راهنمای جامع تلفظ آلمانی: چگونه لهجه و صدای خود را مانند یک بومی زبان کنیم؟

یادگیری درست تلفظ آلمانی به خاطر فریبنده بودن صداها در ابتدا بسیار ترسناک است. با این حال نگران نباشید؛ چون با کمی صرف زمان و تمرین، و استفاده از راهنماهای مناسب به تلفظ کلمات این ساختار کلامی عادت خواهید کرد. بعد از اینکه قوانین و الگوهای مرتبط را یاد گرفتید؛ شیوه بیان صحیح کلمات در زبان آلمانی از آنچه که فکر می‌کنید آسان‌تر می‌شود.

شبکه مترجمین راستین در این راهنما نحوه تلفظ برخی از رایج‌ترین (و البته سخت‌ترین) صداهای آلمانی را به شما آموزش می‌دهد، و نکات و ترفندهایی را بیان خواهد کرد که یک قدم شما را به تلفظ همانند یک بومی زبان نزدیک‌تر می‌کند. قطعاً در پایان این مطلب، درک بهتری از صداهای پایه آلمانی پیدا خواهید کرد و تلفظ آنها کمتر ترسناک به نظر خواهد رسید.

 

مبانی تلفظ زبان آلمانی

بسیاری از مردم نمی‌دانند که انگلیسی در واقع نسخه دیگری از زبان آلمانی است؛ به همین دلیل بسیاری از کلمات و عبارات در این دو ساختار کلامی شبیه یکدیگر هستند، ولی با شیوه‌های متفاوتی ادا می‌گردند. به کلمات انگلیسی مانند Anemone (شقایق) و Isthmus (برزخ یا باریکه) فکر کنید که چقدر سخت گفته می‌شوند. ولی در صورت تمرین می‌توان رفته رفته بر شیوه بیان آنها مسلط گردید؛ بنابراین لزوما تلفظ زبان آلمانی از انگلیسی سخت‌تر نیست.

با این حال یکی از مواردیکه افراد را از یادگیری زبان آلمانی می‌ترساند؛ منطقی نبودن آن است. اینگونه به نظر می‌آید که قوانین بی شماری در مورد نحوه تلفظ کلمات در این زبان وجود دارد و این قوانین حاوی استثنائات زیادی هستند. هر چند این حرف تا حدودی درست است؛ اما انگلیسی و تقریباً تمام ساختارهای کلامی دیگر نیز چنین شرایطی دارند.

بعضی از متخصصین عقیده دارند که آلمانی یکی از منطقی‌ترین زبان‌هاست. زیرا وقتی صداهای حروف و ترکیب آنها را یاد گرفتید؛ تقریباً همیشه می‌توانید صرفنظر از کلمه یا جمله، از این قواعد استفاده کنید. تلفظ یک کلمه در زبان آلمانی از لحاظ آوایی، بسیار بیشتر از زبان انگلیسی نیاز به تلاش دارد؛ زیرا در انگلیسی صدای حروف بدون هیچ منطق مشخصی مرتباً تغییر می‌کند.

 

الفبای آلمانی

ساده‌ترین و بهترین روش برای تسلط بر تلفظ آلمانی، شروع کار با تمرکز بر الفبا است. زیرا وقتی بدانید هر حرف چگونه بیان می‌گردد؛ دیگر ادای کلمات برای شما بسیار راحت‌تر می‌شود. فقط باید به یاد داشته باشید که جفت شدن حروف، تا اندازه‌ای باعث تغییر تلفظ می‌گردد. پس بیایید با گوش دادن به صدای حروف الفبا شروع کنیم. جدول زیر در این زمینه به شما کمک می‌کند.

حرف صدا حرف صدا حرف صدا
a /ah/ k /kah/ u /ooh/
b /bay/ l /ell/ v /fow/
c /tsay/ m /em/ w /vay/
d /day/ n /en/ x /ix/
e /ay/ o /oh/ y /ih/
f /eff/ p /pay/ z /tset/
g /gay/ q /koo/ ä /e/
h /hah/ r /er/ ö /i/
i /eeh/ s /es/ ü /u/
j /yot/ t /tay/ ß /ss/

 

ترکیبات صدادار

در زبان آلمانی زمانیکه برخی از حروف در زبان آلمانی با هم جفت می‌شوند؛ تقریباً همیشه صدای یکسانی تولید می‌کنند. این بدان معنی است که تشخیص و تلفظ این ترکیبات به شما کمک می‌کند تا طبیعی‌تر کلمات آلمانی را ادا نمایید. در زیر چند نمونه از جفت حروف‌ها و نحوه استفاده از آنها را در کلمات پرکاربرد آورده‌ایم.

