فلش کارت زبان آلمانی: مزایا + معرفی پنج اپلیکیشن برتر

در هنگام یادگیری زبان آلمانی، یکی از چالش برانگیزترین کارها حفظ لغات جدید است. گرامر در اصل به معنی درک یک ایده کلی است و شامل اعمال قوانین خاصی است. با این حال یادگیری لغات جدید مستلزم تلاش و تکرار فراوان و به خاطر سپردن آنهاست.

یکی از روش‌های حل این مشکل، استفاده از فلش کارت هاست. اگر به درستی از آنها استفاده کنید؛ یکی از بهترین ابزارها برای فراگیری یک زبان خارجی هستند. خوشبختانه اپلیکیشن های فلش کارت آلمانی زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما در یادگیری واژگان کمک کنند.

از اینرو شبکه مترجمین راستین در این مطلب قصد دارد تا 5 نمونه برتر از آنها را معرفی کند. در ضمن نکاتی در همین گفتار ذکر خواهد شد که به شما در استفاده از اپلیکیشن های فلش کارت در استراتژی مطالعه خود کمک می‌کنند.

 

مزایای یادگیری واژگان از طریق فلش کارت آلمانی

اپلیکیشن فلش کارت زبان آلمانییادگیری لغات جدید هرگز آسان نیست. به خاطر سپردن کلمات و عبارات زمانبر است؛ به خصوص زمانیکه ساختار دستوری آنها با زبان مادری شما متفاوت باشد. در این میان فلش کارت ها به دلیل ایجاد مسیرهای عصبی قوی، راهی مناسب برای به خاطر سپردن اینگونه اطلاعات هستند.

آنها با ترکیب تصاویر، صداها، فیلم‌ها و سایر رابط‌های چند رسانه‌ای، به مغز کمک می‌کنند تا یک کلمه یا عبارت جدید را به خاطر بیاورد. این سرنخ‌های ارتباطی به عنوان رابط‌های حفظی عمل می‌کنند و سبب می‌شوند تا اطلاعات را با حداقل تلاش به یاد بیاورید.

برخی از مزایای یادگیری زبان آلمانی با فلش کارت نسبت به دیگر روش‌ها عبارتند از:

 • دریافت بازخورد سریع: بلافاصله متوجه می‌شوید که چه کلماتی را صحیح ادا کرده‌اید و در کدام واژگان مشکل دارید.
 • تکرار طبیعی: یادگیری زبان مستلزم تکرار است. فلش کارت ها به فرآیند تکراری مورد نیاز برای ورود عبارات جدید به حافظه بلند مدت کمک می‌کنند.
 • افزایش رابط های عصبی: تماشای فلش کارت ها به صورت تصادفی، مغز شما را قادر می‌سازد تا مسیرهای عصبی بیشتری را با کمک نشانه‌های تصویری، صوتی و ویدیویی بسازد.
 • سرگرم کننده کردن روند یادگیری: فلش کارت ها یادگیری را به یک سرگرمی تبدیل می‌کنند. برخی از آنها دارای بازی‌ها و جوایزی هستند که به شما انگیزه می‌دهند.

به علاوه فلش کارت ها، قابلیت فراخوانی مغز را درگیر می‌کنند. زیرا شما با استفاده فعالانه از یک دسته ورق، مغز خود را آموزش می‌دهید تا اطلاعات را سریع و دقیق به خاطر بیاورد. همچنین آنها از طریق یادگیری بصری، تواناییتان را در حفظ و درک واژگان ارتقا می‌بخشند.

 

5 اپلیکیشن فلش کارت آلمانی

اگر تا به حال سعی کرده‌اید لیستی از کلمات را بخوانید و آنها را به خاطر بسپارید؛ احتمالاً متوجه شده‌اید که این روش چندان کارآمد نیست. در عوض فلش کارت ها به صورت همزمان قسمت‌های مختلفی از مغز را تحریک می‌کنند و در نتیجه باعث افزایش توانایی در حفظ اطلاعات می‌شوند.

