نحوه صبح بخیر گفتن به زبان کره ای: 7 راه برای شروع مودبانه روز

در کره بعد از صرف یک صبحانه مقوی با برنج و مخلفات همراه با یک فنجان قهوه شیرین، تنها چیزی که برای تکمیل صبح خود نیاز دارید یک تبریک است که در همان ساعات اولیه روز حس خوبی به شما می‌بخشد. در حقیقت خوش و بش در فرهنگ کره ای، بخش مهمی از دنیای گسترده آداب معاشرت است. اما باید بدانید که با توجه به محیط و فرد مورد اشاره، با چه کلماتی ارتباط برقرار کنید. پس در ادامه این گفتار شبکه مترجمین راستین به عباراتی می‌پردازیم که شما می‌توانید با استفاده از آنها در فرهنگ کره ای به دیگران صبح بخیر بگویید.

 

چگونه در زبان کره ای صبح بخیر بگوییم؟

برای صبح بخیر گفتن در زبان کره ای، روش های رسمی و عامیانه زیادی وجود دارند که در این مطلب به کاربردی ترین عبارت‌ها در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

 

1. ahn-nyung-ha-se-yo - 안녕하세요 (سلام رسمی)

ممکن است از قبل با این عبارت آشنایی داشته باشید. این یک روش استاندارد برای گفتن سلام به زبان کره ای است، هر چند به عنوان رایج ترین شیوه برای احوالپرسی در طول روز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر 안녕하세요 در بیشتر خوش و بش‌های مخصوص صبح کاربرد دارد.

این عبارت به دلیل اینکه حاوی 하세요 است؛ یک جمله رسمی محسوب می‌شود و نشان دهنده یک امر الزام آور است که به فرد برای انجام کاری دستور می‌دهد. 요 نیز یک عنوان تجلیلی کره ای است که وقتی به انتهای یک جمله اضافه می‌شود؛ ماهیت آن را محترمانه‌تر می‌کند.

안녕 در اصل به معنی صلح است. بنابراین 안녕하세요 به صورت تحت اللفظی به معنای آرزوی صلح برای کسی کردن است. در کل در فرهنگ کره ای باید از عبارت مذکور برای خوش و بش با این افراد استفاده کنید: کسانی که از نظر سنی از شما بزرگتر هستند، افرادی که با آنها آشنایی چندانی ندارید، مافوق اجتماعی خود (مانند رئیس و افراد ارشد در محل کار) و سایر افرادی که شایسته احترام هستند.

ahn-nyung-ha-shim-ni-kka - 안녕하십니까 نسخه رسمی‌تر این عبارت است. پایانه 하십니까 باعث می‌شود درجه احترام این عبارت افزایش یابد؛ به همین دلیل است که به صورت مکرر به آن نیاز نداریم. در ضمن می‌‌توان از آن به شیوه‌‌ای طعنه ‌آمیز و طنز در محفل‌های دوستانه استفاده کرد؛ به عنوان مثال اگر دوستتان تا لنگ ظهر می‌خوابد می‌توانید از این جمله برای احوالپرسی با او استفاده کنید.

 

صبح

 

2. ahn-nyung – 안녕 (سلام غیررسمی)

حذف 하세요 از جمله 안녕하세요 باعث می‌شود که این عبارت از حالت رسمی دربیاید و حالتی غیر‌رسمی به خود بگیرد. در کل 안녕 یک تبریک بسیار رایج در میان دوستان است که هنگام خطاب قرار دادن افرادی که از نظر سنی به شما نزدیک یا کوچک‌تر هستند، می‌توانید از آن استفاده کنید. این عبارت کوتاه و کاربردی است، ولی در هنگام به کار بردن آن مراقب باشید؛ چون 안녕 می‌تواند به معنی خداحافظی هم باشد، به همین دلیل دارای کاربردی دوگانه است.

 

3. ?jal jat-ssuh-yo - 잘 잤어요 (خوب خوابیدی؟ رسمی)

این یک شکل مودبانه از خوش و بش صبحگاهی می‌باشد، و یک عبارت رسمی برای خطاب قرار دادن افراد مافوق، بزرگان و آشنایان است. در واقع ?잘 잤어요 برای هر کسی که بخواهید با احترام با او رفتار کنید مناسب است؛ حتی اگر رابطه دوستانه‌ای با آن فرد داشته باشید. با گفتن کلمه ne - 네 (بله) یا ne, jal jat-ssuh-yo - 네, 잘 잤어요 (بله من خوب خوابیدم) می‌توانید به این عبارت جواب بدهید.

ahn-nyung-hi ju-mu-shyut-ssuh-yo - 안녕히 주무셨어요 نسخه رسمی‌تر این عبارت است که تفاوت آنها در نحوه صرف فعل می‌باشد. در اینجا 주무셨 جایگزین 잤 می‌شود که صرف فعل ju-mu-shi-da - 주무시다 (خوابیدن) است. 주무시다 نسخه بسیار رسمی‌تری از فعل ja-da - 자다 (خوابیدن) است که 잤 از طریق آن صرف شده است.

