راهنمای زبان نسل زد (Gen Z) + 12 عبارت عامیانه زومرها

نسل زد یا به اصطلاح زومرها (Zoomers) نسلی هستند که امروزه بیش از همه در کانون توجه قرار دارند. جدا از رویاها و کلمات عامیانه، چیزهای دیگری نیز هستند که آنها را از دوره‌های قبل از خود جدا می‌کنند. اما چه معنایی پشت زبان نسل Z قرار دارد؟ زبان عامیانه منحصر به فرد آنها از چه چیزهایی الهام می‌گیرد و چه چیزی باعث شکل گیری فرهنگ جسورانه‌شان می‌شود؟ شبکه مترجمین راستین در این گفتار قصد دارد تا پایگاه مرموز این نسل را رمزگشایی نماید. ولی فعلاً بدون هیچ مقدمه‌ای بیایید اول در مورد خود نسل زد صحبت کنیم.

 

نسل زد کیست؟

به گفته مرکز تحقیقات پیو (Pew Research Center) این نسل شامل افرادی است که در فاصله سال‌های بین 1997 تا 2012 متولد شده‌اند. در برخی از مطالعات تحقیقاتی دیگر، این فاصله چند سال بالا و پایین شده است. در این صورت این نسل امسال (سال 2022) حدود 10 تا 25 سال سن دارند. با این حال باز هم به قطعیت نمی‌توان گفت که یک کودک 10 ساله و یک جوان 25 ساله در یک گروه قرار می‌گیرند. بنابراین قبل از اینکه به کلمات و اصطلاحات عامیانه نسل زد بپردازیم؛ از همان اول اذعان می‌کنیم که تعیین دقیق این گروه واقعاً دشوار است.

 

آیا نسل Z و دوره‌های پیشین قابل مقایسه هستند؟

نسل زدبیایید دوباره به تحقیق مذکور برگردیم. مرکز تحقیقات پیو ثابت کرده که تفاوت‌های بسیار کمی بین نسل زد و دوره‌های قبل از آنها وجود دارد. اما تنوع در زومرها نسبت به نسل‌های قبل از آن بسیار بیشتر است. آنها در موضوعات مناقشه برانگیزی مانند نژاد، تغییرات آب و هوایی و ازدواج اطلاعات بیشتری دارند، و از نظر سیاسی لیبرال‌تر هستند. هر چند این موضوعات ده‌ها سال است که وجود دارند؛ اما پایه‌های زبان و هویت نسل Z را تشکیل می‌دهند.

 

چرا کلمات عامیانه نسل زد به گویش انگلیسی سیاهپوستان آمریکا گره خورده است؟

برنامه تلویزیونی "پخش زنده شنبه شب (Saturday Night Live)"، اوایل سال 2021 یک نمایش کوتاه کمدی به نام "بیمارستان نسل زد (Gen Z Hospital)" تولید کرد. در این کمدی همه از زبان عامیانه نسل جوان استفاده کردند. عباراتی مانند SUS و The Tea بیش از همه مورد استفاده قرار گرفتند. بعد از آن بینندگان متوجه شدند که بسیاری از این کلمات، در واقع از گویش انگلیسی سیاهپوستان آمریکا (African American Vernacular English) آمده‌اند.

این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می‌افتد. سال گذشته نیز اشتراکات زیادی بین زبان نسل زد و این گویش مشاهده شد. حقیقت این است که فرهنگ زومر به شدت تحت تاثیر گویش انگلیسی سیاهپوستان آمریکا قرار دارد. این بدان معنی است که بسیاری از اصطلاحات ابتکاری و منحصر به فرد زومرها، از آنچه نسل‌های قبل مورد استفاده قرار داده‌اند، گرفته شده است.

 

 

حقایقی مختصر درباره زومرها

چه قبول کنید، چه نه؛ زومرها نسل جذابی هستند. با مرور چند واقعیت زیر بیشتر با آنها آشنا می‌شوید.

 

از گوگل جوان‌ تر هستند

گوگل در 4 سپتامبر 1998 متولد شد. اکنون این جستجوگر در حال جایگزینی خیلی از حرف‌هایی است که این کودکان با والدین خود می‌زنند. با این حال گوگل همه پاسخ‌ها را نمی‌داند؛ ولی احتمالاً دستیارهای صوتی الکسا (Alexa) یا سیری (Siri) بتوانند در این خصوص کمک کننده باشند.