فلش کارت ها به همراه قابلیت‌های چند رسانه‌ای، کارآمدتر می‌شوند و بهتر می‌توانند به شما در یادآوری معانی کلمات کمک کنند. اپلیکیشن های فلش کارت آلمانی که در ادامه معرفی می‌کنیم؛ دارای کارت‌های از پیش طراحی شده و قابل تنظیم هستند و سبب می‌شوند تا کلمات آلمانی را سریع و بدون دردسر یاد بگیرید.

 

1. AnkiDroid Flashcards

AnkiDroid Flashcardsاپلیکیشن Ankidroid Flashcards به شما کمک می‌کند تا مطالب را با استفاده از محتوای غنی شده رسانه‌ای فرا بگیرید. در این برنامه انکی دروید می‌توانید تصاویر، فیلم‌ها، صداها و یادداشت‌ها را به کارت‌های خود اضافه کنید. همچنین دارای قابلیت همگام سازی بین دستگاه‌های مختلف است. به همین دلیل می‌توانید آن را به دسکتاپ رایانه خانگی یا لپ تاپ خود بیافزایید و بعدها از طریق تلفن همراهتان، کارت‌ها را مرور نمایید.

این اپلیکیشن قابلیت‌های زیر را برای زبان آموزان آلمانی فراهم می‌کند:

 • شما می‌توانید فلش کارت های خود را طراحی کنید و یا از کارت‌های از پیش ساخته شده استفاده نمایید.
 • AnkiDroid را می‌توان با دیکشنری های آنلاین مانند Leo.org ادغام کرد.
 • الگوریتم های تکرار با فاصله زمانی معین این برنامه، فلش کارت هایی که شاید فراموش کرده باشید را مجدداً به شما نشان می‌دهند.

طرح و ساختار ساده آنکی (Anki) به همراه مجموعه‌ای از ویژگی‌های قابل تنظیم، آن را به یکی از بهترین اپلیکیشن های فلش کارت یادگیری کلمات آلمانی تبدیل کرده است. با افزودن قابلیت‌های رسانه‌ای به کارت‌ها می‌توانید پیوندهای قوی‌تری با واژگان برقرار کنید؛ این کار یادگیری لغات را آسانتر می‌کند.

 

2. Memrise

فلش کارت های مبتنی بر تصویر اپلیکیشن Memrise برای کمک به یادگیری سریع واژگان طراحی شده‌اند. در ضمن درس‌های مکالمه آن به شما کمک می‌کنند تا به شیوه‌ای سرگرم کننده کلمات را مانند یک بومی حفظ کنید. در این ابزار قادر خواهید بود تا دسته کارت‌های خود را بسازید و یا از درس‌های از پیش طراحی شده متناسب با سطح خود بهره بگیرید.

سایر ویژگی‌های اپلیکیشن ممرایز عبارتند از:

 • یادگیری زبان از طریق کلیپ‌های ویدیویی با کمک گویشوران بومی کشور آلمان
 • ارائه بازی‌های عملی به منظور بهبود قابلیت حفظ کلمات
 •  شخصی سازی تجربه یادگیری

در ممرایز از بین هزاران دوره آموزشی زبان آلمانی می‌توانید دوره‌های مناسب خود را امتحان کنید یا حتی دوره‌های اختصاصی خاص خود را بسازید. در ضمن برخی از دروس این برنامه بر لهجه‌های متمایز آلمانی تمرکز دارند. اپلیکیشن Memrise از تکرارهای فاصله دار استفاده می‌کند که ثابت شده باعث تسهیل روند حفظ کلمات می‌شوند.

 

3. Brainscape Flashcards

Brainscape Flashcardاپلیکیشن Brainscape Flashcards این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا فلش کارت ها را بسازید، آنها را جستجو نمایید و به اشتراک بگذارید. چیزیکه این برنامه را منحصر به فرد می‌کند؛ قابلیت شخصی سازی زمان تکرار است. در این صورت کاربران می‌توانند فلش کارت ها را بسته به میزان آشنایی با هر کدام از آنها، در یک مقیاس زمان بندی نمایند.

