فرهنگ مردم آلمان و 10 چیزیکه باید در مورد آن بدانید

کسانیکه به تازگی وارد آلمان می‌شوند؛ ممکن است تفاوت‌های فرهنگی آشکاری را مشاهده کنند. البته این مورد به اینکه از کجای جهان به این کشور آمده باشید، بستگی دارد؛ چون شاید این موارد برای دیگران عادی به نظر برسند. اما باید پذیرفت که هر فرهنگی از آداب و رسوم خاص خود برخوردار است و آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. از اینرو شبکه مترجمین راستین در این گفتار یک لیست 10 موردی از بایدها و نبایدها را در فرهنگ آلمانی آماده نموده تا به شما کمک کند راحت‌تر در این کشور مستقر شوید و از اشتباهات فاحش جلوگیری کنید.

 

آداب و رسوم مردم آلمان

مردم آلمان قوانین خود را دوست دارند و کاملاً آنها را رعایت می‌کنند. به گونه‌ای که حتی دور انداختن زباله‌ها در این کشور نیز ممکن است شما را به دردسر بیاندازد. هر چند ما نمی‌توانیم در دور انداختن زباله‌ها به شما کمک کنیم؛ اما می‌توانیم همه اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت موقعیت‌های روزمره را در اختیارتان قرار دهیم تا از اشتباهات فاحش و بحث برانگیز جلوگیری کنید. آشنایی با فرهنگ مردم آلمان به شما در موقعیت‌های مختلف اجتماعی کمک می‌کند؛ پس موارد زیر را با دقت مطالعه کنید.

 

1. سلام و احوالپرسی

فرهنگ مردم آلمانچه همسایه‌هایتان را روی پله‌ها ملاقات کنید و چه بخواهید وارد یک مغازه یا مطب پزشک شوید؛ در هر صورت یک سلام دوستانه لازم است. تا قبل از ساعت 10 صبح باید از عبارت Guten Morgen (صبح بخیر) استفاده کنید، بقیه ساعات روز از Guten Tag (روز بخیر) بهره بگیرید و بعد از غروب آفتاب، Guten Abend (عصر بخیر) بگویید.

برای گفتن این عبارت‌ها لزومی ندارد که از قبل با اشخاص آشنایی داشته باشید. در ضمن شما مجبور نیستید باقی مکالمه را ادامه دهید و می‌توانید تنها به گفتن این جملات بسنده کنید. برای افرادیکه شخصاً آنها را می‌شناسید به سادگی از عبارت ?Wie geht’s استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که در هنگام ترک شخصی یا خروج از مکانی باید از Auf Wiedersehen یا Tschüss (خداحافظ) بهره بگیرید.

وقتی در محل کار با همکاران یا مشتریان جدید ملاقات می‌کنید و یا زمانیکه به گروهی از دوستان جدید معرفی می‌شوید؛ با آنها دست دهید و تماس چشمی برقرار کنید. در آغوش گرفتن و بوسیدن گونه را تنها برای دوستان صمیمی خود نگهدارید.

 

2. مکالمات

در طول مکالمات تنها چیزیکه باید به آن توجه کنید؛ تفاوت بین دو حالت رسمی و غیر رسمی است. از کلمه غیر رسمی Du تنها برای خطاب قرار دادن دوستانتان استفاده کنید و دیگران را با کلمه رسمی Sie خطاب قرار دهید. هرگز قبل از شروع مکالمه فکر نکنید که کلمه Du مناسب است.

 

3. صرف غذا

صرف نهار یا شام با دوستان و همکاران، همیشه فرصتی مناسب برای معاشرت و تمرین زبان آلمانی است. کافی است در این موارد به بایدها و نبایدهای فرهنگی زیر پایبند باشید تا از این موقعیت‌ها نهایت استفاده را ببرید:

  • هرگز قبل از اینکه همه بنشینند و غذای خود را شروع کنند؛ دست به غذا نزنید. منتظر بمانید تا یکی از افراد دور میز بگوید Guten Appetit (از غذایتان لذت ببرید) یا Mahlzeit. حتی خودتان نیز می‌توانید با گفتن این عبارت‌ها، جمع را دعوت به صرف غذا بکنید.
  • همیشه چنگال را در دست چپ و کارد را در دست راست خود نگهدارید، و هیچوقت آرنجتان را روی میز نگذارید. بعد از تمام شدن غذا، قاشق و چنگال را در کنار هم در مرکز یا طرفین بشقاب قرار دهید.

