ادبیات خاکستری چیست: اهمیت و نحوه شناسایی Grey Literature

ادبیات خاکستری (Grey Literature) به مطالب و تحقیقاتی گفته می‌شود که به طور خاص خارج از کانال‌های تجاری، انتشارات دانشگاهی و کانال‌های توزیع سنتی منتشر می‌گردند. اینگونه منابع توسط سازمان‌های دولتی، دانشگاهی، تجاری و صنعتی در تمام سطوح تولید می‌شوند، و یا به صورت غیر رسمی منتشر گردیده یا منتشر نشده باقی می‌مانند. پایگاه داده ادبیات خاکستری به دلیل این وضعیت غیر رسمی، هرگز تحت فرآیند داوری قرار نمی‌گیرند؛ اما اگر دانشگاهیان و محققان بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند، اطلاعاتشان به اندازه اطلاعات رسمی ممکن است ارزشمند و کاربردی باشد.

منابع خاکستری معمولاً از چندین منبع می‌آیند؛ پس معمولاً یافتن منبع مناسب برای آنها چالش برانگیز است. پیدا کردن این منابع به راحتی بازدید از یک کتابخانه نیست. آنها هیچگونه فهرست یا سازمان رسمی ندارند؛ زیرا در منابع دانشگاهی مثل مجلات و کتاب‌ها ظاهر نمی‌شوند. حال این سوال مطرح می‌شود که پس ادبیات خاکستری چرا برای نشر دانشگاهی اهمیت دارد؟ اگر در این مطلب با شبکه مترجمین راستین همراه باشید به پاسخ این سئوال خواهید رسید و چیزهای بیشتری در این خصوص متوجه خواهید شد.

 

اهمیت ادبیات خاکستری در چیست؟

 • ادبیات خاکستری معمولاً بهترین منابع برای تحقیقات به روز در مورد موضوعات خاص هستند؛ زیرا قبل از داوری لزومی ندارد فرآیند نسبتاً طولانی انتشار را طی کنند.
 • به همین دلیل معمولاً دامنه پایگاه‌های اطلاعاتی ادبیات خاکستری، حوزه‌های تحقیقاتی اخیراً در حال ظهور را شامل می‌شود.
 • غالباً انتشارات علمی، گرایش زیادی نسبت به انتشار تحقیقاتی دارند که همبستگی مثبت قابل توجهی را نشان می‌دهند. بسیاری از مطالعات معمولاً هیچ نتیجه‌ای به بار نمی‌آورند و به همین دلیل به احتمال زیاد منتشر نمی‌شوند؛ اما توجه به نتایج منفی به اندازه نتایج مثبت مهم است. دسترسی به ادبیات خاکستری، این شکاف علمی را پر می‌کند و تصویری متعادل‌تر از شواهد موجود ارائه می‌دهد.
 • گزارش‌های تولید شده در Grey Literature معمولاً ماهیت جزئی‌تری دارند، و غالباً دارای داده‌های خامی هستند که معمولاً در هیچ جای دیگری یافت نمی‌شوند. اما نکته این است که آنها در قالب‌های مختلف و اسناد گوناگون ارائه می‌شوند؛ به همین دلیل یافتن داده‌ها از میان آنها کمی دشوارتر است.
 • منابع خاکستری می‌توانند به محققان در کاهش جانبداری انتشارات کمک کنند.
 • قسمت اعظم ادبیات خاکستری رایگان است (اما اقلام تولید شده توسط شرکت‌های تحقیقات بازار، استثناء هستند؛ زیرا معمولاً برای دسترسی به آنها باید هزینه پرداخت شود)؛ این موضوع باعث می شود تا این متون برای همه قابل دسترس باشند.

 

منابع خاکستری چه ایرادات و نقایصی دارند؟

 • اطلاعات موجود در منابع خاکستری، کانال‌های رایج نشر را طی نکرده‌اند؛ بنابراین به صورت دقیق و رسمی مورد داوری قرار نگرفته‌اند. این بدان معنی است که بررسی ارزیابی قابلیت اطمینان این متون به عهده خود شماست.
 • وقتی ادبیات خاکستری در مجله‌ای منتشر نمی‌شود، عاری از تعصب‌های انتشاراتی است. با این حال باز هم ممکن است تعصبات و سوگیری‌های خاص خود را داشته باشند. مثلاً سازمانی که ادبیات خاکستری را توزیع می‌کند؛ ممکن است انگیزه‌های سیاسی، اجتماعی یا مالی خاصی برای ترویج تحقیقات غیرقابل اعتماد داشته باشد. از اینرو لازم است صحت اطلاعات منابع را با مطالعاتی که در جاهای دیگر یافت می‌شوند، انطباق دهید.
 • ادبیات خاکستری از منابع بسیار متنوعی به وجود می‌آیند؛ بنابراین به هیچوجه نمایه یا سازماندهی نمی‌شوند. به همین دلیل پیدا کردن آنچه به دنبال آن هستید در میان آنها دشوار است.
 • کتابداران معمولاً در پیدا کردن Grey Literature و قابل دسترس کردن آنها با مشکل مواجه می‌گردند.