به این فرآیند، تکرار مبتنی بر اعتماد به نفس گفته می‌شود. سپس الگوریتم‌های Brainscape بهترین زمان را برای آزمایش مجدد شما تعیین می‌کنند. سایر ویژگی‌های این برنامه عبارتند از:

 • امکان دسترسی رایگان به هزاران فلش کارت آلمانی از پیش طراحی شده
 • قابلیت اضافه کردن صدا، تصویر و انیمیشن به فلش کارت ها
 • امکان همگام سازی محتوا بین دستگاه‌های مختلف
 • تعیین اهداف یادگیری و پیگیری روند پیشرفت

بسیاری از ویژگی‌های این برنامه رایگان هستند. در صورت پرداخت هزینه اشتراک می‌توانید به زبان خارجی اضافی و محتوای آماده شده برای آزمون دسترسی یابید. با این حال برای دسترسی به انبوه فلش کارت های آلمانی، هیچ نیازی به پرداخت هزینه اشتراک نیست. در واقع این ابزار یادگیری خودآموز می‌تواند توانایی شما را در تشخیص واژگان به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

 

4. MosaLingua

اپلیکیشن MosaLingua سبب می‌گردد تا واژگان آلمانی پرکاربرد در مکالمات روزمره در حافظه بماند. در عین حال این برنامه در بهبود تلفظ، دستور زبان و درک شنیداری کمک کننده است. برخی از نکات برجسته آن به شرح زیر هستند:

 • دارای بیش از 3 هزار فلش کارت با واژگان آلمانی
 • حاوی کلیپ‌های صوتی گویشوران بومی جهت فراگیری تلفظ
 • دسته بندی واژگان براساس 10 سطح دشواری
 • قابلیت یادآوری مطالعه جهت پشتیبانی از یادگیری بلند مدت

اپلیکیشن MosaLingua، واژگانی که برای برقراری ارتباط سریع به آنها نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد. در ضمن از طریق آن قادر خواهید بود تا فلش کارت های خود را طراحی و سفارشی سازی کنید. به علاوه این ابزار حاوی بیش از 12 مورد مکالمه است که در زمینه یادگیری واژگان ضروری برای موقعیت‌های خاص به شما کمک می‌کنند.

 

5. Quizlet

Quizletاین اپلیکیشن کاربردی شامل گنجینه‌ای از فلش کارت های آلمانی است که به شما در تسلط بر این زبان کمک می‌کند. همچنین امکان دسترسی به هزاران مجموعه واژگان ساخته شده توسط کاربران دیگر را می‌دهد. در ضمن شما می‌توانید در آن مجموعه‌های خاص خود را بسازید.

بعضی از مهمترین ویژ‌گی‌های کویزلت عبارتند از:

 • یادگیری تلفظ صحیح کلمات توسط گویشوران بومی زبان
 • حاوی ابزارها و بازی‌های سرگرم کننده برای مفرح کردن روند یادگیری
 • وارد کردن یادداشت‌های خود به این برنامه و تبدیل آنها به فلش کارت

علاوه بر این می‌توانید به صورت آنلاین با زبان آموزان دیگر ارتباط برقرار نمایید و آنچه که یاد گرفته‌اید را با هم تمرین کنید. اگر از دستگاه iOS بهره می‌برید؛ می‌توانید Quizlet را با اپلیکیشن iStudious ادغام نمایید. همچنین این امکان وجود دارد تا یادداشت‌های دست نویس و سایر ویژگی‌های قابل تنظیم را به آن افزود.

 

7 نکته برای استفاده بهتر از فلش کارت های آلمانی

اپلیکیشن‌های فوق برای افزایش توانایی شما در حفظ اطلاعات طراحی شده‌اند. با این حال رعایت چند نکته زیر کمک می‌کند تا با بهترین شیوه از آنها استفاده نمایید.

