راهنمای زبان نسل وای (Gen Y) + 20 اصطلاح عامیانه هزاره ها

آیا تا به حال برایتان پیش آمده در حین صحبت با همکاران خارجی خود متوجه شده باشید که آنها از عبارت‌هایی استفاده می‌کنند که تاکنون برخوردی باهاشان نداشته‌اید؟ احتمالاً این اتفاق برای همه ما رخ داده است؛ حقیقت این است که زبان نسل وای مدت‌هاست تلاش دارد تا ما را به چالش بکشد.

گاهی اوقات سرنخ‌هایی که از متن این عبارات به دست می‌آوریم؛ نمی‌توانند ما را در پیدا کردن معانی آنها کمک کنند. به همین دلیل شبکه مترجمین راستین این راهنما را در مورد اصطلاحات نوظهور هزاره ها برای شما آماده کرده است.

 

صحبت با نسل وای از طریق زبان آنها

امروزه ما در محاصره کلمات، عبارات و ایده‌های جدیدی قرار گرفته‌ایم که انعکاسی از فرهنگ نسل وای هستند. در حال حاضر به راحتی می‌توان زبان هزاره ها را از تلویزیون، تبلیغات و طرز کلام بچه‌ها شنید؛ به همین دلیل خیلی‌ها می‌دانند که این شیوه ارتباطی چگونه به نظر می‌آید. اما آیا با معنی این زبان هم آشنا هستند؟ انجام موثر تحقیقات کیفی بازار در دنیای امروز، مستلزم این است که بدانیم نسل Y چه می‌گویند و منظور آنها چیست.

 

نسل هزاره چگونه صحبت می‌کنند؟

نسل هزارهبا وجود اینکه اکثریت قریب به اتفاق نسل وای کاملاً می‌توانند مانند دیگران و به زبان آنها صحبت کنند؛ اما بسیاری از آنها نوع جدیدی از سیستم ارتباطی را برای خود انتخاب کرده‌اند. این زبان با ظهور رسانه‌های اجتماعی و شبکه اینترنت که در آنها پیام‌ها به سرعت و به صورت کوتاه و مختصر نوشته می‌شوند، به وجود آمده است.

به همین دلیل است که نسل وای ترجیح داده‌اند تا برای برقراری ارتباط از ترکیبی از عبارات مختصر، کلمات به هم پیوسته و مخفف استفاده نمایند؛ یعنی چیزهایی که بهتر به آنها اجازه می‌دهد تا منظور خود را با واژگان کمتری منتقل کنند.

خلاقیت زبانی و ارجاعات فرهنگی جزء مشخصات آشکار این ساختار ارتباطی است؛ در این شیوه کلامی برخی از عبارات به دلیل بروز یک الگوی رفتاری محبوب در فضای مجازی یا یک اشتباه در رسانه‌های اجتماعی که از نظر مردم جالب بوده و توسط آنها انتخاب شده‌اند، به وجود آمده‌اند.

 

ظهور شبکه اینترنت و گسترش زبان هزاره ها

امروزه رسانه‌های اجتماعی به گسترش زبان عامیانه نسل وای در سراسر جهان کمک کرده‌اند. اینترنت در چنین دنیای به هم پیوسته‌ای، همه محدودیت‌ها را از بین برده است. به همین خاطر مردم بسیاری از کشورهای آسیایی، منجمله فیلیپین و کره در حال حاضر به صورت متداول از عبارات‌هایی مانند Flexing استفاده می‌کنند.

به همین دلیل لازم است که خود را برای آموختن زبان عامیانه نسل هزاره آماده کنید. اگر در مسافرت هستید و یا اینکه می‌خواهید با افراد خارجی ارتباط برقرار نمایید؛ بهترین راه برای یکرنگ شدن با آنها استفاده از زبان عامیانه محلیشان می‌باشد.

 

نسل Y و تحقیقات کیفی بازار

این گروه تاثیرگذار از جوانان به قدرت خرج کردن خود افتخار می‌کنند. براساس نتایج تحقیقات موسسه Accenture، میزان مخارج آنها تا سال 2020 به یک تریلیون پوند رسیده است؛ به همین دلیل کاملاً مشخص است که چرا برندها برای جلب توجه این گروه تا این اندازه مشتاق هستند. با این وجود آژانس‌های فعال در زمینه تحقیقات بازار نمی‌دانند که چگونه باید با آنها ارتباط برقرار کنند؛ زیرا این نسل ثابت کرده‌اند که گروهی گریزان از پژوهش‌های میدانی هستند.