 

چند نمونه از ادبیات خاکستری + نحوه شناسایی آنها

وب سایت‌ها، کتابچه‌های راهنما، آمارها و مجموعه داده‌های فنی جزء انواع ادبیات خاکستری هستند که ممکن است در طول فرآیند تحقیق با آنها مواجه شوید. با این حال می‌توان مهمترین آنها را به صورت زیر لیست نمود:

 • گزارش‌های دولتی
 • گزارشات فنی
 • آزمایشات بالینی منتشر نشده
 • چکیده‌های کنفرانسی
 • پایان نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی
 • خبرنامه‌ها
 • گزارش‌های رسمی دولتی
 • گواهی‌های ثبت اختراعات
 • اوراق کاری
 • محتوای وبلاگ
 • و بسیاری دیگر.

اینگونه منابع در حوزه‌های مختلفی یافت می‌شوند؛ بنابراین فهرست کردن آنها دشوار است. اساساً اگر یک مطالعه را در یک مجله معروف یا کتاب چاپ شده پیدا نکردید؛ به احتمال زیاد جز ادبیات خاکستری است. اگر می‌دانید که چگونه باید منابع دانشگاهی را پیدا کنید؛ پس می‌توانید آنها را نیز شناسایی نمایید. با این حال چند شاخص زیر در شناسایی Grey Literature به شما کمک می‌کنند:

 • پیدا کردن آن برایتان دشوار است.
 • به صورت گسترده توزیع نشده‌اند.
 • حاوی اطلاعات بیشتری در مورد موضوع هستند، و این با مواردیکه در جاهای دیگر دیده‌اید متفاوت است؛ زیرا اینگونه متون هیچ محدودیتی برای طول مطلب ندارند.
 • به سرعت تولید و منتشر شده‌اند.
 • بایگانی نگردیده‌اند.

 

منابع خاکستری

منابع خاکستری

 

ادبیات خاکستری را در چه جاهایی می‌توان جستجو کرد؟

ایجاد یک رویکرد سیستماتیک جهت یافتن ادبیات خاکستری برای اهداف آکادمیک معمولاً دشوار است. اینگونه منابع برخلاف مجلات علمی که اغلب فقط در قالب‌های الکترونیک در دسترس هستند، از نظر قالب‌ها و قابلیت دسترسی هر چیزی را شامل می‌شوند.

در وهله اول باید عبارت‌های جستجوی مورد استفاده خود را آماده کنید؛ سپس آنهایی که بیشتر مناسب هستند را شناسایی کنید و منابع را در حین جستجو ثبت نمایید. اگر یک سوال تحقیقاتی دارید؛ می‌توانید از آن به عنوان یک راهنما برای پیدا کردن منابع بهره بگیرید. در ضمن پایگاه داده های ادبیات خاکستری فراوان هستند که همگی در فهرست بندی منابع تخصص دارند.

 

عمومی

پایگاه GreySource حاوی لینک‌هایی به منابع ادبیات خاکستری در سراسر جهان است که براساس موضوعات طبقه بندی شده‌اند.

 

چکیده های کنفرانسی

مجموعه مقالات کنفرانسی را می‌توانید در پایگاه داده Embase بیابید. از طرف دیگر می‌توانید به دنبال سازمان‌های حرفه‌ای باشید که کنفرانس‌ها را برگزار می‌کنند و در آنها محققان ممکن است آثار مرتبط با موضوع مورد نظر شما را ارائه دهند. برای پیدا کردن چکیده‌های کنفرانسی بهتر است به وب سایت سازمان برگزار کننده مراجعه کنید. اگر مایلید در جلسات کنفرانسی که آنلاین نیستند شرکت کنید؛ می‌توانید با هیئت مدیره سازمان‌ها تماس بگیرید.

 

پزشکی

پایگاه Grey Matters می‌تواند به شما در زمینه پیدا کردن ادبیات خاکستری مرتبط با سلامت کمک کند. این پایگاه دارای چک لیست رایگان است که از طریق آن قادر خواهید بود تا یک سیستم برای جستجوی خود طراحی کنید.

 

علمی

اطلاعات علمی گردآوری شده توسط سازمان های دولتی ایالات متحده را می‌توانید در پایگاه Science.gov پیدا کنید. اما اگر می‌خواهید جستجوی خود را به فراتر از مرزهای ایالات متحده گسترش دهید؛ پایگاه WorldWideScience.org امکان جستجوی آرشیوهای اطلاعات علمی در نقاط مختلف جهان به صورت همزمان را برای شما فراهم می‌کند.

 

دولتی

Policy Archive یک کتابخانه دیجیتالی است که امکان دسترسی به اسناد سیاسی دولت ایالات متحده را فراهم می‌آورد.

