تعطیلات و جشن های سنتی آلمان در کریسمس و سال نو

جشن گرفتن تعطیلات در یک کشور دیگر، تجربه جالبی است؛ به ویژه برای افراد اهل آمریکای شمالی و آسیا که رسوم و سنت‌های آنها با قاره‌های دیگر متفاوت است. سنت‌های زیادی وجود دارند که برای آنها آشناست؛ اما بعضی تفاوت‌ها در بزرگداشت این سنت‌ها، به آنها احساس جدیدی می‌بخشد.

این اصل به خصوص در مورد سنت های آلمانی صادق است. رسم‌هایی مانند درخت کریسمس عمدتاً در این منطقه از اروپا ریشه دارند؛ اما آنقدر فراگیر شده‌اند که در این زمان از سال در سراسر جهان دیده می‌شوند. به غیر از تعطیلات، چیزهای زیادی در مورد نحوه بزرگداشت جشن کریسمس وجود دارند که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست.

اگر در حال یادگیری زبان آلمانی هستید؛ آشنایی بیشتر با تعطیلات و جشن‌های این کشور، یک روش عالی برای شناخت فرهنگ مردم این سرزمین است. پس بیایید در این مطلب شبکه مترجمین راستین با هم نگاهی به برخی از سنت‌هایی بیندازیم که در حال حاضر در سراسر آلمان در این فصل از سال گرامی داشته می‌شوند.

 

Adventzeit (جشن ظهور)

این سنت فقط مختص آلمان نیست؛ اما بسیاری از مردم این کشور از آن پیروی می‌کنند و به آن Adventzeit می‌گویند. این سنت در کشورهای انگلیسی زبان به عنوان Advent شناخته می‌شود و شروع فصل تعطیلات را نشان می‌دهد. جشن ظهور دارای چند المان است که با نزدیک شدن به 25 دسامبر برپا می‌گردند. در ادامه به دو مورد از آنها اشاره می‌شود.

 

Adventskranz – تاج گل ظهور

Adventskranz یک تاج گل با چهار شمع است که معمولاً قرمز هستند. خانواده‌ها به مدت 4 یکشنبه در یک دورهمی، هر یکشنبه یکی از شمع‌ها را روشن می‌کنند. این مراسم تقریباً یک ساعت طول می‌کشد و خانواده‌ها در آن فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهند. برخی سرود می‌خوانند، برخی دیگر دورهم جمع می‌شوند و با هم خوش و بش می‌کنند، و برخی نیز در این مراسم شکلات داغ و خوراکی‌های ویژه کریسمس سرو می‌کنند. اگر کریسمس به روز یکشنبه بیفتد؛ تاج گل چهار هفته قبل از روز موعود روشن می‌شود و در روز کریسمس یک شمع سفید در مرکز آن روشن می‌گردد.

تاج گل معمولاً با شاخه‌های درخت کاج، صنوبر، گل‌های خشک، انواع توت‌ها و تزئینات کوچک کریسمس آراسته می‌شود. گاهی اوقات نیز چیزهایی مانند درخت‌های کریسمس مصنوعی که در ایالات متحده یافت می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما بیشتر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند Adventskranz آنها از مواد طبیعی ساخته شود. از آنجاییکه در آلمان درخت کریسمس تا شب کریسمس برپا نمی‌شود؛ لذا این تاج گل حال و هوای جشن را به خانه می‌آورد.

 

تاج گل ظهور

 

Adventskalendar – تقویم ظهور

این سنت آلمانی بیشتر برای بچه‌هاست و روزشمار دیگری برای آغاز کریسمس محسوب می‌شود. Adventskalendar تقویمی است که 25 پنجره دارد. از اول دسامبر، پنجره‌ای که با شماره 1 مشخص شده باز می‌شود؛ اما به دلیل مشخص نبودن ترتیب پنجره‌های بعدی باید هر روز تمام آنها را بررسی کنید تا گزینه مورد نظر را بیابید. در انتها فقط یک پنجره باقی می‌ماند که آن هم باید در روز 25 دسامبر باز ‌شود.