از آنجاییکه هزاره ها (Millennials) از نظر دیجیتالی بسیار قدرتمند هستند؛ لذا توسعه موثر جوامع آنلاین تحقیقات بازار قطعاً روشی مناسب برای برقراری ارتباط با آنها یا تشویقشان به مشارکت بیشتر با مطالعه تحقیقات بازار است. اِتنوگرافی موبایل نیز روش دیگری است که می‌تواند تمایل نسل وای به استفاده از فناوری‌های دیجیتالی را به عنوان بخشی از زندگی روزمره آنها جلب کند.

 

 

کلمات و اصطلاحات عامیانه نسل وای

زبان نسل وایزبان نسل وای دائماً در حال تکامل است. اگر می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید؛ باید بفهمید که آنها چگونه با هم ارتباط برقرار می‌کنند و به چه چیزهایی پاسخ می‌دهند. در عین حال باید در این روند تغییرات با آنها همراه باشید.

هزاره ها معمولاً به تاکتیک‌های فروش مشکوک هستند و ترجیح می‌دهند تا به شیوه‌ای معمولی‌تر با آنها برخورد شود. پیام‌های هوشمندانه و سرگرم کننده با کمی چاشنی طنز می‌تواند تاثیر زیادی بر رویشان بگذارد و آنها را تشویق کند تا این پیام‌ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. پس بهتر است با کلمات عامیانه این دسته از جامعه آشنا شوید.

 

1. Periodt

نسل Y علاقه‌ مند به اینترنت از Periodt در انتهای جملات خود استفاده می‌کنند تا بر نظریات خود پافشاری نمایند. کلمه Periodt مانند Period در انتهای جملات به کار می‌رود و بر اظهارات گوینده مهر تائید می‌‌زند.

 

2. Snatched

توجه کنید که این کلمه می‌تواند همانند یک شمشیر دولبه عمل کند؛ چرا که ممکن است یک تعریف و یا یک توهین قلمداد شود. در حالت نخست شما به کسی می‌توانید بگوید Snatched؛ آن هم تنها به این دلیل که لباس زیبایی به تن کرده است. یا اینکه به او بگویید Snatched Face؛ چرا که معتقدید صورت او واقعاً زیبا و دوست داشتنی است.

البته این کلمه به عنوان یک واژه پشتیبان توهین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرض کنید شخص الف از طرف شخص ب مورد توهین قرار می‌گیرد. در این صورت شما به عنوان یک شخص ناظر می‌توانید بگویید که شخص ب، او را مورد Snatched یا توهین قرار داده است.

 

3. No Cap

در زبان نسل هزاره، Cap معنای کلاه یا سرپوش نمی‌دهد؛ بلکه در اصل به معنی دروغ است. وقتی فردی به فرد دیگر می‌گوید No Cap؛ منظورش این است که صادقانه صحبت کند. در حالت معمول عبارت No Cap بعد از یک جمله با صلابت و مقتدر بیان می‌شود.

 

4. Shade

برای اشاره به یک عمل نابکارانه، می‌توان از Shade استفاده کرد. حتی می‌توان پا را فراتر نهاد و از آن در قالب فعل Throw Shade به کسی کنایه زد. در ضمن Shade یکی از کاربردی ترین اصطلاحات عامیانه اینترنتی است؛ به گونه‌ای که مشاجرات لفظی و آنلاین به محبوبیت آن دامن زده‌اند.

 

5. Flex

به معنی خودنمایی کردن است. نسل وای برای به رخ کشیدن چیزهای خود یا لاف زدن در مورد داشته‌هایشان به خصوص در فضای مجازی از Flex بهره می‌گیرند.

 

6. Low Key

هر چند این کلمه بسیار ساده است؛ اما در هنگام استفاده می‌تواند بسیار گیج کننده باشد. Low key به معنی محتاط یا متواضع است، و می‌توان از آن در هنگام اعتراف به یک راز و یا بیان چیزیکه هنوز به صورت کامل به آن اعتراف نشده، استفاده نمود.

 

7. High Key

عبارت High Key دقیقاً در نقطه مقابل Low key قرار می‌گیرد، و برای تائید قاطعانه و یا ابراز احساسات صادقانه نسبت به چیزی استفاده می‌شود. این اصطلاح نسل هزاره را هنگام ابراز احساسات خود در مورد طرفداری از چیزی و یا بیان تمایلات قدرتمند نسبت به مسئله خاصی می‌توان به کار برد.

 

8. Stan

هم به عنوان اسم و هم به عنوان فعل مورد استفاده قرار می‌گیرد. Stan به معنی طرفداری بیش از حد (در مرز وسواس) از کسی یا چیزی است، و ریشه آن به آهنگی از امینم (Eminem) با همین نام بر می‌گردد. این آهنگ درباره یک طرفدار پر و پا قرص امینم با نام Stan است که نامه‌های زیادی به او می‌نویسد. Stan در شکل فعل به معنای طرفدار چیزی یا کسی بودن است.

