12 روش مختلف برای گفتن خداحافظ به زبان فرانسوی

اگر به تازگی یادگیری زبان فرانسوی را شروع کرده‌اید؛ چند عبارت مودبانه در این زبان وجود دارند که برای مدیریت مکالمات روزانه مفید هستند. از این جمله می‌توان به راه‌های مختلف برای گفتن تولدت مبارک اشاره کرد. همین اصل در مورد زمانیکه می‌خواهید از دیگران خداحافظی کنید، نیز صدق می‌کند.

به همین دلیل ما در این گفتار شبکه مترجمین راستین می‌خواهیم 12 عبارت مورد استفاده در هنگام خداحافظی به زبان فرانسوی را به شما معرفی کنیم؛ در این صورت شما راحت‌تر می‌‌توانید عبارت مناسب را از بین آنها انتخاب کنید.

 

چگونه به زبان فرانسوی از کسی خداحافظی کنیم؟

حقیقت این است راه‌های مختلفی برای گفتن خداحافظی در زبان فرانسوی وجود دارد که استفاده از آنها به موقعیت و درجه رسمیت رابطه شما با طرف مقابل بستگی دارد. بنابراین چند عبارت زیر را مطالعه کنید تا بتوانید در هر موقعیتی از جمله مناسب استفاده نمایید.

 

1. Au revoir

معنای تحت اللفظی عبارت au revoir، "دیدار دوباره" است و ساده ترین عبارت برای خداحافظی در زبان فرانسوی به شمار می‌آید. از آن در هر مکالمه‌ای با یا بدون ذکر نام طرف مقابل می‌توانید استفاده کنید. این کلمه آنقدر رایج است که حتی در موسیقی Auld Lang Syne: Ce n’est qu’un au revoir نیز از آن استفاده شده است.

 

2. Adieu Adieu

مضمونی شاعرانه دارد و در لغت به معنی "به خدا" است؛ اگر چه "وداع" واژه بهتری برای ترجمه آن است. این کلمه زمانی به کار می‌رود که انتظار ندارید کسی را به این زودی‌ها دوباره ببینید یا اینکه فقط قصد دارید فضا را کمی دراماتیک کنید.

 

3. Salut

جالب است بدانید که از کلمه Salut برای هم سلام و هم خداحافظی در زبان فرانسوی استفاده می‌شود. این عبارت اندکی رسمی‌تر از au revoir است، و بیشتر برای دوستان و اعضای خانواده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

4. Ciao

این کلمه ایتالیایی جایگزینی مناسب برای Salut است و جالب‌تر اینکه در زبان فرانسوی برای اشاره به خداحافظی به کار می‌رود.

 

5. Bye bye

بعد از ایتالیایی، نوبت به استفاده از واژگان انگلیسی برای بیان خداحافظی می‌رسد. فرانسوی‌ها با تکرار دو باره کلمه bye از این واژه برای خداحافظی غیر رسمی استفاده می‌کنند.

 

خداحافظی به زبان فرانسوی

 

6. À la prochaine

در زبان فرانسوی استفاده از عباراتی با مضمون "دفعه بعد می بینمت" یا "دوباره می بینمت" به جای "خداحافظی" بسیار رایج است. در اینگونه موارد از à la prochaine استفاده می‌شود که نسخه کوتاه شده عبارت à la prochaine fois است.

 

7. À un de ces quatre

"به یکی از این چهار" ترجمه تحت اللفظی عبارت à un de ces quatre است که برای گفتن "یکی از این روزها می بینمت" مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عبارت معمولاً زمانی به کار می‌رود که انتظار دارید کسی را بدون داشتن هیچگونه برنامه مشخصی ببینید.

 

8. À bientôt

عبارت à bientôt دقیقاً معادل "به زودی می بینمت" است که می‌توانید از آن در هنگام صحبت کردن و نوشتن استفاده کنید؛ به خصوص کاربرد آن در هنگام نوشتن ایمیل به زبان فرانسوی بسیار رایج است.

 

9. À plus tard

گاهی اوقات عبارت à plus tard در زبان فرانسوی مخفف شده و تنها à plus آن بیان می‌گردد که به معنی "بعداً می بینمت" است، و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که انتظار دارید فرد را دوباره در همان روز ببینید.

 

10. À tout à l’heure

کاربرد و معنی À tout à l’heure مشابه à plus tard است و بیشتر در حالت اختصاری à tout (که به صورت ah toot تلفظ می‌شود) به کار می‌رود.

 

11. À tout de suite

زمانی از à tout de suite استفاده می‌شود که قصد دارید به یک بهانه کوچک، جمع را ترک کنید. این عبارت به معنی "عنقریب شما را می بینم" است.

 

12. À demain

از حرف اضافه à برای بیان زمان می‌توان استفاده کرد؛ بنابراین با چسباندن آن به demain می‌توانید عبارتی به معنی "فردا می بینمت" به وجود آورید.

 

برای خداحافظی کردن به زبان فرانسوی دیگر محدودیتی ندارید

وقت آن رسیده که با استفاده از یکی از این 12 عبارت، با زبان فرانسوی از شما خداحافظی کنیم. امیدواریم بتوانید از این عبارت‌ها در هنگام سفر به کشورهای فرانسوی زبان استفاده کنید و با کمک آنها دایره لغات خود را گسترش دهید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 25 واژه و عبارت عامیانه فرانسوی