در اکثر تقویم‌های بازاری، یک تکه شکلات پشت هر پنجره پنهان شده است. این بدان معنی است که هر روز قبل از کریسمس، یک تکه شکلات دریافت می‌کنید. برخی افراد نیز خودشان این تقویم‌ها را می‌سازند، و هدایای کوچک و شگفتانه‌های دیگری را پشت این پنجره‌ها قرار می‌دهند. Adventskalendar یک راه خوب برای آماده کردن خود برای کریسمس و لذت بردن از طی روزهاست؛ زیرا تا رسیدن به کریسمس، روزها روز به روز کوتاه‌تر می‌شوند.

 

 

6 دسامبر

این روز جزء تعطیلات غیررسمی در آلمان است (چرا که همچنان روز کاری است و مدرسه‌ها باز هستند)؛ اما روزی است که به معنای واقعی کلمه، ایده پاداش دادن به رفتارهای خوب و مجازات رفتارهای بد را برجسته می‌کند. زیرا در سنت آلمانی تشویق رفتارهای صحیح کودکان، با آنچه آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها در این زمینه انجام می‌دهند، تفاوت دارد.

 

روز سنت نیکلاس - برای بچه های خوب

6 دسامبر به عنوان St. Nikolaustag یا St. Nicholas Day (روز سنت نیکلاس) شناخته می‌شود، و در آن روح بخشنده شخصیت مذهبی سنت نیکلاس گرامی داشته می‌شود. در این روز کودکان به امید دریافت هدیه، جوراب‌های ساق بلند خود را بیرون از اتاق می‌گذارند. این مراسم در اوایل فصل تعطیلات، بسیار مهیج است و کودکان را تشویق می‌کند تا برای دریافت هدیه، رفتار بهتری از خود نشان دهند.

سنت نیکلاس در آلمان با بابانوئل یکسان نیست. بعضی جاها او را به عنوان مرد شادی به تصویر می‌کشند که اکثر مردم با شنیدن نامش حالشان بهتر می‌شود. در بعضی جاها نیز او را بیشتر شبیه یک اسقف یا کاردینال نشان می‌‌دهند که ظاهر مذهبی‌تری دارد.

 

کرامپوس - برای بچه ها (و بزرگسالان) بازیگوش

بسیاری از مردم نام کرامپوس را شنیده‌‌اند؛ اما مانند نسخه آلمانی سنت نیکلاس، تصویر او با بقیه نقاط جهان متفاوت است. در آلمان در برخی از مناطق او را به عنوان یک شیطان به تصویر می‌کشند؛ دقیقاً همان تصویری که مردم آمریکای شمالی از وی در ذهن دارند. اما در برخی از مناطق او را به عنوان یکی دیگر از شخصیت‌های مذهبی با رنگ تماماً سیاه نشان می‌دهند.

به هر حال مهم نیست که کرامپوس چگونه به تصویر کشیده می‌شود؛ چون او رفتارهای نادرست را مجازات می‌کند و مانند سنت نیکلاس، اواخر شب قبل از 6 دسامبر می‌آید. هدف اولیه از ایجاد ظاهر ترسناک برای او، ترساندن کودکانی است که بدرفتاری کرده‌اند. طبق برخی داستان‌ها، او بچه‌های بد را داخل یک گونی می‌کند و با خود می‌برد؛ هر چند این سنت در جاهای مختلف به شیوه‌های متفاوت گرامی داشته می‌شود.

امروزه او بیشتر شخصیتی مختص بزرگسالان است تا کودکان. بعضی از بزرگسالان مانند نسخه شیطانی کرامپوس لباس می‌پوشند؛ سپس در خیابان‌ها قدم می‌زنند و گاهی اوقات مردم را تعقیب می‌کنند تا در مورد رفتارهایشان به آنها هشدار بدهند. در واقع این مراسم فرصتی را برای بزرگسالان فراهم می‌کند تا در تعطیلات کمی تفریح کنند.

 

سنت المانی در کریسمس

 

Erster Feiertag (کریسمس)

پس از ششم دسامبر، بازارهای کریسمس در سرتاسر آلمان برپا می‌‌شوند و انواع هدایای مختلف زمستانی در آنها عرضه می‌گردند؛ زیرا مردم از غذاها و نوشیدنی‌‌های زمستانی لذت می‌‌برند. این نوع بازارها در سراسر جهان به سرعت محبوب شدند؛ اما در اصل در آلمان و اتریش قرون وسطی، راهی برای گردهمایی مردم بودند. اسکیت روی یخ و لذت بردن از آن که در آلمانی به Glühwein معروف است؛ یک سنت دیرینه در تعطیلات است.

