سایه نویس (نویسنده در سایه) کیست؟

خواه یک کتاب خودیاری (Self-help Book) و خواه خاطرات افراد مشهور را خریداری کرده باشید؛ به احتمال زیاد فردیکه روی جلد آن کتاب محبوب به شما لبخند می‌زند، کلمات داخل آن را ننوشته است. بلکه سایه نویس (Ghostwriter) آن را به رشته تحریر درآورده است.

در واقع خیلی‌ها داستان‌هایی برای گفتن دارند؛ اما دارای مهارت لازم یا زمان کافی برای نوشتن کتاب نیستند. به همین دلیل به فریلنسرها مراجعه می‌کنند تا برایشان اثری بنویسند. بسیاری از فریلنسرها، بخشی یا تمام درآمد خود را از نوشتن کتاب‌های محبوبی به دست می آورند که هرگز نامشان روی آنها نوشته نمی‌شود.

گفتنی در این مورد زیاد است؛ پس پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب با شبکه مترجمین راستین همراه باشید.

 

تعریف سایه نویسی

به فرآیندی گفته می‌شود که در آن نویسنده‌ای به ازای دریافت پول برای کس دیگری، کتاب یا هر مطلبی را به اسم وی می‌نویسد. این نوع نویسنده به اسم سایه نویس یا نویسنده در سایه مشهور است. وی وظیفه ثبت داستان یا آموزه‌های شخص دیگری که دارای ایده است؛ اما وقت و مهارت نوشتن را ندارد، برعهده می‌گیرد.

 

چه کسانی از سایه نویسی استفاده می کنند؟

در حقیقت همه اقشار از این فرآیند بهره می‌گیرند؛ از صاحبان کسب و کار و بلاگرها گرفته تا افراد مشهور و سلبریتی. هر کسی می‌تواند یک نویسنده در سایه برای خودش استخدام نماید. معمولاً اصل بر این است که مدیران عامل، بازیگران، موزیسن‌ها و افراد دیگری که شغل اصلی آنها نویسندگی نیست، آثار خود را با کمک یک نویسنده در سایه بنویسند.

خروجی باور نکردنی آثار جیمز پترسون (James Patterson) تنها به این دلیل است که او پس از خلق طرح کلی داستان و چارچوب کتاب، فرآیند خلق داستان را به نویسندگان در سایه محول کرده است. همچنین شخصی به نام تاکر مکس (Tucker Max)، خاطرات تیفانی هدیش (Tiffany Haddish) را نوشته است.

 

مزایا و معایب سایه نویسی چیست؟

مهمترین مزیت سایه نویسی، صرفه جویی در زمان است. در این حالت دیگر نیازی نیست یک فرد وقت زیادی را برای یادگیری کاری که در آن مهارت ندارد، اختصاص دهد (در آخر هم شاید خروجی چندان رضایت بخش نباشد). به یاد داشته باشید که دستیابی به مهارت‌های نویسندگی کار بسیار سخت و زمانبری است.

با این حال به دلیل بالا بودن هزینه استخدام یک نویسنده در سایه و سختی یافتن آن، قدری استفاده از خدمات سایه نویسی تحت شعاع قرار گرفته است. همچنین نمی‌توان خیلی از بابت کیفیت کار مطمئن شد؛ چون هر نویسنده‌ای دارای سبک خودش است و شاید آن سبک زیاد مورد پسند کارفرما قرار نگیرد.

 

نویسنده در سایه

 

شیوه تبدیل شدن به یک نویسنده در سایه

اگر در حال حاضر وقت خود را صرف نوشتن می‌کنید و در زمینه نویسندگی تجربه کافی دارید؛ می‌توانید با توجه به نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، کار خود را به عنوان یک نویسنده در سایه شروع کنید.

اگر تازه کارتان را شروع کرده‌اید؛ باید در ابتدا برخی از مهارت‌ها را در خود پرورش دهید. برای انجام این کار، نیازی به مدرک دانشگاهی نیست. با این حال اگر مدرک روزنامه نگاری دارید؛ دارای مهارت‌هایی در زمینه مصاحبه و تحقیق هستید که در این کار بسیار مورد نیاز است.

یک نویسنده در سایه باید بتواند در انواع سبک‌های نوشتاری قلم بزند و خود را با طرز فکر مشتری تطبیق دهد. نویسندگان در سایه خوب می‌توانند با خارج شدن از منطقه امن خود و یادگیری مهارت‌های جدید، قابلیت‌هایشان را ارتقاء دهند.

نوشتن رمان در ابتدا برای کسانیکه بیشتر به نوشتن داستان‌های کوتاه عادت دارند، بسیار ترسناک است. اما نوشتن کتاب های غیرداستانی با نوشتن یک سری مقاله در مورد یک موضوع، تفاوت چندانی ندارد. هر چند شاید در ابتدا فعالیت در این حرفه سخت باشد؛ اما معمولاً درآمد این نوع نویسندگی فریلنسری پایدارتر از سایر اشکال نویسندگی حرفه‌ای است.

 

درآمد نویسندگی در سایه چقدر است؟

درآمد فرد به عنوان یک نویسنده در سایه به مهارت، تجربه، و پیچیدگی کاری که انجام می‌دهد بستگی دارد. نویسندگان در سایه تازه‌ کار می‌توانند به ازای تعداد کلماتی که می‌نویسند، درآمد داشته باشند. با این حال سایه نویسان بسیار ماهر که برای مشتریان رده بالا کار می‌کنند؛ معمولاً به ازای هر پروژه رقم بسیار بالایی دریافت می‌نمایند.