 

زندگی آنها توسط رسانه‌ های اجتماعی هدایت و حتی کنترل می‌شود

نسل هزاره (Millennials) با تلفن‌های همراه خود بزرگ شده‌اند؛ اما زومرها چطور؟ آنها دارای گوشی‌های هوشمندی هستند که از نظر امکانات دست کمی از کامپیوترها ندارند و فقط مقداری از آنها کوچکترند. با این وسایل هر حرکت آنها ردیابی می‌گردد و مدام به این طرف و آن طرف سوق داده می‌شوند. این شیوه زندگی باعث می‌گردد تا مدام در خلوت خود با هم مسلک‌هایشان تعامل داشته باشند.

 

زنان بیشتر از مردان وارد دانشگاه می‌گردند

اهمیت دانشگاه و تحصیلات دانشگاهی در بین مردان این نسل کاهش یافته است. با این حال تحصیل همچنان برای زنان این نسل اهمیت زیادی دارد؛ به همین دلیل 60% آنها امروزه وارد کالج‌ها می‌شوند. قطعاً این آمار بر مشاغل اجرایی و شکاف درآمدی بین زنان و مردان نسل زد در آینده تاثیر خواهد گذاشت.

 

بازی های ویدیویی بهترین سرگرمی آنهاست

87% از زومرها حداقل یک بار در هفته بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهند. آنها خیلی بیشتر از نسل قبلی خود به دنیای مجازی علاقه دارند. ما رسماً با خوره‌های کامپیوتر و رسانه روبه‌رو هستیم. این مسئله ممکن است در دراز مدت بر مهارت‌های ارتباطی و بین فردیشان تاثیر بگذارد؛ اما هنوز خیلی زود است که درباره آن صحبت کنیم.

 

زبان نسل زد

زبان نسل Z

 

شناسایی نسل زد

اگر هنوز نمی‌دانید که زومرها به چه ویژگی‌هایی معروف هستند؛ بهتر است به برخی از رایج ‌ترین خصوصیاتشان که در ادامه به آنها اشاره می‌گردد، توجه کنید.

 

تنوع

نسل زد از نظر نژادی و قومی بسیار متنوع‌تر از افراد قبل از خود هستند. در ضمن آنها فرهنگ ذهنی بازتری دارند؛ یعنی بیشتر پذیرای تفاوت‌های نژادی و جنسیتی هستند.

 

پژوهشگر

فناوری با گوشت و پوست زومرها آمیخته شده است؛ به همین دلیل قبل از خرید یا معامله هر چیزی برای آشنایی با ویژگی‌های آن محصول، و خواندن نظرات و انتقادات مصرف کنندگان، به فضای وب مراجعه می‌کنند.

 

بومیان دیجیتال

در حالیکه نسل‌های قبل شروع دیجیتالی سازی را به یاد می‌آورند و با روند رشد فناوری همگام بوده‌اند؛ اما زومرها واقعاً از دوران قبل از اینترنت و تلفن‌های هوشمند چیزی نمی‌دانند. از اینرو در زمینه هدایت و به کارگیری فناوری‌ها، بسیار موفق‌تر و کارآمدتر از هزاره‌ها هستند.

 

بی صبری

تکنولوژی زندگی را آسان‌تر کرده و باعث شده تا این نسل بسیار بی صبر باشند. آنها می‌دانند که چه می‌خواهند و خیلی سریع آن را به دست می‌آورند. زومرها در دنیایی بزرگ شده‌اند که در آن تحویل یک روزه امری متداول است و تنها یک آپشن اضافی محسوب نمی‌شود.

 

رقابت پذیری

نسل هزاره به کار تیمی و همکاری عالی معروف بودند؛ اما این نسل چطور؟ آنها به شدت مستقل هستند و این بدان معنی است که بسیار رقابت پذیر می‌باشند. تربیتشان با لایک و فالوئرهای رسانه‌های اجتماعی آمیخته شده است؛ به همین دلیل دیدگاهی کمی در زندگی دارند و تلاش می‌کنند در هر کاری که انجام می‌دهند، بهترین باشند.

