخت.

 

گوگل هوم چیست؟

گوگل هوم به دو مورد اشاره دارد: اسپیکر هوشمند اصلی و کل مجموعه تحت پوشش آن که شامل گوگل هوم هاب (Google Home Hub)، گوگل هوم مینی (Google Home Mini) و سایر محصولات و نرم افزارهای این دسته می‌شود. دستگاه اصلی در اصل شامل یک اسپیکر دو اینچی و چند سخت افزار رایانه‌ای است که در محفظه‌ای شبیه خوشبو کننده‌های هوا، بسته بندی شده‌اند. قابلیت اتصال به وای‌‎ فای به صورت مستقیم در آن تعبیه گردیده و می‌توان از آن برای دسترسی به شبکه و اتصال به اینترنت استفاده کرد.

 

علت طراحی

گوگل هوم در واقع برای رقابت با آمازون اکو (Amazon Echo) طراحی شده است. هر چند این دو وسیله قابلیت‌ها و عملکردهای مشابهی دارند؛ اما گوگل هوم به جای دستیار مجازی آمازون الکسا (Amazon's Alexa) بر پایه دستیار گوگل (Google Assistant) ساخته شده است.

 

محصولات دیگر

در ضمن شرکت گوگل علاوه بر اسپیکر هوشمند اصلی Google Home، دستگاه‌های دیگری را نیز در قالب مجموعه محصولات سری گوگل هوم ساخته که امکان دسترسی به دستیار گوگل را فراهم می‌کنند؛ این دستگاه‌ها عبارتند از:

  • گوگل هوم مینی (Google Home Mini): یک نسخه کوچک از اسپیکر اصلی هوشمند است که فضای کمتری را اشغال می‌کند. با این حال کیفیت آن چندان مناسب نیست؛ ولی امکان دسترسی کامل به دستیار گوگل را فراهم می‌کند.
  • نست مینی (Nest Mini): نسخه ارتقا یافته‌ای از Google Home Mini است که ساختاری مشابه آن دارد؛ اما کیفیت صدای آن بهتر است.
  • گوگل هوم مکس (Google Home Max): نسخه بزرگتری از گوگل هوم است که اسپیکرهای بیشتری دارد و کیفیت صدای آن بسیار خوب است.
  • نست هاب (Nest Hub): در اصل یک گوگل هوم با صفحه نمایش داخلی است که علاوه بر دارا بودن تمام قابلیت‌های مذکور، امکان نمایش عکس، برقراری تماس ویدئویی و غیره را نیز دارد.
  • نست هاب مکس (Nest Hub Max): نسخه‌ای از نست هاب است که دارای صفحه نمایش بزرگتر، صدای بهتر و برخی امتیازات جانبی است.

به علاوه می‌توانید علاوه بر دستگاه‌های گوگل هوم، از طریق تلفن همراه خود نیز به دستیار گوگل دسترسی پیدا کنید. این قابلیت در تلفن‌های همراه اندرویدی تعبیه شده است؛ اما می‌توانید Google Assistant را برای تلفن همراه آیفون خود نیز دانلود نمایید.

 

نحوه افزودن زبان دوم به گوگل هوم

این اسپیکرهای هوشمند به سوالات شما پاسخ می‌دهند، موسیقی پخش می‌کنند و برخی از قسمت‌های خانه را نیز تحت کنترل درمی‌آورند. دستیار گوگل در اصل نیرو محرکه Google Home است؛ دقیقاً مثل کاری که الکسا برای دستگاه‌های آمازون و سیری (Siri) برای دستگاه‌های اپل انجام می‌دهد.

اما دستیار گوگل تنها به دستورات زبان انگلیسی محدود نمی‌شود. این دستیار مجازی از دو زبان به صورت همزمان پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید با هر یک از این زبان‌ها با دستگاه خود صحبت کنید. لذا در ادامه نگاهی به نحوه افزودن زبان دوم به دستیار گوگل به منظور کنترل دستگاه‌های گوگل هوم می‌اندازیم.

 

دستورالعمل دو زبانه نمودن

برای افزودن زبان دوم به اسپیکر خود، باید از اپلیکیشن گوگل هوم در نسخه‌های آی ‌او ‌اس و اندروید (متناسب با دستگاه خود) استفاده کنید. اما روند کار در هر دو سیستم عامل مشابه بوده و به صورت زیر است:

1. اپلیکیشن گوگل هوم را در تلفن هوشمند خود باز کنید.

2. نماد پروفایل را در گوشه بالایی سمت راست انتخاب نمایید.

3. گزینه‌های Assistant settings (تنظیمات دستیار) ← Assistant (دستیار) ← Languages (زبان‌ها) را انتخاب کنید.

 

افزودن زبان دوم به گوگل هوم

 

4. بر روی گزینه Add a language (افزودن زبان) کلیک کنید و زبان دوم را برگزینید تا گوگل هوم آن را تشخیص دهد. برای این کار می‌توانید زبان مورد نظر خود را از لیست انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر تاکنون هیچگونه زبانی را انتخاب نکرده‌اید؛ بر روی Add a language در هر دو خط ضربه بزنید و هر دو زبان را انتخاب کنید.

5. برای مشاهده هر دو زبانی که اکنون انتخاب کرده‌اید؛ بر روی فلش رو به عقب ضربه بزنید. همچنین برای حذف زبان دوم به گزینه تنظیمات زبان برگردید؛ سپس زبانی که دیگر نمی‌خواهید دستگاه شما از آن پشتیبانی کند را انتخاب کنید و آیکون None را مشخص نمایید.

 

افزودن زبان دوم به گوگل هوم

 

6. حال کافی است به یکی از زبان‌های انتخابی خود جمله‌ای را بگویید تا دستیار گوگل به کلام دیگری که از آن استفاده می‌کنید پاسخ شما را بدهد.

 

اطلاعات تکمیلی

توجه داشته باشید که نمی‌توانید از ترکیبی از زبان‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال فرض کنید شما زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی را به عنوان زبان خود انتخاب کرده‌اید. در این صورت اگر بگویید: "Hey Google, set a timer por favor"، گوگل هوم متوجه منظورتان نمی‌شود.

چنانچه سایر اعضای خانواده شما که از اسپیکر Google Assistant استفاده می‌کنند؛ بخواهند از زبان دوم بهره بگیرند، باید Voice Match را با زبان دستگاه خود تنظیم نمایند. در این صورت دستیار گوگل هر کاربر را با تن لحن خود می‌شناسد و به آن پاسخ می‌دهد.

 

اجرای راحت‌تر دستورات

حال که با شیوه دو زبانه کردن گوگل هوم آشنا شده‌اید؛ راحت‌تر می‌توانید دستورات خود را به اطلاع این اسپیکر هوشمند برسانید و انتظار انجام شدن آنها را داشته باشید. حتی این قابلیت منحصر به فرد می‌تواند روشی برای یادگیری زبان‌های مختلف باشد؛ فقط باید به درستی از آن استفاده نمایید. امیدواریم در آینده، زبان فارسی هم به لیست کلام‌های این دستگاه اضافه گردد تا کاربران ایرانی هم بتوانند از این ویژگی‌ها بهره‌مند گردند. خوب نظر شما در خصوص این قابلیت چیست؟ فکر می‌کنید آیا تعامل بشر و هوش مصنوعی می‌تواند زندگی را راحت‌تر کند (البته با توجه به از بین رفتن موانع زبانی)؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.