11 روش برای گفتن تولدت مبارک به زبان فرانسوی

جشن تولد یک مناسبت فوق العاده برای گردهمایی همه عزیزان و برگزاری یک مهمانی دورهمی است. اگر دوستانی از سراسر جهان دارید؛ یادگیری گفتن تولدت مبارک به زبانشان، یک راه مناسب برای نزدیکی بیشتر به آنهاست. پس در این گفتار با شبکه مترجمین راستین همراه باشید تا با هم روش‌های مختلف گفتن تولدت مبارک، بسته به موقعیت افراد و رابطه آنها با شما، به زبان فرانسوی را یاد بگیریم. در ضمن به برخی از آداب و رسوم تولد در فرهنگ فرانسوی، نگاهی کوتاه خواهیم انداخت.

 

چگونه به زبان فرانسوی تبریک تولد بگوییم؟

از آنجاییکه تعداد کشورهای فرانسوی زبان در سراسر جهان زیاد است؛ پس شاید برخی از دوستان شما از طریق این سیستم ارتباطی تکلم کنند. به همین دلیل به احتمال زیاد برای شما هم جالب است که نحوه گفتن تولدت مبارک به زبان فرانسوی را یاد بگیرید.

 

نحوه گفتن تولدت مبارک به صورت کلاسیک

این روش مناسب دوستان، اعضای خانواده و همسر است. از طریق سه جمله زیر که همگی معنای یکسانی دارند؛ می‌توانید منظور خود را برسانید:

1

Joyeux anniversaire

تولدت مبارک

2

Bon anniversaire

تولدت مبارک

3

Heureux anniversaire

تولدت مبارک

این عبارات از نظر محتوا و مفهوم یکسان هستند. به همین دلیل می‌توانید از هر یک از آنها برای تبریک تولد به یکی از اعضای خانواده، دوستان یا همسر خود به زبان فرانسوی استفاده کنید. در ضمن استفاده از دو جمله زیر نیز کارساز است:

4

Un an de plus, ça se fête!

یک سال دیگر، دلیلی برای جشن گرفتن است!

5

Passe un bon anniversaire/ Passe une merveilleuse journée d’anniversaire.

تولد خوبی داشته باشید.

اگر می‌خواهید تولد همسرتان را تبریک بگویید؛ می‌توانید از جمله زیر نیز استفاده کنید:

6

Bon anniversaire mon amour/ mon chéri / ma chérie

تولدت مبارک عشق من / عزیزم (نسخه‌های مردانه / زنانه).

 

تبریک تولد به یک همکار

اگر در محل کار تولد کسی را جشن می‌گیرید؛ باید کمی رسمی‌تر باشید. به خصوص اگر همکاران خود را به جای استفاده از tu با vous خطاب می‌کنید. در این صورت می‌توانید جمله‌های زیر را امتحان نمایید:

7

Je vous souhaite un très bon anniversaire.

تولد شما را بسیار تبریک می‌گویم.

8

Que cette nouvelle année vous apporte plein de Bonheur.

امیدوارم سال جدید برای شما مملوء از شادی باشد.

9

La santé, l’amour et le Bonheur

سلامتی، عشق و شادی.

 

راه های رسمی برای تبریک تولد به افرادیکه زیاد آنها را نمی شناسید

در نهایت احتمالاً دوست دارید بدانید چگونه می‌توانید به کسیکه زیاد او را نمی‌شناسید؛ به صورت رسمی تبریک تولد بگویید. به عنوان مثال فرض کنید که می‌خواهید تولد رئیس‌تان را تبریک بگویید.

10

Meilleurs vœux d’anniversaire/ pour votre anniversaire.

بهترین آرزوها.

11

Un an de plus, felicitations.

یک سال دیگر، تبریک می‌گویم.

در ضمن می‌توانید از واژه Félicitations برای تبریک به افراد در موقعیت‌های دیگری نیز استفاده کنید؛ مثلاً زمانیکه کسی در امتحان قبول شده یا خانه‌ای خریده است.

 

آداب و رسوم فرانسوی ها در جشن تولد

جشن تولد در فرهنگ فرانسوی نیز با هدایا (Cadeaux)، مهمانی ها (Fêtes) و البته آهنگ تولد (Chanson d’anniversaire) گره خورده است. برخی از سنت‌های جالب در جشن تولد این فرهنگ عبارتند از:

  • کیک تولد فرانسوی‌ها نسبت به ایالات متحده ظریف‌تر است. در فرهنگ آنان تزئینات زیاد روی کیک چندان رایج نیست؛ از اینرو کیک‌های تولد مانند یک تارت میوه‌ای بیشتر ظاهری مینیمال دارند.
  • اهدای کارت تبریک تولد به اندازه کشورهای دیگر رایج نیست.
  • در فرهنگ فرانسوی جشن تولد نیز مانند کیک، زیاد تجملاتی و مبالغه آمیز نیست. معمولاً یک شام ساده با نان تست کفایت می‌کند.

اما یکی از سنت‌های مرسوم فرانسوی‌ها که آوازه جهانی دارد؛ آهنگ‌های شاد تبریک تولد به این زبان است. یادگیری این آهنگ‌ها در حین لذت بردن از آنها، راهی عالی برای یادگیری سیستم ارتباطی مردم به صورت عملی است.

 

سخن آخر؛ از این پس بهتر عمل خواهید کرد

حال که یازده روش گفتن تولدت مبارک به زبان فرانسوی را یاد گرفته‌اید؛ می‌توانید دفعه بعدی تولد دوستتان را با زبان خودش به او تبریک بگویید. به علاوه می‌توانید با رعایت آداب و رسوم تولد در فرهنگ فرانسوی، او را خوشحال‌تر نمایید.