 

انعطاف پذیر برای حضور فیزیکی

حتی اگر سایر جنبه‌ها را در نظر نگیریم و فقط همه گیری کووید - 19 را مبنا قرار دهیم؛ باز هم به این نتیجه می‌رسیم که این نسل تا چه اندازه می‌توانند در زمان و مکان انعطاف پذیر باشند. آنها لزوماً برای برقراری ارتباط با کسی نیاز ندارند حتماً در یک اتاق حضور داشته باشند. نسل‌های قدیمی‌تر با این موضوع مشکل دارند؛ به گونه‌ای که حفظ روابط از راه دور، حتی برای هزاره‌ها هم دشوار است. هر چه بیشتر زومرها وارد فضای کسب و کار شوند؛ بیشتر احتمال دارد شاهد تغییرات شگرفی در تقاضا برای نیروی کار از راه دور باشیم.

 

 

کد زبانی نسل Z

نسل زدناگفته نماند که شیوه صحبت کردن افراد، با به بلوغ رسیدن آنها دستخوش تغییر می‌شود. کافی است به نحوه حرف زدن گروه‌های سنی مختلف نگاه کنید تا بیشتر به صحت این ادعا پی ببرید. تمام کسانیکه در یک نسل به دنیا می‌آیند و با همدوره‌ای‌ها خود رشد می‌کنند؛ در طول سال‌های عمرشان، گروه‌های سنی مختلفی را تجربه می‌نمایند. مشاهده گروه‌های سنی گوناگون نشان داده که افراد هر چه از نوجوانی به سمت میانسالی حرکت می‌کنند، محافظه کارتر می‌شوند.

امروزه بیشتر جوانان آمریکایی کلماتی که با ing- به پایان می‌رسند را خلاصه کرده و به صورت in- تلفظ می‌کنند. آنها به جای Talking و Walking به ترتیب Talkin و Walkin را به کار می‌گیرند. با این حال به تدریج که بزرگتر می‌شوند؛ ترجیح میدهند از تلفظ صحیح کلمات استفاده کنند. اساساً افراد وقتی وارد فضای کاری می‌شوند؛ تلاش دارند از زبان محافظه کارانه و قابل قبول‌تری استفاده نمایند.

در حال حاضر نسل زد در پایین‌ترین سطح محافظه کاری قرار دارند. آنها به احتمال زیاد آزمایش می‌کنند و آنچه که از والدینشان می‌شنوند را امتحان می‌نمایند، و درباره کاری که پدر و مادرشان در گذشته انجام داده‌اند، موضع گیری می‌کنند.

 

کلمات و اصطلاحات عامیانه نسل زد

کلماتی که زومرها ابداع می‌کنند؛ مسلماً مهمترین بخش زبانی آنها به شمار می‌آید. غالباً بیشترین نوآوری زبانی در میان جوانان اتفاق می‌افتد. نسل Z و زبان عامیانه آن دقیقاً مانند تمام دوره‌های پیشین، در حال رقم زدن دوران پرجنب و جوشی هستند.

مشکل زبان عامیانه این است که سریعاً دچار تغییر می‌شود. اگر در حال حاضر لیستی از واژه های عامیانه پرطرفدار تهیه کنیم؛ این لیست در 6 ماه آینده به طور محسوسی تغییر می‌کند. مثلاً همین دیروز بود که کلمه Mood روی زبان همه جاری بود؛ اما امروزه واژه Vibe جای آن را گرفته است.

به همین خاطر برای تهیه لیست زیر سعی کرده‌ایم رایج ترین و به روز ترین اصطلاحات عامیانه را ذکر کنیم. اما احتمال دارد زمانیکه شما این مطلب را می‌خوانید؛ خیلی از آنها قدیمی شده باشند.

 

1. Boujee

در صورتیکه سعی کنید از آنچه هستید، بهتر به نظر برسید؛ می‌توانید از Boujee استفاده نمایید. این کلمه برای توصیف خود برتر بینی یا تمایل فرد برای بالاتر بودن طبقه اجتماعی یا اقتصادیش به کار می‌رود. به عنوان مثال اگر یک دختر کیفی گران قیمت داشته باشد که واقعاً توانایی خرید آن را ندارد و مدام کیف خود را به رخ دیگران بکشد؛ به احتمال زیاد او را Boujee خطاب می‌کنند.

 

2. Drip

به یک حس خوشایند از یک سبک اشاره دارد، و بیشتر نحوه رفتار فرد و لباس‌هایی که می‌پوشد را بیان می‌کند. جوانان از این اصطلاح در رسانه‌های اجتماعی برای توصیف شخصی که در اینترنت به آنها حسادت می‌کند استفاده می‌نمایند.