در آلمان نیز درست مانند آمریکای شمالی، جشن‌های کریسمس در شب شروع می‌شوند. مغازه‌ها و مشاغل در اوایل بعد از ظهر (معمولاً تا ساعت 2) بسته می‌شوند تا کارگران بتوانند بقیه روز را با خانواده خود سپری کنند. به این دلیل است که بسیاری از خانواده‌های آلمانی درخت کریسمس را برای روز بعد آماده می‌کنند. مردم این کشور هنوز هم معمولاً از درختان واقعی استفاده می‌کنند.

شب کریسمس غالباً برای خانواده‌ها فرصتی را فراهم می‌کند تا زمانی را با هم بگذرانند. آنها یک وعده غذایی مفصل می‌خورند، درخت کریسمس را تزئین می‌کنند، مدتی را در اطراف درخت می‌گذرانند و خود را برای روز بعد آماده می‌کنند.

دو سنت مختلف در آلمان برای بزرگداشت شب کریسمس و روز کریسمس وجود دارد. برخی از مردم به آمدن بابانوئل و دادن هدایا اعتقاد دارند. این نسخه از کریسمس شبیه به جشن‌هایی است که در آمریکای شمالی برگزار می‌شوند. دومین برداشت از این جشن، کریستکیند (Christkind) نام دارد که تحت عنوان "فرزند مسیح" ترجمه می‌شود. در این مراسم، کریستکیند هدایایی را در شب می‌آورد، و کودکان بیرون از اتاقی که این هدایا قرار است به آنها داده شود جمع می‌شوند. کریستکیند پس از خروج از اتاق زنگی را به صدا در می‌آورد و به این صورت بچه‌ها متوجه می‌شوند که می‌توانند وارد اتاق گردند؛ سپس اعضای خانواده قبل از اینکه هدایای خود را باز کنند آواز می‌خوانند.

 

 

غذاهای کریسمس در آلمان

مناطق مختلف آلمان غذاهای خاص خود را دارند؛ اما تقریباً همه آنها در این وقت از سال، Stollen (اشتولن) را درست می‌کنند. اشتولن شبیه کیک میوه‌ای است و یکی از خوراکی‌های پرطرفدار تعطیلات است؛ زیرا حاوی مقدار زیادی میوه‌های شیرین و پودر قند است که آن را فوق العاده خوشمزه می‌کنند. در واقع این بیشتر یک کیک جشن است که یک سنت پرطرفدار در سراسر آلمان محسوب می‌شود. این خوراکی خوشمزه تحت عناوین Christstollen و Weihnachtsstollen راه خود را به آمریکای شمالی باز کرده است.

یکی دیگر از غذاهای محبوب کریسمس در آلمان، Lubkuchen نام دارد که به عنوان Pfefferkuchen نیز شناخته می‌شود. این خوراکی در اصل یک کیک عسلی است که از قرن سیزدهم وجود داشته است. این خوراکی‌ها صدها سال است که جزء اصلی بازارهای کریسمس بوده‌اند.

 

خوراکی های آلمان در کریسمس

 

Dreikönigsfest (عید تجلی)

برای آلمانی‌ها، کریسمس تا 6 ژانویه طول خواهد کشید و یک ماه کامل جشن ادامه دارد. واژه Dreikönigsfest به معنی "جشنواره سه پادشاه" است، و در این مراسم برخی از خانواده‌ها در مکان‌های خاصی هدایای خود را باز می‌کنند و بسیاری سرودهای کریسمس را می‌خوانند. راه‌های زیادی برای جشن گرفتن آخرین روز کریسمس وجود دارد؛ اما در تمام آنها در پایان روز، جشن به پایان می‌رسد. تا 7 دسامبر تمام تزئینات کریسمس برچیده شده و مردم برای ازسرگیری زندگی روزمره خود آماده می‌گردند.

 

کلام پایانی

اگر فکر می‌کنید هر کدام از این سنت‌ها جالب هستند؛ می‌توانید در زمان بازدید از آلمان آنها را جشن بگیرید. بهتر است حتماً خوراکی‌‌ها و نوشیدنی‌های این ایام را نیز امتحان کنید. تا می‌‌توانید جشن‌‌ها و شادی‌های بیشتری را به برنامه‌های خود اضافه کنید؛ چون تا چشم به هم بزنید فصل تعطیلات می‌گذرد و باید دوباره زندگی خود را از سر بگیرید.