حروف صدا مثال
ai/ei /eye/  bei (در یا نزدیکی)، das Ei (تخم مرغ)، der Mai (ماه می)
au /ow/ auch (همچنین)، das Auge (چشم)، aus (بیرون از)
eu/äu /oy/ Häuser (اسب‌ها)، Europa (اروپا)، neu (جدید)
ie /eeh/ bieten (پیشنهاد)، nie (هرگز)، Sie (شما)

 

مبانی تلفظ آلمانی

 

مشکلات رایج در تلفظ آلمانی

حال که با نحوه تلفظ حروف الفبای آلمانی و برخی از ترکیبات صدادار آشنا شدید؛ بیایید به صداهایی بپردازیم که بیشترین مشکل را برای زبان آموزان ایجاد می‌کنند.

 

تلفظ صدای ch

وقتی در زبان آلمانی صدای ch پس از a ،o ،u یا au می‌آید؛ مانند خ تلفظ می‌شود که در کلمات Loch Ness monster (هیولای لخ ‌نس)، das Buch (کتاب) و Auch (همچنین) می‌توانید این مورد را مشاهده نمایید. اما وقتی ch پس از این حروف نمی‌آید؛ صدای بسیار ملایم‌تری دارد و تقریباً مانند h انگلیسی، ولی با کمی اصطکاک بیشتر بیان می‌گردد. در Mich (به من)، Welche (کدام) و Wirklich (واقعاً) این حالت برقرار است.

نکته وقتی ch را در آلمانی تلفظ می‌کنید؛ باید احساس کنید هوا پشت زبان شما می‌چرخد، زیرا صدا از پشت گلو می‌آید.

 

تلفظ صدای pf

تلفظ این صدا برای انگلیسی زبانان دشوار است؛ زیرا معادل آن در انگلیسی وجود ندارد. در زبان آلمانی p و f هر کدام به صورت مجزا تلفظ می‌شوند؛ اما خیلی سریع؛ به همین دلیل این ترکیب شبیه puh-fuh ادا می‌گردد اما با فاصله یک حرف. برای تلفظ این ترکیب بهتر است صدای f را در ابتدا مانند کلمات fate (تقدیر)، funny (مضحک) و fake (ساختگی) ادا کنید، و سپس سریعاً ترکیب puh را بیان نمایید. این روش را می‌توانید در واژگان Pfennig (سنت) و Pferd (اسب) آزمایش کنید.

نکته اگر در تلفظ صدای pf مشکل دارید؛ نباید کاری کنید که مانع از صحبت کردن شما شود. تا زمانیکه به تلفظ آن مسلط نشده‌اید؛ می‌توانید آن را به صورت صدای f بیان کنید زیرا در این صورت نیز دیگران متوجه منظورتان می‌شوند.

 

تلفظ صدای qu

نکته جالب در مورد صدای qu این است که اصلاً شبیه q یا u در انگلیسی نیست. نزدیک‌ترین صدا به آن در انگلیسی چیزی شبیه kv است؛ اما در آلمانی بسیار شبیه صدای pf است (چون دو حرف در یک فضا قرار می‌گیرند). qu باید شبیه ترکیب kuh-vuh تلفظ شود؛ اما بخش دوم نیازمند تاکید بیشتری است. پس بخش نخست، یعنی kuh بیشتر نقش یک لهجه را در ابتدای کلمه ایفا می‌کند. در Qual (غم و اندوه) و Quittung (دریافت) می‌توانید نحوه ادای این صدا را تمرین کنید.

نکته صدای qu را با گفتن kuh-vuh به آرامی تمرین کنید؛ سپس سرعت خود را کم کم افزایش دهید تا این دو صدا یکی شوند. این نوع تکرار، یک روش مناسب برای عادت کردن دهان و لب‌های شما به تولید صداهای آلمانی است.

 

تلفظ صدای sp/st

هر چند تلفظ این صداها خیلی دشوار نیست؛ اما معمولاً باعث سردرگمی می‌شود. تنها باید توجه داشته باشید که وقتی صدای sp یا st را در یک کلمه آلمانی می‌بینید؛ باید آن را مثل shp یا sht تلفظ کنید. در واقع وقتی آنها با هم می‌آیند؛ یک h پنهان بین sp یا st اضافه می‌شود. از اینرو وقتی این دو صدا را ادا می‌کنید؛ در ابتدا باید shh را بگویید و سپس به دنبال آن صامت p یا t را بیان نمایید. مثال:

  • Sprechen (صحبت)
  • Stehen (ایستاده)
نکته در هنگام تلفظ صدای آلمانی sp یا st باید هوا را در جلوی دهان خود احساس کنید؛ مانند وقتی که در سینما به کسی می‌گویید shhh.

 

تلفظ حروف حاوی اوملات ها

زبان آلمانی دارای سه حرف اوملات ä ،ö و ü است که در انگلیسی وجود ندارند. در هنگام تلفظ اوملات ها (که با دو نقطه بالای حروف a ،o و u نشان داده می‌شوند) یک e پنهان بعد از حروف صدادار قرار می‌گیرد. به همین دلیل اساساً می‌توانید ä را به صورت ae، و ö را به صورت oe و به همین ترتیب بخوانید. بد نیست بدانید که صدای ä مانند e در melon (خربزه)، ö مانند صدای i در girl (دختر) و صدای ü مانند u در dude (رفیق صمیمی) به نظر می‌آید.