 

 

4. تولد

تولدبرگزاری مهمانی‌های سورپرایز در آلمان چندان رایج نیست. اگر می‌خواهید تولدتان را جشن بگیرید؛ باید دوستان خود را دعوت کنید. در ضمن بایستی برای مهمانان خود کیک، غذا و نوشیدنی آماده نمایید. در عوض آنها نیز با یک هدیه تولد، شما را غافلگیر می‌کنند. فوراً هدیه را باز کنید و چند کلمه خوب در مورد آن بگویید.

در هنگام تولد فرزندانتان معمولاً رسم این است که یک کیک به همراه خود به محل کار ببرید یا می‌توانید کیک را در روز تولد فرزندتان به مدرسه او بفرستید. در اینگونه مواقع معمولاً نباید انتظار هدیه داشته باشید. وقتی به یک جشن تولد دعوت شدید؛ باید به همراه خود یک هدیه ببرید و همراه با آن آهنگ تولدت مبارک را بخوانید.

در ضمن با گفتن !Alles Gute zum Geburtstag می‌توانید به دوست خود تبریک بگویید؛ اما این عبارت فقط برای روز تولد یا روز بعد از آن مناسب است. در آلمان عقیده بر این است که تبریک تولد قبل از روز تولد فرد، برای او بدشانسی می‌آورد و یکی از معدود تابوهای فرهنگی در این کشور است.

 

5. دید و بازدیدها

حریم خصوصی برای آلمانی‌ها بسیار مهم است. افرادیکه از کشورهایی با فرهنگ‌های متفاوت به آلمان می‌روند؛ اولین بار از این مورد شوکه می‌شوند. خودتان را برای هر شرایطی آماده کنید؛ چون ممکن است مردم رفتار سردی با شما داشته باشند. آنها از سوالات شخصی غریبه‌ها یا حتی دوستان خوششان نمی‌آید؛ البته این بستگی به این دارد که سوالات تا چه اندازه شخصی باشند.

در ضمن آلمانی‌ها در انتخاب کسانیکه به خانه خود دعوت می‌کنند؛ بسیار محتاط هستند. اگر به خانه کسی دعوت شده‌اید؛ احتمالاً دوستی شما بسیار عمیق شده است. اما حتی دوستان صمیمی هم باید قوانین سفت و سختی را رعایت کنند. بهتر است برای میزبان یا صاحبخانه هدیه ببرید. گل و شکلات هدیه مناسبی است.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند کفش‌های خود را در داخل خانه در بیاورند؛ بنابراین بهتر است قبل از ورود به خانه بپرسید که کفش‌ها را کجا باید در بیاورید. بپرسید که آیا می‌توانید در آماده سازی غذا کمک کنید؛ اما فقط مواظب باشید که آشپزخانه را شلوغ نکنید.

اگر لازم است از دستشویی استفاده کنید؛ از قبل بپرسید و اجازه دهید به شما بگویند دستشویی کجاست. هیچ چیز بدتر از این نیست که درها را بازها کنید و داخل اتاق‌ها را جستجو نمایید. در خانه‌های آلمانی کم کم متوجه خواهید شد که بیشتر درها بسته هستند. پس اگر وارد اتاقی می‌شوید چه در خانه و چه در محل کار؛ حتماً در ابتدا در بزنید. برای ورود لازم نیست منتظر اجازه بمانید؛ تنها اینکه به افراد داخل اتاق خبر دهید کافی است.