 

9. Spill the Tea

به معنی شایعه سازی است و ریشه در فرهنگ سیاهپوستان دارد. از این عبارت عامیانه نسل هزاره زمانی استفاده می شود که شما می‌خواهید اطلاعات محرمانه را از زیر زبان کسی بکشید. اگر دوستتان داستان جالبی برای نقل کردن داشته باشد؛ می‌توانید به او بگویید: What’s the tea یا Spill the tea، به این معنی که تمام جزئیات ماجرا را به من بگو!

 

10. Ghost

در زبان نسل وای برای قطع رابطه با کسی بدون اخطار قبلی، از Ghost استفاده می‌شود. این واژه معمولاً در سناریوهای دوست یابی به کار می‌رود.

 

زبان نسل وای

زبان نسل Y

 

11. Mood

احتمالاً این واژه را زمانیکه کل جمع بر روی چیزی توافق دارند، شنیده‌اید. مثل Now, it’s mood (حالا همه موافق هستند). از Mood صرف نظر از اینکه چه کسی با خواسته شما موافق است؛ می‌توانید استفاده نمایید.

 

12. Receipts

وقتی کسی از شما درخواست Receipts می‌کند؛ لازم نیست تمام چیزهاییکه از فروشگاه تهیه کرده‌اید را روی میز بریزید. در واقع Receipts، اسکرین شات‌ها یا عکس‌هایی هستند که نقش شاهد را بازی می‌کنند. آنها معمولاً در هنگام دعوا یا اجرای نمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان نوعی شواهد مستند عمل می‌کنند.

 

13. Shook

نوعی صفت است که به معنی هیجان زده شدن یا به وجد آمدن می‌باشد. یک اتفاق یا یک کشف بزرگ می‌تواند حالت Shook را در شما به وجود آورد.

 

14. Sus

مخفف Suspicious به معنی بدگمانی یا شک است. معمولاً زمانی از Sus استفاده می‌شود که شخصی مشکوک عمل می‌کند و احتمالاً کاسه‌ای زیر نیم کاسه‌اش است.

 

15. Extra

این مورد زیاد از تعریف لغوی خود فاصله نمی‌گیرد. وقتی درباره شما از عبارت Extra استفاده می‌شود؛ یعنی بیش از حد در کاری مبالغه یا زیاده روی کرده‌اید. با این حال در زمان یادگیری زبان هزاره ها سعی کنید با احتیاط از این عبارت استفاده نمایید؛ چرا که گاهی دارای معنی منفی است.

 

16. GOAT

مخفف عبارت Greatest of All Time به معنی بهترین کل تاریخ است. از GOAT معمولاً در ورزش استفاده می‌شود و غالباً جهت بیان تحسین با ایموجی goat همراه است.

 

17. OTP

در زبان نسل Y برای اشاره به زوج مورد علاقه مردم از One True Pairing یا مخفف آن، یعنی OTP استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید بگویید که هیلی بالدوین و جاستین بیبر، OTP شما هستند.

 

18. Ship

Ship به معنی تصور کردن دو تا جنس مخالف با یکدیگر است و اغلب به عنوان فعل مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه استفاده از اصطلاح "شیپ کردن" در زبان فارسی هم دیده می‌شود.

 

19. Woke

این اصطلاح نسل هزاره را می‌توان به عنوان کنایه یا تعریف و تمجید به کار برد. Woke به این معنی است که شما نسبت به مسائل اجتماعی آگاه هستید و نسبت به آنها احساس دلسوزی می‌کنید.

 

20. Basic

به معنی طرفداری از چیزهایی است که عرف محسوب می‌شوند. در واقع Basic نوعی توهین به کسانی است که تمایل دارند به دلیل منافع شخصی خود، از اکثریت تبعیت نمایند.

 

نقش کلمات نسل Y در ارتقاء زبان انگلیسی

وقتی این اصطلاحات عامیانه نسل وای را از کسی می‌شنوید؛ لازم نیست به او چشم غره بروید. این اصطلاحات باعث تازه و جالب نگهداشتن زبان انگلیسی می‌شوند. از آنجاییکه آنها در زمان خاصی متولد می‌گردند؛ لذا بهترین راه برای ثبت زندگی فعلی بشر هستند. در واقع عبارات عامیانه هزاره ها، به تصویری روشن از زبان و کلمات مورد استفاده در یک دوره تبدیل می‌شوند.

خوب به نظر شما آیا ما کلماتی را در این مطلب جا انداخته‌ایم؟ لطفاً در بخش نظرات، آنها را با ما در میان بگذارید.