9 آهنگساز معروف آلمانی طول تاریخ

اگر به دنبال افزایش اطلاعات خود در مورد موسیقی دانان و آهنگسازان مشهور آلمانی هستید؛ خبر خوبی برای شما داریم. زیرا ما در این مطلب شبکه مترجمین راستین قصد داریم 9 نفر از آهنگسازان آلمانی که حتماً باید به آثار آنها گوش دهید را به شما معرفی کنیم. از باخ و بتهوون و برامس گرفته تا هانس زیمر نابغه قرن بیست و یکمی! پس با ما همراه شوید چون به احتمال زیاد شیفته آثار آنها خواهید شد.

 

برترین آهنگسازان آلمانی

لیست زیر شامل مشهورترین و برترین آهنگسازان آلمانی است که می‌توانید برای افزایش اطلاعات خود درباره این سرزمین شگفت انگیز از آن استفاده نمایید.

 

1. یوهان سباستیان باخ (Johann Sebastian Bach)

باخ یکی از آهنگسازهای معروف سبک باروک است که شهرتی جهانی دارد. کنسرتوهای براندنبورگ (Brandenburg Concertos) که احتمالاً آنها را در برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی شنیده‌اید و واریاسیون ‌های گلدبرگ (Goldberg Variations) تنها دو مورد از مجموعه آثار معروف او هستند. باخ در سال 1685 در آیزناخ به دنیا آمد و تمام عمر خود را در منطقه کوچکی در اطراف لایپزیگ سپری کرد. با این وجود، او زندگی جالبی داشت. باخ در ده سالگی یتیم شد، دو بار ازدواج کرد، صاحب 20 فرزند شد و در سال 1716 چند هفته را در زندان گذراند.

 

2. لودویگ فان بتهوون (Ludwig van Beethoven)

بتهوون که یکی از بزرگترین آهنگسازان طول تاریخ محسوب می‌شود؛ در سال 1770 در بن متولد شد. وی در سن 17 سالگی در وین در مقابل موتسارت (Mozart) اجرا کرد و در آنجا توانست تاثیر زیادی از خود بر جای بگذارد؛ از اینرو بخش زیادی از عمر خود را در مرکز موسیقی وین سپری نمود. آثار او دوران کلاسیک و رمانتیک را شامل می‌شوند. از طرف دیگر آثارش آنقدر متمایز هستند که فوراً قابل تشخیص می‌باشند. از جمله مهمترین کارهای او می‌توان به افتتاحیه سمفونی پنجم (5th Symphony) اشاره کرد. جالب است بدانید که بتهوون از اواخر دهه 20 زندگی خود ناشنوا شد.

 

لودویگ فان بتهوون

 

3. یوهانس برامس (Johannes Brahms)

برامس در سال 1833 در هامبورگ متولد شد و یکی از مشهورترین آهنگسازان کلاسیک آلمانی است. او در نوجوانی با نواختن در برخی از مناطق خشن هامبورگ در حالی که خودش آهنگسازی می‌کرد، کسب درآمد می‌نمود. برامس در سال 1853 به آهنگسازی به نام رابرت شومان (Robert Schumann) معرفی شد. حمایت و پشتیبانی شومان به برامس کمک کرد تا به موفقیت برسد. برامس یک فرد بسیار کمال گرا بود و برای ساخت اولین سمفونی خود 22 سال وقت سپری کرد و بعد از این مدت طولانی حاضر به اجرای آن شد.

 

4. کلارا شومان (Clara Schumann)

اکثر مردم کلارا شومان را به خاطر اینکه همسر رابرت شومان و دوست برامس بوده می‌شناسند؛ با این وجود او یک آهنگساز خبره بود که در این زمینه حرفی برای گفتن داشت. وی 23 قطعه موسیقی منتشر کرده و دارای ذوق هنری در زمینه پیانو بود؛ به همین دلیل بسیاری از آثار همسرش و برامس را برای اولین بار اجرا کرد. کلارا در سال 1819 در لایپزیگ (Leipzig) به دنیا آمد و با وجود اینکه سن کمی داشت ثابت کرد که یک اعجوبه است. او در یازده سالگی تورهای هنری خود را آغاز نمود و در پاریس و وین به اجرای برنامه پرداخت.