 

فرهنگ مردم آلمان

 

6. قرار ملاقات

قرار ملاقات‌ها در آلمان بسیار با اهمیت هستند. حتی دوستان شما تمایل دارند بدانند که چه زمانی می‌خواهید به آنها سر بزنید. در ضمن مواظب باشید؛ چون هیچوقت نباید دیر بکنید. در صورتیکه قرار است بیشتر از ده تا پانزده دقیقه دیر برسید؛ تماس بگیرید و مسئله را توضیح دهید.

از طرف دیگر شما باید از قبل بدانید که چه زمانی قرار است آنجا را ترک کنید. اگر برای قهوه دعوت شده‌اید و دیر شده است؛ می‌توانید Es wird spät, ich sollte wirklich gehen (دیر می‌شود، واقعاً باید بروم) را بگویید. زیرا وقت شام متعلق به خانواده است. اگر میزبان دوست داشته باشد بمانید؛ حتماً به شما خواهد گفت.

 

7. ترافیک

همانطور که گفتیم مردم آلمان قوانین را دوست دارند. این اصل زمانیکه حرف از ایمنی آنها در میان باشد؛ بیشتر صدق می‌کند. پس قبل از اینکه راهی خیابان‌ها و جاده‌ها در آلمان شوید؛ علائم راهنمایی و رانندگی این کشور را به طور کامل بشناسید و سبک رانندگی دفاعی را در پیش بگیرید تا همواره ایمن باشید. داد و فریاد زدن یا فحش دادن به صدای بلند، در آلمان اصلاً چیز خوبی نیست.

 

 

8. بازیافت

بازیافتبازیافت برای محیط زیست بسیار مهم است. در آلمان سطل‌های زباله مختلفی وجود دارد و هزینه دفع زباله که باید بپردازید به وزن ضایعات شما بستگی دارد. در این کشور نمی‌توانید تمام وسایل دور ریختنی خود را در یک سطل آشغال بریزید؛ این کار باعث درگیری همسایگان با شما می‌شود. اگر نمی‌دانید که چگونه باید زباله‌های خود را تفکیک کنید؛ باید از کسی بپرسید. مطمئن باشید آلمانی‌ها خوشحال خواهند شد و در این زمینه به شما کمک می‌کنند.

 

9. فرهنگ برهنگی

فرهنگ برهنگی در آلمان به این معنا نیست که شما می‌توانید افراد برهنه را در هر جایی مشاهده کنید؛ بلکه در برخی از جاها این وضعیت رایج است. در اکثر سوناها استفاده از لباس شنا ممنوع است و در برخی از سواحل باید برهنه باشید. در این مورد نیز نشانه‌های روشنی، شرایط و قوانین را به شما گوشزد می‌کنند. در این حالت نیز باید تابع قانون باشید و نباید به اطراف خیره شوید.

 

10. جنگ جهانی دوم

هر کشوری ممکن است دوره‌های تاریخی سختی را پشت سر گذاشته باشد. در آلمان موضوعاتی مانند جنگ جهانی دوم و نازیسم بسیار حساس هستند. پس اگر می‌خواهید در مورد این موضوعات بحث کنید؛ تنها به حقایق پایبند باشید و نظرخواهی کنید. تعمیم دادن این موارد و شوخی با آنها در آلمان تابو است. به یاد داشته باشید که این موضوعات شاید تبعات قانونی به دنبال داشته باشند؛ مثلاً عباراتی مانند "های هیتلر (Heil Hitler)" ممکن است شما را از نظر قانونی به دردسر بیاندازد.

 

از این پس با مشکلات فرهنگی در آلمان مواجه نخواهید شد

در صورت ورود به مکان‌های ناشناخته، بهترین کار تبعیت از قانون است. خوشبختانه (و یا متأسفانه) قوانین زیادی در آلمان وجود دارند که ما در این مطلب به 10 موقعیت مهم در زندگی روزمره از احوالپرسی و دیدار با دیگران گرفته تا موضوعات حساس فرهنگی و اجتماعی پرداختیم. اگر در آلمان به این بایدها و نبایدها پایبند باشید؛ به راحتی مانع از بروز دعواهای ناخواسته و موقعیت‌های شرم آور خواهید شد.