نکته در هنگام تلفظ کلمات حاوی حروف اوملات (Umlaut) به صحبت‌های گویشوران بومی گوش نمایید، و صدای آنها را بارها و بارها تقلید کنید. حروف غیر اوملات همیشه در زبان آلمانی به صورت یکسان تلفظ می‌شوند؛ پس زمانیکه شیوه بیان آنها را یاد گرفتید، دیگر هیچ استثنایی برای نگرانی وجود ندارد.

 

تسلط بر تلفظ آلمانی

وقتی حرف از تسلط بر تلفظ زبان آلمانی به میان می‌آید؛ تنها راهکار تمرین، تمرین و تمرین است. به تدریج که روی نحوه بیان کلمات کار می‌کنید؛ کم کم متوجه می‌شوید که درک شما از این زبان بیشتر می‌گردد. شاید در ماه اول چیزهای زیادی یاد بگیرید؛ اما پس از آن دیگر همه چیز به خوبی پیش نمی‌رود و ممکن است تا 6 ماه و حتی یک سال بعد تغییرات چشمگیری مشاهده نکنید. اما مهم این است که تسلیم نشوید و مدام به تلاش برای بهبود تلفظ آلمانی ادامه دهید.

 

تسلط بر تلفظ آلمانی

 

استفاده از ظرفیت‌های یک بومی زبان

قبل از اینکه بخواهید معنی کلمات آلمانی و حتی نحوه استفاده از آنها را فرا بگیرید؛ باید با اجزای سازنده زبان یعنی صداها آشنا شوید. به همین دلیل باید مرتباً به کتاب‌های آموزشی آلمانی یا این گفتار مراجعه کنید، و حروف و صداهای رایج در این زبان را تمرین نمایید.

به تدریج که در این زمینه اعتماد به نفس پیدا کردید؛ می‌توانید با همراهی یک معلم زبان آلمانی (ترجیحاً گویشور بومی)، بر روی مهارت‌های گفتاری خود کار کنید. هر چند ممکن است تصور کنید کلمات آلمانی را به خوبی تلفظ می‌کنید؛ اما تا زمان مکالمه با یک بومی زبان نمی‌توانید اشتباهات خود را بیابید. به یاد داشته باشید که قرار نیست یک اشتباه ساده که به چند هفته اول یادگیری زبان آلمانی بر می‌گردد؛ ماه‌ها با شما همراه باشد.

 

مواجه، شناخت و تولید

وقتی بر اصول اولیه تسلط پیدا کردید؛ باید تا حد امکان با صداهای آلمانی مواجه شوید. این زمان را صرف نشستن، تماشا کردن و گوش دادن به مکالمات، پادکست‌ها، و فیلم ها و برنامه های تلویزیونی آلمانی نمایید. همانطور که در حال گوش دادن به این موارد هستید؛ زیرنویس‌ها یا نسخه‌های خطی آنها را بخوانید تا مطمئن شوید صداهای کلمات را به درستی تلفظ می‌کنید و روانی ادای کلمات را حس می‌نمایید.

در نهایت لازم است مهارت درک شنیداری خود را برای فهم زبان آلمانی توسعه دهید. حتی اگر معنی کلمات را نیز متوجه نشوید؛ باز هم می‌توانید تشخیص دهید که هر کدام از آنها چه صدایی دارند. در این صورت شما قبل از اینکه بتوانید صداهای آلمانی را به درستی ادا کنید، آنها را تشخیص می‌دهید؛ به همین دلیل باید زمان زیادی را صرف گوش دادن به این زبان کنید تا به درستی با تلفظ آن آشنا شوید. هر چه تشخیص صداهای آلمانی برای شما راحت‌تر باشد؛ ادای آنها در هنگام صحبت کردن آسان‌تر می‌شود.

 

کلام پایانی؛ در تلفظ زبان آلمانی استاد شوید

احتمالاً این مطلب توجه‌تان را به سمت زبان آلمانی جلب کرده و انگیزه یادگیری را در شما به وجود آورده است. توجه داشته باشید کسیکه اصول پایه و اولیه تلفظ زبان آلمانی را یاد بگیرد؛ دیگر شیوه بیان واژگان آنقدرها هم برایش سخت نخواهد بود. فقط تا جاییکه ممکن است روی شنیدن تمرکز کنید، به صداهای مختلف گوش دهید و سعی کنید آنچه که می‌شنوید را تقلید کنید. وقتی خود را به شنیدن زبان عادت بدهید؛ کم کم متوجه می‌شوید که تلفظ شما بسیار بهتر از قبل شده است.