1. ترکیب تاکتیک‌های حافظه: ترکیب سرنخ‌های تصویری، شنیداری و سایر نشانه‌های ارتباطی، به خاطر سپردن کلمات جدید را برایتان آسان‌تر می‌کند. هر چه موارد بیشتری را با یک واژه مرتبط نمایید؛ بیشتر احتمال دارد آن کلمه را به خاطر بسپارید.

2. یادگیری حروف تعریف: هر بار که یک کلمه جدید آلمانی را یاد می‌گیرید؛ باید حروف تعریف را نیز فرا بگیرید تا بدانید که از حروف تعریف der ،die و das باید در کجاها استفاده نمایید.

3. آموختن عبارات متداول: سعی کنید علاوه بر یادگیری کلمات آلمانی، عبارات پرکاربرد و اصطلاحات متنی را نیز یاد بگیرید. واژگانی که کاربرد یا معانی متعددی دارند؛ به شما امکان می‌دهند تا بیشتر با آنها ارتباط برقرار کنید. بهتر است در ابتدای مراحل آموختن، به یاد ماندنی‌ترین زمینه‌ها را برگزینید.

4. صحبت با صدای بلند: تکرار کلمات و عبارات با صدای بلند، به شما در تلفظ و درک واژگان کمک می‌کند.

5. مرور مداوم: مرور نقش مهمی در حفظ کلمات در حافظه بلند مدت دارد. پس بهتر است فلش کارت ها را در فواصل زمانی منظم مرور کنید تا احتمال ثبت آنها در حافظه بلند مدت شما افزایش یابد. بسیاری از اپلیکیشن های فلش کارت آلمانی از یک سیستم تکرار فاصله دار استفاده می‌کنند. در این روش اطلاعات آموخته شده در فواصل زمانی افزایشی تکرار می‌شوند.

6. علاقمند ماندن: احتمالاً واژگان جدید باعث تداعی موضوعاتی می‌شوند که برای شما جالب هستند. اگر به تازگی یادگیری زبان آلمانی را آغاز کرده‌اید؛ موضوعاتی را انتخاب کنید که بیشتر به آنها علاقه دارید.

7. ادغام با روش‌های دیگر: نهایتاً به دنبال فرصت‌هایی برای غوطه ور شدن در زبان آلمانی باشید: به عنوان مثال می‌توان به راه‌هایی چون تماشای فیلم های آلمانی، خواندن کتاب و برقراری ارتباط آنلاین با افراد بومی زبان اشاره کرد. این کارها باعث تقویت چیزهایی می‌شوند که با استفاده از فلش کارت های آلمانی یاد گرفته‌اید و به شما کمک می‌کنند تا از آموخته‌های خود در مکالمات واقعی بهره بگیرید.

 

سخن آخر در مورد فلش کارت های آلمانی

فلش کارت ها روشی مناسب برای یادگیری بهتر کلمات آلمانی هستند. هر بار که به یک نمونه از آنها نگاه می‌کنید؛ توانایی یادآوری فعال طبیعی شما درگیر می‌شود. این روش به خاطر سپاری به شکل گیری ارتباطات عصبی قوی کمک می‌کند، و کاملاً با تلاش برای به خاطر سپردن معنی کلمات به صورت صرفاً ذهنی تفاوت دارد.

تکرار مبتنی بر اعتماد به نفس، یکی دیگر از مزایای ارتقای قابلیت حفظ کلمات از طریق فلش کارت است. در هنگام یادگیری کلمات با استفاده از این ابزار، باید به این نکته توجه کنید که هر کلمه یا عبارت را تا چه اندازه خوب می‌توانید به خاطر بیاورید. این روش یادگیری، عملکرد حافظه شما را بهبود می‌بخشد.

در حقیقت اپلیکیشن های فلش کارت آلمانی از این تکنیک‌های یادگیری شناختی برای کمک به یادآوری مطالب استفاده می‌کنند. از اینرو اگر قصد دارید مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید؛ بهتر است یکی از برنامه‌های فوق را امتحان کنید. اضافه کردن فلش کارت ها به استراتژی مطالعه، یادگیری را سرگرم کننده‌تر، جذاب‌تر و جالب‌تر می‌کند.