 

 

4. ?jal jat-ssuh - 잘 잤어 (خوب خوابیدی؟ غیررسمی)

باز هم اگر پایانه افتخاری 요 را از عبارت قبلی حذف کنیم به مترادف غیررسمی آن برای صبح بخیر گفتن در زبان کره ای می‌رسیم. شما می‌توانید با این عبارت دوستان و اطرافیانتان را خطاب قرار دهید؛ در واقع 잘 잤어 برای کسانی مناسب است که مجبور نیستید با آنها خیلی رسمی و محترمانه برخورد کنید.

البته مجبور نیستید این عبارت را صبح زود به صورت مستقیم به دیگران بگویید و می‌توانید آن را بعد از جمله خنثی‌تری مانند 안녕 مورد استفاده قرار دهید. اما اگر ترجیح می‌دهید مکالمه خود را به جای سلام با یک عبارت سوالی شروع کنید؛ می‌توانید از آن استفاده نمایید.

 

5. joh-eun ah-chi-mee-eh-yo - 좋은 아침이에요 (صبح بخیر رسمی)

این عبارت احتمالاً نزدیکترین معادل عبارت صبح بخیر است. با این وجود چندان پرکاربرد نیست؛ زیرا همانطور که قبلاً گفتیم دو عبارت 안녕하세요 و 안녕 بیشتر به عنوان انواع تبریک های صبحگاهی در زبان کره ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

좋은 아침이에요 یک تبریک رسمی خوب و نسبتاً شاد است؛ به همین دلیل به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. در ضمن می‌توان از آن برای اظهار نظر در مورد وضعیت روز (مثلاً وضعیت آب و هوا) بهره گرفت.

 

صبح

 

6. joh-eun ah-chim - 좋은 아침 (صبح بخیر غیررسمی)

همان نسخه غیررسمی عبارت قبلی است که می‌توانید از آن برای احوالپرسی معمولی با دوستان خود در ساعات اولیه صبح استفاده کنید. به نظر می‌آید این عبارت مترادف کلمه صبح است؛ اما می‌توان از آن برای اظهار نظر در مورد خود صبح نیز استفاده کرد.

 

7. guun-mo-neeng - 굿모닝 (صبح بخیر عامیانه)

این یک تبریک Konglish = کنگلی (کره ای - انگلیسی) است؛ زیرا یک املای آوایی کره ای از انگلیسی عبارت Good morning است. به همین دلیل معنای تحت اللفظی در زبان کره ای ندارد. معمولاً نمی‌توان از این عبارت برای خطاب قرار دادن محترمانه کسی در زبان کره ای استفاده کرد؛ پس به حوزه زبان عامیانه تعلق دارد.

با این وجود می‌توانید از این جمله در فضاهای آنلاین و پیامک زدن استفاده کنید. زیرا رعایت سفت و سخت آداب معاشرت در این فضاها چندان لازم نیست. بنابراین اگر می‌خواهید در فضای آنلاین کره ای زبان بهتر جا بیفتید می‌توانید از 굿모닝 استفاده کنید.

 

کلام پایانی در مورد صبح بخیر گفتن در زبان کره ای

شاید احوالپرسی صبحگاهی بخشی از روز شما باشد که به راحتی آن را فراموش می‌کنید؛ اما جزء اصلی یک زندگی روزمره مودبانه است. از آنجایی که فرهنگ کره ارزش بسیار زیادی برای احترام قائل است؛ پس بهتر است همیشه به خاطر داشته باشید که باید از کدام یک از این عبارت‌ها استفاده کنید. قرار نیست در همان ساعات اولیه صبح زندگی را به کام خود و دیگران تلخ کنید. پس حالا که می‌دانید چگونه به زبان کره ای برای همه روز خوبی را آرزو کنید؛ آماده هستید تا روز خود را به بهترین شکل ممکن شروع نمایید.