 

5. فلیکس مندلسون (Felix Mendelssohn)

فلیکس مندلسون در سال 1809 در هامبورگ به دنیا آمد؛ او پیانیست، آهنگساز و در ابتدا رهبر ارکستر بود. وی نیز یک کودک اعجوبه به شمار می‌رفت که از ده سالگی آهنگسازی را آغاز کرد. از معروف ترین آثار او می‌توان به اورتور به رویای یک شب نیمه تابستان (Overture to A Midsummer Night’s Dream) و سمفونی ایتالیایی (Italian Symphony) اشاره نمود. مندلسون ملودی سرود کریسمس را نیز نوشته است.

 

6. فانی مندلسون (Fanny Mendelssohn)

فانی مندلسون خواهر بزرگتر فلیکس مندلسون است. او نیز پیانیست و آهنگساز بود و در سال 1805 در هامبورگ به دنیا آمد. این دو خواهر و برادر معلمان موسیقی مشترکی داشتند؛ با این وجود فلیکس اعتراف کرد که خواهرش پیانیست بهتری از او بود. فانی حدود 500 قطعه موسیقی ساخت که شش قطعه آن به نام برادرش منتشر شد.

 

7. ریچارد اشتراوس (Richard Strauss)

اشتراوس آهنگسازی را در سال 1870 یعنی زمانی که تنها شش سال داشت آغاز کرد و بیشتر به خاطر اشعار سمفونیک و اپراهایش معروف شده است. او از سال 1933 تا 1935 یعنی در دوره حکمرانی نازی‌ها بر آلمان، رئیس اتاق موسیقی دولتی آلمان بود؛ اما به دلیل ارتباطش با یک نمایشنامه نویس یهودی از کار برکنار شد. او در بیشتر سال‌های حکومت نازی‌ها سعی کرد از موقعیت خود برای محافظت از عروس یهودی و پسرانش استفاده کند.

 

هانس زیمر

 

8. جورج فردریک هندل (George Friedrich Händel)

هندل آهنگساز باروک در سال 1685 در هاله (Halle) متولد شد و قبل از نقل مکان دائمی به لندن در سال 1712 به عنوان آهنگساز و نوازنده در هامبورگ و ایتالیا کار کرد. او یکی از مشهورترین آهنگسازان آلمانی قرن هجدهم بود. مسیح (Messiah) یکی از شناخته شده ترین آثار اوست. هندل در سال 1704 با آهنگسازی به نام یوهان ماتزون (Johann Mattheson) برای ساخت یک آهنگ همکاری کرد که نزدیک بود در این بین کشته شود.

 

9. هانس زیمر (Hans Zimmer)

هانس زیمر یکی از بهترین آهنگسازان آلمانی قرن بیستم و بیست و یکم است که برای ساخت موسیقی فیلم، برنده دو جایزه اسکار شده است. او در سال 1957 در فرانکفورت به دنیا آمد و اکنون در ایالات متحده زندگی می‌کند و در آنجا رئیس بخش موسیقی فیلم در استودیو دریم ورکس (DreamWorks) است. زیمر موسیقی بیش از 150 فیلم از جمله شیر شاه (The Lion King)، گلادیاتور (Gladiator) و دزدان دریایی کارائیب (Pirates of the Caribbean) را ساخته است.

 

کلام پایانی

حال که با آهنگسازان مشهور آلمانی آشنا شده‌اید بهتر می‌توانید از آثار فوق العاده آنها لذت ببرید. بهتر است در ابتدا با آثار بتهوون شروع کنید و سپس سراغ باخ و هندل که هنرمندان معاصری بودند و آثار متفاوتی خلق کرده‌اند بروید. اگر به دنبال آهنگ‌های مدرن‌تر هستید؛ در وهله نخست موسیقی‌های جادویی هانس زیمر را گوش کنید. البته موسیقی تنها یک جنبه از فرهنگ آلمانی است. اگر تمایل دارید بیشتر با این حوزه آشنا شوید؛ بد نیست با دانشمندان مشهور آلمانی مانند انیشتین نیز آشنا شوید و درباره جشنواره‌های مختلف این کشور اطلاعات بیشتری کسب نمایید.