 

دانشگاهی

امکان جستجوی بیش از 210 میلیون سند در موتور جستجوی آکادمیک بیله فلد (BASE) فراهم است و می‌توانید از این منابع رایگان برای تحقیقات خود استفاده کنید.

 

آزمایشات بالینی

با استفاده از پایگاه ClinicalTrials.gov می‌توانید به کلیه آزمایشات بالینی که در سراسر جهان با بودجه دولتی و خصوصی صورت گرفته‌اند، دسترسی پیدا کنید.

 

مقالات پژوهشی

پایگاه CORE به بزرگترین مجموعه مقالات تحقیقاتی اوپن اکسس در سراسر جهان دسترسی دارد.

 

پایان نامه ها و رساله ها

بیش از 5 میلیون پایان نامه و رساله در "کتابخانه دیجیتالی شبکه پایان نامه ها و رساله ها (Networked Digital Library of Theses and Dissertations)" موسوم به NDLTD موجود است. در ضمن گوگل اسکولار می‌تواند به شما در جستجوی پایان نامه‌ها و رساله‌هایی که در منابع بنیادها و سازمان‌های علمی وجود دارند کمک کند.

 

اروپایی

پایگاه Open Grey شامل ارجاع‌های کتاب شناسی به بیش از 700 هزار متون ادبیات خاکستری تولید شده در اروپاست و به شما امکان می‌دهد تا سوابق را جستجو کرده و اسناد را پیدا کنید.

 

آیا راه دیگری برای یافتن منابع خاکستری وجود دارد؟

علاوه بر پایگاه‌های داده فوق، از طریق روش‌های زیر هم می‌توانید منابع مد نظر خودتان را بیابید.

 

استفاده از موتورهای جستجو

روش‌هایی وجود دارند که با کمک آنها می‌توانید جستجوی خود را به ادبیات خاکستری محدود نمایید:

 • با تایپ عبارت مدنظر خود و سپس ذکر ".site:org" یا ".site:gov" می‌توانید جستجو را فقط به سازمان‌ها و دولت‌ها محدود کنید.
 • باز هم می‌توانید بیشتر پیش بروید و جستجوی خود را محدودتر نمایید. به عنوان مثال با تایپ ".site:gov.uk"، جستجو را فقط به سایت‌های دولتی بریتانیا محدود می‌کنید.
 • با تایپ عبارت جستجو و سپس ذکر نوع فایل نیز قادر خواهید بود تا جستجوی خود را محدود کنید. به عنوان مثال "filetype:pdf" یا "filetype:doc".
 • اگر به دنبال ادبیات خاکستری یک کشور خاص هستید؛ از نسخه گوگل آن کشور استفاده کنید. به عنوان مثال Google Australia یا Google UK.

 

بررسی وب سایت سازمان ها

به دنبال سازمان‌هایی باشید که احتمال می‌دهید مقالات و گزارش‌های فنی در مورد موضوع مدنظر شما را منتشر می‌کنند. سازمان‌های دولتی، غیرانتفاعی، موسسات تحقیقاتی، گروه‌های فشار، تشکل‌های بین‌المللی و انجمن‌های حرفه‌ای در این دسته قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال سازمان جهانی بهداشت (WHO) چندین مجموعه آنلاین از ادبیات خاکستری دارد، و بانک جهانی (World Bank) همه نشریات خود را به صورت آنلاین و رایگان منتشر می‌کند. در ابتدا وب سایت‌های سازمان‌های انتخابی خود را جستجو کنید. به دنبال بخش‌هایی از سایت باشید که با عناوین Documents (اسناد)، Reports (گزارشات) و کتابخانه (Library) برچسب گذاری شده‌اند.

 

تماس مستقیم با محققان

درباره محققان معتبر در زمینه مدنظر خود تحقیق کنید. سپس می‌توانید با آنها تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا اطلاعاتی در مورد مطالعات منتشر نشده یا در حال انجام دارند یا خیر؛ اکثریت آنها خوشحال می‌شوند شما را راهنمایی کنند.

 

چند نکته پایانی درباره منابع خاکستری

در این مطلب کوشیدیم تا اهمیت Grey Literature را بیان نماییم و نحوه شناسایی منابع آن را توضیح دهیم. با این حال بد نیست در پایان به این چند نکته هم اشاره کنیم:

 • مقالاتی که هنوز مراحل پیش از انتشار را پشت سر نگذاشته‌اند؛ جزء منابع خاکستری محسوب می‌شوند.
 • کتاب‌ها و منابع پژوهشی تحت یک فرآیند انتشار رسمی قرار می‌گیرند؛ بنابراین از این دست ادبیات به حساب نمی‌آیند.
 • پاپ مد (PubMed) یک پایگاه داده تحقیقاتی است و نوعی از نشر محسوب نمی‌گردد. از اینرو کلیه تحقیقاتی که توسط پایگاه‌های داده اصلی نظیر پاپ مد نمایه می‌شوند؛ در کل در دسته Grey Literature قرار نمی‌گیرند.