 

3. Bop

به معنی یک آهنگ خوب است. به عنوان مثال اگر یک زومر یک آهنگ را با لفظ Bop خطاب کند؛ یعنی از آن خوشش می‌آید.

 

4. Fit

حتماً با خود فکر می‌کنید که Fit به معنی خوش فرم بودن است؛ اما کاربرد این کلمه در بین مردم آمریکا و انگلیس متفاوت می‌باشد. در بریتانیا این واژه برای اشاره به جذابیت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در ایالات متحده معنای کلیدی فوق، تنها نسخه‌ای کوتاه شده از کلمه Outfit (لباس) است. به عنوان مثال اگر کسی عبارت your fit is fly را بر زبان بیاورد؛ منظورش این است که شما در آن لباس خوب به نظر می‌آیید.

 

5. Drag

معمولاً به معنی انتقاد یا تمسخر چیزی است، و شبیه ضایع کردن کسی می‌باشد.

 

6. Thirst Trap

نوعی پست در رسانه‌های اجتماعی است که هدف از انتشار آن جلب نظر جنسی بینندگان است. در واقع این عبارت به Thirst کاربر اشاره دارد؛ زیرا اصطلاحات محاوره‌ای محرومیت جنسی را به کم آبی تشبیه می‌کند و آن را دلالت بر ناامیدی می‌داند. این اصطلاح عامیانه نسل زد در اوایل دهه 2010 شکل گرفت؛ اما در طول زمان معنی آن تغییر کرد.

 

7. Lit

نسل زد از اصطلاح عامیانه Lit برای توصیف معنای چیزی که هیجان انگیز، شگفت انگیز، پرانرژی یا عالی است استفاده می‌کنند.

 

8. Wig

زومرها اصلاً کلمه Wig را برای اشاره به مدل موی مصنوعی یا کلاه گیس به کار نمی‌گیرند. در عوض آنها زمانی از این واژه استفاده می‌کنند که برای آن آرایش مو اتفاقی افتاده باشد. وقتی چیزی از نظر آنها آنقدر شگفت انگیز و خفن باشد که کلاه گیس طرف را از سرش بیاندازد؛ آنها Wig را مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

9. Salty

اگر شما Salty هستید؛ بدان معنی است که از چیزی جزئی ناراحت، آزرده خاطر یا دلخور شده‌اید.

 

10. Fire

در زبان عامیانه نسل زد، Fire به معنی چیزی واقعاً شگفت انگیز یا جالب است. در ضمن آنها از این واژه برای ابراز هیجان یا اشاره به ترندی جدید در فرهنگ خود استفاده می‌کنند.

 

11. Tea

در این فرهنگ به شایعات بی‌اساس اشاره دارد که این موضوع مفهوم Spill the Tea را به "شایعه پراکنی" تبدیل می‌کند. اگر کسی از افراد این دوره از شما بپرسد: if you’re in the mood for tea؛ نمی‌خواهد شما را برای صرف چای یا یک میان وعده صبحگاهی دعوت نماید، بلکه منظورش دعوت شما به نسخه به روزتری از یک جلسه شایعه پراکنی قدیمی است.

 

12. Thirsty

نسل زد به کسانیکه خیلی به جلب توجه، تعریف و تمجید احتیاج دارند و از آن لذت می‌برند؛ می‌گویند آنها Thirsty هستند.

 

با فرهنگ و زبان زومرها آشنا شوید

زومرها احتمالاً اولین نسلی هستند که زندگی قبل از اینترنت مدرن را به یاد نمی‌آورند. آنها به صورت آنلاین بزرگ می‌شوند، و از کلمات قدیمی با معانی جدید برای توصیف هیجانات، اجتماعات، فرهنگ، شوخی‌های بین همسالان و چیزهایی که مختص گروه سنی خود است استفاده می‌کنند.

نسل‌های قدیمی‌تر در درک لغات جدیدی که آنها برای توصیف زندگی روزمره به کار می‌روند مشکل دارند. اما شاید زمان آن رسیده که همه ما پیام‌هایی که آنها به جهان می‌فرستند را بهتر تفسیر کنیم. توجه به علاقه مندی‌ها و ارسال پیام در رسانه‌های اجتماعی یکی از راه‌های اتصال به افراد این گروه سنی است. برای پرورش یک جامعه فراگیر ضمن پذیرفتن فرهنگ نسل زد، باید از معانی عبارات و اصطلاحاتی که آنها برای توصیف تجربیات خود استفاده می‌کنند، حمایت نمود.