یکی از سرویس‌های فعال در زمینه سایه نویسی که اکنون منحل شده است؛ این مبالغ را برای خدماتش تعیین کرده بود: 55 دلار برای نوشتن هر صفحه و 45 دلار برای هر ساعت مصاحبه. اما پلتفرم Scribe برای هر ساعتی که نویسندگان صرف پروژه می‌کنند، مبلغ 50 دلار پرداخت می‌کند؛ خواه این زمان صرف مصاحبه نویسنده با صاحب ایده شود و خواه صرف تحقیق و نوشتن کتاب.

اما اگر فرد و سایه نویس در حال کار بر روی یک پروژه سنگین هستند و احتمالاً می‌دهند اثر به فروش بالایی برسد؛ می‌توانند بر روی هر مبلغی به توافق برسند. در ضمن نویسندگان در سایه سطح بالا می‌توانند نام خود را به عنوان نویسنده مشترک یا به هر شکل دیگری بر روی جلد کتاب بنویسند.

 

آیا کار نویسنده در سایه اخلاقی است؟

در صورتیکه فردی دارای تخصص کافی در زمینه‌ای باشد، اما نتواند حاصل افکارش را بنویسد؛ با کمک یک فرد توانا قادر خواهد بود تا راهنمای جامعی تدوین نماید. این کار نه تنها اخلاقی است؛ بلکه می‌تواند بسیاری از افراد نیازمند اطلاعات را راهنمایی کند. ولی اگر آنچه نوشته می‌شود، دروغ باشد و نتواند به درستی خوانندگان را کمک کند؛ کار سایه نویسی غیر اخلاقی خواهد بود.

 

نویسنده در سایه

 

خدمات سایه نویسی در پلتفرم های بین المللی

سرویس‌های مختلفی در زمینه سایه نویسی در سطح جهان وجود دارند که هر کدام دارای شرایط اختصاصی خود هستند. تقریباً قسمت اعظم نویسندگی در سایه به صورت فریلنسری انجام می‌گیرد. اینکه کدام سرویس برایتان مناسب تر است؛ بستگی به این دارد که تا چه اندازه حرفه‌ای هستید و تا چه اندازه میل دارید وقت خود را صرف نوشتن کنید.

 

Reedsy

بازاری است که در آن نویسندگان در سایه، ویراستاران و سایر متخصصان فعال در حوزه نشر، کتاب‌های خود را به فروش می رسانند. مشتریان بالقوه برای استخدام نویسندگان در سایه از Reedsy بازدید می‌کنند؛ اما تمام مذاکرات مستقیماً بین نویسنده و مشتری صورت می‌گیرد.

 

Scribe Media

مکانی برای فعالیت نویسندگان حرفه‌ای و باتجربه است. تنها چند نفر از کسانیکه به مرحله مصاحبه راه می‌یابند، انتخاب می‌شوند. به گفته مدیر این پلتفرم، فرآیند انتخاب آنها رقابتی‌تر از دانشگاه هاروارد است. دستمزد نویسندگانی که با Scribe کار می‌کنند، به صورت ساعتی تعیین می‌شود.

 

Gotham Ghostwriters

شیوه کار Gotham Ghostwriters اندکی با سرویس‌های فوق متفاوت است. این سرویس بیشتر نقش نماینده را بازی می‌کند که کار آن تضمین دریافت پیشنهادات در زمینه سایه نویسی برای نویسندگانش است. وقتی یک نویسنده در این گروه پذیرفته می‌شود؛ مرتباً و به صورت منظم پیشنهادهای کاری در زمینه سایه نویسی دریافت می‌کند.

اکثر این پیشنهادها به صورت هزینه ثابت فهرست بندی شده‌اند. در اینجا نویسندگان می‌توانند برای دریافت پیشنهادهایی که فکر می‌کنند مناسب هستند، درخواست بدهند. سپس پلتفرم Gotham در مورد هزینه‌ها مذاکره می‌کند و در نهایت نویسنده و مشتری برای نوشتن کتاب به توافق می‌رسند.

 

سخن آخر

نویسندگان حرفه‌ای که به راحتی می‌توانند در طیف گسترده‌ای از موضوعات کار کنند؛ خیلی راحت قادر خواهند بود تا در زمینه سایه نویسی به فعالیت بپردازند. آنها از طریق این فعالیت علاوه بر ارتقاء مهارت‌های خودشان، می‌توانند کسب درآمد نیز نمایند (البته باید براساس شیوه اخلاقی در این حوزه، فعالیت کنند).

همچنین کسانیکه دارای خرده داستان‌هایی هستید، اما چندان به خلق خطوط داستانی اهمیت نمی‌دهند؛ می‌توانند از شگرد سایه نویسی بهره ببرند. افراد مشهوری هم که مایل به انتشار ایده‌های خود هستند، اما وقت و مهارت لازم برای نوشتن را ندارند؛ می‌توانند وظیفه نوشتن کتاب خود را به یک نویسنده در سایه ماهر محول کنند. با این حال کسب موفقیت در این زمینه، منوط به انتخاب فرد مناسب است.

 

در ادامه حتما بخوانيد: چگونه یک محتوا نویس موفق شویم؟